Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
@Σπύρος φίλε,δεν είναι η γωνιά που απαιτεί διαφορετική κατανομή ως προς το κάθετο άξονα,είναι η τροχιά! Η μπεκάτσα και το τραπ είθισται να έχουν ανοδικές πορείες,αυτό πάει να προλάβει το 60πανω-40 κάτω.
Σε το λαγό, ΣΤΟ ΚΑΡΤΈΡΙ,έχει εισερχόμενες βολές,οπότε βολεύει το 50-50!
Τώρα περί γωνιών... Μη μπλέξουμε! Σκέψου μόνο πόσο μπορεί να αλλάξει τη βολή 2-3 χιλιοστά ξύλου στη γωνία του πέλματος! Ν αλλάξεις pits!
Κάπως έτσι πάει και το περί ζυγίσματος...
Φαίνεται πολύ στο σκοπευτήριο αυτό! Πήγαινα με ένα ισοβαρές-πισόβαρο στο σκητ και έμενα πίσω!!! Οι ελλιποβαρείς κάννες μου δεν είχαν βάρος να συνεχίσουν τη κίνηση όταν σταματούσα και εμένα πίσω! Στο σήκωμα όμως, στις βολές κατάδειξης,ήταν το απόλυτο όπλο!
Εννοείται Δημήτρη...κρατάς αυτό που σε βολεύει...
Δεν είπα ότι έχεις άδικο...

Νομίζω όμως ότι η πολλή υπερανάλυση δουλεύει πολλές φορές εναντίον μας...
Κατε με...επανάληψη, εικόνες στο μυαλό και κυρίως ένστικτο είναι...
 
Συνδιασμός είναι παιδιά...
Όλα χρειάζονται!
Σωστότατος αλλά αλλά αν ψάχνεις και τον ιδανικό συνδυασμό πρέπει να έχεις ένα ντουφέκι με 3/4 κανες και ρυθμιζόμενο κοντάκι πράγμα αδύνατον .Έτσι πρέπει να αποφασίσεις με βάση τι κυνηγάς περισσότερο και αν θέλεις την άποψη μου χρειάζεται ένα όπλο ζυγισμένο στα δικά σου χέρια με σωστό κοντάκι κοντάκανο αλλά βαρύ με έσω έξω τσοκ από 5/7 έως 12 εκ .
 
Η δικη μου λύση Γιάννη ,είναι ένα πλάγιο για φέρμα,όπως το θέλω και μια καραμπίνα για τα υπόλοιπα!
Πέρασα το στάδιο της πολυντουφεκίτιδας και πλέον έχω μόνο αυτά τα 2.
Ένα baikal πλάγιο,"φτιαγμένο" και μια montefeltro!
Και είμαι ευτυχής και πλήρης!
Ίσως κάνω μια τελευταία αγορά(από πλεονασμό)σ ένα δίκανο Ρώσο πάλι, με τσοκ... Ίσως!
 
Και εγώ με 4 έχω μείνει 3 αυτογεμη και ένα 20 αρακι που έχω ρίξει ένα κουτί και το χω βάλει για πουλημα αν και δεν είμαι σίγουρος μάλλον θα το κρατήσω το ποζεδακι έχει τρομερή αίσθηση στα χέρια και θα κυνηγάω ορτύκια με δαυτο .Αλλά τα φυσίγγια του είναι πανάκριβα τα άτιμα.
 
Για εμένα όπλο γενικής χρήσης είναι αυτό που έχει εναλλασσόμενα τσοκ από κύλινδρο μέχρι φουλ , έτσι μπορείς να κάνεις όλα τα κυνήγια.
Ε καλά όχι κι έτσι. Αν το όπλο αυτό έχει μήκος κάννης 76-81 πόντους και ζυγίζει 4 κιλά δεν το κάνει γενικής χρήσης το εναλλασσόμενο τσοκαρισμα πιστεύω
 
Ε καλά όχι κι έτσι. Αν το όπλο αυτό έχει μήκος κάννης 76-81 πόντους και ζυγίζει 4 κιλά δεν το κάνει γενικής χρήσης το εναλλασσόμενο τσοκαρισμα πιστεύω
Συνήθως στις καραμπίνες φεύγουν 66,71 και στα δίκανα 71 ,βάρος 2900-3400 τα ακραία δεν μετράνε.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλους σας! Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι όταν επωμίζω τα πλαγιόκαννα μου βλέπω μόνο την ακίδα. Θεωρητικά άρα, τα όπλα δε ψηλοντοφεκάνε, και στον αγριόχοιρο το ένα που έπαιρνα μαζί μου έτσι δείχνει, κρίνοντας από το πού βαράνε τα βόλια. Ίσως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες βέβαια, αλλά το πλαγιόκαννο με το το σταθερό τσοκάρισμα φαίνεται ότι έχει αυτή τη βλητική συμπεριφορά. Με τα εναλλασσόμενα τσοκ δε το έχω λιώσει ακόμη, αλλά τα κοντάκια είναι πανομοιότυπα εκτός από τις λαβές τους. Αρχίζω να φλερτάρω με την ιδέα κατοχής ενός όπλου για πουλιά και γουρούνι, και ας φαίνεται ότι είναι λίγο μη δημοφιλής η άποψη μου για πλαγιόκαννο με απλές θαλάμες για τα αγριογούρουνα.

Τα πλαγιόκαννα είναι MP43 και τα δύο.
 
Χρειάζονται 2 όπλα μίνιμουμ. Ένα απ΄αυτά είναι η καραμπίνα 66εκ που είπε ο Νίκος. Τώρα 66 ή 71, προσωπικά μου φαίνονται ίδια. Το 2ο ότι έχει καύλα και απωθημένο ο καθένας.
Προσωπικά κάτω από 71εκ σε καραμπίνα δεν πέφτω. Δεν είναι και τα κυνήγια τέτοια που κάνω που να χρειάζομαι κοντή. Αδρανείας γιατί δεν θέλω να παίζω με καπνίλες. Αν θέλω να ξεκαπνίσω καμία έχω την παλιά την Franchi.
 
Προσωπικά κάτω από 71εκ σε καραμπίνα δεν πέφτω. Δεν είναι και τα κυνήγια τέτοια που κάνω που να χρειάζομαι κοντή. Αδρανείας γιατί δεν θέλω να παίζω με καπνίλες. Αν θέλω να ξεκαπνίσω καμία έχω την παλιά την Franchi.
Εγώ θα ήθελα μια κοντή 60(-)
 
Η δικη μου λύση Γιάννη ,είναι ένα πλάγιο για φέρμα,όπως το θέλω και μια καραμπίνα για τα υπόλοιπα!
Πέρασα το στάδιο της πολυντουφεκίτιδας και πλέον έχω μόνο αυτά τα 2.
Ένα baikal πλάγιο,"φτιαγμένο" και μια montefeltro!
Και είμαι ευτυχής και πλήρης!
Ίσως κάνω μια τελευταία αγορά(από πλεονασμό)σ ένα δίκανο Ρώσο πάλι, με τσοκ... Ίσως!
Δημήτρη βλέπω σε τρώει ο Ρώσος .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top