Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ενα προβλημα επισεις ειναι και αυτο που ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον, εχω διορθωσει 3 ποζε και ενα πλαγιο με επιτυχια(ακομα και το δικο μου)Το προβλημα λοιπον ειναι η αποσταση που εχουν οι σκανδαλες στο τελειωμα με τον υποφυλακτηρα.....εκει υπαρχει ενα κενο στο οποιο κατα το πατημα των σκανδαλων μπορει(δεν τυχαινει σε ολους)να μπαινει λιγο το δακτυλο και να το πιαιζεται με το πατημα,αν δειτε ειδηκα στην δευτερη σκανδαλη οσο πατιεται τοσο μικραινει το κενο αυτο με αποτελεσμα να σφηνωνει το δακτυλο και αν βαλουμε και το λακτισμα την στιγμη εκεινη δυσκολευουν τα πραγματα και μπορει να δημιουργηθει ακομα και πληγη,σε μονοσκανδαλα δεν μου ετυχε ακομα.
 
Οτι χειροτερο υπαρχει για το κοντακι,χιλιες φορες ενα σωστο λαστιχενιο πελμα παρα αυτο το ''εκτρωμα''.

Είναι κάτι προσωρινό Ηρακλή.;)
  • Γιωργο πουλα το!! Σε εμενα να ησυχάσεις. Να του κουμπωσω ένα κοντακι με φουλ λαγοπιτς και να αντηχούν μονες :)
Φίλε μπήκε στο μυαλό μου να το αποχωριστώ αλλά μου αρέσει το άτιμο το πλάγιο! .love.
 
Φίλε μπήκε στο μυαλό μου να το αποχωριστώ αλλά μου αρέσει το άτιμο το πλάγιο! .love.

Τζωρτζη αμα το πουλησεις το πηρα...το παω για κοντακι τσοκ brain και φιδισια και για το περπατητο θα ειναι μανουλα.sex hard.
Η καστοριανη αλεπου πουλησε baikal και θελει να ξαναπαρει......yelling..yelling.
 
Εδώ Στέλιο....

Εγω επιμενω Για να ακουμπαει σε εκεινο το σημειο η σκανδαλη σημαινει οτι το κοντακι ειναι μικρο.Κανε ενα πειραμα προσθετοντας προχειρα ενα οποιοδηποτε λαστιχο στο πελμα ετσι ωστε την πρωτη σκανδαλη να την φτανεις με την αρχη-μεση της πρωτης φαλαγγας
 
Και γιατι να μην εχω παθει κατι τετοιο εγω (ουτε με το μονοκαννο παλιοτερα)κ εχω ριξει κ φυσιγγια που ειχαν λακτισμα..????.xm.
Ε μα την κολοκυθια θα παιξουμε??:p
Το προβλημα λοιπον ειναι η αποσταση που εχουν οι σκανδαλες στο τελειωμα με τον υποφυλακτηρα.....εκει υπαρχει ενα κενο στο οποιο κατα το πατημα των σκανδαλων μπορει (δεν τυχαινει σε ολους) να μπαινει λιγο το δακτυλο και να το πιαιζεται με το πατημα,αν δειτε ειδηκα στην δευτερη σκανδαλη οσο πατιεται τοσο μικραινει το κενο αυτο με αποτελεσμα να σφηνωνει το δακτυλο και αν βαλουμε και το λακτισμα την στιγμη εκεινη δυσκολευουν τα πραγματα και μπορει να δημιουργηθει ακομα και πληγη,σε μονοσκανδαλα δεν μου ετυχε ακομα.
.well done.
IMG_20170805_105025.jpg

20180115_183308.jpg

Συγκρίνετε τις σκανδάλες των Baikal - του μονόκαννου IZH 18 και τη δεύτερη σκανδάλη του δίκαννου (η φωτο του Τάσου) με κάποιες άλλες που έτυχε να έχω πρόχειρες φωτο. Ως προς την καμπύλη, την κλίση - κατεύθυνση, και την απόσταση της άκρης από τον υποφυλακτήρα:
MOSSBERG
20150603_171854_2.jpg

SKB
20160920_185242.jpg

COOEY Cal.16
20160524_184140_1.jpg

Κι ένα παλιό ισπανικό δίκαννο 16αρι (LUCIO LOYOLA)
IMG_20170605_133245.jpg

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους ... Μου αρκεί που ένας τουλάχιστον (ο Ηρακλής) επιβεβαιώνει ότι συμβαίνει ενίοτε αυτό που λέω ... και που πιστεύω ότι συνέβη και στην περίπτωση του Γιώργου ... ;)
 
Εγω θα συμφωνησω με τον Τάσο Κ για μικρο κοντακι που θέλει λιιιγο ακομα να μακραίνει. Ισως και η κλιση να θελει διορθωμα.
Αν θες υπαρχει ενας οπλουργος στην περιστερωνα που του πηγα το φρανκι του παππου μου, και μου το εφερε στο ματι ακριβως.
Αν θες πες μου να σου στειλω με μνμ το τηλ του.
Αν παλι θες να το δωσεις δηλωνω πρόθυμος να σε βοηθησω !!!!.my man.
 
