Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
IMG_20150623_105456.jpg
 
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα. Είμαι κατοχος ενός baikal sp ij27 made in ussr. Tο όπλο ειναι 3.385 κιλά και έχει 72.5 πόντους κάννη. Έχω διάβασει για τις βελτιώσεις του Ήφαιστου στο συγκεκριμένο όπλο. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν αξίζει τα λεφτά η καλύτερα να αγοράσω καποιο αλλο όπλο. Θα ήθελα και την άποψη καποιου που ίσως το εχει κάνει. Ευχαριστώ
 
Για άλλους αξίζει, για άλλους όχι...πχ εγω το ποζε το εχω μαθει τοσα χρόνια με βάρος, με στενους αυλούς, με συγκεκριμένο τσοκ κλπ κλπ...δεν με ενοχλεί τίποτα πάνω του, ίσα ισα που πιστευω οτι αν κάνω αλλαγη πανω του θα χαλάσω την αρμονία που έχει αυτη τη στιγμη και θα μείνω να το εχω για καμάρωμα...
Αυτο που θελω να πω ειναι πως εαν το όπλο σου το χρησιμοποιείς χωρις πρόβλημα, τοτε οχι, δεν αξιζει να το πειραξεις, αν όμως νιωθεις οτι δεν σου κανει, οτι πχ με 2-3 αλλαγες(μείωση βαρους,ανοιγμα τσοκαρισματος,) θα σου κανει καλύτερα τα γουστα, τοτε όρμα... Απ όσους εχω ακουσει οτι κανανε βελτιώσεις σε baikal ποζε κανενας δεν ειχε παράπονο.
 
Δεν είναι πάντα το μάκρυμα, το κοντεμα ή το pitch υπεύθυνο για τις "φάπες", η βασικότερη παράμετρος πιστεύω πως είναι το λεγόμενο cast at face, που πρέπει να είναι έτσι ώστε να διώχνει την τάση προς τα έξω και όχι προς το μάγουλο.
Για πε για πε, να μαθαινουμε και τιποτα καινουργιο...
 
Για άλλους αξίζει, για άλλους όχι...πχ εγω το ποζε το εχω μαθει τοσα χρόνια με βάρος, με στενους αυλούς, με συγκεκριμένο τσοκ κλπ κλπ...δεν με ενοχλεί τίποτα πάνω του, ίσα ισα που πιστευω οτι αν κάνω αλλαγη πανω του θα χαλάσω την αρμονία που έχει αυτη τη στιγμη και θα μείνω να το εχω για καμάρωμα...
Αυτο που θελω να πω ειναι πως εαν το όπλο σου το χρησιμοποιείς χωρις πρόβλημα, τοτε οχι, δεν αξιζει να το πειραξεις, αν όμως νιωθεις οτι δεν σου κανει, οτι πχ με 2-3 αλλαγες(μείωση βαρους,ανοιγμα τσοκαρισματος,) θα σου κανει καλύτερα τα γουστα, τοτε όρμα... Απ όσους εχω ακουσει οτι κανανε βελτιώσεις σε baikal ποζε κανενας δεν ειχε παράπονο.
Τωρα κυνηγάω με μια beretta al 391 teknys stonecoat. Κυνηγαω πέρδικα μπεκάτσα και λιγο ορτυκι και φασσα. Απλα λέω να το γυρίσω σε δίκαννο από την άποψη του ζυγισματος που μπορεί να έχει ενα δίκαννο. Και επειδή προυπαρχει το δίκαννο και διάβασα για τις βελτιώσεις το σκέφτομαι. Με το όπλο αυτο κυνηγούσα πολυ πθο μικρός και το θεμα μου ήταν πως όταν πατούσα την δεύτερη σκανδάλη ματωνε το δάχτυλό μου που χτυπούσε στην πρώτη.
Υγ. Ηλία αν είσαι από Γρεβενά είμαστε συντοπιτες
 
