Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο Baikal mp43. Αρχικά σκεφτόμουν να το αγοράσω δισκάνδαλο και αυτόματους εξολκείς και αναγκαστικά με σταθερά τσοκς μιας και δεν βγαίνει με εναλλασόμενα σε αυτό τον συνδυασμό.

Όμως επειδή έχω κάποιες φοβίες ότι στο μέλλον μπορεί να απαγορευτούν τα μολυβδένια σκάγια σκέφτομαι τελικά να το αγοράσω με εναλλασόμενα τσοκς και magnum κάννες για να μπορεί να ρίχνει άνετα και ατσαλένια σκάγια σε 76χιλ κάλυκα αν χρειαστεί με τα κατάλληλα τσοκς.

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το βάρος του μιας και το mp27em που αγόρασα φέτος με magnum 72.5 κάννες είναι αρκετά βαρύ όπλο κάτι που δεν το κατάλαβα όταν το επώμιζα πριν το αγοράσω αλλά στο κυνήγι μετά από κάμποση ώρα κουράζει. Οπότε θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει στην κατοχή του το mp43 με 72.5εκ magnum κάννες αν μπορεί να το ζυγίσει και να μου πει το πραγματικό του βάρος. Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει και το βάρος με απλές κάννες 70mm ώστε να συγκρίνω αν αξίζει να αγοράσω τελικά το magnum ή το απλό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μεγάλο ρόλο παίζει στο βάρος το εάν είναι πολύ μπροστοβαρο, τότε στο περπατητο κουράζει υπερβολικά γιατί πάει όλο το βάρος στο ένα χέρι κ προτιμότερο είναι σε αυτή την περίπτωση να βάλεις κάλυμμα στο κοντάκι με θήκες φυσιγγίων για να βάζεις 2, 3 φυσιγγια πίσω για να ζυγίζετε το όπλο κ στα δύο χέρια!
 
Μεγάλο ρόλο παίζει στο βάρος το εάν είναι πολύ μπροστοβαρο, τότε στο περπατητο κουράζει υπερβολικά γιατί πάει όλο το βάρος στο ένα χέρι κ προτιμότερο είναι σε αυτή την περίπτωση να βάλεις κάλυμμα στο κοντάκι με θήκες φυσιγγίων για να βάζεις 2, 3 φυσιγγια πίσω για να ζυγίζετε το όπλο κ στα δύο χέρια!
ωραιο κολπο
 
To mp27em 72.5 εκ magnum κάννες με εναλλασόμενα τσοκς αυτόματους εξολκείς στα 90Μpa ζυγίζει σύνολο 1470+1847=3317γρ.
Ενώ το IJ58MA με 72,5 εκ απλές κάννες και σταθερά τσοκ 1 κ 3* στα 65Mpa ζυγίζει 1486+1664=3150γρ.
Μου κάνει πολύ εντύπωση πως αυτά τα 200 γρ παραπάνω με κουράζουν πολύ περισσότερο μετά από καμιά ώρα περίπου περπατητό. Πριν τα ζυγίσω πίστευα ότι το ποζε ήταν περίπου 3.6 kg ενώ το πλαγιόκανο γύρω στα 3kg. Αλλά τελικά δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά οσο το αισθάνομαι στον κυνηγότοπο.
IMG_20220302_195707.jpgIMG_20220302_194631.jpgIMG_20220302_195127.jpg
 

Attachments

  • IMG_20220302_195013.jpg
    IMG_20220302_195013.jpg
    212,6 KB · Προβολές: 26
Last edited:
προτιμότερο είναι σε αυτή την περίπτωση να βάλεις κάλυμμα στο κοντάκι με θήκες φυσιγγίων για να βάζεις 2, 3 φυσιγγια πίσω για να ζυγίζετε το όπλο κ στα δύο χέρια!
Αυτό δεν το ειχα σκεφτεί...
Το πιο συνηθισμένο κ πιο σωστό κατά την γνώμη μου, είναι το αντίβαρο να μπαινει μέσα στο κοντακι...

