Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κλασική περίπτωση ... NSI PM40 με mod και full στα 36,5μ
Καρμπόν σε συγκεντρώσεις σε κύκλο και σκάγια σε ολόκληρο τον πίνακα με πιο "όμορφη" τουφεκιά αυτή με το mod.
Δεν συμβαίνει πάντα αλλά αυτή είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση που μου έχει τύχει ...

Φυσικά αν έριχνα 10 φυσίγγια η εικόνα μπορεί να ήταν διαφορετική ... όχι όμως τραγικά.
Έχουν ρίξει άλλοι πολλά περισσότερα φυσίγγια από εμάς και με σωστότερη μεθοδολογία !!!

View attachment 61071 View attachment 61072
Βασίλη μπορεί να έχουν την ίδια συγκέντρωση, όμως είναι ολοφάνερο ότι η δεύτερη εικόνα με φουλ, "φωνάζει" θέλω και άλλα μέτρα, ενώ η πρώτη είναι μέχρι εκεί και όχι για πιο πέρα.
 
@tasos hunter συνήθως τα της βλητικής που γράφονται στη θεωρία (οι μεγάλοι που λέγαμε) βγαίνουν και στη πράξη...
Η πράξη για εμενα είναι εντός του κυνηγοτοπου...
Και εκεί πολλες φορες βλεπω πραγματα που δεν συμβαδίζουν με όσα εχω διαβασει....


Το παράδειγμα με το όπλο σου που λες αναρωτιέμαι έκανες δοκιμή με ίδιας ποιότητας πυρομαχικά κ έβγαλες αυτό το πόρισμα?
Για που λες κ πιο πορισμα?
 
Η πράξη για εμενα είναι εντός του κυνηγοτοπου...
Και εκεί πολλες φορες βλεπω πραγματα που δεν συμβαδίζουν με όσα εχω διαβασει....



Για που λες κ πιο πορισμα?
"Πασίγνωστοι κ καταξιωμενοι αρθρογράφοι αναφέρουν ότι σε κλειστά τσοκ τα ψιλα σκάγια δεν είναι ότι το καλυτερο....
Οι στενοί αυλοι 18,2
θέλουν 28-30γρ κ μάλλινες τάπες για καλυτερα αποτελέσματα...
Ελα όμως που εγώ (στον κυνηγοτοπο) περνω καλά αποτελεσματα με σκάγια ν8-10 από 1-3 τσοκ κ σε κοντινες κ σε μακρινές βολες...."
Έκανες συγκριτικά μεταξύ των διαφορετικων τύπων φυσιγγίων, ίδιας ποιότητας,σε ίδιες συνθήκες και έβγαλες αυτό το αποτέλεσμα?
 
Η πράξη για εμενα είναι εντός του κυνηγοτοπου...
Και εκεί πολλες φορες βλεπω πραγματα που δεν συμβαδίζουν με όσα εχω διαβασει....



Για που λες κ πιο πορισμα?
Δεν θα συμβαδίσουν ποτέ πραγματικά γιατί η κάθε κανη είναι μοναδική και αντίστοιχα της ταιριάζουν κάποια τσοκαρισματα καλύτερα από κάποια αλλη και οι δοκιμές αφορούν τις συγκεκριμένες κανες με τα συγκεκριμένα φυσίγγια και τσοκ στις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες και τίποτα παρά πάνω οταν κάτι αλαζει αλαζουν πολλά και όσο πιο καλός σκοπευτής είσαι τόσο καταλαβαίνεις τις διαφορές
 
"Πασίγνωστοι κ καταξιωμενοι αρθρογράφοι αναφέρουν ότι σε κλειστά τσοκ τα ψιλα σκάγια δεν είναι ότι το καλυτερο....
Οι στενοί αυλοι 18,2
θέλουν 28-30γρ κ μάλλινες τάπες για καλυτερα αποτελέσματα...
Ελα όμως που εγώ (στον κυνηγοτοπο) περνω καλά αποτελεσματα με σκάγια ν8-10 από 1-3 τσοκ κ σε κοντινες κ σε μακρινές βολες...."
Έκανες συγκριτικά μεταξύ των διαφορετικων τύπων φυσιγγίων, ίδιας ποιότητας,σε ίδιες συνθήκες και έβγαλες αυτό το αποτέλεσμα?
Θεωρείς ότι υπαρχει λόγος να μπω σε αυτή την διαδικασία?

