Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κι εγω μελος της ομαδας.Baikal mp18 ga12. Η επιλογη εγινε λογω μικρου βαρους επειδη πριν δεκα χρονια απο τροχαιο το δεξι χερι εχει παραλυσει.Το προβλημα ειναι οτι επωμιζω με το ενα χερι,το αριστερο και το αισθανομαι μπροστοβαρο με αποτελεσμα να με κουραζει.Αν κ το αγορασα λογω αναγκης δε σας κρυβω πως η λεπτη του φιγουρα μου αρεσει οποτε θελω να του δωσω μια ευκαιρια πριν αγορασω αλλο οπλο.Αν εφτιαχνα χειροποιητο κοντακι θα βελτιωθει το ζυγισμα του και αν γινεται σε ποιον μαστορα;
 
Κι εγω μελος της ομαδας.Baikal mp18 ga12. Η επιλογη εγινε λογω μικρου βαρους επειδη πριν δεκα χρονια απο τροχαιο το δεξι χερι εχει παραλυσει.Το προβλημα ειναι οτι επωμιζω με το ενα χερι,το αριστερο και το αισθανομαι μπροστοβαρο με αποτελεσμα να με κουραζει.Αν κ το αγορασα λογω αναγκης δε σας κρυβω πως η λεπτη του φιγουρα μου αρεσει οποτε θελω να του δωσω μια ευκαιρια πριν αγορασω αλλο οπλο.Αν εφτιαχνα χειροποιητο κοντακι θα βελτιωθει το ζυγισμα του και αν γινεται σε ποιον μαστορα;
ΑΝΤΏΝΗ γνώμη μου ειναι οτι για να ζυγίσει πιο πίσω και ποιο κοντά στο χέρι που το κρατάς θα χρειαστεί ο μάστορας να βαρύνει το κοντάκι σου αρα και το σύνολο του όπλου . κάτι που από ότι κατάλαβα δεν θες.
οι άνθρωποι που κάνουν κοντάκια λένε οτι σε μια εξαρχής κατασκευή μπορούν να κάνουν τα "παντα" και εχουν δίκιο αφου ένας έμπειρος μάστορας μπορεί να λάβει πολλά πραγμτα υπόψιν που δεν μπορουμε να δούμε πολύ απο εμάς. Σκέφτομαι για παράδειγμα οτι μια λαβή προσαρμοσμένη στον τρόπο που επομίζεισ θα σε βοηθούσε πάρα πολύ !;)
Αντώνη σε πρώτη φάση θα μπορούσες να προσθέσεις λίγο μολύβι στο πίσω μέρος του κοντακίου (εσωτερικά έστω και πρόχειρα) ώστε να αλλάξει το κέντρο βάρος και να δεις κατα πόσο σε βοηθά κάτι τέτοιο και αν σε ενοχλεί οτι το συνολικό βάρος εχει αυξηθεί .

μια άλλη περίπτωση χωρίς να αναιρεί και την ποιο πάνω , ειναι το μονόκαννο baikal cal20 . μπασκουλα κοντάκι ειναι ίδια και αλλάζει μόνο η κάννη ... η οποία ειανι 66cm και στοκάρισμα 3 άστρα απο όσο θυμάμαι . δεν το έχω δει απο κοντά αλλα φαντάζομαι για ένα ποιο ελαφρύ σύνολο με λιγότερο βάρος μπροστά . ;)
τα φυσίγγια ειναι ενα θέμα που δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και τσιμπημένα σε τιμή αλλα με το μονόκαννο η κατανάλωση δεν ειναι μεγάλη .

https://www.hobbi.gr/monokanno-baikal-mp18em-p-1502.html
ενα τέτοιο πωλείται βλέπω
https://www.car.gr/parts/view/11080506/
 
Last edited:
Αντωνη,εφ'οσον δεν χρησιμοποιεις την παπια,μπορεις στην ουσια να την καταργησεις.
Κρατώντας μονο οσο ξυλο ειναι απολυτως απαραιτητο .
Θα χρειαστεις βαρυτερο κοντακι και κλειστη λαβη.
Ετσι που να μην αναγκαζεσαι ν'ανοιγεις τον αγκωνα σου και να επιβαρύνεις το χερι σου στον καρπο,αφου εκει κρατας ολο το βαρος του οπλου.
Θα σου βγει βαρυτερο στο συνολο,πιο βολικο ομως.
Σκεψου και την περιπτωση του ογκοδεστερου κοντακιου με εσοχη στο σημειο που κουμπωνεις το ζυγωματικο σου.
Θα σε βοηθησει στη σταθεροτητα.:)
 
