Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το 28άρι το γαλάζιο, το έχω ρίξει και αυτό Γιάννης πολύ καλό, νομίζω και αυτό με F2X28 το γεμίζει.
Από το Νίκο ψωνίζει ο πατέρας μου απ' όταν άνοιξε το μαγαζί συνεταιρικά με τον Μουζακίτη, μάλιστα παλιά έχουν κάνει και κάποια κυνήγια μαζί, αγαπημένα του πατέρα μου τα κόκκινα και τα μπλέ τα διασποράς από τότε που τα γέμιζε σε κάλυκα με μέταλλο 8χιλ.
Και ο γιός του πάντως στα βήματα του πατέρα του, ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος.
Σπυρο πιο φυσιγγι πιστεύεις οτι πουλάει πιο πολύ στο νησί για τσίχλα?
 
Σπυρο πιο φυσιγγι πιστεύεις οτι πουλάει πιο πολύ στο νησί για τσίχλα?
Αν κάνεις μια βόλτα στα κιχλοκάρτερα του νησιού Τάσο, η πλειοψηφία των άδειων καλύκων που θα βρείς είναι κόκκινα και μπλέ του Ζωχιού και μετά έρχονται τα κίτρινα του (αν και τα προτείνει κυρίως για καλοκαιρινό κυνήγι)
μαζί με Lambro tordo32 και Euromix και κάποια ιταλικά κυρίως της nsi.
Τελευταία προτιμούνται και φυσίγγια sporting.
Τώρα κατά καιρούς κάνουν καλές πωλήσεις, κυρίως λόγω προσφορών, κάτι imperial Iσπανικά, bravo και άλλα...
 
Γιαννη το ριχνεις στα μπασιματα? Αν ναι πως τα παει με την τοπικη υγρασια?
Φώτη το ρίχνω στα μπασιματα, σταθερό δεν μ'εχει πουλήσει ποτέ και από θέμα υγρασίας κανένα, γενικώς τα φυσίγγια του Νίκου λες και είναι φτιαγμένα για το κλίμα εδώ. Θα σου πω κάτι που είναι πέρα για πέρα αληθινό: άνθρωπος που δούλευε στα φυσίγγια Λάμπρο αγόραζε το καφέ Ζωχιός ( 36 γρ.) για φασσες, μάλιστα τα έλεγε "πυραυλάκια" κάθε χρόνο του έστελνε Αθήνα 4 κούτες γι'αυτον και τη παρέα του. Ξαναλεω αληθινό 100%.
 
Σπυρο πιο φυσιγγι πιστεύεις οτι πουλάει πιο πολύ στο νησί για τσίχλα?
Όπως είπε και ο Σπύρος το κόκκινο και το μπλέ (διασποράς). Ειδικά το μπλέ Τάσο, όπου υπάρχουν διασποράς είναι τα περισσότερα με διαφορά, σε κάποια καρτέρια δεν βλέπεις άλλο κάλυκα. Ειδικά στο κρύο και την πρωινή υγρασία είναι τρομερό.
 
Το 28άρι το γαλάζιο, το έχω ρίξει και αυτό Γιάννης πολύ καλό, νομίζω και αυτό με F2X28 το γεμίζει.
Από το Νίκο ψωνίζει ο πατέρας μου απ' όταν άνοιξε το μαγαζί συνεταιρικά με τον Μουζακίτη, μάλιστα παλιά έχουν κάνει και κάποια κυνήγια μαζί, αγαπημένα του πατέρα μου τα κόκκινα και τα μπλέ τα διασποράς από τότε που τα γέμιζε σε κάλυκα με μέταλλο 8χιλ.
Και ο γιός του πάντως στα βήματα του πατέρα του, ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος.
Τα κόκκινα και τα μπλε έχουν γράψει και γράφουν ιστορία στα κυνηγοτοπια του νησιού.
Ο Μάκης συνεχίζει τη παράδοση.
 
Όπως είπε και ο Σπύρος το κόκκινο και το μπλέ (διασποράς). Ειδικά το μπλέ Τάσο, όπου υπάρχουν διασποράς είναι τα περισσότερα με διαφορά, σε κάποια καρτέρια δεν βλέπεις άλλο κάλυκα. Ειδικά στο κρύο και την πρωινή υγρασία είναι τρομερό.
Το μπλέ Γιάννη ξέρεις με τι μπαρούτι το γεμίζει?
 