Φιλε μου Στελιο καταλαβα εξ αρχης τι ενοουσες και πιθανον σε καποια οπλα η ζημια να γινεται σε εκεινο το κενοΕγω αυτο που λεω ειναι οτι το κακο γινεται γιατι το δακτυλο αγκαλιαζει περισσοτρο απο οσο πρεπει την σκανδαλη με αποτελεσμα να τρωει την κλωτσια στην επαναφορα της ανακρουσης Τα ακροδακτυλα ειναι οργανα ακριβειας και λειτουργουν τελειως διαφορετικα ξερουν ακριβως που θα κατσουν οταν τους δοθουν οι σωστες συντεταγμενες.Παρεπιπτοντωε στο δικο μου οπλο η πρωτη σκανδαλη που μου δημιουργουσε και το προβλημα ειναι ακριβως οπως στο ισπανικο η δευτερη εχει λιγο μεγαλυτερο κενοΕλπιζω οτι δεν το θεωρεις αντιπαραθεση.Αποψεις λεμε για να λυσει ενας φιλος μας το προβλημα του
 
Φιλε μου Στελιο καταλαβα εξ αρχης τι ενοουσες και πιθανον σε καποια οπλα η ζημια να γινεται σε εκεινο το κενοΕγω αυτο που λεω ειναι οτι το κακο γινεται γιατι το δακτυλο αγκαλιαζει περισσοτρο απο οσο πρεπει την σκανδαλη με αποτελεσμα να τρωει την κλωτσια στην επαναφορα της ανακρουσης Τα ακροδακτυλα ειναι οργανα ακριβειας και λειτουργουν τελειως διαφορετικα ξερουν ακριβως που θα κατσουν οταν τους δοθουν οι σωστες συντεταγμενες.Παρεπιπτοντωε στο δικο μου οπλο η πρωτη σκανδαλη που μου δημιουργουσε και το προβλημα ειναι ακριβως οπως στο ισπανικο η δευτερη εχει λιγο μεγαλυτερο κενοΕλπιζω οτι δεν το θεωρεις αντιπαραθεση.Αποψεις λεμε για να λυσει ενας φιλος μας το προβλημα του
Ασφαλώς Τάσο, καμία αντιπαράθεση . Προφανώς και το κοντό κοντάκι επιτείνει και μεγεθύνει το πρόβλημα. Περισσότερο ήθελα να θίξω, εξαιτίας και του παρόμοιου θέματος με το δικό μου μονόκαννο, τις απαράδεκτες σκανδάλες των Βαικαλ. Και με τις φωτό που έβαλα παραπάνω, θέλω να τονίσω πως πιστεύω ότι αν και τα Βαικαλ είχαν παρόμοιες (σωστού σχήματος και μεγέθους) σκανδάλες το "πρόβλημα", ακόμη και με λάθος μέτρων κοντάκι (κοντό), θα ήταν μικρότερο και λιγότερο οδυνηρό. ;)
 
Η σκανδαλη ΔΕΝ πρέπει να πατιεται οπως περιγραφει ο Γιωργος κι οπως δειχνει το σημειο που τραυματιζεται!
Το κοντο κοντακι ειναι υπευθυνο για πιάσιμο πιο κοντα προς την-ις σκανδαλες.
Η κλειστη λαβη,το ιδιο.
Η πιο λεπτη λαβη,απο αυτη που απαιτουν τα χερια του χειριστη,το ιδιο.
Η κυρτοτητα της σκανδαλης,θα επιδεινωσει η θα απαλυνει το συμπτωμα.
Δεν θα το απαλειψει!
Και σιγουρα δεν θα σβησει το ΛΑΘΟΣ!
Το κοντο κοντακι,επιτρεπει μεγαλυτερη διαδρομη προς τα πισω(το κραταμε πιο μακρυα απο την ...μυτη μας,τον αντιχειρα,περισσοτερο με το χερι παρα με την σωστη εδραση στον ωμο),ΑΛΛΆ και προς τα εμπρός.
Ναι και προς τα εμπρος!
Είναι μια κινηση που παρ'ολο που δεν ειναι τοσο αντιληπτή απο τον χειριστη,γινεται!
Επαναφορα στην αρχικη θεση που ηταν, πριν την πυροδοτηση...
Ακαριαια και βιαια!
Ο τραυματισμος,πιθανοτατα,συμβαινει απο αυτη την κινηση!
Το σωμα "αναμενει"το επώδυνο φαινομενο,επειδη εχει ξανασυμβει και εχει περαστει στη μνημη....
Επακολουθο ειναι το σφίξιμο ΟΛΟΥ του σώματος,ποσο μαλλον της παλαμης και των δαχτυλων.
Φυσικη αντιδραση,οπως το κλεισιμο των ματιων ...:)
Δινουμε μεγαλυτερη αντισταση μιας μαλακης επιφανειας (δαχτυλο)σε μια σκληρη και αιχμηρη(σκανδαλη).
Το επιδεινωνουμε με το "αγκάλιασμα "
της σκανδαλης αναμεσα στην 1η και 2η φαλαγγα.
Φυσικο επακολουθο,ο τραυματισμος!
 