Χαιρετώ την ομάδα του HL.
Κάτοχος λοιπόν της mp155,φέτος ήταν η πρώτη μου κυνηγετική χρονιά.Το όπλο μου το εκτιμώ,φροντίζω να το συντηρώ σωστά και το βασικότερο να το έχω ρυθμισμένο ανάλογα με τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ. Παρατήρησα πως αρκετοί από εμάς έχουμε θέμα με τη βαφή της βάσης.Όπως και σε άλλους έτσι και στη δικιά μου η βάση άρχισε να ξεβάφει.Το κόστος για βαφή με έκανε να αγνοώ το όλο θέμα καθώς το όπλο την έκανε τη δουλειά του μια χαρά και με ξεθωριασμένη βάση,μέχρι που είδα αυτό:
12187233_0_a.jpg

Aυτοκόλλητο carbon με κόστος ούτε 10ευρώ.
Το έψαξα το θέμα και είδα πως για να εφαρμόσει σωστά το αυτοκόλλητο θα χρειαστώ και πιστόλι θερμού αέρα,η τιμή του οποίου ξεκινά από 15ευρώ.Σκέφτομαι να το δοκιμάσω.Τα υλικά αγοράστηκαν και εάν όλα πάνε καλά το Σαββατοκύριακο θα σας παρουσιάσω το αποτέλεσμα.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα και σε μερικές πανέμορφες mp155 εκ Ρωσίας και θέλω να μοιραστώ τις εικόνες αυτές με εσάς(να τις βλέπουν και μερικοί Berettobenelli και λοιποί.).yell at..sarcastic.φιλικά πάντα
2350555_vysokohudozhestvennye_ohotnichi_ruzhya.jpeg
81d0997af87a2a5d564ce8b6701c3dd4.JPG
37a743bb6faaeb5c610e7a92577e9db5.jpg
post-8790-0-03712500-1428240801.jpg

b44f75c79f5392445fa8c19e9d3c6825.JPG


mp-155%20elegant%20(3).jpg

Gravirovka-priklada-MR-155.jpg


Aν ψάξεται δε ξέρω κι εγώ πόσες τέτοιες mp155 θα βρείτε.
Πανέμορφες!! Απο που αγορασες τα αυοκολλητα;
 
Αντώνη, περίπου τα ίδια που γράφουν ο Χρήστος κι ο Γιάννης παραπάνω ήθελα να γράψω κι εγώ αλλά με πρόλαβαν ... ;):)
Επίσης μου κάνει εντύπωση που το νιώθεις μπροστόβαρο, το ίδιο όπλο έχω κι εγώ και μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. λίγο οπισθόβαρο. Δεν ξέρω βέβαια ποια ακριβώς παραλλαγή του μοντέλου έχεις, μάγκνουμ, με ρίγα, με τσοκάκια ;;; Το δικό μου είναι το απλό-απλό (Izh 18M-M) οπότε μπορεί όντως να υπάρχει διαφορά...
Κατ' αρχήν θα έλεγα κι εγώ να προσθέσεις βάρος (μολύβι) στο κοντάκι (μέσα στην τρύπα της τζαβέτας) να δεις πως θα σου πάει.
Αλήθεια το υπάρχον κοντάκι σου κάθεται καλά ;;; Αφού αναγκαστικά επωμίζεις αριστερά, ενώ αυτό έχει αρκετή δεξιά παρέκκλιση (cast-off) ;;;.xm.(Το δικό μου τουλάχιστον έχει πολύ cast-off περισσότερο από όσο θα ήθελα) ...
Μια άλλη λύση, που δεν ξέρω πόσο εφικτή είναι από νομικής άποψης, είναι να κοντύνει η κάννη κάπου στα 60 εκατοστά. Υποθέτω ότι θα πρέπει να βεβαιώσει κάποιος οπλουργός ότι υπήρξε κάποιος λόγος που κόπηκε, π.χ. ότι έσκασε το στόμιο... ;)
Αλλά και άλλο όπλο να πάρεις, όπως δίκαννο ελαφρύ, 20αρι κλπ που είδα ότι σου πρότειναν πολλοί φίλοι σε άλλο τόπικ, πιστεύω ότι οι κάννες δεν πρέπει να είναι πάνω από 60 - 63 εκατοστά (μπεκατσοτούφεκο) ... Ξέρω, πολλοί θα πουν ότι δεν είναι και ότι καλύτερο οι πολύ κοντές κάννες, από βλητικής και σκοπευτικής άποψης, αλλά ... δεν είναι και κάτι εύκολο κι απλό το να χειρίζεται κανείς τουφέκι με το ένα χέρι, οπότε από το ολότελα ...... ;)
Υ.Γ. - Άσχετο: Ήξερα κι εγώ κάποιον (καθηγητή) που κυνηγούσε με το ένα χέρι το δεξί, με κανονικό όπλο και μάλιστα καραμπίνα, αφού είχε χάσει το αριστερό του χέρι σε τροχαίο ατύχημα ... (Είχε την "κακή συνήθεια" να οδηγεί έχοντας το αριστερό χέρι κρεμασμένο έξω από το παράθυρο !!! o_O)
 