Ενώ το IJ58MA με 72,5 εκ απλές κάννες και σταθερά τσοκ 1 κ 3* στα 65Mpa ζυγίζει 1486+1664=3150γρ.
Τόσο είναι κ το δικό μου σοβιετικό 43 στο ίδιο μήκος καννών....
Μου κάνει πολύ εντύπωση πως αυτά τα 200 γρ παραπάνω με κουράζουν πολύ περισσότερο μετά από καμιά ώρα περίπου περπατητό.
Ναι κ τα 200γρ παραπανω μπορεί να φανουν κ ειδικά όταν υπαρχει κουραση,
Αλλά πιο σημαντικό είναι το σωστο ζυγισμα του οπλου,φαντάσου να έχουμε κ ένα καλοζυγισμενο όπλο κ να του βάλουμε ένα μικρο βάρος μπροστά, αλλάξαμε τα παντα...
 
Ναι κ τα 200γρ παραπανω μπορεί να φανουν κ ειδικά όταν υπαρχει κουραση,
Αλλά πιο σημαντικό είναι το σωστο ζυγισμα του οπλου,φαντάσου να έχουμε κ ένα καλοζυγισμενο όπλο κ να του βάλουμε ένα μικρο βάρος μπροστά, αλλάξαμε τα παντα...
Δεν με κουράζει τόσο στα χέρια λόγο ζυγίσματος γιατί υπάρχουν μεγάλα διαστήματα που το κρεμάω στον ώμο. Με κουράζει γενικότερα όταν ανεβαίνω ανηφόρες ή σκαρφαλώνω πέτρες κλπ που εκεί παίζει σημασία καθαρά το συνολικό βάρος αφού σε αυτές τις περιπτώσεις το έχω συνήθως κρεμασμένο. Ασφαλώς και δεν έχω και την καλύτερη φυσική κατάσταση αλλά δεδομένο ότι κρατάω άλλα 1-2 κιλά περίπου σε φυσίγγια , νερό και άλλο εξοπλισμό τότε αθροίζεται ένα καθόλου ασήμαντο βάρος σαν σύνολο που λόγο ότι περπατάω και αρκετά στο κυνήγι με κουράζει.

Δεδομένο λοιπόν ότι το magnum mp43 ζυγίζει 3400γρ δηλαδή περισσότερο και από το mp27 magnum που με κουράζει μάλλον θα προτιμήσω το απλό και όχι το magnum.

Το δίλημμα πλέον είναι αν θα το πάρω με αυτόματους χωρίς εναλλασσόμενα τσοκ ή με απλούς και εναλλασσόμενα τσοκ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είνα δισκάνδαλο.
 
Το δίλημμα πλέον είναι αν θα το πάρω με αυτόματους χωρίς εναλλασσόμενα τσοκ ή με απλούς και εναλλασσόμενα τσοκ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είνα δισκάνδαλο.
Με απλούς και χωρίς εναλλασσόμενα !!!! Αν μάλιστα μπορείς να το βρεις με τσοκάρισμα 4* και 2* και αυλούς 18,4 (όπως του @Aristos ) ,,, ό,τι καλύτερο !!! Ασυζητητί !!! :cool:
Από άποψη αισθητικής, ειδικά τα πλαγιόκαννα με εναλλασσόμενα τσοκ είναι ... αίσχος !!! Η διόγκωση που έχουν οι κάννες στην άκρη κοντά στο στόμιο (αναγκαστικά, εκ κατασκευής, για να χωρέσουν τα εναλλασσόμενα τσοκάκια) είναι μια αηδία !!! Και στα σ/π είναι, αλλά στα πλαγιόκαννα "χτυπάει στο μάτι" ακόμη περισσότερο !!! Σε ένα καθαρά κυνηγετικό δίκαννο δεν υπάρχει λόγος ... κατά την προσωπική μου άποψη.
 
