Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eπέστρεψα και εγώ επίσημος από χθες στην "ομάδα " με το νέο μου τουφέκι , ένα σοβιετικό Toz 34 :)
Να είναι καλά ο φίλος Διονύσης (dion) που το άφησε να πέσει στα χέρια μου :D
περιποιημένο πολύ και ανακαινισμένο απο τον dion στα σημεία με καλούδια απο την μαμά Ρωσία .
μου έκανε εντύπωση οτι το βάρος του ειναι χαμηλό 3180γρ πάρα περίεργο και σίγουρα άβολο κοντάκι σαν κουπί που έχει .
Το project "τουφέκι για απερπάτητο'.. μόλις ξεκίνησε ...:)
how to take screenshots
Καλορίζικο κ καλά κυνηγια
 
Eπέστρεψα και εγώ επίσημος από χθες στην "ομάδα " με το νέο μου τουφέκι , ένα σοβιετικό Toz 34 :)
Να είναι καλά ο φίλος Διονύσης (dion) που το άφησε να πέσει στα χέρια μου :D
περιποιημένο πολύ και ανακαινισμένο απο τον dion στα σημεία με καλούδια απο την μαμά Ρωσία .
μου έκανε εντύπωση οτι το βάρος του ειναι χαμηλό 3180γρ πάρα περίεργο και σίγουρα άβολο κοντάκι σαν κουπί που έχει .
Το project "τουφέκι για απερπάτητο'.. μόλις ξεκίνησε ...:)
how to take screenshots
Καλορίζικο και καλοτούφεκο ....
 
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας να στε καλά !
Νικολή οι κάννες ειναι 71 cm και σταθερά τσοκ 1-3 , απλούς εξωλκεις
Γιώργο κ Στέλιο ο σκοπός τις απόκτησης του συγκεκριμένου όπλου ήταν καθαρά η διασκευή :)

Οι εργασίες διασκευής που έχω βάλει στο μυαλό μου να γίνουν σιγά σιγά ειναι :

Σίγουρα αφαίρεση πάνω ρίγας
Αφαίρεση κάτω ρίγας (αν χρειαστεί .. θα εξαρτηθεί απο το βάρος και το ζύγισμα )
Άνοιγμα των τσοκ με σκοπό το 3 - 4,5 (πιθανό να το κάνω σε κάποιον οπλουργό αν έχει κωνικό παράλληλο το όπλο , αν όχι έχω άλλη εναλλακτική )
Αφαίρεση του μαύρου της βάσης και λείανση του μετάλλου (θα μείνει έτσι)
Φυσικά Βαφή των κανών μετά το τέλος των εργασιών
Εννοείτε άνοιγμα όλου του μηχανισμού , καθαρισμός και "φροντίδα-παρέμβαση " όπου χρειάζεται
Δευτερεύων .. αλλά Υπάρχει μια σκέψη για τους εξωλκείς σε αυτόματους ... αλλά το ψάχνω ακόμα αν ειναι εφικτό (με τα κατάλληλα ανταλλακτικά βεβαία )

τα ξύλα τώρα ...
Όντως όπως λέτε ειναι εντυπωσιακά αλλά βλέπω οτι κοντάκι θα μείνει μόνο για ντεκόρ .. (Μήτσο έχεις δίκιο ) θα χρειαστώ μια άλλη λύση!
Σίγουρο βλέπω να κανω πατέντα και να μετατρέψω το νέο κοντάκι με στήριξη σε Τζαβέτα , βγάζοντας από το παιχνίδι τις εγκάρσιες

Εεεε αυτά για αρχή και βλέπουμε χαχαχαχ!:D:D:D
 
Το γνωστο και πολυ καλο ΤΟΖ 34....το κοντακι του εχει ''ριζες'' απο ραβδωτα τουφεκια ανατολικου μπλοκ.Ειναι σιγουρα ενα οπλο με ιδιαιτεροτητες αλλα και σημεια υπεροχης εναντι ολων των αλλων ποζε τς κατηγοριας του αλλα και πολυ ποιο ακριβων!!!..Εχει ωραια ξυλα καρυδιας αλλα αυτο το λουστρο ''χαλαει'' αυτην την ομορφια....καλοτουφεκο!!!
 
