Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χα Χα Χα Χα!!!Είσαι ωραίος..Πολύ ευχαρίστως .drunk.
Αλλά την παστιτσαδα την θέλω με μπεκάτσες ;).my man.
Μόνο με κοκορο φιλε, η μπεκατσα αλλοιωνει τη γευση .sarcastic.

Αν θελεις μπεκατσα φιλε, στιφάδο, θα ξεχασεις τις μάρκες φυσηγγιων που ξέρεις. .sarcastic.
.off topic. sorryyyyyyyyy
 
όταν εριχνα φυσίγγια εμποριου τα Νοbel sport Tordo με καψουλι 616 μου εχουν μεινει στην καρδια , παρομοια και ισως πιο φονικα τα Puma του πατριωτη μου του αξεχαστου του Καββαθα
Οταν λές Νοbel sport Δημήτρη εννοείς την nsi (πρωην maiocchi).
Αν ναι, εντύπωση μου κάνει που είχαν καψούλι Fiocchi 616.
Πιο αργά μπορεί να σημαίνει επίσης πιο συγκεντρωτικα.
Αν η διαφορά είναι όσο λες, τότε στα τριάντα μέτρα απόσταση η διαφορά θα είναι 1-2 m/s.
Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τέτοια διαφορά ταχύτητας, ούτε έχει καμμια σημασία στην προσκόπευση.
+1
Εδώ Κέρκυρα 6,00 €
Από που Γιάννη?
Πάντως και τα Predator του Ζωχιού 30γρ Νο 7,5 που ρίξαμε φέτος, εγώ και ένας μπάρμπας μου, στα τρυγόνια ήταν πάρα πολύ καλά, ακόμα και τις μέρες με ομίχλη.
Μπαρούτη F2X28, συγκεντρωτήρας Gualandi και μισά νούμερα σκαγιών: 7,5-8,5-9,5.
 
Ξαναεριξα παλι τα Euromixακια σημερα σε καρακαξες μετα απο αρκετους μηνες, κ ενα εχω να πω... Τι ωραιο φυσιγγακι... Αν κ η τιμη του παιρνει συνεχεια την ανιουσα... .kkk.
Ρε Άρι βλέπω πολλούς να ''πίνουν νερό στο όνομα τους'' και δω μέσα, αλλά και έξω που συζητάω με κυνηγούς.
Εγώ πέρσι που τα 'ριξα σε 2,3 κυνήγια στα μπασίματα σε 8/9 δεν μου άρεσαν ρε γαμώτο...πολλά ξεπουπουλιάσματα,τραυματισμένα και ματωμένα, μετά τη ''βρήκα'' με τα 28άρια sporting και δε τα ξαναπήρα.
Και να σκεφτείς, ότι παλαιότερα όταν τα γέμιζε με τον GT συγκεντρωτήρα, ήταν από τα βασικά κιχλοφύσιγγα μου.
Ίσως φέτος τα ξαναδοκιμάσω έτσι από περιέργεια...
 
Ειδες που λεω οτι το φυσιγγι ειναι κ θεμα γουστου κ θεμα οπλου κ κυνηγου... Εμενα οταν ηταν γεμισμενα με τον GT τον συγκεντρωτηρα δεν μου αρεσαν καθολου... Τωρα μου φαινονται πιο μαλακα κ πιο συγκεντρωτικα... Με IC στη M2 μονο με σκοπευτικο λαθος φευγει τσιχλα ακομα κ σε αρκετα μακρινες αποστασεις... Πολυ σπανια επαιρνα κοψοφτερα πουλια...
 
Ξαναεριξα παλι τα Euromixακια σημερα σε καρακαξες μετα απο αρκετους μηνες, κ ενα εχω να πω... Τι ωραιο φυσιγγακι... Αν κ η τιμη του παιρνει συνεχεια την ανιουσα... .kkk.
Αν συνεχίσετε να το παινευεται θα ξεπεράσει τα 50€ το κουτι, πάντως πρέπει να ναι πολύ καλά βλέπω ότι εκτός από τσιχλες και τρυγόνια, περδικες μέχρι και αλεπουδες έχει τουμπανιασει..big smile.
 
