Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για να είμαι ειλικρινής Σπύρο δεν το είχα προσέξει ποτέ.
Είναι παλιά σφραγίδα Γιώργο, για να ξεχωρίσουν τα τότε σύγχρονα άκαπνης πυριτιδας με τα όπλα μαύρης πυρίτιδας που κυκλοφορούσαν παράλληλα...
 
Είναι παλιά σφραγίδα Γιώργο, για να ξεχωρίσουν τα τότε σύγχρονα άκαπνης πυριτιδας με τα όπλα μαύρης πυρίτιδας που κυκλοφορούσαν παράλληλα...
Γηράσκω αεί διδασκόμενος Σπύρο. Και δεν είναι ότι διδάσκομαι το χειρότερο είναι ότι γηράσκω.
 
Για πολύ μικρότερο βαθούλωμα πούλησα όπλο. (όταν ήμουν τελείως άσχετος)
Εμεις με τον πατερα μου πιο μεγαλο βαθουλομα στο σαρασκουετα ,που εγινε αφου το ειχα με τον αορτηρα στην πλατη και κοπηκε ο αορτηρας και επεσε στη γωνια απο το κρασπεδο εξω απο το σπιτι !!! Το φεραμε με μια !!! Τουφεκια !! Το εβαλε ο συγχωρεμενος με το πελμα σε μια ελια κρυφτικε απο πισω και μπαμ , αλφαδια !!! Το σαρασκουετα το κυνηγισε αλλα 20-25 χρονια και τωρα καθεται στο ντουλαπι ,θελει ενα βαψιματακι και ειναι καινουριο !
 
Καλησπέρα παιδιά!

Το MP-43 με τσοκάκια που αγόρασα είναι στον οπλουργό αυτή τη στιγμή, και το κοντάκι κατασκευάζεται. Είπα στον μάστορα να κοιτάξουμε μετά τη κατασκευή και το κομμάτι "ζύγισμα". Έχετε κάποια συμβουλή για να αποφύγω λάθη και περισσότερες επισκέψεις; Ας πούμε, σε δισκάνδαλο όπλο, από ποια σκανδάλη πρέπει στα 12,5 εκατοστά να δοκιμάζω το όπλο; Τη μπροστά ή τη πίσω; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παρέα!
 
Καλησπέρα παιδιά!

Το MP-43 με τσοκάκια που αγόρασα είναι στον οπλουργό αυτή τη στιγμή, και το κοντάκι κατασκευάζεται. Είπα στον μάστορα να κοιτάξουμε μετά τη κατασκευή και το κομμάτι "ζύγισμα". Έχετε κάποια συμβουλή για να αποφύγω λάθη και περισσότερες επισκέψεις; Ας πούμε, σε δισκάνδαλο όπλο, από ποια σκανδάλη πρέπει στα 12,5 εκατοστά να δοκιμάζω το όπλο; Τη μπροστά ή τη πίσω; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παρέα!
Τι είναι τα 12,5 εκ?
 
Ναι, έχεις δίκιο. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό, όπως το νιώθει ο καθένας και όπως πιάνει το όπλο του.
Οχι αυτο δεν ειναι υποκειμενικο,βρισκεις το σημειο στο οποιο ισορροπει το οπλο σου (ειτε κρεμοντας το απο ενα σπαγκο τον οποιο μπορεις να μετακινεις μπρος πισω μεχρι να βρεις το σημειο ισορροπιας ή το στηριζεις πανω στο δαχτυλο σου και βρισκεις που ισορροπει) και μετρας την αποσταση του σημειου απο την σκανδαλη(λενε οτι πρεπει να ειναι γυρω στους 12 ποντους συν πλην.Το πως νιωθει ο καθενας το ζυγισμα του οπλου(μπροστοβαρο ,πισωβαρο,ουδετερο..),ναι αυτο ειναι υποκειμενικο...
 
Φίλοι μου έχω την baikal 155. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιο νούμερο τσοκ να βάζω σε περπατητο κυνήγι κότσυφα σε κάμπο κυρίως (μεσαίες αποστάσεις) και τι φυσιγγι να βάζω (νούμερο , με συγκεντρωτηρα ή Διασποράς) ; και αν μπορείτε να στείλετε και καμιά φωτό να δω την δοκιμή σας σε χαρτόνι
 
Φίλοι μου έχω την baikal 155. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιο νούμερο τσοκ να βάζω σε περπατητο κυνήγι κότσυφα σε κάμπο κυρίως (μεσαίες αποστάσεις) και τι φυσιγγι να βάζω (νούμερο , με συγκεντρωτηρα ή Διασποράς) ; και αν μπορείτε να στείλετε και καμιά φωτό να δω την δοκιμή σας σε χαρτόνι
Ριξε μια ματιά εδω
Post in thread 'Τσίχλα-Κοτσύφι' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τσίχλα-Κοτσύφι.4208/post-922640
Διάβασε ολες τις απαντήσεις που σου δώσανε, θα βγαλεις ακρη, αν δεν βγάλεις πηγαινε για κυνηγι με οτι τσοκ και οτι φυσίγγι γουστάρεις, βολτα κάνουμε...
Κανε δικές σου δοκιμές να μαθεις το οπλο σου..
Και χαλάρωσε...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top