Τωρα κυνηγάω με μια beretta al 391 teknys stonecoat. Κυνηγαω πέρδικα μπεκάτσα και λιγο ορτυκι και φασσα. Απλα λέω να το γυρίσω σε δίκαννο από την άποψη του ζυγισματος που μπορεί να έχει ενα δίκαννο. Και επειδή προυπαρχει το δίκαννο και διάβασα για τις βελτιώσεις το σκέφτομαι. Με το όπλο αυτο κυνηγούσα πολυ πθο μικρός και το θεμα μου ήταν πως όταν πατούσα την δεύτερη σκανδάλη ματωνε το δάχτυλό μου που χτυπούσε στην πρώτη.
Υγ. Ηλία αν είσαι από Γρεβενά είμαστε συντοπιτες
Αυτο με το δαχτυλο το παθαίνω και τωρα αραιά και που οταν ριχνω βιαστικά και δεν εχω πιασει καλα τη λαβή...
Απο γρεβενά ειμαι ναι, σε χωριό η στην πολη εισαι; (στειλε μήνυμα)
 
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα. Είμαι κατοχος ενός baikal sp ij27 made in ussr. Tο όπλο ειναι 3.385 κιλά και έχει 72.5 πόντους κάννη. Έχω διάβασει για τις βελτιώσεις του Ήφαιστου στο συγκεκριμένο όπλο. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν αξίζει τα λεφτά η καλύτερα να αγοράσω καποιο αλλο όπλο. Θα ήθελα και την άποψη καποιου που ίσως το εχει κάνει. Ευχαριστώ
ΔΗΜΉΤΡΗ εγώ ειχα τροποποιήσει "στοχευμενα" το baikal μου και εχω να σου πω οτι άλλαξε εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η λειτουργία του όπλου μου.
Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 1 1/2 φορά την αξία του όπλου για μετατροπές , εγώ δεν το έκανα . επέλεξα ένα άλλο οπλουργό στα Γιάννενα και ασχολήθηκα και μόνος με το φινίρισμα των ξύλων γιατι μου αρέσει . μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες απο παλαιότερο ποστ εδώ #248 και εδώ #1
 
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]Κατα την διαρκεια του τακτικου καθαρισμου της MP-155 διαπιστωσα οτι ο δακτυλιος κατω απο το ελατηριο του πιστονιου δεν βρισκεται στις αντιστοιχες εγκοπες του ρυθμιστη εντασης του πιο πανω ελατηριου
.Να σημειωθει οτι η φοτο ειναι οταν το πρωτοπηρα και σημερα ακομα βρισκεται ακριβως στο ιδιο σημειο. Υπαρχει πιθανοτητα οι εγκοπες να πρεπει να συμπιπτουν η οχι.Θεμα εμπλοκης δεν εχει τεθει ακομα και στα σκοπευτικα των 28 γρ εκτος απο καποια αθλια παγανοφυσιγγα που πεφτουν στα χερια μου κατα περιπτωση σ
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG] το γουρουνοκυνηγι.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...
Τάσο στην δική μου συμπίπτουν οι προεξοχές με τις εγκοπές και πιστεύω ότι πρέπει να συμπίπτουν! Προσωπική εκτίμηση.:)
 
εχω μαλλον μια χαζη ερωτηση.Λυνοντας για πρωτη φορα τελειως το κλειστρο σε μια mp153 δεν ειμαι σιγουρος αν εβαλα αυτο το μαυρο δακτυλιο σωστα και τη μπιλια.Αν γνωριζει καποιος θα με διευκολυνε πολυ.

Γιώργη παρατηρώντας το κλείστρο της 155 που δε βλέπω και διαφορά είναι σωστά!
 
ΔΗΜΉΤΡΗ εγώ ειχα τροποποιήσει "στοχευμενα" το baikal μου και εχω να σου πω οτι άλλαξε εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η λειτουργία του όπλου μου.
Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 1 1/2 φορά την αξία του όπλου για μετατροπές , εγώ δεν το έκανα . επέλεξα ένα άλλο οπλουργό στα Γιάννενα και ασχολήθηκα και μόνος με το φινίρισμα των ξύλων γιατι μου αρέσει . μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες απο παλαιότερο ποστ εδώ #248 και εδώ #1
Στα μεταλλικά μέρη η δουλειά που έχει γίνει είναι η αφαίρεση της μεσσαιας ριγας η και κάποια άλλη. Για κοντάκι και πάπια σκέφτομαι να πάω σε καποιον κοντακα να μου φτιάξει στα μέτρα μου. Σκριβανο σκέφτομαι. Και επίσης ελεγα να κάνω και πορτινγκ στις κάννες. Τι λες σαν πιο εμπειρος στο θέμα?
 