Ξαναεριξα παλι τα Euromixακια σημερα σε καρακαξες μετα απο αρκετους μηνες, κ ενα εχω να πω... Τι ωραιο φυσιγγακι... Αν κ η τιμη του παιρνει συνεχεια την ανιουσα... .kkk.
αρη εδω 5.80 τα τελευταια 3 χρονια σταθερα.στο κιβωτιο 5,50 με 5,60
 
Το εχω ξαναγράψει οτι όταν το γιουρομιξ γεμιζοταν με 8αρι μέταλλο το έριχνα σε ν9-10 σε απογευματινό τσιχλας με το πλάγιο κ ήρθε κυνηγός απο διπλανό καρτέρι να με ρωτηση με τι φυσιγγια ριχνω..Περσι το ξαναέριξα σε 8-9 12mm μέταλλο τώρα πια..Καλό ήταν οντως αλλά όχι σαν το προηγούμενο. Να πω πως ήταν η ιδέα μου δεν νομίζω..Νομίζω οτι τότε γεμιζοταν με prima αν θυμαμε καλά την διαφήμιση..

.

.
 
Οταν λές Νοbel sport Δημήτρη εννοείς την nsi (πρωην maiocchi).
Αν ναι, εντύπωση μου κάνει που είχαν καψούλι Fiocchi 616.

+1

Από που Γιάννη?
Πάντως και τα Predator του Ζωχιού 30γρ Νο 7,5 που ρίξαμε φέτος, εγώ και ένας μπάρμπας μου, στα τρυγόνια ήταν πάρα πολύ καλά, ακόμα και τις μέρες με ομίχλη.
Μπαρούτη F2X28, συγκεντρωτήρας Gualandi και μισά νούμερα σκαγιών: 7,5-8,5-9,5.
Απο τον Ζωχιο Σπύρο.
Το Predator είναι ενα τίμιο και πολλή καλό φυσηγγι ειδικά στην τιμη του, ανταγωνίζεται επάξια ακριβότερα και επώνυμα φυσίγγια. Ο Νίκος ειναι πολλη καλός γνωστης της βλητικης, που να δοκιμάσεις το σπορτινγκ του, θανατηφόρο.
 
οπως λεει και ο αρης ειναι θεμα γουστου.εγω δεν το θελω καθολου το euromix.φιλος τα ριχνει με beretta 391 3αρι τσοκ παντου και δεν του φευγει τιποτα
 
Μπραβο Ευριπίδη..Καλά θυμόμουν.Τοτε ίσως οφείλεται στην αλλαγή τις πυρίτιδας..Όχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος με φυσιγγια που ειναι γεμισμένα με gm3(Κάθε άλλο) αλλά το συγκεκριμένο δεν ειχε σχεση με το παλιό.Εχω περισσευμα 1,5 κουτί απο περσι κ θα τα ρίξω στις τσίχλες ξανά..Ίσως να μην ήταν κ η μέρα μου τότε..όλα πιθανά ειναι..
 
πολυ σωστα τα γραφεις τασο ο καθενας οπως βολευτει.περυσι εκανα το πειραμα και αρχισα να γεμιζω μετα που δοκιμασα φυσιγγια του βικτωρα με mb32.οταν ομως γεμισα με g3000 αλλαξα γνωμη αμεσως.εφετος εδωσα τα μηχανηματα του μεγαλου γιου γιατι εχει οικον.δυσχερεια.βεβαια του εδωσα και υλικα.αυτος παλι λατρευει mb.βεβαια τωρα που ειδα και τι κανουν τα φυσιγγια τα 30αρια λαμπρο με d20 εχω 2 επιλογες.φυσιγγια γεμισμενα με g3000 και d20..βεβαια σε κρυο και υγρασια την sipe δεν την αλλαζω.εκει βεβαια κατεληξα μετα απο πολλες δοκιμες και αρκετα φυσιγγια που εριξα.γι αυτο φιλε τασο περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
 