Eπέστρεψα και εγώ επίσημος από χθες στην "ομάδα " με το νέο μου τουφέκι , ένα σοβιετικό Toz 34 :)
Να είναι καλά ο φίλος Διονύσης (dion) που το άφησε να πέσει στα χέρια μου :D
περιποιημένο πολύ και ανακαινισμένο απο τον dion στα σημεία με καλούδια απο την μαμά Ρωσία .
μου έκανε εντύπωση οτι το βάρος του ειναι χαμηλό 3180γρ πάρα περίεργο και σίγουρα άβολο κοντάκι σαν κουπί που έχει .
Το project "τουφέκι για απερπάτητο'.. μόλις ξεκίνησε ...:)
how to take screenshots
Καλορίζικο χρηστο!
 
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας να στε καλά !
Νικολή οι κάννες ειναι 71 cm και σταθερά τσοκ 1-3 , απλούς εξωλκεις
Γιώργο κ Στέλιο ο σκοπός τις απόκτησης του συγκεκριμένου όπλου ήταν καθαρά η διασκευή :)

Οι εργασίες διασκευής που έχω βάλει στο μυαλό μου να γίνουν σιγά σιγά ειναι :

Σίγουρα αφαίρεση πάνω ρίγας
Αφαίρεση κάτω ρίγας (αν χρειαστεί .. θα εξαρτηθεί απο το βάρος και το ζύγισμα )
Άνοιγμα των τσοκ με σκοπό το 3 - 4,5 (πιθανό να το κάνω σε κάποιον οπλουργό αν έχει κωνικό παράλληλο το όπλο , αν όχι έχω άλλη εναλλακτική )
Αφαίρεση του μαύρου της βάσης και λείανση του μετάλλου (θα μείνει έτσι)
Φυσικά Βαφή των κανών μετά το τέλος των εργασιών
Εννοείτε άνοιγμα όλου του μηχανισμού , καθαρισμός και "φροντίδα-παρέμβαση " όπου χρειάζεται
Δευτερεύων .. αλλά Υπάρχει μια σκέψη για τους εξωλκείς σε αυτόματους ... αλλά το ψάχνω ακόμα αν ειναι εφικτό (με τα κατάλληλα ανταλλακτικά βεβαία )

τα ξύλα τώρα ...
Όντως όπως λέτε ειναι εντυπωσιακά αλλά βλέπω οτι κοντάκι θα μείνει μόνο για ντεκόρ .. (Μήτσο έχεις δίκιο ) θα χρειαστώ μια άλλη λύση!
Σίγουρο βλέπω να κανω πατέντα και να μετατρέψω το νέο κοντάκι με στήριξη σε Τζαβέτα , βγάζοντας από το παιχνίδι τις εγκάρσιες

Εεεε αυτά για αρχή και βλέπουμε χαχαχαχ!:D:D:D
Για να γινει παρεμβαση στο μηχανισμο σε επι μερους τμηματα θα πρεπει να ξεβαφτουν να γινει οτι γινει και να ξαναβαφτουν,να ατσαλωσουν παλι...τους αυτοματους τους ξεχνας γιατι δεν μπαινουν ..οπως και την τζαβετα.
Επισεις δεν καταλαβαινω το λογο για ολες αυτες τις εργασιες(λειανσεις μηχανισμου,μετατροπη απλων εξωλκεων και τοποθετηση τζαβετας)να κανουμε καποιες παρεμβασεις που θα εχουν λογο να γινουν το καταλαβαινω...αλλα αυτες δεν χρειαζωνται σε καμια περιπτωση.
 
Για να γινει παρεμβαση στο μηχανισμο σε επι μερους τμηματα θα πρεπει να ξεβαφτουν να γινει οτι γινει και να ξαναβαφτουν,να ατσαλωσουν παλι...τους αυτοματους τους ξεχνας γιατι δεν μπαινουν ..οπως και την τζαβετα.
Επισεις δεν καταλαβαινω το λογο για ολες αυτες τις εργασιες(λειανσεις μηχανισμου,μετατροπη απλων εξωλκεων και τοποθετηση τζαβετας)να κανουμε καποιες παρεμβασεις που θα εχουν λογο να γινουν το καταλαβαινω...αλλα αυτες δεν χρειαζωνται σε καμια περιπτωση.

