Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ερωτηση:υπαρχει συν ενα IJ58 που θα περαση στα χερια μου εχω κατα νου να το φτιαξω αποκληστικα για την βελουδοματα αυτο που εχω σκεφτει ειναι απο 72,5 που ειναι το μηκος των κανον να τις κοψω το πολυ 4ως 5 εκ δηλ.να παει 67,5-η 68,5 δηλαδη να φυγουν τα τσοκαρισματα 1-3 λογικα θα ερχουν σε κυλινδρο τουλαχιστων η μια απο τις 2 αν σκεφτομαι σωστα τωρα περα απο το νομικος που ειδα οτι δεν αναγραφετε το μηκος τις κανεις στην αδεια θα εχω θεμα με τι συγκληση των κανων?
επισεις αλλες εργασιες που σκεφτομαι να γινουν οπως εχει συζητηθει με το φιλο Νικολι να γινει γιαλισμα κωνου κ κοντακι βεβαιως βεβαιως
Οτι ακριβως σου ειπε ο Γιαννης, κοβεις λιγο λιγο κ μετρας κ σταματας στο επιθυμητο! Οτι αλλο κ να κανεις ειναι ασημφορο κ δεν εχει νοημα, μπορεις να το κανεις 5* 4* ανετα κ ανεξοδα!
 
Επιδη ετσι το σκεφτηκα κ εγω οτι κοψημο ειναι η πιο ανεξοδει διαδικασια οστε να φερεις σε σταθερα τσοκαρισματα ανοιχτα για εναλασωμενα δεν θα εμπενα καν σε διαδιαδικασια θα επερνα το mp43 με τα τσοκ δισκανδαλο κανουργιο βασικα να πω οτι ειμαι λατρεις του πλαγιοκανου επιτοπληστων με σταθερα τσοκ με αυτα εμαθα να κυνηγαω το πιο κυνηγετικο οπλο (πρωσοπικη αποψη)απο S.P εχω βρει αρκετα , ενα κ ειναι ακρος δεαλιστικο για το κυνηγι που το θελω επισης ειναι κ η μαρκα που μου αρεση στα S.P(muroku).επισης σκεφτηκα να στηλω mail στον Κυργια αν μπορει να παραγκηλει το mp 43 με την 66 κανη με σταθερα τσοκ c/c μια κ το βγαζει η ειδια η baikal
Νικολα,χλωμο το βλεπω να σου ταιριαξει το κοντακι απο το συγκεκριμενο...:(
Στο hell ,αν θυμαμαι,θελεις 50-55.
Η μπαικαλα μπορει να εχει...75!!
Ουτε την πεταλουδα,δεν θα βλεπεις!:D:D
Γιαννη το συγκεκριμενο εχει ραγισμα απο τι λαβη μεχρι το πελμα αλλα κ απο τι ειχα μετρηση ειχε καλητερο hell απο το δικο μου που 72.sarcastic.
 
Αλλο θεμα τωρα (νομιζω το προηγουμενο το εξατλισαμε) χαχαχα!
Θεμα τσοκ: Τα τσοκ της απλης μαγκνουμ κ των δικανων ειναι ιδια!, της σουπερ μαγκνουμ ειναι εσω εξω κ η ονομαστικη τους συσφιξη αντιστοιχη σε ατσαλινα σκαγια! Πολλοι εδω μεσα τα μπερδευουν κ επικρατη χαος!, λενε δεν βαραει μακρια το οπλο, δεν βγαζει καλες ντουφεκιες, το φουλ στα 35μ βγαζει με τα βιας 50% συνγκετρωση κ αλλα διαφορα! Φυσικα θα βγαλει τοσο αφου στην πραγματικοτητα ριχνεις με 3,5*
Στα απλα λειπει το 5* κ το 2* κ στη σουπερ 3* το 2* κ το 1*think
 
Ξερει κανεις να μας πει πανω κατω τι γινεται σε αυτο το βιντεακι?
Η μια τουρκική τα φτύνει πριν τα 300 φυσιγγια, η άλλη τουρκική δεν φτάνει τα 800, η ρωσική αρκούδα ξεπέρασε τα 1200.
Επαναλαμβανομενες βολές.
 
