Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε καμιά από τις δικές μου 5 άδειες ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Ούτε στις προηγούμενες. Οι 2 έχουν ανανεωθεί για 2η φορά, και οι άλλες 3 από μια.
Και είναι απόλυτα φυσικό, αφού δεν προβλέπεται, και ούτε υπάρχει στο τρίπτυχο της άδειας αντίστοιχο πεδίο για το μήκος κάννης.
Αν σε κάποια τμήματα το αναγράφουν είναι αυθαίρετος υπερβάλλων ζήλος των τοπικών αρμοδίων οργάνων.
Ο νόμος απλά απαιτεί μήκος κάννης πάνω από 50 εκ. και συνολικό μήκος όπλου πάνω από 1 μέτρο. .....
Εχεις δικιο.
Ειχα την εντυπωση πως στο μπαϊκαλ που εχω αναγραφονταν το μηκος. Το ξαναειδα και δεν γραφει τιποτα.
Αρα κοβουμαι χωρις φοβο.
 
Εχεις δικιο.
Ειχα την εντυπωση πως στο μπαϊκαλ που εχω αναγραφονταν το μηκος. Το ξαναειδα και δεν γραφει τιποτα.
Αρα κοβουμαι χωρις φοβο.
Το μονο μονο ''μειονεκτημα'' ειναι πως θα χασει στην μεταπωληση αξια.....
 
Εχεις δικιο.
Ειχα την εντυπωση πως στο μπαϊκαλ που εχω αναγραφονταν το μηκος. Το ξαναειδα και δεν γραφει τιποτα.
Αρα κοβουμαι χωρις φοβο.
Δεν έχω δεις ποιο πίσω τι θέλεις να κανείς .. αλλά υπολόγισε ότι οι κάννες στα μπαικαλ μετά την Διαμόρφωση του τσοκ τους έχουν παράλληλο τμήμα μέχρι την έξοδο . Περίπου 2 εκατοστά !
 
Σε οτι αφορα το TOZ 34....
Για να βγει ονομαστικο τσοκαρισμα 4-2,θελει κοντυμα γυρω στους 68.5-69 ποντους.
Αν θυμαμαι καλα απο το 34 που ειχα....
Εννοειται πως θελει υπομονη, κοψιμο λιγο λιγο και μετρημα!
Κοιταμε ποια κανη μας ενδιαφερει περισσοτερο,και στανταρουμε στο 4*,στην κατω π.χ.
Η πανω,θα ειναι στο περιπου....
Μπορεί να βγαλει κατι μεταξυ 2*-lm...
Ξεχναμε και το "παραλληλο"!
Ωστοσο,ειχε φαρμακερες τουφεκιες και μετα το κοψιμο!
Με το κωνικο τμημα.
 