Το κοντο κοντακι,επιτρεπει μεγαλυτερη διαδρομη προς τα πισω(το κραταμε πιο μακρυα απο την ...μυτη μας,περισσοτερο με το χερι παρα με την σωστη εδραση στον ωμο),ΑΛΛΆ και προς τα εμπρός.
Ναι και προς τα εμπρος!
Είναι μια κινηση που παρ'ολο που δεν ειναι τοσο αντιληπτή απο τον χειριστη,γινεται!
Επαναφορα στην αρχικη θεση που ηταν, πριν την πυροδοτηση...
Ακαριαια και βιαια!
Αν δεν μου έκανε τις αφλογιστίες το δίκαννο, δεν υπήρχε ποτέ των ποτών περίπτωση να το κατάλαβω ότι το κάνω. Και όμως συμβαίνει!!
 
Η σκανδαλη ΔΕΝ πρέπει να πατιεται οπως περιγραφει ο Γιωργος κι οπως δειχνει το σημειο που τραυματιζεται!
Το κοντο κοντακι ειναι υπευθυνο για πιάσιμο πιο κοντα προς την-ις σκανδαλες.
Η κλειστη λαβη,το ιδιο.
Η πιο λεπτη λαβη,απο αυτη που απαιτουν τα χερια του χειριστη,το ιδιο.
Η κυρτοτητα της σκανδαλης,θα επιδεινωσει η θα απαλυνει το συμπτωμα.
Δεν θα το απαλειψει!
Και σιγουρα δεν θα σβησει το ΛΑΘΟΣ!
Το κοντο κοντακι,επιτρεπει μεγαλυτερη διαδρομη προς τα πισω(το κραταμε πιο μακρυα απο την ...μυτη μας,τον αντιχειρα,περισσοτερο με το χερι παρα με την σωστη εδραση στον ωμο),ΑΛΛΆ και προς τα εμπρός.
Ναι και προς τα εμπρος!
Είναι μια κινηση που παρ'ολο που δεν ειναι τοσο αντιληπτή απο τον χειριστη,γινεται!
Επαναφορα στην αρχικη θεση που ηταν, πριν την πυροδοτηση...
Ακαριαια και βιαια!
Ο τραυματισμος,πιθανοτατα,συμβαινει απο αυτη την κινηση!
Το σωμα "αναμενει"το επώδυνο φαινομενο,επειδη εχει ξανασυμβει και εχει περαστει στη μνημη....
Επακολουθο ειναι το σφίξιμο ΟΛΟΥ του σώματος,ποσο μαλλον της παλαμης και των δαχτυλων.
Φυσικη αντιδραση,οπως το κλεισιμο των ματιων ...:)
Δινουμε μεγαλυτερη αντισταση μιας μαλακης επιφανειας (δαχτυλο)σε μια σκληρη και αιχμηρη(σκανδαλη).
Το επιδεινωνουμε με το "αγκάλιασμα "
της σκανδαλης αναμεσα στην 1η και 2η φαλαγγα.
Φυσικο επακολουθο,ο τραυματισμος!
Σωστη και πληρης περιγραφη Γιαννη
 
Η σκανδαλη ΔΕΝ πρέπει να πατιεται οπως περιγραφει ο Γιωργος κι οπως δειχνει το σημειο που τραυματιζεται!
Αυτό ακριβώς. Από το στόμα μου το πήρες.
Το σημείο που δείχνει ο Γιώργος ότι τραυματιζεται δεν θα έπρεπε να έχει καμία επαφή και σχέση με τις σκανδάλες. Θα έπρεπε να είναι στο πλάι. Την σκανδάλη την πατάμε με το πρώτο μισό της πρώτης φάλαγγας, ούτε καν με το κέντρο της.
 