Για να δώ τι??

Μάτια έχω κ βλέπω στο κυνήγι...

Ξέρεις κάτι Δημήτρη, εγώ τα εχω απλοποιησει πολυ τα πράγματα.....

Και θα ξαναπω ότι την ωραιότερη φράση την είδα γραμμένη από τον συγχωρεμενο τον Δημήτρη Παπαδεα σε διάφορες ερωτήσεις αναγνώστη του περιοδικού Αρτεμις οπου στο τέλος του απαντησε.....
"Δεν πρεπει να το πολυψαχνουμε όταν πεφτει το θήραμα".....

και θα συμπληρωσω ότι αστοχίες παντα θα υπάρχουν ακομα κ με τον καλυτερο συνδιασμο όπλου κ φυσιγγιου....
 
Last edited:
Αδερφέ μη μπερδεύεις τους καμπόυδες Μ αυτά! Κατά πρώτον σε πολλές πολιτείες απαγορεύεται η χρήση δραμιών κ εκτός αυτού buckshot (buck =ελάφι) είναι για ελάφια όχι για αγριογούρουνα!
@tasos hunter συνήθως τα της βλητικής που γράφονται στη θεωρία (οι μεγάλοι που λέγαμε) βγαίνουν και στη πράξη... Το παράδειγμα με το όπλο σου που λες αναρωτιέμαι έκανες δοκιμή με ίδιας ποιότητας πυρομαχικά κ έβγαλες αυτό το πόρισμα?
Εννοω και τους κυνηγους που δοκιμαζουν....αλλα και τις εταιρειες (Remi, winchester και τα τελευταια χρονια την federal)! Ασχετα εαν προοριζονται για ελαφι....μιλαμε για τις συγκεντρωσεις που προτειναν οι δικοι μας "ειδικοι"...! Δεν μιλαω για δικες μου δοκιμες με διαφορα οπλα και φυσιγγια!
 
Και τι να κάνουμε δλδ?
Για να μην επηρεάζουμε τον καθένα θα πρεπει να συμφωνουμε αναμεταξυ μας στα παντα?
Σε φυσίγγια, σε όπλα, σε σκυλιά κλπ?
απλά να είμαστε σίγουροι γι αυτά που γράφουμε
και να το τονίζουμε όταν πρόκειται για προσωπική μας "άποψη"
Μου είπες πριν λίγο ότι τα εχω διαβασμένα κ γραμμένα, οχι δεν ισχυει ακριβώς απλώς διαφωνω...
Όπως ειμαι βεβαίως ότι κ εσυ κάπου θα, διαφωνείς μαζί τους....
σε ελάχιστα πράγματα και όχι θεμελιώδη
Θα σου πω καποια παραδειγματα ...

Πασίγνωστοι κ καταξιωμενοι αρθρογράφοι αναφέρουν ότι σε κλειστά τσοκ τα ψιλα σκάγια δεν είναι ότι το καλυτερο....
σωστό έτσι είναι
θυμάσαι που ο αείμνηστος ιω. Νικητόπουλος έγραφε όχι ψιλότερα σκάγια από 7αρια σε φουλ τσοκ;
Οι στενοί αυλοι 18,2
θέλουν 28-30γρ κ μάλλινες τάπες για καλυτερα αποτελέσματα...
αυτό παίζει.... δεν είναι κανόνας....
Ελα όμως που εγώ (στον κυνηγοτοπο) περνω καλά αποτελεσματα με σκάγια ν8-10 από 1-3 τσοκ κ σε κοντινες κ σε μακρινές βολες....
κι εγώ έχω δει καλά αποτελέσματα με περίεργους συνδυασμούς όπως και άσχημα αποτελέσματα με σωστούς συνδυασμούς... αλλά δεν σημαίνει και πολλά!
Πααρα πολλα τα φυσίγγια από 30-32γρ με κάθε βυσματωση στον 18,2 αυλο, κ σε κάποιες περιπτωσεις 34γρ χωρίς να δω κάποια διαφορά...
οκ
Και για να σε προλάβω θα πω ότι για να το λένε θα έχουν δίκιο κ κατι θα έχουν δει απο τις δοκιμές τους...