Αλλο θεμα τωρα (νομιζω το προηγουμενο το εξατλισαμε) χαχαχα!
Θεμα τσοκ: Τα τσοκ της απλης μαγκνουμ κ των δικανων ειναι ιδια!, της σουπερ μαγκνουμ ειναι εσω εξω κ η ονομαστικη τους συσφιξη αντιστοιχη σε ατσαλινα σκαγια! Πολλοι εδω μεσα τα μπερδευουν κ επικρατη χαος!, λενε δεν βαραει μακρια το οπλο, δεν βγαζει καλες ντουφεκιες, το φουλ στα 35μ βγαζει με τα βιας 50% συνγκετρωση κ αλλα διαφορα! Φυσικα θα βγαλει τοσο αφου στην πραγματικοτητα ριχνεις με 3,5*
Στα απλα λειπει το 5* κ το 2* κ στη σουπερ 3* το 2* κ το 1*think
Το θέμα τσοκ για μένα έχει ληξει ... Θέλω να πω έχοντας δύο ιζ27 (ενα μονοσκανδαλο και ένα δισκανδαλο) και μέχρι πέρσι μια 155 όλα με τσοκ εναλλάξιμα έχω και μια σακούλα με τσοκακια μαμισια αλλά και carlson και έχω ότι τουφεκιά θέλω. Διαφορά από μαμισια και carlson στο ντεμί και im που χρησιμοποιώ στον λαγό δεν είδα σημαντική . Χρησιμοποιώ τα μαμά για έναν ηλίθιο λόγο. Με τα μέσα έξω της carlson οι κάννες δεν χωράνε στην θήκη μου . Εξεχουν βλέπεις περίπου 2 εκ από τις κάννες. Στην 155 χρησιμοποιούσα το im της carlson σε φάσσα, τρυγόνι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος .

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι η σακούλα με τα τσοκ ίσως να αξίζει παραπάνω από ένα όπλο . Δηλαδή 10 carlson Χ 50€ (χωρια τα μαμά) = παραπάνω από το ιζ27 μεταχειρισμένο.

Πάντως να υπογραμμίσω αυτό που διαπίστωσα με δοκιμές και εγώ και μου το έλεγαν και ο Νικήτας και ο Άρης. Αν δεν δοκιμάσεις όλα τα φτηνά μαμά μην δίνεις λεφτά για after market. Τις περισσότερες φορές τα μαμισια σε καλύπτουν.
 
Το θέμα τσοκ για μένα έχει ληξει ... Θέλω να πω έχοντας δύο ιζ27 (ενα μονοσκανδαλο και ένα δισκανδαλο) και μέχρι πέρσι μια 155 όλα με τσοκ εναλλάξιμα έχω και μια σακούλα με τσοκακια μαμισια αλλά και carlson και έχω ότι τουφεκιά θέλω. Διαφορά από μαμισια και carlson στο ντεμί και im που χρησιμοποιώ στον λαγό δεν είδα σημαντική . Χρησιμοποιώ τα μαμά για έναν ηλίθιο λόγο. Με τα μέσα έξω της carlson οι κάννες δεν χωράνε στην θήκη μου . Εξεχουν βλέπεις περίπου 2 εκ από τις κάννες. Στην 155 χρησιμοποιούσα το im της carlson σε φάσσα, τρυγόνι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος .

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι η σακούλα με τα τσοκ ίσως να αξίζει παραπάνω από ένα όπλο . Δηλαδή 10 carlson Χ 50€ (χωρια τα μαμά) = παραπάνω από το ιζ27 μεταχειρισμένο.

Πάντως να υπογραμμίσω αυτό που διαπίστωσα με δοκιμές και εγώ και μου το έλεγαν και ο Νικήτας και ο Άρης. Αν δεν δοκιμάσεις όλα τα φτηνά μαμά μην δίνεις λεφτά για after market. Τις περισσότερες φορές τα μαμισια σε καλύπτουν.
Τα μαμησια μαμα εχουν ποιο ακριβα, απο τα καρλσον τα εσω!think
 
...κ κατι αλλο, δεν αγοραζουμε ποτε τσοκ εαν δεν το μετρησουμε, γιατι η αναγραφομενη συσφιξη δεν αντιστοιχει στην πραγματικη συσφιξη, π.χ το σκητ της καρλσον ειναι 18,4 = 5* το l.m 17,9 = 3* το φουλ 17,78 = 2*

Κώστα η carslon's δεν είναι που βγάζει τα τσοκ της με σύσφιξη αναλόγως του όπλου; Προφανώς εννοώ των γενικών χαρακτηριστικών του κάθε μοντέλου βάσει του εργοστασίου παραγωγής και όχι κάθε όπλου ξεχωριστά. Οι μετρήσεις που αναφέρεις έγιναν σε κάποιο baikal;
 
Κώστα η carslon's δεν είναι που βγάζει τα τσοκ της με σύσφιξη αναλόγως του όπλου; Προφανώς εννοώ των γενικών χαρακτηριστικών του κάθε μοντέλου βάσει του εργοστασίου παραγωγής και όχι κάθε όπλου ξεχωριστά. Οι μετρήσεις που αναφέρεις έγιναν σε κάποιο baikal;
Μάνο η carslon's θεωρητικά κατασκευάζει για κάθε μοντέλο ξεχωριστά .
στην περίπτωση του baikal, όλες οι συσφίξεις σύμφωνα με τα νούμερα που δίνει η εταιρία είναι για αυλό 18,5 (*όπως και του browning για 18,8)
στα baikal που ξέρουμε εμείς ο αυλός είναι 18,4 .