Ο καθε κυνηγός έχει τις δικές του ιδιετεροτητες στην σκοπευση κ το κάθε όπλο τα δικά του ταιριασματα με τα φυσιγγια.Σε όλους μας έχει συμβεί να συστησουμε την τάδε μάρκα σε φίλο που εμείς την βρήκαμε "φωτια"κ ο φίλος να μας κυνηγάει...Οπως κ το αντίθετο Βέβαια..
Μα υπάρχει κυνηγός να αμφισβητήσει τα ρεμινγκτον???
Να είστε σίγουροι οτι υπάρχει!!Εγώ γνωρίζω δυο που μου λενε μακρυα..
Αυτο λέει πολλά..
 
Μα υπάρχει κυνηγός να αμφισβητήσει τα ρεμινγκτον???
Να είστε σίγουροι οτι υπάρχει!!Εγώ γνωρίζω δυο που μου λενε μακρυα.

Τασο στο συνολο παντα υπαρχουν καποιος η καποιοι που γουσταρουν η δε γουσταρουν καποιο τυπο φυσιγγιου αναλογα με τις εμπειριες τους με αυτα τα φυσιγγια.
Αν το δειγμα σου ειναι μεγαλο και ρωτησεις πχ 100 ατομα, μπορεις να βγαλεις ασφαλεστερα συμπερασματα.
 
Ρε Άρι βλέπω πολλούς να ''πίνουν νερό στο όνομα τους'' και δω μέσα, αλλά και έξω που συζητάω με κυνηγούς.
Εγώ πέρσι που τα 'ριξα σε 2,3 κυνήγια στα μπασίματα σε 8/9 δεν μου άρεσαν ρε γαμώτο...πολλά ξεπουπουλιάσματα,τραυματισμένα και ματωμένα, μετά τη ''βρήκα'' με τα 28άρια sporting και δε τα ξαναπήρα.
Και να σκεφτείς, ότι παλαιότερα όταν τα γέμιζε με τον GT συγκεντρωτήρα, ήταν από τα βασικά κιχλοφύσιγγα μου.
Ίσως φέτος τα ξαναδοκιμάσω έτσι από περιέργεια...

Εγω παλι Σπυρο περσι που τα ριξα στα μπασιματα στην Κερκυρα τα βρηκα παρα πολυ καλα. Ακομη και στις μερες με μεγαλη υγρασια. Η μονη μερα που ειχα αυτα που περιγραφεις εσυ ηταν μια στεγνη μερα με ελαφρυ ανατολικο. Εκεινη την ημερα ολα τα φυσιγγια της παρεας ακομη και ιδιογομωση ειχαν τα ιδια προβληματα.
 
Απο τον Ζωχιο Σπύρο.
Το Predator είναι ενα τίμιο και πολλή καλό φυσηγγι ειδικά στην τιμη του, ανταγωνίζεται επάξια ακριβότερα και επώνυμα φυσίγγια. Ο Νίκος ειναι πολλη καλός γνωστης της βλητικης, που να δοκιμάσεις το σπορτινγκ του, θανατηφόρο.
Το 28άρι το γαλάζιο, το έχω ρίξει και αυτό Γιάννης πολύ καλό, νομίζω και αυτό με F2X28 το γεμίζει.
Από το Νίκο ψωνίζει ο πατέρας μου απ' όταν άνοιξε το μαγαζί συνεταιρικά με τον Μουζακίτη, μάλιστα παλιά έχουν κάνει και κάποια κυνήγια μαζί, αγαπημένα του πατέρα μου τα κόκκινα και τα μπλέ τα διασποράς από τότε που τα γέμιζε σε κάλυκα με μέταλλο 8χιλ.
Και ο γιός του πάντως στα βήματα του πατέρα του, ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top