Σε καμιά από τις δικές μου 5 άδειες ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Ούτε στις προηγούμενες. Οι 2 έχουν ανανεωθεί για 2η φορά, και οι άλλες 3 από μια.
Και είναι απόλυτα φυσικό, αφού δεν προβλέπεται, και ούτε υπάρχει στο τρίπτυχο της άδειας αντίστοιχο πεδίο για το μήκος κάννης.
Αν σε κάποια τμήματα το αναγράφουν είναι αυθαίρετος υπερβάλλων ζήλος των τοπικών αρμοδίων οργάνων.
Ο νόμος απλά απαιτεί μήκος κάννης πάνω από 50 εκ. και συνολικό μήκος όπλου πάνω από 1 μέτρο. .....
Στέλιο έχεις δίκιο και στις δικές μου ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Αλλά... Πριν την άδεια κατοχής βγαίνει η άδεια αγοράς όπου , οταν την πας στο καταστημα για να παρεις το οπλο,στο κάτω μέρος της καταγράφονται από το κατάστημα που πουλάει το όπλο , περαν του τυπου του οπλου, της μαρκας και του μοντελου, ο αριθμός της βάσης, ο αριθμός της κάννης και.... Το μήκος της καννης. Επειδή κρατάω φωτοτυπίες από αυτές τις άδειες αγοράς το είδα και τουλαχιστον στα δικα μου οπλα είναι έτσι.
Θέλω να πω ότι σε πολύ ψάξιμο από την αστυνομία όταν ανανεώσουμε την άδεια μπορεί να προκύψει πρόβλημα δεδομένου ότι στον φάκελο της αστυνομίας η κάθε άδεια κατοχής συνοδεύεται και από την άδεια αγοράς όπου θα φανεί η διαφορά στο μήκος. Λέμε τώρα άμα το ψάξουν πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 
Σε οτι αφορα το TOZ 34....
Για να βγει ονομαστικο τσοκαρισμα 4-2,θελει κοντυμα γυρω στους 68.5-69 ποντους.
Αν θυμαμαι καλα απο το 34 που ειχα....
Εννοειται πως θελει υπομονη, κοψιμο λιγο λιγο και μετρημα!
Κοιταμε ποια κανη μας ενδιαφερει περισσοτερο,και στανταρουμε στο 4*,στην κατω π.χ.
Η πανω,θα ειναι στο περιπου....
Μπορεί να βγαλει κατι μεταξυ 2*-lm...
Ξεχναμε και το "παραλληλο"!
Ωστοσο,ειχε φαρμακερες τουφεκιες και μετα το κοψιμο!
Με το κωνικο τμημα.
Σε οτι αφορα το TOZ 34....
Για να βγει ονομαστικο τσοκαρισμα 4-2,θελει κοντυμα γυρω στους 68.5-69 ποντους.
Αν θυμαμαι καλα απο το 34 που ειχα....
Εννοειται πως θελει υπομονη, κοψιμο λιγο λιγο και μετρημα!
Κοιταμε ποια κανη μας ενδιαφερει περισσοτερο,και στανταρουμε στο 4*,στην κατω π.χ.
Η πανω,θα ειναι στο περιπου....
Μπορεί να βγαλει κατι μεταξυ 2*-lm...
Ξεχναμε και το "παραλληλο"!
Ωστοσο,ειχε φαρμακερες τουφεκιες και μετα το κοψιμο!
Με το κωνικο τμημα.
Εγω εκοβα λιγο λιγο μετρουσα κ εριχνα στο στοχο! Το παραξενο της βλητικης ηταν οτι στο μισο κ στον ενα ποντο η πανω κανη ενω ανοιγε η ντουφεκια εβγαινε ποιο κλειστη, ενω στην κατω ανοιγε! Συμπερασμα οτι το φουλ τσοκ δεν κανει για ψιλα σκαγια!
Το εκοψα 2,2 εκατοστα η πανω βγηκε 17,8 κ η κατω 18,25 με 18,5 αυλο βγαινει 2* κ 4*
Το εχω ευχαριστηθει!
 
Στέλιο έχεις δίκιο και στις δικές μου ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Αλλά... Πριν την άδεια κατοχής βγαίνει η άδεια αγοράς όπου , οταν την πας στο καταστημα για να παρεις το οπλο,στο κάτω μέρος της καταγράφονται από το κατάστημα που πουλάει το όπλο , περαν του τυπου του οπλου, της μαρκας και του μοντελου, ο αριθμός της βάσης, ο αριθμός της κάννης και.... Το μήκος της καννης. Επειδή κρατάω φωτοτυπίες από αυτές τις άδειες αγοράς το είδα και τουλαχιστον στα δικα μου οπλα είναι έτσι.
Θέλω να πω ότι σε πολύ ψάξιμο από την αστυνομία όταν ανανεώσουμε την άδεια μπορεί να προκύψει πρόβλημα δεδομένου ότι στον φάκελο της αστυνομίας η κάθε άδεια κατοχής συνοδεύεται και από την άδεια αγοράς όπου θα φανεί η διαφορά στο μήκος. Λέμε τώρα άμα το ψάξουν πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Μήτσο, έχει μια βάση αυτό που λες για την άδεια αγοράς. Έχω κρατήσει κι εγώ αντίγραφα από του SKB και του BAIKAL, αλλά τις έχω στα Χανιά και δεν μπορώ να τις τσεκάρω τώρα και δεν θυμάμαι αν γράφουν το μήκος κάννης. Αλλά κατά την άποψη μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού δεν αναφέρεται στην ΑΚΚΟ.
Βέβαια δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα, αν πέσεις στην "περίπτωση" κάποιου που το ψάχνει πάρα πολύ, όπως είπες κι εσύ, και θα θελήσει να ... σου τη μετρήσει !!! .sarcastic.
(Εγώ το λέω αυθαίρετο υπερβάλλοντα ζήλο) ... ;)
Αλλά ένας λογικός δεν νομίζω, και δεν πρέπει, να το κάνει θέμα για 2-3 ή 5 πόντους !!! :D
 
Παιδια οσον αφορα το κοψιμο.
Οταν ειχα ρωτησει(οπλουργο) μου ειπε πως το τσοκ καθε οπλου ειναι τα τελευταία 4-5-7-8 εκατοστά της καννης αναλογα το μοντελο.
Στο μπαϊκαλ συγκεκριμενα μου ειπε πως ειναι τα τελευταία 4 ή 5 εκατοστά αν θυμαμαι καλα.
Αν κοψω 2 ή 2-5 εκατοστά απλα δεν θα εχω τσοκ γιατι θα μπαινουν σε ενα στενο χώρο για πολυ λιγα εκατοστά και χωρις να κανουν καποια δουλεια αυτα τα λιγα εεκατοστά και θα σκορπαει η τουφεκια.
Σωστο ή λαθος δεν ξερω αλλα μου φαινεται πολυ λογικο.
 