ΑΝΤΏΝΗ γνώμη μου ειναι οτι για να ζυγίσει πιο πίσω και ποιο κοντά στο χέρι που το κρατάς θα χρειαστεί ο μάστορας να βαρύνει το κοντάκι σου αρα και το σύνολο του όπλου . κάτι που από ότι κατάλαβα δεν θες.
οι άνθρωποι που κάνουν κοντάκια λένε οτι σε μια εξαρχής κατασκευή μπορούν να κάνουν τα "παντα" και εχουν δίκιο αφου ένας έμπειρος μάστορας μπορεί να λάβει πολλά πραγμτα υπόψιν που δεν μπορουμε να δούμε πολύ απο εμάς. Σκέφτομαι για παράδειγμα οτι μια λαβή προσαρμοσμένη στον τρόπο που επομίζεισ θα σε βοηθούσε πάρα πολύ !;)
Αντώνη σε πρώτη φάση θα μπορούσες να προσθέσεις λίγο μολύβι στο πίσω μέρος του κοντακίου (εσωτερικά έστω και πρόχειρα) ώστε να αλλάξει το κέντρο βάρος και να δεις κατα πόσο σε βοηθά κάτι τέτοιο και αν σε ενοχλεί οτι το συνολικό βάρος εχει αυξηθεί .

μια άλλη περίπτωση χωρίς να αναιρεί και την ποιο πάνω , ειναι το μονόκαννο baikal cal20 . μπασκουλα κοντάκι ειναι ίδια και αλλάζει μόνο η κάννη ... η οποία ειανι 66cm και στοκάρισμα 3 άστρα απο όσο θυμάμαι . δεν το έχω δει απο κοντά αλλα φαντάζομαι για ένα ποιο ελαφρύ σύνολο με λιγότερο βάρος μπροστά . ;)
τα φυσίγγια ειναι ενα θέμα που δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και τσιμπημένα σε τιμή αλλα με το μονόκαννο η κατανάλωση δεν ειναι μεγάλη .

https://www.hobbi.gr/monokanno-baikal-mp18em-p-1502.html
ενα τέτοιο πωλείται βλέπω
https://www.car.gr/parts/view/11080506/
Αυτο που ειχα σκεφτει ειναι αυτο που περιγραφει ο Γιαννης στο παρακατω μηνυμα.Το 20αρι νομιζω βγαινει μονο με αυτοματο εξωλκεα κατι που με δυσκολευει στο ανοιγμα κ στο κλεισιμο του οπλου.Επισης επομιζω αριστερα και το κοντακι ειναι δεξιο με αποτελεσμα σε γρηγορες επομισεις το οπλο να στριβει κ δεν ειναι ευθεια
 