Εγώ κρινω στον κυνηγοτοπο........
Αλλά αυτό μάλλον δεν........μετράει.......χμ.......
μετράει αλλά ασφαλώς δεν μετράει τόσο όσο τα συμπεράσματα που βγαίνουν μεθοδικά....
Εν ολίγοις....
Θα ακουσω κ τον μπαρμπα στο χωριό, θα ακουσω κ τον Μάριο κ ολα τα μέλη του φόρουμ......
Θα διαβασω κ όλους τους "μεγάλους"...
Αλλά θα καταλήξω σε ότι νομίζω εγώ σωστο.....

Νομίζω πως έτσι κάνουμε όλοι κ αυτό ισχυει σε οτιδήποτε!
το ζήτημα είναι να έχουμε τις ικανότητες να κρίνουμε και να διυλίζουμε τις πληροφορίες....
 
Άρα μετά δεν μπορούμε να πούμε ότι ένα όπλο 1/3 δεν είναι κατάλληλο με διασποράς
ώπα παρανόηση!!!!
ποιος είπε ότι δεν είναι "κατάλληλο" με διασποράς;
ασφαλώς και είναι
δεν είναι όμως και μπεκατσοντούφεκο!!!!
ειδικά αν ψάχνεις μεγάλη και γρήγορη διασπορά........
 
Βασίλη μπορεί να έχουν την ίδια συγκέντρωση, όμως είναι ολοφάνερο ότι η δεύτερη εικόνα με φουλ, "φωνάζει" θέλω και άλλα μέτρα, ενώ η πρώτη είναι μέχρι εκεί και όχι για πιο πέρα.
Δεν θα διαφωνήσω, γι αυτό λέω συνέχεια ότι η συγκέντρωση από μόνη της λέει αρκετά πράγματα αλλά μερικές φορές αποπροσανατολίζει ολοκληρωμένη εικόνα έχουμε με

1. Μετρημένη σύσφιξη και τύπο τσοκ
2. Συγκέντρωση (ή αριθμό σκαγιών στον κύκλο με γνωστή όμως διάμετρο σκαγιών)
3. Διάτρηση
4. Ποιότητα κατανομής (κενά, ισοκατανομή) στην απόσταση που θα χρησιμοποιηθεί το πυρομαχικό.
Το 1, 2 και το 4 είναι εύκολα, το 3 είναι δύσκολο ... βιβλία, εφημερίδες κτλ είναι καλά αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι και αν παράγουν αποτελέσματα που μπορούν να επαληθευτούν.

Τι εννοώ ... αν το βιβλίο, εφημερίδες δεν είναι ακλόνητα στερεωμένα τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν.
Αν το χαρτί είναι διαφορετικό τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν.
Αν το βιβλίο, χαρτιά δεν είναι πιεσμένα τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν.
Δεν έχω ασχοληθεί, οπότε μπορεί να είναι και κοτσάνες τα τελευταία ...

Και λέω ότι αποπροσανατολίζει η συγκέντρωση γιατί φαντάσου να έχεις 2 φυσίγγια με παρόμοιες κατανομές και

Α. 300 σκάγια με 50% συγκέντρωση (150 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Β. 250 σκάγια με 60% συγκέντρωση (150 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Ποιό είναι το καλύτερο φυσίγγι ?
Απάντηση ... αν τα 150 σκάγια είναι επαρκή για το θήραμα, αυτό που έχει την μεγαλύτερη διάτρηση στις συνθήκες στις οποίες θα χρησιμοποιηθεί.