Ηρακλή οι παρεμβάσεις και εργασίες που εχω κατά νου είναι καθαρά για το "γουστο" μου , γιατί απλώς έτσι το έχω φανταστεί στα χέρια μου !
Επιπλέον είναι διδικασία που μου αρέσει, οπότε για μένα σίγουρα υπάρχει λόγος σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με την λείανση που λες , δεν γράφω για τον τον μηχανισμό αλλά για την βάση ,
δεν μου αρέσουν τα μαύρα όπλα και για μένα είναι εύκολο να το φέρω στα γούστα μου. το εχω ξανακάνει .
Στην περίπτωση των εξαρτημάτων μηχανισμού αν υπάρχουν θέματα προς επιδιόρθωση θα γίνουν όπως πρέπει , αν και δεν νομίζω καθώς ο Διονύσης ειχε αντικαταστήσει πολλά κομμάτια του παλιού μηχανισμού ελατήρια βελόνες κτλ

Η μετατροπή σε τζαβέτα φυσικά και είναι εφικτή !!
μάλιστα οι Ρώσοι πουλάνε κοντάκια με έτοιμη την πατέντα μετατροπής, η οποία είναι απλή , όπως το ποιο κάτω!
http://magazinprikladov.ru/catalog/...priklad-toz-34-oreh-so-styazhnim-vintom-P907/
Η τζαβέτα , πέρα απο την σταθερότητα που έχει ο μηχανισμός στο σφίξιμο (γωνία) , είναι ευκολία για κάποιον που θέλει να έχει πρόσβαση στον μηχανισμό συχνά , ένας τέτοιος είμαι κ εγώ .
 
Ηρακλή οι παρεμβάσεις και εργασίες που εχω κατά νου είναι καθαρά για το "γουστο" μου , γιατί απλώς έτσι το έχω φανταστεί στα χέρια μου !
Επιπλέον είναι διδικασία που μου αρέσει, οπότε για μένα σίγουρα υπάρχει λόγος σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με την λείανση που λες , δεν γράφω για τον τον μηχανισμό αλλά για την βάση ,
δεν μου αρέσουν τα μαύρα όπλα και για μένα είναι εύκολο να το φέρω στα γούστα μου. το εχω ξανακάνει .
Στην περίπτωση των εξαρτημάτων μηχανισμού αν υπάρχουν θέματα προς επιδιόρθωση θα γίνουν όπως πρέπει , αν και δεν νομίζω καθώς ο Διονύσης ειχε αντικαταστήσει πολλά κομμάτια του παλιού μηχανισμού ελατήρια βελόνες κτλ

Η μετατροπή σε τζαβέτα φυσικά και είναι εφικτή !!
μάλιστα οι Ρώσοι πουλάνε κοντάκια με έτοιμη την πατέντα μετατροπής, η οποία είναι απλή , όπως το ποιο κάτω!
http://magazinprikladov.ru/catalog/...priklad-toz-34-oreh-so-styazhnim-vintom-P907/
Η τζαβέτα , πέρα απο την σταθερότητα που έχει ο μηχανισμός στο σφίξιμο (γωνία) , είναι ευκολία για κάποιον που θέλει να έχει πρόσβαση στον μηχανισμό συχνά , ένας τέτοιος είμαι κ εγώ .
Αν ενωουσες λειανση της βασης ..τοτε ναι ..συμφωνω...και συμφωνω επισεις να το φερεις στα γουστα σου....αν κυνηγαμε με ενα οπλο που δεν μας αρεσει και κανουμε το κυνηγι μας σαν αγγαρεια δεν λεει.
Το να φερουμε ενα οπλο στα μετρα μας και στα γουστα μας ειναι οτι καλιτερο μπορουμε να κανουμε.
Τωρα στο θεμα της τζαβετας ξερω πως πρεπει να γινει αλλα δεν γνωριζα πως υπηρχε ετοιμο Τ για την τοποθετηση της βιδας.Καποτε ειχα μπει σε αυτην την σκεψη αλλα η απαντηση στο μηχανουργειο που ειχα ρωτησει μου εκοψε την ορεξη...αφου βρηκες ετοιμο σετ θα συμφωνησω και εδω.
Στα ελατηρια ομως που ειναι τυπου U δεν υπαρχει περιπτωση να αλαξουν και να μπουν σπιραλ οπως στα Baikal.......... αν δεν κανω λαθος και εδω στην σκεψη σου.......μου αρεσει που το ψαχνεις και ειμαι μαζι σου..συνεχισε και σιγουρα δεν θα βγεις χαμενος.
 