Οποιαδηποτε στενωση στην ακρη της κανης,δημιουργει αυτοματως τσοκαρισμα-συσφιξη.
Υπαρχουν τσοκ κωνικα και αλλα που μετα το κωνικο κομματι,ακολουθει παραλληλο εως το στομιο της κανης.
Τα εξωτερικα τσοκ,ειναι κατα κανόνα κωνικα χωρις παραλληλο τμημα.
Ξεκινουν απο μια διαμετρο και προοδευτικα κλεινουν μεχρι το επιθυμητο,ονομαστικο τσοκαρισμα.
Στην περίπτωση των τσοκαρισμενων κανων, εχουμε κωνικο και παραλληλο τμημα,αφαιρωντας με κόψιμο το παραλληλο φτανουμε στο τελειωμα του κωνικου.
Αν ριχναμε πριν κοψουμε και μετα το κοψιμο,ΑΚΡΙΒΩΣ στο τελειωμα του κωνικου,πιθανοτατα,θα παιρναμε το ιδιο ποσοστο συγκεντρωσης!
Η διαφορα θα ηταν εντονοτερα κεντρα,ΜΕΤΑ το κοψιμο!
Οταν θα εχει μεινει μόνο το κωνικο,στο στενοτερο σημειο του.
 
Τα μηκη των καννων αναγραφωντουσα παλια και απο καποια αστυνομικα τμηματα,οχι ολα....εγω δηλ που ειχα το Franchi Variand SR 2 με 6 τσοκ εξωτερικα και διαφορετικα μηκη που μετεβαλαν το μηκος των κανων σε πολλες παραλαγες τι επρεπε να γραφει η αδεια???..................οσο για το κοψιμο της καννης ειναι μια εργασια που δεν εγγυαται την σιγουρη επιτυχια και το χειροτερο ειναι πως δεν διορθωνεται κατοπιν.
 
Οποιαδηποτε στενωση στην ακρη της κανης,δημιουργει αυτοματως τσοκαρισμα-συσφιξη.
Υπαρχουν τσοκ κωνικα και αλλα που μετα το κωνικο κομματι,ακολουθει παραλληλο εως το στομιο της κανης.
Τα εξωτερικα τσοκ,ειναι κατα κανόνα κωνικα χωρις παραλληλο τμημα.
Ξεκινουν απο μια διαμετρο και προοδευτικα κλεινουν μεχρι το επιθυμητο,ονομαστικο τσοκαρισμα.
Στην περίπτωση των τσοκαρισμενων κανων, εχουμε κωνικο και παραλληλο τμημα,αφαιρωντας με κόψιμο το παραλληλο φτανουμε στο τελειωμα του κωνικου.
Αν ριχναμε πριν κοψουμε και μετα το κοψιμο,ΑΚΡΙΒΩΣ στο τελειωμα του κωνικου,πιθανοτατα,θα παιρναμε το ιδιο ποσοστο συγκεντρωσης!
Η διαφορα θα ηταν εντονοτερα κεντρα,ΜΕΤΑ το κοψιμο!
Οταν θα εχει μεινει μόνο το κωνικο,στο στενοτερο σημειο του.
Σωστός ,άρα Γιάννη αν κόψουμε και για να έχουμε αποτέλεσμα ανοίγματος σε τσοκαρισμενη κάννη, θα πρέπει να κόψουμε μετά το παράλληλο ( που θα είναι στην άκρη) και μετά λίγο λίγο στο κωνικό για να φτάσουμε την επιθυμητή σύσφιξη . Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί θα κόβουμε, θα μετράμε ( να μην πω θα δοκιμάσουμε στον πίνακα) και αν το πετύχουμε καλώς αλοιώς πάλι κόψιμο ,μέτρημα κλπ. Τελικά πολλή φασαρία. Βεβαια το αποτέλεσμα (αν πετύχει γιατί ο Ηρακλής έχει δίκιο το εγχειρημα εμπεριέχει πολύ ρίσκο για την επιτυχία του) θα είναι ένα όπλο κομμένο και ραμμένο για τον κάτοχο άρα με χαμηλή μεταπωλιτικη αξία.
Τελικά πιστευω ότι αν πάμε σε παρόμοια λύση κοψιματος καννών θα πρέπει να είμαστε αποφασισμένοι ότι θα κρατήσουμε το όπλο , που συνεπάγεται ότι σε όλα τα άλλα βλπ κοντάκι, ζύγισμα, κλώτσημα κλπ το όπλο μας πάει.
 