Α. 300 σκάγια με 50% συγκέντρωση (150 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Β. 200 σκάγια με 50% συγκέντρωση (100 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Ποιό είναι το καλύτερο φυσίγγι ?
Απάντηση ... αν τα 100 σκάγια είναι επαρκή για το θήραμα, αυτό που έχει την μεγαλύτερη διάτρηση στις συνθήκες στις οποίες θα χρησιμοποιηθεί.

Α. 300 σκάγια με 50% συγκέντρωση (150 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Β. 200 σκάγια με 90% συγκέντρωση (180 σκάγια στον κύκλο) μετρημένη και ίδια σε όλες τις συνθήκες περιβάλλοντος
Ποιό είναι το καλύτερο φυσίγγι ?
Απάντηση ... αν τα 150 σκάγια είναι επαρκή για το θήραμα, αυτό που έχει την μεγαλύτερη διάτρηση στις συνθήκες στις οποίες θα χρησιμοποιηθεί.

😎
Η υπερδιάτρηση είναι βέβαια άλλο θέμα που πρέπει να ρίξουμε πολύ συζήτηση γι αυτό.
 
σωστό έτσι είναι
θυμάσαι που ο αείμνηστος ιω. Νικητόπουλος έγραφε όχι ψιλότερα σκάγια από 7αρια σε φουλ τσοκ;
Φυσικά...
Δεχομαι ότι αυτό του έδειξαν οι δοκιμες που έκανε στον πινακα....

Σε καμία περιπτωση όμως δεν μπορουμε να παραβλέψουμε κ το γεγονός ότι αρκετοί(δεν νομίζω να βλεπω μόνο εγώ κάτι τέτοιο) χρησιμοποιούν κ ψιλοτερα σκαγια με αυτή την σύσφιξη πχ σε καρτέρι τσιχλας με επιτυχία...


Να δεχτω ότι με αυτό το τσοκ τα ψιλα σκάγια "στραγγαλιζονται" και εκτρεπονται τις πορειας του?
Το δέχομαι....
Αλλά πόσα σκάγια θα πανε χαμενα?


Υπάρχει κάποιος να μας πει με βεβαιότητα ότι πχ θα ρίξουμε 32γρ αλλά στην πραξη θα μας βγει 31 η 30 γιατί τα 1-2γρ θα πανε χαμενα γιατί θα εκτραπουν απο τον στόχο?
Μεταξυ σοβαρου κ αστειου αυτό......

Και εν τέλει είναι άξιο αναφοράς όταν βλέπουμε αυτό τον συνδιασμο να αποδίδει?
 
Για όποιον ρίχνει σωστά και θεωρείται καλός σκοπευτής λίγο ρόλο παίζουν τα ανοιχτά τσοκ αξίζουν μόνο για 14 μέτρα και πιο κοντά .Εξαλου οποίος καταλαβαίνει που ρίχνει και έχει δυνατότητες αυτοβελτιωσης όσο πιο αυστηρό ντουφέκι τόσο καλύτερα εξαλου το έχω ξαναγράψει η καβλα είναι το πολύ μακριά και το πολύ κοντά η μέση είναι για τους μεσαίους που όλα γιαυτούς γράφονται για τον μέσο όρο.Το 1/3 είναι τσοκαρισμα για μικτό κυνήγι έχοντας δύο ειδών φυσίγγια το καλύτερο αν και εγώ θα προτιμούσα 3/10 και 9/10.
 
αν και εγώ θα προτιμούσα 3/10 και 9/10.
Αφού ρε Γιάννη απαξιωνεις όλους τους μεσσαιοχαμηλους κυνηγούς και λες ότι εσύ και οι υπόλοιποι Κλιντ Ηστγουντ θέλετε πολύ <αυστηρά τουφεκια >, τι το θες το 3/10 ;
 
Δεν απαξιωνω κανέναν Λευτέρη μου και εγώ σε αυτή τη κατηγορία είμαι γι'αυτό βάζω 3/10,απλά λέω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα ένας δυνατός σκοπευτής δεν τα χρειάζεται τα ανοικτά εκτός στα πολύ κοντινά όπως ανέφερα
 
Στα σύγχρονα όπλα της Μπαϊκάλ εξακολουθεί να υπάρχει η δεύτερη εγκοπή στις σφύρες;
Θυμάμαι την παρουσίαση σε ένα τεύχος του Hunter Passion του Remington SPR310 όπου ο αρθρογράφος ανέφερε ότι η δεύτερη εγκοπή απουσίαζε (υπήρχε και η σχετική φωτογραφία).
 
