Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση γενικά για τα s.p,αλλά επειδή αφορά κ το δικό μου mp 27 m την γράφω σε αυτό το θεμα:
Που ακριβώς σε σχέση με τον πειρο θεωρείται το ιδανικό ζυγισμα;διαφέρει από το κυνήγι που προορίζεται το οπλο ή όχι;
Εμένα πάντως το ζυσισμα του είναι 3,3cm μπροστά από τον πειρο κ μου φαίνεται καλό κ βολικο
το ιδανικό ζύγισμα είναι όταν το κέντρο βάρους του όπλου βρίσκεται στο μέσο της απόστασης των σημείων που κρατάμε το όπλο, έτσι ώστε να ισομοιράζεται το βάρος και στα δύο χέρια
 
Ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση γενικά για τα s.p,αλλά επειδή αφορά κ το δικό μου mp 27 m την γράφω σε αυτό το θεμα:
Που ακριβώς σε σχέση με τον πειρο θεωρείται το ιδανικό ζυγισμα;διαφέρει από το κυνήγι που προορίζεται το οπλο ή όχι;
Εμένα πάντως το ζυσισμα του είναι 3,3cm μπροστά από τον πειρο κ μου φαίνεται καλό κ βολικο
AΛΦA ΩMEΓA EKΔOΣEIΣ
 
Ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση γενικά για τα s.p,αλλά επειδή αφορά κ το δικό μου mp 27 m την γράφω σε αυτό το θεμα:
Που ακριβώς σε σχέση με τον πειρο θεωρείται το ιδανικό ζυγισμα;διαφέρει από το κυνήγι που προορίζεται το οπλο ή όχι;
Εμένα πάντως το ζυσισμα του είναι 3,3cm μπροστά από τον πειρο κ μου φαίνεται καλό κ βολικο
Μανωλη,το ιδανικο ζυγισμα ειναι...αυτο που βολευει ΕΣΕΝΑ!
Μην ψαχνεις στις γνωμες !
Ακουγε τις ομως!:)
Οπως βολευεται ο καθεις....
Αν το οπλο ερχεται αμεσα και σωστα στη θεση που σε βολευει,εισαι καλα!
Να μην "ψαλιδιζει",ουτε να θελεις βιντζι μπροστα,για ν'ανεβουν οι κανες-η.
Γενικοτερα,να μην αισθανεσαι ...καπως,στο χερι που κρατα την παπια.
Ο γενικος κανονας ειναι αυτο που λεει ο ντοκ...
Το βαρος,αναμεσα στα χερια!
Εσυ,μπορει να εισαι καρτεριτζης και να το θελεις λιιιγο πιο μπροστοβαρο για να σου κραταει το σουινγκ.
Μπορει να εισαι φερματζης και να θελεις ελαφρο πισοβαρισμα....κλπ.
Ειναι πολυ προσωπικο θεμα το οπλο...
 
Ξέρει κανείς αν γίνεται να πάρω αυτοματους εξολκεις για το mp 27m που έχω απλούς κ να τους κάνω να δουλεύουν;
Δηλαδή να βγάλω τους απλούς κ να βάλω αυτόματους;
Εγώ θελω να κάνω το αντίθετο Μανωλη,να μήν ειχες πλαγιο να τούς ανταλλαζαμε!
 
Οχι δυστυχώς...
Με κάποιο τρόπο θα γίνονται,δεν μπορεί.....αλλά ποιός είναι :D
Ψάξε στο YouTube για κανένα βιντεάκι,Εγώ βρήκα πολλά για το δικό μου,ακόμη κ αποσυναρμολόγηση κ συναρμολόγηση ολοκλήρου του μηχανισμου
 
Τωρα που το θεσατε το θεμα να σας πω οτι μετρισα τη κανη απο την 155 με δυο διαφορετικα οργανα και ειναι 18,6 απο 18,4 που επρεπε να ειναι δεν ξερω αν ετηχε σε μενα αλλα θα ηθελα να το δοκημασει και κανας αλλος να μας πει και αυτος τι γυνεται
 
Τωρα που το θεσατε το θεμα να σας πω οτι μετρισα τη κανη απο την 155 με δυο διαφορετικα οργανα και ειναι 18,6 απο 18,4 που επρεπε να ειναι δεν ξερω αν ετηχε σε μενα αλλα θα ηθελα να το δοκημασει και κανας αλλος να μας πει και αυτος τι γυνεται
Ποιά όργανα ήταν αυτά;
 
Ναι και αποχρωμιοση αλλα εχω και δευτερη κανη μαμα για την κανονηκη λεω παντος θα δοκημασω να μετρισω και αλα οπλα γιατι μου φενεται αλλα γραφουν και αλλα τεληκα ειναι
Αυτο δυστιχως συμβαινει σε πολλα οπλα,οχι μονο σε ρωσικα,εχουν μια διαφορα ελαχιστη.Μπορει το στανταρ φουλ τσοκ αμερικανικο να εχει μια διαφορα με το φουλ τσοκ το ιταλικο,οπως γινεται και με τα σκαγια.
 
Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει 1 αυλομετρο κ αν πουλάει κανείς στην Ελλάδα;
Κυλινδρόμετρα λέγονται, ενδεικτικά σου βάζω το πρώτο που βγάζει το Google
https://www.organametrisis.gr/colle...MInsSw9cap3AIVFNwZCh1hkAePEAAYASAAEgKNEfD_BwE

το συγκεκριμένο κατάστημα είναι πολύ ειδικευμένο Γιώργο , αγόρασα πρόσφατα το οικονομικότερο ψηφιακό παχύτερο τούς και πραγματικά η ποιότητα είναι σε υψηλό επίπεδο .
*όχι οτι δεν κανείς δουλειά σου και με τα κινέζικα του 10€ αλλά λέμε τώρα .

για αυλόμετρο .. μια οικονομική λύση που εχω βρει είναι το παρακάτω !
δεν το εχω πάρει (ακόμα) αλλά δείχνει μια τίμια επιλογή για ερασιτέχνες σαν εμάς .
το range του ειναι 18-35mm και είναι το μικρότερο που εχω βρει , οριακό αλλά αν το κοντεράκι μηδενίζει ... εύκολα το πατεντάρεις για ποιο κάτω
https://www.ebay.com/itm/Inner-Diam...009255?hash=item1c97de3fe7:g:eiwAAOSwnaBaBRNO
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top