Παραθέτω πινάκα που είχα κάνει με την "μαθηματική" σύσφιξη που προκύπτει στα carslon's για baikal με αυλό 18,4
 
Last edited:
Κώστα η carslon's δεν είναι που βγάζει τα τσοκ της με σύσφιξη αναλόγως του όπλου; Προφανώς εννοώ των γενικών χαρακτηριστικών του κάθε μοντέλου βάσει του εργοστασίου παραγωγής και όχι κάθε όπλου ξεχωριστά. Οι μετρήσεις που αναφέρεις έγιναν σε κάποιο baikal;
Τα καρλσον γραφουν εκτος την ονομαστικη συσφιξη κ σε ιντσες, κανεις την μετατροπη απο ιντσες σε χιλιοστα κ βαση του αυλου του οπλου βγαινει η πραγματικη! π.χ IMP. MOD. = 0.705 της ιντσας 0.705 = 17,907 χιλιοστα! 17.907 βαση αυλου που ειναι στο μπαϊκαλ 18,4 βγαινει 3* (5/10)
 
Τα καρλσον γραφουν εκτος την ονομαστικη συσφιξη κ σε ιντσες, κανεις την μετατροπη απο ιντσες σε χιλιοστα κ βαση του αυλου του οπλου βγαινει η πραγματικη! π.χ IMP. MOD. = 0.705 της ιντσας 0.705 = 17,907 χιλιοστα! 17.907 βαση αυλου που ειναι στο μπαϊκαλ 18,4 βγαινει 3* (5/10)
Δεν ειχα δει την απαντηση του Μανθου με το πινακα, οποτε κ οι δικες μου οι μετρησεις αψογες! Χαχαχα!.well done..bye.
 
Μάνο η carslon's θεωρητικά κατασκευάζει για κάθε μοντέλο ξεχωριστά .
στην περίπτωση του baikal, όλες οι συσφίξεις σύμφωνα με τα νούμερα που δίνει η εταιρία είναι για αυλό 18,5 (*όπως και του browning για 18,8)
στα baikal που ξέρουμε εμείς ο αυλός είναι 18,4 .

Παραθέτω πινάκα που είχα κάνει με την "μαθηματική" σύσφιξη που προκύπτει στα carslon's για baikal με αυλό 18,4
Παίδες επειδή και στα δυο μου οπλα ,όταν μου είχε κανει πορτιγκ ο Παπατσαρουχας , μου μετρησε και τον αυλό και στα δυο είναι 18,5. Εγώ με βάση αυτόν τον αυλό έκανα τους υπολογισμούς μου . Είχα κάνει μάλιστα και έναν παρόμοιο πίνακα. Αν παιζει καποιο ρόλο , το ένα μου όπλο είναι κατασκευασμένο το 2006 και το άλλο 2007. Στην 155 δεν είχα κάνει πορτιγκ και δεν την είχα μετρήσει.
 
Last edited:
Παίδες επειδή και στα δυο μου οπλα ,όταν μου είχε κανει πορτιγκ ο Παπατσαρουχας , μου μετρησε και τον αυλό και στα δυο είναι 18,5. Εγώ με βάση αυτόν τον αυλό έκανα τους υπολογισμούς μου . Είχα κάνει μάλιστα και έναν παρόμοιο πίνακα. Αν παιζει καποιο ρόλο , το ένα μου όπλο είναι κατασκευασμένο το 2006 και το άλλο 2007.
Δηλαδη αλλο γραφει ο κατασκευαστης κ αλλο ειναι? η το καθε οπλο εχει κ δικο του αυλο, αναλογως την βοτκα που εχει πιει ο χειριστης του κοπτικου εργαλειου!.bye2.
 
Δηλαδη αλλο γραφει ο κατασκευαστης κ αλλο ειναι? η το καθε οπλο εχει κ δικο του αυλο, αναλογως την βοτκα που εχει πιει ο χειριστης του κοπτικου εργαλειου!.bye2.
Όπως ακριβώς το γράφεις Κώστα. Ισχύουν και τα δύο. Και το κοπτικό μπορεί να έκοψε παραπάνω κομμάτια και να ξεθυμανε και η βότκα να ήταν μπόμπα και ο χειριστής να ταβλεπε λάθος. Και αυτό ισχυει και για άλλες εταιρείες. Όχι ότι γίνεται μονο στα φτηνά Baikal.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top