Αντωνη,εφ'οσον δεν χρησιμοποιεις την παπια,μπορεις στην ουσια να την καταργησεις.
Κρατώντας μονο οσο ξυλο ειναι απολυτως απαραιτητο .
Θα χρειαστεις βαρυτερο κοντακι και κλειστη λαβη.
Ετσι που να μην αναγκαζεσαι ν'ανοιγεις τον αγκωνα σου και να επιβαρύνεις το χερι σου στον καρπο,αφου εκει κρατας ολο το βαρος του οπλου.
Θα σου βγει βαρυτερο στο συνολο,πιο βολικο ομως.
Σκεψου και την περιπτωση του ογκοδεστερου κοντακιου με εσοχη στο σημειο που κουμπωνεις το ζυγωματικο σου.
Θα σε βοηθησει στη σταθεροτητα.:)
Κι εγω κατι τετοιο ειχα σκεφτει.Το s/p baikal που ειναι πολυ βαρυτερο σε μαγαζια που το χω επομισει ερχεται πολυ πιο ευκολα στον ωμο κ δεν με κουραζει.Αυτο που αρχιζει να ποναει ειναι ο αγκωνας κι οχι ο καρπος
 
Εγώ θα ήθελα να σου δώσω συγχαρητήρια για την θέληση και την επιμονή σου. Αυτό και αν σημαίνει, αγάπη για το κυνήγι και τρόπος ζωής.
Σ ευχαριστω αλλα δεν αξιζω συγχαρητηρια εχω δει ανθρωπους με χειροτερα προβληματα απ μενα με διψα για ζωη.Σαυτες τοις καταστασεις υπαρχουν δυο επιλογες :ζεις η δε ζεις για να μην παρεξηγηθω με το δε ζεις εννοω πως ο καναπες ειναι πιο ευκολος.Το προβλημα ειναι οτι η Ελλαδα δεν εχει αναπηρους αλλα αναπηρα μυαλα.Να σκεφτεις οτι πριν το ατυχημα δεν ειχα παει ποτε για κηνυγι γι αυτο ειπα οταν συστηθηκα ποσο λυπαμαι τα χρονια που πηγαν χαμενα
 
Νομίζω πως χρειάζεσαι μια κατασκευή που να ξεφεύγει από τά καθιερωμένα. Νομίζω ότι κάτι σαν και αυτό θα σε βοήθαγε πολυ...
Το εχω σκεφτει κι αυτο αλλα δε μου αρεσει πρωτιμο το ξυλο.Μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος
 
Κι εγω μελος της ομαδας.Baikal mp18 ga12. Η επιλογη εγινε λογω μικρου βαρους επειδη πριν δεκα χρονια απο τροχαιο το δεξι χερι εχει παραλυσει.Το προβλημα ειναι οτι επωμιζω με το ενα χερι,το αριστερο και το αισθανομαι μπροστοβαρο με αποτελεσμα να με κουραζει.Αν κ το αγορασα λογω αναγκης δε σας κρυβω πως η λεπτη του φιγουρα μου αρεσει οποτε θελω να του δωσω μια ευκαιρια πριν αγορασω αλλο οπλο.Αν εφτιαχνα χειροποιητο κοντακι θα βελτιωθει το ζυγισμα του και αν γινεται σε ποιον μαστορα;
Αντωνη στο φιλο μου εχει συμβεί το ιδιο και αυτοσ κυνηγαη με το ενα χερι...και μαληστα με Browning auto 5 .τωρα πηρε μια μπερετα αυτογεμεσ που είναι πιο ελαφρύ .. τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα για το πάθος σου για κυνηγι...πιστεύω οτι αν πασ σε ενα κοντακα θα σου φτιαξη αυτο που Πρέπει για την περίπτωση σου
 