Με απλούς και χωρίς εναλλασσόμενα !!!! Αν μάλιστα μπορείς να το βρεις με τσοκάρισμα 4* και 2* και αυλούς 18,4 (όπως του @Aristos ) ,,, ό,τι καλύτερο !!! Ασυζητητί !!! :cool:
Από άποψη αισθητικής, ειδικά τα πλαγιόκαννα με εναλλασσόμενα τσοκ είναι ... αίσχος !!! Η διόγκωση που έχουν οι κάννες στην άκρη κοντά στο στόμιο (αναγκαστικά, εκ κατασκευής, για να χωρέσουν τα εναλλασσόμενα τσοκάκια) είναι μια αηδία !!! Και στα σ/π είναι, αλλά στα πλαγιόκαννα "χτυπάει στο μάτι" ακόμη περισσότερο !!! Σε ένα καθαρά κυνηγετικό δίκαννο δεν υπάρχει λόγος ... κατά την προσωπική μου άποψη.
Με απλούς και χωρίς εναλλασσόμενα έχω ήδη το IJ58. Θέλω όμως να πάρω ένα καινούριο γιατί το IJ58 του είχα βάψει το κοντάκι και το είχα τρίψει αρκετά με αποτέλεσμα πλέον να μην μου έρχεται καλά. Το κόστος για νέο κοντάκι είναι γύρω στα 300 ευρώ οπότε δεδομένο ότι το mp43 που έχω δοκιμάσει σε 2-3 οπλοπωλεία μου έρχεται κουτί σκέφτομαι να το πάρω καινούριο το οποίο να έχει και μερικά καλούδια πάνω. Δεν ξέρω για τα άλλα δίκαννα αλλά το mp27 μου δεν είναι διογκωμένες οι κάννες του μπροστά γιατί τα baikal έχουν μεγάλο πάχος στο μέταλλο στις κάννες τους. Τουλάχιστον με το γυμνό μάτι δεν μπορώ να διακρίνω κάτι. Το ίδιο πιστεύω ότι θα ισχύει και με το mp43. Αρχικά σκοπευα να το πάρω με σταθερά τσοκ και αυτόματους όπως είπα παραπάνω αλλά με προβληματίζει λίγο το μέλλον με την νομοθεσία και με τα ατσάλινα σκάγια μιας και έχω σκοπό να το κρατήσω μια ζωή. Με τα τσοκάκια όμως θα μπορώ να του ρίξω και ατσάλινα στο μέλλον οπότε μάλλον προς τα εκεί κλείνω εφόσον βέβαια δεν ειναι διογκωμένες οι κάννες στο τέλος.
 
Το αν θα ειναι στανταρ η ενναλασομενα μονοσκανδαλο η δισκανδαλο απλους η αυτοματους ειναι καθαρα προσωπικο του καθε ενα πως βολευεται τι θελει ο ιδιος δν υπαρχει καλο η κακο....οτι μπορει με απλους δισκανδαλο να ειναι ακομα πιο ασφαλης επιλογη οκ μεχρι εκει τα στανταρ τσοκ ειναι τι κυνηγια κανεις ...μια εκδοση που ειδα και στα δυο με τα πιο λιγα λεφτα εχει 3 αστρα και 1 σταθερα το βλεπω ετσι και ετσι εγω για τσιχλα μπεκατσα δυσκολο οποτε πρεπει να κοιτας για φυσιγγια μετα...
 
πρεπει να κοιτας για φυσιγγια μετα
Πλέον τα φτιάχνω μόνος μου τα φυσίγγια μου οπότε δεν μου είναι πρόβλημα αυτό. Το κυριότερο είναι ότι με περιορίζει το σταθερό τσοκάρισμα για ατσάλινα σκάγια στο μέλλον αν απαγορευτεί ο μόλυβδος.
 
Τα εναλλασσόμενα τσοκ στο δικό μου , είναι όλα μισή σύσφιξη ποιο ανοιχτή,τα σταθερά είναι ότι λέει;Για καινούργιο όπλο η γνώμη μου είναι εναλλασσόμενα ,με δοκιμές θα βρεις τον συνδυασμό που σου κάνει.
 