....λίγο ρόλο παίζουν τα ανοιχτά τσοκ αξίζουν μόνο για 14 μέτρα και πιο κοντά .... αν και εγώ θα προτιμούσα 3/10 και 9/10.
Γιάννη μερικές φορές πραγματικά με τρελαίνεις.

14μ μόνο το 3/10 ;;;
 
Last edited:
Βασίλη 35% στα 36,5 μέτρα μόνο με μαλλινόταπες
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κύλινδρο στο χαρτί :)
Τα γραφήματα αυτά δεν βγήκαν από συγκεκριμένο όπλο, από κανονάκι βγήκαν αν αυτό λέει κάτι.
Δεν έχω ιδέα από δοκιμές ανοιχτών τσοκ.
Αυτά είναι τα πραγματικά γραφήματα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-899#post-676847

Δες όμως και το δεύτερο πιο πρόσφατο pdf με τα μεγαλύτερα ποσοστά.
Οι αριθμοί πάνω από το mod παρουσιάζουν κάμψη.
1669370647907.png
 
Last edited:
Στα σύγχρονα όπλα της Μπαϊκάλ εξακολουθεί να υπάρχει η δεύτερη εγκοπή στις σφύρες;
Θυμάμαι την παρουσίαση σε ένα τεύχος του Hunter Passion του Remington SPR310 όπου ο αρθρογράφος ανέφερε ότι η δεύτερη εγκοπή απουσίαζε (υπήρχε και η σχετική φωτογραφία).
Ποτε δεν υπηρξε δευτερη εγκοπη στις σφυρες τν ορθοκανων μπαικαλ. Μονο στα browning, αποτα οποια προερχεται ο μηχανισμος τους, υπαρχει.
 
Γιάννη μερικές φορές πραγματικά με τρελαίνεις.

14μ μόνο το 3/10 ;;;
Δεν έχω ρίξει διασποράς παραπάνω από 3 κουτιά σε όλη μου την κυνηγετική σταδιοδρομία και έχω χρόνια να ρίξω αν έχεις καλό κοντάκι και ένα μισοταπο μια χαρά είσαι στα 8 και τα 10 στις νύχτες έριχνα με ιδιοκατασκευης ανάστροφο αυτό σκότωνε μέχρι τα 15/17 μέτρα μετά το ξεχναγες ,Αλλά ήταν για πολύ κοντά ήταν πολλά δέκατα ανοιχτοτερο του κυλίνδρου και 12 εκ μήκος ..
 
Στα σύγχρονα όπλα της Μπαϊκάλ εξακολουθεί να υπάρχει η δεύτερη εγκοπή στις σφύρες;
Θυμάμαι την παρουσίαση σε ένα τεύχος του Hunter Passion του Remington SPR310 όπου ο αρθρογράφος ανέφερε ότι η δεύτερη εγκοπή απουσίαζε (υπήρχε και η σχετική φωτογραφία).
Κατά πασα πιθανοτητα ο αρθρογράφος έκανε λάθος ισως γιατί πιστευε ότι ακολουθεί "κατα γράμμα" τον μηχανισμό browning....
Ωστόσο θα ανατρεξω σε διάφορα παλια άρθρα κ αν δω κάτι που να το αναφέρει θα σου πω, αν κ το θεωρώ απίθανο.....

Κυπριδημος:

"Μηχανισμός Browning με δύο εγκοπές στη σφύρα. Η δεύτερη εγκοπή παγιδεύει τη σφύρα σε περίπτωση που πέφτει χωρίς να πιεστεί η σκανδάλη."

"Δεν είναι μόνο τα ακριβά όπλα που έχουν παθητική ασφάλεια. To Baikal IZ27 έχει λάμες σκανδάλης που παγιδεύουν τις σφύρες, και αυτόματη ανάσυρση της σφύρας."
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top