Αντώνη, περίπου τα ίδια που γράφουν ο Χρήστος κι ο Γιάννης παραπάνω ήθελα να γράψω κι εγώ αλλά με πρόλαβαν ... ;):)
Επίσης μου κάνει εντύπωση που το νιώθεις μπροστόβαρο, το ίδιο όπλο έχω κι εγώ και μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. λίγο οπισθόβαρο. Δεν ξέρω βέβαια ποια ακριβώς παραλλαγή του μοντέλου έχεις, μάγκνουμ, με ρίγα, με τσοκάκια ;;; Το δικό μου είναι το απλό-απλό (Izh 18M-M) οπότε μπορεί όντως να υπάρχει διαφορά...
Κατ' αρχήν θα έλεγα κι εγώ να προσθέσεις βάρος (μολύβι) στο κοντάκι (μέσα στην τρύπα της τζαβέτας) να δεις πως θα σου πάει.
Αλήθεια το υπάρχον κοντάκι σου κάθεται καλά ;;; Αφού αναγκαστικά επωμίζεις αριστερά, ενώ αυτό έχει αρκετή δεξιά παρέκκλιση (cast-off) ;;;.xm.(Το δικό μου τουλάχιστον έχει πολύ cast-off περισσότερο από όσο θα ήθελα) ...
Μια άλλη λύση, που δεν ξέρω πόσο εφικτή είναι από νομικής άποψης, είναι να κοντύνει η κάννη κάπου στα 60 εκατοστά. Υποθέτω ότι θα πρέπει να βεβαιώσει κάποιος οπλουργός ότι υπήρξε κάποιος λόγος που κόπηκε, π.χ. ότι έσκασε το στόμιο... ;)
Αλλά και άλλο όπλο να πάρεις, όπως δίκαννο ελαφρύ, 20αρι κλπ που είδα ότι σου πρότειναν πολλοί φίλοι σε άλλο τόπικ, πιστεύω ότι οι κάννες δεν πρέπει να είναι πάνω από 60 - 63 εκατοστά (μπεκατσοτούφεκο) ... Ξέρω, πολλοί θα πουν ότι δεν είναι και ότι καλύτερο οι πολύ κοντές κάννες, από βλητικής και σκοπευτικής άποψης, αλλά ... δεν είναι και κάτι εύκολο κι απλό το να χειρίζεται κανείς τουφέκι με το ένα χέρι, οπότε από το ολότελα ...... ;)
Υ.Γ. - Άσχετο: Ήξερα κι εγώ κάποιον (καθηγητή) που κυνηγούσε με το ένα χέρι το δεξί, με κανονικό όπλο και μάλιστα καραμπίνα, αφού είχε χάσει το αριστερό του χέρι σε τροχαίο ατύχημα ... (Είχε την "κακή συνήθεια" να οδηγεί έχοντας το αριστερό χέρι κρεμασμένο έξω από το παράθυρο !!! o_O)
Αντώνη, περίπου τα ίδια που γράφουν ο Χρήστος κι ο Γιάννης παραπάνω ήθελα να γράψω κι εγώ αλλά με πρόλαβαν ... ;):)
Επίσης μου κάνει εντύπωση που το νιώθεις μπροστόβαρο, το ίδιο όπλο έχω κι εγώ και μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. λίγο οπισθόβαρο. Δεν ξέρω βέβαια ποια ακριβώς παραλλαγή του μοντέλου έχεις, μάγκνουμ, με ρίγα, με τσοκάκια ;;; Το δικό μου είναι το απλό-απλό (Izh 18M-M) οπότε μπορεί όντως να υπάρχει διαφορά...
Κατ' αρχήν θα έλεγα κι εγώ να προσθέσεις βάρος (μολύβι) στο κοντάκι (μέσα στην τρύπα της τζαβέτας) να δεις πως θα σου πάει.
Αλήθεια το υπάρχον κοντάκι σου κάθεται καλά ;;; Αφού αναγκαστικά επωμίζεις αριστερά, ενώ αυτό έχει αρκετή δεξιά παρέκκλιση (cast-off) ;;;.xm.(Το δικό μου τουλάχιστον έχει πολύ cast-off περισσότερο από όσο θα ήθελα) ...
Μια άλλη λύση, που δεν ξέρω πόσο εφικτή είναι από νομικής άποψης, είναι να κοντύνει η κάννη κάπου στα 60 εκατοστά. Υποθέτω ότι θα πρέπει να βεβαιώσει κάποιος οπλουργός ότι υπήρξε κάποιος λόγος που κόπηκε, π.χ. ότι έσκασε το στόμιο... ;)
Αλλά και άλλο όπλο να πάρεις, όπως δίκαννο ελαφρύ, 20αρι κλπ που είδα ότι σου πρότειναν πολλοί φίλοι σε άλλο τόπικ, πιστεύω ότι οι κάννες δεν πρέπει να είναι πάνω από 60 - 63 εκατοστά (μπεκατσοτούφεκο) ... Ξέρω, πολλοί θα πουν ότι δεν είναι και ότι καλύτερο οι πολύ κοντές κάννες, από βλητικής και σκοπευτικής άποψης, αλλά ... δεν είναι και κάτι εύκολο κι απλό το να χειρίζεται κανείς τουφέκι με το ένα χέρι, οπότε από το ολότελα ...... ;)
Υ.Γ. - Άσχετο: Ήξερα κι εγώ κάποιον (καθηγητή) που κυνηγούσε με το ένα χέρι το δεξί, με κανονικό όπλο και μάλιστα καραμπίνα, αφού είχε χάσει το αριστερό του χέρι σε τροχαίο ατύχημα ... (Είχε την "κακή συνήθεια" να οδηγεί έχοντας το αριστερό χέρι κρεμασμένο έξω από το παράθυρο !!! o_O)
Στελιο καλησπερα.Το οπλο ειναι με την απλη θαλαμη 12x70.Περα απο το μπροστοβαρο που με κανει αργο στην επωμιση λογο οτι ποναει ο αγκωνας το κοντακι ειναι δεξι κ σε γρηγορες οσο μπορω επωμισεις το οπλο μου στριβει κ δεν ειναι ευθεια.Τωρα για το κοψιμο της κανης δεν ξερω κατα ποσο ασφαλη παραμενει το οπλο κ τι γινεται με το τσοκ.Η καραμπινα θα ηταν η καλυτερη λυση αλλα μου ειναι πιο δυσκολη η χρηση σε σχεση με το σπαστο , γεμιαμα αδειασμα
 