To mp27em 72.5 εκ magnum κάννες με εναλλασόμενα τσοκς αυτόματους εξολκείς στα 90Μpa ζυγίζει σύνολο 1470+1847=3317γρ.
Ενώ το IJ58MA με 72,5 εκ απλές κάννες και σταθερά τσοκ 1 κ 3* στα 65Mpa ζυγίζει 1486+1664=3150γρ.
Μου κάνει πολύ εντύπωση πως αυτά τα 200 γρ παραπάνω με κουράζουν πολύ περισσότερο μετά από καμιά ώρα περίπου περπατητό. Πριν τα ζυγίσω πίστευα ότι το ποζε ήταν περίπου 3.6 kg ενώ το πλαγιόκανο γύρω στα 3kg. Αλλά τελικά δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά οσο το αισθάνομαι στον κυνηγότοπο.
View attachment 43537View attachment 43538View attachment 43539
Το 27, βαση-κοντακι magnum, ζυγιζει 1470 και το 58 βαση-κοντακι απλο, ζυγιζει 16 γραμμαρια περισσοτερο???
Υποτιθεται τα magnum εχουν πιο στιβαρες κατασκευες, γενναιες διαστασεις σε μεταλα, απο οτι τα απλα.
Με τη πρωτη ευκαιρια, θα ζυγισω τα δικα μου πλαγιο και ποζε, να δω τι παιζει. Και τα δυο ΔΕΝ ειναι magnum.
 
Καλά τώρα με αυτά που γίνονται με την ΡΩΣΊΑ να ξέρετε μπαίνει Ταφόπλακα στα όπλα από Ρωσία....
Δεν θα ξανά έρθουν baikal ...
Και μια συζήτηση που ΧΑ με έναν μαγαζατορα είχαν σταματήσει οι σχέσεις από καιρο με το εργοστάσιο και τον εισαγωγέα εδώ στην Ελλάδα...
 
Καλά τώρα με αυτά που γίνονται με την ΡΩΣΊΑ να ξέρετε μπαίνει Ταφόπλακα στα όπλα από Ρωσία....
Δεν θα ξανά έρθουν baikal ...
Και μια συζήτηση που ΧΑ με έναν μαγαζατορα είχαν σταματήσει οι σχέσεις από καιρο με το εργοστάσιο και τον εισαγωγέα εδώ στην Ελλάδα...
θα έρχονται μέσω Τουρκίας.
 
θα έρχονται μέσω Τουρκίας.
Χλωμό το κόβω.....
Και δεν ξέρω αν πρόσεξες τι είπα πιο πάνω ούτο σιαλος η σχέσεις με το εργοστάσιο με τους δύο Έλληνες εισαγωγής έχει κόψει εδώ και καιρο...
Άσχετος αν υπάρχει απόθεμα ακόμα,σε πολλά μαγαζία.
 
Χλωμό το κόβω.....
Και δεν ξέρω αν πρόσεξες τι είπα πιο πάνω ούτο σιαλος η σχέσεις με το εργοστάσιο με τους δύο Έλληνες εισαγωγής έχει κόψει εδώ καιρο...
Άσχετος αν υπάρχει απόθεμα ακόμα,σε πολλά μαγαζία.
Σκέφτομαι Πάνο ότι κάποιο εμπορικό κατάστημα θα μπορούσε να αγοράζει το Baikal κατευθείαν από την Τουρκία χωρίς τη διαμεσολάβηση Ελλήνων αντιπροσώπων. Δεν μου φαίνεται δύσκολο, έτσι και αλλιώς πολλά καταστήματα έχουν σχέσεις με Τουρκία διότι έχουν γεμίσει την αγορά με τουρκικά όπλα. Θα μπορούσε στην παραγγελία του να ζητάει και baikal.
 
Καλά τώρα με αυτά που γίνονται με την ΡΩΣΊΑ να ξέρετε μπαίνει Ταφόπλακα στα όπλα από Ρωσία....
Δεν θα ξανά έρθουν baikal ...
Και μια συζήτηση που ΧΑ με έναν μαγαζατορα είχαν σταματήσει οι σχέσεις από καιρο με το εργοστάσιο και τον εισαγωγέα εδώ στην Ελλάδα...
πανο οι εισαγωγες οπλων βαικαλ γινονται απο τον κεντρικο dealer ευρωπης με εδρα την γερμανια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top