Στα μεταλλικά μέρη η δουλειά που έχει γίνει είναι η αφαίρεση της μεσσαιας ριγας η και κάποια άλλη. Για κοντάκι και πάπια σκέφτομαι να πάω σε καποιον κοντακα να μου φτιάξει στα μέτρα μου. Σκριβανο σκέφτομαι. Και επίσης ελεγα να κάνω και πορτινγκ στις κάννες. Τι λες σαν πιο εμπειρος στο θέμα?
Δημήτρη έμενα ο στόχος ήταν το βάρος και ο καλλωπισμός σε πρώτη φάση .. και τα δύο τα πέτυχα ! αν σκεφτείς οτι ήταν με τις μαγνουμ καννες που έχουν σημαντικά μεγαλύτερο βάρος απο το τισ απλές 18,4 και σημαντικά μεγαλύτερο απο τισ 18,2.
αν το δικό μου ειχα φτάσει βάρος 3160 περίπου μπορώ να φανταστώ τα 3κιλα σε όπλο προηγούμενης γενιάς με ελαφρύτερες κάννες πόσο μάλλον αν αφαιρέσεις και την πάνω Ρίγα
βλητικά χαρακτηριστικά θα πείραζα σε δεύτερη φάση ... αλλα τελικά το έδωσα για την αγορά του 525 .
Για το κοντάκι που λες θα συμφωνήσω .. είναι αδιαπραγμάτευτα μια επένδυση ... πάπια μπορείς να τροποποιήσεις την μαμά με νεες ψάθες κτλ ώστε να μην επιβαρυνθείς πολύ;)
αν κάνεις κώνους .. οι περισσότερες αναφορές λένε οτι θα κερδίσεις σε ανάκρουση και κατανομή αλλα θα σφίξεις και την τουφεκιά σου .. με 1-3 τσοκ δεν ξέρω αν το θες!!!!
κώνους θα έκανα αν άνοιγα και τα τσόκ ... και συμφέρων ειναι αν ανοίξεις τα τσόκ να το κάνεις σε κάποιων που τα κοπτικά του κόβουν χρώμιο και δεν θα χρειαστεί αποχρωμίωση και ξανά βαψίματα ..
για το πόρτινγ ... τι να σου πω, δεν ειναι κακή ιδέα αν σου αρέσει και αν πιστεύεις στην λειτουργία του ..κάποιοι που το έκαναν το κάνουν σε όποιο όπλο παίρνουν και κάποιοι δεν το πιστεύουν και δεν θέλουν ουτε να το βλέπουν .
εγώ ίσως να το έκανα για δοκιμή αλλα αφού ειχα τελειώσει με τις υπόλοιπες βλητικές παρεμβάσεις .. κυρίως το άνοιγμα των τσόκ . ετσι κι αλλιώς σ δεν θέλει μερεμέτια μετά την εργασία του πορτίνγ ;)
 
Ευχαριστώ πολύ μανθο... Ήσουν κατατοπιστικοτατ
Δημήτρη έμενα ο στόχος ήταν το βάρος και ο καλλωπισμός σε πρώτη φάση .. και τα δύο τα πέτυχα ! αν σκεφτείς οτι ήταν με τις μαγνουμ καννες που έχουν σημαντικά μεγαλύτερο βάρος απο το τισ απλές 18,4 και σημαντικά μεγαλύτερο απο τισ 18,2.
αν το δικό μου ειχα φτάσει βάρος 3160 περίπου μπορώ να φανταστώ τα 3κιλα σε όπλο προηγούμενης γενιάς με ελαφρύτερες κάννες πόσο μάλλον αν αφαιρέσεις και την πάνω Ρίγα
βλητικά χαρακτηριστικά θα πείραζα σε δεύτερη φάση ... αλλα τελικά το έδωσα για την αγορά του 525 .
Για το κοντάκι που λες θα συμφωνήσω .. είναι αδιαπραγμάτευτα μια επένδυση ... πάπια μπορείς να τροποποιήσεις την μαμά με νεες ψάθες κτλ ώστε να μην επιβαρυνθείς πολύ;)
αν κάνεις κώνους .. οι περισσότερες αναφορές λένε οτι θα κερδίσεις σε ανάκρουση και κατανομή αλλα θα σφίξεις και την τουφεκιά σου .. με 1-3 τσοκ δεν ξέρω αν το θες!!!!
κώνους θα έκανα αν άνοιγα και τα τσόκ ... και συμφέρων ειναι αν ανοίξεις τα τσόκ να το κάνεις σε κάποιων που τα κοπτικά του κόβουν χρώμιο και δεν θα χρειαστεί αποχρωμίωση και ξανά βαψίματα ..
για το πόρτινγ ... τι να σου πω, δεν ειναι κακή ιδέα αν σου αρέσει και αν πιστεύεις στην λειτουργία του ..κάποιοι που το έκαναν το κάνουν σε όποιο όπλο παίρνουν και κάποιοι δεν το πιστεύουν και δεν θέλουν ουτε να το βλέπουν .
εγώ ίσως να το έκανα για δοκιμή αλλα αφού ειχα τελειώσει με τις υπόλοιπες βλητικές παρεμβάσεις .. κυρίως το άνοιγμα των τσόκ . ετσι κι αλλιώς σ δεν θέλει μερεμέτια μετά την εργασία του πορτίνγ ;)[/QUOTE
Ευχαριστώ πολύ μανθο. Ήσουν κατατοπιστικοτατος.
 
