Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σκεφτομαι να παρω το mp27 με σταθερα τσοκ κ θα ηθελα να μου πει οποιος το εχει τι φυσιγγια "παιζει" καλυτερα για τσιχλα,φασσα,τρυγονι κ λαγο
Συμφωνω με το νικο.οτι και να του βάλεις το χωνευει.το μονο φυσιγγι που στο δικο μου δεν πήγε καλα ηταν το νεο biturbo.αλλα το δικο μου είναι με τσοκ.οτι τσιχλοφυσιγγο του έχω βάλει έχει αποδοση.για φυσίγγια λαγού μονο δεν μπορω να σε βοηθήσω γιατί δεν τον κυνηγαω
 
το mp27 με απλούς εξωλκίς,δισκάνδαλο με 1-3 σταθερό τσόκ είναι ένα τέρας εμπιστοσύνης, δεν θα σε προδώσει ποτέ!!! βλητικά άριστο!!! Είναι ένας γίγαντας.. Έχω ρίξει τα πάντα απο 24 μέχρι 50γρ. μονόβολα δράμια.. δεν καταλαβαίνει χριστό.. Αξίζει πολύ παραπάνω από τα λεφτά του..
 
Συμφωνω με το νικο.οτι και να του βάλεις το χωνευει.το μονο φυσιγγι που στο δικο μου δεν πήγε καλα ηταν το νεο biturbo.αλλα το δικο μου είναι με τσοκ.οτι τσιχλοφυσιγγο του έχω βάλει έχει αποδοση.για φυσίγγια λαγού μονο δεν μπορω να σε βοηθήσω γιατί δεν τον κυνηγαω
όντος το b-turbo είναι στο χαρτόνι άθλιο απαίσια κατανομή και με το σταθερό τσοκαρισμα, αλλά στην πάπια σκοτώνει..
 
το mp27 με απλούς εξωλκίς,δισκάνδαλο με 1-3 σταθερό τσόκ είναι ένα τέρας εμπιστοσύνης, δεν θα σε προδώσει ποτέ!!! βλητικά άριστο!!! Είναι ένας γίγαντας.. Έχω ρίξει τα πάντα απο 24 μέχρι 50γρ. μονόβολα δράμια.. δεν καταλαβαίνει χριστό.. Αξίζει πολύ παραπάνω από τα λεφτά του..[/
Σε αυτη την εκδοση σκεφτομαι να το παρω, οπως ειπες κ εσυ πιο πανω κ αυτο πιστευω για την αξιοπιστια του,βλεποντας κ το μονοκανο του πατερα μου που το εχει απο το 97',εξαιρετικη αντοχη με ελαχιστη συντηρηση κ τετοιες τουφεκιες που δεν τις εχω κανει ακομη με τη δικη μου benelli κ μου εχουν μεινει ανεξιτηλες στη μνημη
 
?
 
Κοίτα το κοντακι και τη πάπια θέλω σίγουρα να τα βελτίωσω...για στο πορτινγκ σκέφτομαι να το κάνω με τη νέα σεζόν αφού ρωτήσω οπλουργους και εδώ
Επεμβασεις που βοηθουν την μειωση του λακτισματος ειναι,Ελαστικο πελμα,κοντακι σε σωστα μετρα,μεγαλυτερο κωνο προσαρμογης και πορτινκ.Μειονεκτιμα ειναι σε κοντες καννες ακουγεται παραπανω η τουφεκια.Σε κατανομες δεν νομιζω να εχει διαφορα διοτι στα σκοπευτικα οπλα που παιζει μεγαλο ρολο η αριστη κατανομη το 90% των οπλων δεν εχουν πορτινκ,αυτο δεν σημαινει πως κανει κακο αλλα δεν ειναι και απαραιτητο.Για μενα μεγαλη σημασια εχει να βρεις το φυσιγγι που ''αγαπα'' το οπλο σου....κανενα οπλο δεν ριχνει ολα τα φυσιγγια καλα και κανενα φυσιγγι δεν ταιριαζει σε ολα τα οπλα.Συμφονω απολυτα να κανεις στα ξυλα περιποιηση,αναβαθμιζεις το οπλο.
 
Παιδιά κανένα porting δεν βοηθά στην μείωση του λακτισματος. Σύμφωνα με τον Randy που επικαλείται πειράματα των εργαστηρίων της CIA στον λευκό οίκο, οι πιέσεις που ασκούνται από την γομωση στο σημείο που γίνεται το porting είναι της τάξης των 50 bar.
 
Είναι περισσότερα. Τουλάχιστον στις δικές μου μετρήσεις είναι περίπου το 1/3 των πιέσεων της θαλάμης. Ίσως λίγο λιγότερες. Αυτό που μειώνει το λάκτισμα είναι το compensator ή expansion chamber. Κάτι σαν αυτά που χρησιμοποιούνται στα άρματα ή στα 50άρια τυφέκια, γι' αυτό και τα λειτουργούν ακόμη και πρηνηδόν.
Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι η μεγαλύτερη μείωση λακτίσματος γίνεται με την προσθήκη βάρους.
 
Συμφωνω με το νικο.οτι και να του βάλεις το χωνευει.το μονο φυσιγγι που στο δικο μου δεν πήγε καλα ηταν το νεο biturbo.αλλα το δικο μου είναι με τσοκ.οτι τσιχλοφυσιγγο του έχω βάλει έχει αποδοση.για φυσίγγια λαγού μονο δεν μπορω να σε βοηθήσω γιατί δεν τον κυνηγαω
Τρομερό τουφεκι...μην ακούς αυτά π λέγονται για αυτοματισμους...το έχω με τσοκ με αυτόματους εξωλκεις και δεν μ.έχει κάνει κανένα πρόβλημα...και τουφεκια φαρμακι και τα τσοκ μια χαρά είναι...ιδικά αν πάρεις τα καρλσον σαν αφτερμαρκετ είναι φοβερά...και τα μαμά μια χαρά είναι...το έχει και ο Θείος μ.ακριβώς έτσι και μονοσκανδαλο δεν του έχει.βγάλει κανένα θέμα
 
.yel..yel.
ωραιος φουλ baikal.shoot.
Πετρο το σπορτινγ σου εχει βγαλει κανενα θεμα?τι γνωμη εχεις για το MP233 sporting αυτο με την αποσπομενη σκανδαλη?
πρόβλημα σε Baikal είναι άγνωστη λέξη.. .yel. όχι απολύτως κανένα..και μπορώ να πω πως το έχω ξεσκίσει στο τουφεκίδι..μια μέρα στο σκοπευτήριό έριξε 400 φυσίγγια ενώ πίσω από το άλλο δεν χαμπαριάζει..έχω κλείσει και τα ματάκια σε πόλους μπερετάκιδες χάχα... Το 233 το χαλβαδιάζω άσχημα.. Πιστεύω πως είναι ακόμα καλύτερο..
 
.yel..yel.
πρόβλημα σε Baikal είναι άγνωστη λέξη.. .yel. όχι απολύτως κανένα..και μπορώ να πω πως το έχω ξεσκίσει στο τουφεκίδι..μια μέρα στο σκοπευτήριό έριξε 400 φυσίγγια ενώ πίσω από το άλλο δεν χαμπαριάζει..έχω κλείσει και τα ματάκια σε πόλους μπερετάκιδες χάχα... Το 233 το χαλβαδιάζω άσχημα.. Πιστεύω πως είναι ακόμα καλύτερο..
.cool. .shake hands. το κακο με το 233 εδω το δινουν ακριβα στην κυπρο παιζει στα 600 ευρο καινουργιο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top