Αρίστο, τον ευρωμικτη πόσο τον έχουν κάτω φέτος; Δεν έχω ψαχτεί καθόλου και έφτασε ο καιρός:-)
 
τι σου κανει εντυπωση ? τωρα δουλευουν cheddite 2000 πολλα φυσίγγια της , μηπως εννοεις ότι γραφω ανακρίβειες ?
Εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω
1ον ρώτησα αν κατάλαβα καλά για πια εταιρία μιλούσες
και 2ον ότι αν μιλούσες για την nsi μου κάνει εντύπωση το 616 καψούλι, γιατί δεν έχει τύχει να βρώ φυσίγγια της με το συγκεκριμένο καψούλι, όπως π.χ αν μου έλεγες πως η Lambro χρησιμοποιεί το ίδιο.
Σε μία διευκρίνηση που ζήτησα και μια απορία δικιά μου,που είδες το υπονοούμενο οτι εσύ γράφεις ψέματα?
 
Γιατι δεν το παιρνεις απο Αθηνα που ειναι σιγουρα φθηνοτερο?
Μην είσαι τόσο σίγουρος, μια χρονιά τα βρήκαμε πιο φθηνά στην Καλαμάτα :-)

Υ.Γ. Ήρεμα παιδιά με τις μπαρουτες κ τα καψούλια...
 
τι σου κανει εντυπωση ? τωρα δουλευουν cheddite 2000 πολλα φυσίγγια της , μηπως εννοεις ότι γραφω ανακρίβειες ?

Εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω
1ον ρώτησα αν κατάλαβα καλά για πια εταιρία μιλούσες
και 2ον ότι αν μιλούσες για την nsi μου κάνει εντύπωση το 616 καψούλι, γιατί δεν έχει τύχει να βρώ φυσίγγια της με το συγκεκριμένο καψούλι, όπως π.χ αν μου έλεγες πως η Lambro χρησιμοποιεί το ίδιο.
Σε μία διευκρίνηση που ζήτησα και μια απορία δικιά μου,που είδες το υπονοούμενο οτι εσύ γράφεις ψέματα?
Δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις, παιδιά! .cool.
Πράγματι κι εγώ έχω δει καψούλι Fiocchi 616 σε φυσίγγια Nobelsport, κι εγώ παραξενεύτηκα όταν το πρωτοείδα! .what.
Στα παλιά "MAIONCHI Percorso di Caccia", (τότε που γεμίζονταν με Α1-36), καθώς και στα ΟΚ. Το είχα αναφέρει μάλιστα κι εδώ, σχετικά πρόσφατα:
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τρυγόνι.61/page-22#post-31363
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τρυγόνι.61/page-22#post-31366
 
κάθε χρόνο του έστελνε Αθήνα 4 κούτες γι'αυτον και τη παρέα του.
Γιαννη αν ξέρεις στέλνει φυσιγγια κ εκτος Κέρκυρας?
Δυστυχώς δεν έχει σαιτ.Αν κ κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να έχει γιατί έτσι όπως τα λετε ειναι πολύ καλός κατασκευαστης φυσιγγιων.
 
Γιαννη αν ξέρεις στέλνει φυσιγγια κ εκτος Κέρκυρας?
Δυστυχώς δεν έχει σαιτ.Αν κ κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να έχει γιατί έτσι όπως τα λετε ειναι πολύ καλός κατασκευαστης φυσιγγιων.
Καλημέρα Τάσο. Θα τον ρωτησω φίλε, διαφορετικά θα το κανονισουμε μεταξύ μας.
 
Με Gm3 Σπύρο.

Οταν λές Νοbel sport Δημήτρη εννοείς την nsi (πρωην maiocchi).
Αν ναι, εντύπωση μου κάνει που είχαν καψούλι Fiocchi 616.

+1

Από που Γιάννη?
Πάντως και τα Predator του Ζωχιού 30γρ Νο 7,5 που ρίξαμε φέτος, εγώ και ένας μπάρμπας μου, στα τρυγόνια ήταν πάρα πολύ καλά, ακόμα και τις μέρες με ομίχλη.
Μπαρούτη F2X28, συγκεντρωτήρας Gualandi και μισά νούμερα σκαγιών: 7,5-8,5-9,5.
Τα
Με Gm3 Σπύρο.
τα μπλε με gm3 δισπορεα καρδαρα 1,50x32 686 καληκα νομπελ σπορτ. τα κοκκινα a1 σε καληκα cheddite 12/70/12,και τα κοκκινα τα διασπορασ ειναι φυσηγγαρεσ και το οριον διασπορασ με granular.
 
Καλημέρα Τάσο. Θα τον ρωτησω φίλε, διαφορετικά θα το κανονισουμε μεταξύ μας.
Ευχαριστώ Γιαννη!Ρωτησα για να το εχω υποψιν..Ποτέ δεν ξερεις;)
Αυτο που με χαροποιεί ιδιαίτερα(κ μπράβο του)για μικρός τοπικός κατασκευαστής ειναι οτι γεμιζει με αξιόλογα υλικα:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top