Χαιρετώ την ομάδα του HL.
Κάτοχος λοιπόν της mp155,φέτος ήταν η πρώτη μου κυνηγετική χρονιά.Το όπλο μου το εκτιμώ,φροντίζω να το συντηρώ σωστά και το βασικότερο να το έχω ρυθμισμένο ανάλογα με τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ. Παρατήρησα πως αρκετοί από εμάς έχουμε θέμα με τη βαφή της βάσης.Όπως και σε άλλους έτσι και στη δικιά μου η βάση άρχισε να ξεβάφει.Το κόστος για βαφή με έκανε να αγνοώ το όλο θέμα καθώς το όπλο την έκανε τη δουλειά του μια χαρά και με ξεθωριασμένη βάση,μέχρι που είδα αυτό:
12187233_0_a.jpg

Aυτοκόλλητο carbon με κόστος ούτε 10ευρώ.
Το έψαξα το θέμα και είδα πως για να εφαρμόσει σωστά το αυτοκόλλητο θα χρειαστώ και πιστόλι θερμού αέρα,η τιμή του οποίου ξεκινά από 15ευρώ.Σκέφτομαι να το δοκιμάσω.Τα υλικά αγοράστηκαν και εάν όλα πάνε καλά το Σαββατοκύριακο θα σας παρουσιάσω το αποτέλεσμα.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα και σε μερικές πανέμορφες mp155 εκ Ρωσίας και θέλω να μοιραστώ τις εικόνες αυτές με εσάς(να τις βλέπουν και μερικοί Berettobenelli και λοιποί.).yell at..sarcastic.φιλικά πάντα
2350555_vysokohudozhestvennye_ohotnichi_ruzhya.jpeg
81d0997af87a2a5d564ce8b6701c3dd4.JPG
37a743bb6faaeb5c610e7a92577e9db5.jpg
post-8790-0-03712500-1428240801.jpg

b44f75c79f5392445fa8c19e9d3c6825.JPG


mp-155%20elegant%20(3).jpg

Gravirovka-priklada-MR-155.jpg


Aν ψάξεται δε ξέρω κι εγώ πόσες τέτοιες mp155 θα βρείτε.
 
Για άλλους αξίζει, για άλλους όχι...πχ εγω το ποζε το εχω μαθει τοσα χρόνια με βάρος, με στενους αυλούς, με συγκεκριμένο τσοκ κλπ κλπ...δεν με ενοχλεί τίποτα πάνω του, ίσα ισα που πιστευω οτι αν κάνω αλλαγη πανω του θα χαλάσω την αρμονία που έχει αυτη τη στιγμη και θα μείνω να το εχω για καμάρωμα...
Αυτο που θελω να πω ειναι πως εαν το όπλο σου το χρησιμοποιείς χωρις πρόβλημα, τοτε οχι, δεν αξιζει να το πειραξεις, αν όμως νιωθεις οτι δεν σου κανει, οτι πχ με 2-3 αλλαγες(μείωση βαρους,ανοιγμα τσοκαρισματος,) θα σου κανει καλύτερα τα γουστα, τοτε όρμα... Απ όσους εχω ακουσει οτι κανανε βελτιώσεις σε baikal ποζε κανενας δεν ειχε παράπονο.
μην περνεις και ορκο.hair..hair..hair..hair..hair..hair.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top