Παιδια SOS,
Προσφατα πηρα το baikal mp 27m κ εχω θεμα με την ανακρουση,ακομη κ απο ελαφρια φυσιγγια,το προβλημα δεν εμφανιζεται στο πελμα του κοντακιου,αλλα στη ραχη,τρωω σφαλιαρα στο μαγουλο κ μετα απο 4-5 φυσιγγια ειναι ανηποφορο,το ντουφεκισα μεγαλωνοντας το κοντακι, αλλα κ μικραινοντας το ( εβγαλα το πελμα ),αλλα το προβλημα παρεμεινε,αλλαξα ακομη κ το pitch κατα 1 εκατοστο την μια φορα στο ανω μερος του πελματος κ την επομενη στο κατω,την πιο ανωδυνη σφαλιαρα την τρωω οταν το κοντακι ειναι ακριβως οπως το πηρα,οσες αλλαγες κ να εκανα καμια δεν καλυτερεψε την κατασταση,αντιθετα την επιδεινωσε.
Η επωμιση μου ειναι καθε φορα σχεδον σταθερη,το μηκος του κοντακιου φαινεται ενταξει ( ο δεικτης στην πρωτη σκανδαλη ειναι ακριβως στη μεση προν την πρωτη φαλαγγα κ η μυτη απο τον αντιχειρα 3-4cm κ στο τεστ τσωρτσιλ το οπλο βαραει εκει που βλεπω
 
Παιδια SOS,
Προσφατα πηρα το baikal mp 27m κ εχω θεμα με την ανακρουση,ακομη κ απο ελαφρια φυσιγγια,το προβλημα δεν εμφανιζεται στο πελμα του κοντακιου,αλλα στη ραχη,τρωω σφαλιαρα στο μαγουλο κ μετα απο 4-5 φυσιγγια ειναι ανηποφορο,το ντουφεκισα μεγαλωνοντας το κοντακι, αλλα κ μικραινοντας το ( εβγαλα το πελμα ),αλλα το προβλημα παρεμεινε,αλλαξα ακομη κ το pitch κατα 1 εκατοστο την μια φορα στο ανω μερος του πελματος κ την επομενη στο κατω,την πιο ανωδυνη σφαλιαρα την τρωω οταν το κοντακι ειναι ακριβως οπως το πηρα,οσες αλλαγες κ να εκανα καμια δεν καλυτερεψε την κατασταση,αντιθετα την επιδεινωσε.
Η επωμιση μου ειναι καθε φορα σχεδον σταθερη,το μηκος του κοντακιου φαινεται ενταξει ( ο δεικτης στην πρωτη σκανδαλη ειναι ακριβως στη μεση προν την πρωτη φαλαγγα κ η μυτη απο τον αντιχειρα 3-4cm κ στο τεστ τσωρτσιλ το οπλο βαραει εκει που βλεπω
Μανώλη πιστεύω είναι το κοντάκι ψιλό και θέλει κατέβασμα. Συνήθως η κλωτσιά στο μάγουλο είναι από ψηλό κοντάκι, επίσης και η κλίση πέλματος συμβάλει στο χτύπημα. Αν είναι και τα δύο μαζί ακόμα χειρότερα.
 
Παιδια SOS,
Προσφατα πηρα το baikal mp 27m κ εχω θεμα με την ανακρουση,ακομη κ απο ελαφρια φυσιγγια,το προβλημα δεν εμφανιζεται στο πελμα του κοντακιου,αλλα στη ραχη,τρωω σφαλιαρα στο μαγουλο κ μετα απο 4-5 φυσιγγια ειναι ανηποφορο,το ντουφεκισα μεγαλωνοντας το κοντακι, αλλα κ μικραινοντας το ( εβγαλα το πελμα ),αλλα το προβλημα παρεμεινε,αλλαξα ακομη κ το pitch κατα 1 εκατοστο την μια φορα στο ανω μερος του πελματος κ την επομενη στο κατω,την πιο ανωδυνη σφαλιαρα την τρωω οταν το κοντακι ειναι ακριβως οπως το πηρα,οσες αλλαγες κ να εκανα καμια δεν καλυτερεψε την κατασταση,αντιθετα την επιδεινωσε.
Η επωμιση μου ειναι καθε φορα σχεδον σταθερη,το μηκος του κοντακιου φαινεται ενταξει ( ο δεικτης στην πρωτη σκανδαλη ειναι ακριβως στη μεση προν την πρωτη φαλαγγα κ η μυτη απο τον αντιχειρα 3-4cm κ στο τεστ τσωρτσιλ το οπλο βαραει εκει που βλεπω
Εκτος απο τον Σκριβανο για τον Χατζηνακο τι αποψη εχετε;Για Θεσσαλονικη μιλαμε παντα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top