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας να στε καλά !
Νικολή οι κάννες ειναι 71 cm και σταθερά τσοκ 1-3 , απλούς εξωλκεις
Γιώργο κ Στέλιο ο σκοπός τις απόκτησης του συγκεκριμένου όπλου ήταν καθαρά η διασκευή :)

Οι εργασίες διασκευής που έχω βάλει στο μυαλό μου να γίνουν σιγά σιγά ειναι :

Σίγουρα αφαίρεση πάνω ρίγας
Αφαίρεση κάτω ρίγας (αν χρειαστεί .. θα εξαρτηθεί απο το βάρος και το ζύγισμα )
Άνοιγμα των τσοκ με σκοπό το 3 - 4,5 (πιθανό να το κάνω σε κάποιον οπλουργό αν έχει κωνικό παράλληλο το όπλο , αν όχι έχω άλλη εναλλακτική )
Αφαίρεση του μαύρου της βάσης και λείανση του μετάλλου (θα μείνει έτσι)
Φυσικά Βαφή των κανών μετά το τέλος των εργασιών
Εννοείτε άνοιγμα όλου του μηχανισμού , καθαρισμός και "φροντίδα-παρέμβαση " όπου χρειάζεται
Δευτερεύων .. αλλά Υπάρχει μια σκέψη για τους εξωλκείς σε αυτόματους ... αλλά το ψάχνω ακόμα αν ειναι εφικτό (με τα κατάλληλα ανταλλακτικά βεβαία )

τα ξύλα τώρα ...
Όντως όπως λέτε ειναι εντυπωσιακά αλλά βλέπω οτι κοντάκι θα μείνει μόνο για ντεκόρ .. (Μήτσο έχεις δίκιο ) θα χρειαστώ μια άλλη λύση!
Σίγουρο βλέπω να κανω πατέντα και να μετατρέψω το νέο κοντάκι με στήριξη σε Τζαβέτα , βγάζοντας από το παιχνίδι τις εγκάρσιες

Εεεε αυτά για αρχή και βλέπουμε χαχαχαχ!:D:D:D
Χρηστάρα σε χαίρομαι που έχεις τόση όρεξη για τις αλλαγές. Μόνο με προσοχή φίλε μου. Διάβασε παραπάνω τι έπαθα εγώ με ένα Toz34.
Μη τυχόν και γίνει το όπλο ελαφρύ και κλωτσάει. Μόνο να ξέρεις ο Παπατσαρουχας με είχε απογοητεύσει για το άνοιγμα των τσοκ. Αποχρωμιωση άνοιγμα ξανά χρωμιωση είναι μεγάλο κόστος . Το μαύρο της βάσης φεύγει εύκολα. Και μόνος το κάνεις. Εγώ το έκανα ξεκινώντας με 600 ντουκοχαρτο. Αν το κάνεις τζαβετα μπραβο αλλά θέλει μαγκιά η τρύπα. Είναι λοξή και θελει πείρα και εργαλεία ( μακρύ τρυπάνι κλπ).
Τέλος πάντων σε βλέπω ψαγμενο οπότε τα παραπάνω μάλλον τα ξέρεις . Να μην σε απογοητεύω κι όλας. Τις μ@λ@κιες που έκανα εγώ δεν σημαίνει ότι θα τις κάνεις κι εσύ. Για οτιδήποτε θέλεις εδώ είμαστε μια που το έργο τοχω ξαναδεί. Καλή επιτυχία φίλε μου.
 
Καλοντουφεκο Χρηστο! Εχω κ εγω ενα τοζ 34 κ τις διασκευες τις εκανα μονος μου! Χαχαχα
Με χτυπουσε στο ζυγωματικο κ γυριζα με αιματα, του εσκαψα το κοντακι αρκετα κ το γεμισα συλικονη κ απο πα.terror.νω εβαλα την θηκη που ειναι για κοντακια, τωρα ειμαι μια χαρα! Δευτερη παρεμβαση ηταν κοψημο στις κανες, εκοβα μισο μισο ποντο μετρουσα κ δοκιμαζα σε στοχο, τελικα το εκοψα 2,2 ποντους κ εγινε 2*4* το εχω καταευχαριστηθει μαγκες! Ειναι καλοζυγισμενο οπλο δεν θελει αφαιρεση ριγας!
 