Εγώ το design πρότεινα, δεν νομίζω κάποιος μάστορας νά μην μπορεί να το ξεσηκώσει σε
Ισως αυτο θα με διευκολυνε αλλα μαλλον ειμαι παλιομοδιτης Βεβαια αν παω στη χειροποιητη λυση θα το συζητησω και γι αυτη τη μορφη του ξυλου.Σ ευχαριστω
 
Αντωνη στο φιλο μου εχει συμβεί το ιδιο και αυτοσ κυνηγαη με το ενα χερι...και μαληστα με Browning auto 5 .τωρα πηρε μια μπερετα αυτογεμεσ που είναι πιο ελαφρύ .. τα συγχαρητηρια μου και απο εμενα για το πάθος σου για κυνηγι...πιστεύω οτι αν πασ σε ενα κοντακα θα σου φτιαξη αυτο που Πρέπει για την περίπτωση σου
Αν χρειαζεται πληροφοριες ο φιλος σου γιατρους χειρουργια κλπ το τηλεφωνο μου 6937817190
 
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, είδα τυχαία μια μέρα που μπήκα να ψωνίσω κάτι από τον Καλκαντζακο, να δείχνει σε έναν πελάτη, έναν ιμάντα που φοριέται στον ώμο και προσαρμοζεται στο όπλο κάνοντας το ουσιαστικά να τσουλάει επάνω του, φαντάσου κάτι σαν τελεφερίκ, κάνοντας τον χειριστή να κρατάει το όπλο με το ένα χέρι από την λαβή και να είναι σε θέση αναμονής. Μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον, αν και δεν είχα καταλάβει την χρήση του τότε.
 
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, είδα τυχαία μια μέρα που μπήκα να ψωνίσω κάτι από τον Καλκαντζακο, να δείχνει σε έναν πελάτη, έναν ιμάντα που φοριέται στον ώμο και προσαρμοζεται στο όπλο κάνοντας το ουσιαστικά να τσουλάει επάνω του, φαντάσου κάτι σαν τελεφερίκ, κάνοντας τον χειριστή να κρατάει το όπλο με το ένα χέρι από την λαβή και να είναι σε θέση αναμονής. Μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον, αν και δεν είχα καταλάβει την χρήση του τότε.[/
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, είδα τυχαία μια μέρα που μπήκα να ψωνίσω κάτι από τον Καλκαντζακο, να δείχνει σε έναν πελάτη, έναν ιμάντα που φοριέται στον ώμο και προσαρμοζεται στο όπλο κάνοντας το ουσιαστικά να τσουλάει επάνω του, φαντάσου κάτι σαν τελεφερίκ, κάνοντας τον χειριστή να κρατάει το όπλο με το ένα χέρι από την λαβή και να είναι σε θέση αναμονής. Μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον, αν και δεν είχα καταλάβει την χρήση του τότε.
Το ειδα τωρα στο σαι του δεν ξερω αν βοηθαει στην επωμιση λογικα στο καρτερι θα βοηθαει πολυ.Μια απο αυτες τοις μερες θα παω να το δω απο κοντα.Σ ευχαριστω πολυ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top