Οπως το λες Μητσο!
Οτι κανουμε,το κανουμε για παρτι μας!;)
Για να γουσταρουμε!
Δεν εχω αποκτησει ποτε οπλο με το σκεπτικο της μεταπωλησης!
Το οπλο το αποκταμε,για να το ευχαριστηθουμε και οτι κανουμε,ειναι προς αυτη την κατεύθυνση !
Να το εχω,μονο για να λεω οτι το εχω,δε μου λεει το παραμικρο!
 
Eπέστρεψα και εγώ επίσημος από χθες στην "ομάδα " με το νέο μου τουφέκι , ένα σοβιετικό Toz 34 :)
Να είναι καλά ο φίλος Διονύσης (dion) που το άφησε να πέσει στα χέρια μου :D
περιποιημένο πολύ και ανακαινισμένο απο τον dion στα σημεία με καλούδια απο την μαμά Ρωσία .
μου έκανε εντύπωση οτι το βάρος του ειναι χαμηλό 3180γρ πάρα περίεργο και σίγουρα άβολο κοντάκι σαν κουπί που έχει .
Το project "τουφέκι για απερπάτητο'.. μόλις ξεκίνησε ...:)
how to take screenshots
Χρήστο καλοντουφεκο, Να'σαι γερός να το χαρείς.
Είναι σίγουρος θα το κάνεις κουκλί και αυτό. Όσο αφορά τους εξολκεις μετατρέπονται σε απλούς, το είχα κάνει στο δικό μου toz παλαιότερα .
 
Οπως το λες Μητσο!
Οτι κανουμε,το κανουμε για παρτι μας!;)
Για να γουσταρουμε!
Δεν εχω αποκτησει ποτε οπλο με το σκεπτικο της μεταπωλησης!
Το οπλο το αποκταμε,για να το ευχαριστηθουμε και οτι κανουμε,ειναι προς αυτη την κατεύθυνση !
Να το εχω,μονο για να λεω οτι το εχω,δε μου λεει το παραμικρο!
Δυστιχως αυτες οι δουλειες δεν γινωνται για γουστα η για την παρτι μας,γινωνται για να παρουμε το κατι παραπανω και για να ''επεκτινουμε'' κατα καποιο τροπο την χρηση του οπλου για ποιο πολλα διαφορετικα κυνηγια.
Κανενας οπλουργος δεν θα σου προτηνει κοψιμο καννων...γιατι??..................εγω προσωπικα δεν θα εκοβα καννες(αν και το εχω κανει σε ΤΟΖ)θα ''επαιζα'' με τα φυσιγγια.
 
Δυστιχως αυτες οι δουλειες δεν γινωνται για γουστα η για την παρτι μας,γινωνται για να παρουμε το κατι παραπανω και για να ''επεκτινουμε'' κατα καποιο τροπο την χρηση του οπλου για ποιο πολλα διαφορετικα κυνηγια.
Κανενας οπλουργος δεν θα σου προτηνει κοψιμο καννων...γιατι??..................εγω προσωπικα δεν θα εκοβα καννες(αν και το εχω κανει σε ΤΟΖ)θα ''επαιζα'' με τα φυσιγγια.
Γιατι κανεις οπλουργος δεν θα σου προτυνει να κοψεις τις κανες???
Γιατι να παιζω με φυσιγγια διασπορας, που ειναι πανακριβα κ πολυ δυνατες γομωσεις κ να μη παιζω με φυσιγγια συγκεντρωτικα που ειναι κ φθηνα κ ελαφρες γομωσεις?
Ιδιο ακριβως φυσιγγι ιδιας εταιριας, το ενα με συγγεντρωτηρα, το αλλο με πλαστικη μεσοταπα, 1,5€ - 2€ παραπανω γιατι?? Ασε που δεν βρισκεις κ ποικηλια σε νουμερο σκαγιων!
 
Δυστιχως αυτες οι δουλειες δεν γινωνται για γουστα η για την παρτι μας,γινωνται για να παρουμε το κατι παραπανω και για να ''επεκτινουμε'' κατα καποιο τροπο την χρηση του οπλου για ποιο πολλα διαφορετικα κυνηγια.
Κανενας οπλουργος δεν θα σου προτηνει κοψιμο καννων...γιατι??..................εγω προσωπικα δεν θα εκοβα καννες(αν και το εχω κανει σε ΤΟΖ)θα ''επαιζα'' με τα φυσιγγια.
Ηρακλη,τι διαφορετικο λεμε?
Για παρτι μας δεν ειναι αυτες οι μετατροπες και παρεμβασεις?
Για ποιον τις κανουμε,αν οχι για τον εαυτο μας?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top