Καλοντουφεκο Χρηστο! Εχω κ εγω ενα τοζ 34 κ τις διασκευες τις εκανα μονος μου! Χαχαχα
Με χτυπουσε στο ζυγωματικο κ γυριζα με αιματα, του εσκαψα το κοντακι αρκετα κ το γεμισα συλικονη κ απο πα.terror.νω εβαλα την θηκη που ειναι για κοντακια, τωρα ειμαι μια χαρα! Δευτερη παρεμβαση ηταν κοψημο στις κανες, εκοβα μισο μισο ποντο μετρουσα κ δοκιμαζα σε στοχο, τελικα το εκοψα 2,2 ποντους κ εγινε 2*4* το εχω καταευχαριστηθει μαγκες! Ειναι καλοζυγισμενο οπλο δεν θελει αφαιρεση ριγας!
Σωστός κι εγώ πιστεύω το μυστικό είναι να μην βγάλεις την ρίγα. Αλλωστε αν κρατήσεις την ρίγα μπορείς και να το κόψεις και να αποκτήσεις και πιο ανοιχτά τσοκ. Αν πας με την διαδικασία αποχρωμίωση άνοιγμα ξανά χρωμίωση βγαίνει ακριβό το κουστούμι για πιό ανοιχτα τσοκ. Εγω που έβγαλα την ριγα αν το έκοβα 2,5 εκ μπροστα θα ήταν σαν οι κάννες να ήταν στον αέρα. Ασε που το είχα κάνει porting και αν το έκοβα πολύ θα ήμουν πολύ κοντά στις τρύπες.

Αλλά ερώτηση : με δεδομένο ότι το μήκος των καννών αναγράφεται στην άδεια τι κάνουμε για να είμαστε νόμιμοι;
 
με δεδομένο ότι το μήκος των καννών αναγράφεται στην άδεια τι κάνουμε για να είμαστε νόμιμοι;
ναι όντος τι γίνεται με αυτό ?σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια τετεια επέμβαση σε ένα πλάγιο για το κυνηγι τις βασιλησας
 
Το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι νομιμο απο την στιγμη που υπαρχει μεταβολη των στοιχειων που αναγραφονται στην ακκο.
Αφου κανεις την επέμβαση(ο Νόμος λεει ελαχιστο μηκος καννης 50εκ) πηγαινε στην ασφαλεια που εχεις δηλωμενα τα οπλα και αλλαξε το μηκος της καννης. Αν λήγει κοντα η ημερομηνία ανανέωσης κάντο μια και καλη με την ανανέωση.
 
Σε καμιά από τις δικές μου 5 άδειες ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Ούτε στις προηγούμενες. Οι 2 έχουν ανανεωθεί για 2η φορά, και οι άλλες 3 από μια.
Και είναι απόλυτα φυσικό, αφού δεν προβλέπεται, και ούτε υπάρχει στο τρίπτυχο της άδειας αντίστοιχο πεδίο για το μήκος κάννης.
Αν σε κάποια τμήματα το αναγράφουν είναι αυθαίρετος υπερβάλλων ζήλος των τοπικών αρμοδίων οργάνων.
Ο νόμος απλά απαιτεί μήκος κάννης πάνω από 50 εκ. και συνολικό μήκος όπλου πάνω από 1 μέτρο. .....
 
Σε καμιά από τις δικές μου 5 άδειες ΑΚΚΟ δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης. Ούτε στις προηγούμενες. Οι 2 έχουν ανανεωθεί για 2η φορά, και οι άλλες 3 από μια.
Και είναι απόλυτα φυσικό, αφού δεν προβλέπεται, και ούτε υπάρχει στο τρίπτυχο της άδειας αντίστοιχο πεδίο για το μήκος κάννης.
Αν σε κάποια τμήματα το αναγράφουν είναι αυθαίρετος υπερβάλλων ζήλος των τοπικών αρμοδίων οργάνων.
Ο νόμος απλά απαιτεί μήκος κάννης πάνω από 50 εκ. και συνολικό μήκος όπλου πάνω από 1 μέτρο. .....
Στέλιο σωστά τα λες εκτός αν υπάρχει δεύτερη κανη στην οποία ίσως ν αναγράφεται το μήκος γιατί και στις δικές μου ακκο δεν αναγράφεται μηκος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top