Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Π
Mητσο 20 χρονια σχεδόν το ειχα το 34αρι,του εκανα κοντακι στα μετρα μου και τελειωσε.Σε σενα το πρόβλημα ηταν τα μετρα...τιποτα άλλο.Τα τσοκαρισματα του όπως σε όλα τα ΤΟΖ με μαυρη βαση ηταν 1-3...αυτά με την ασπρη βαση ηταν 2-4 και ειχαν και αυτοματους εξωλκεις(τα ασημενια)Επισεις το ειχα κοψει λιγο και ανοιξα τα τσοκ...εκανα και ένα porting και το καταευχαριστηθηκα αυτό το τουφεκι.
Πάντως Ηρακλή άσχετα που εμένα δεν μου έκατσε , είναι πράγματι όπλο που άμα σου κάτσει το ευχαριστιεσαι. Εγώ πάντως ψάχνονται να βρω ένα με 2 -4 τσοκ στο οποίο δεν θα κάνω τα ίδια λάθη .
 
Δημητρη,οι τρυπες του porting,τι τομη ειχαν?
Ηταν καθετες ή υπο γωνια,σε σχεση με την κανη?
Με τι φυσιγγια εκανες τις δοκιμες?
Ήταν με γωνία προς τα πάνω και πίσω περιπου 45 μοιρες και μόνο μια σειρά. Καπου έχω ανεβασει φωτογρφιες με το πορτινγκ αυτο. Το συγκεκριμενο έγραφε 750kgr/cm² πιέσεις καθημερινής χρήσης . Από ότι έψαξα το σύνηθες είναι πιο κάτω. Τα φυσιγγια της δοκιμής ήταν Lambro sporting 28 gr.
 
Ήταν με γωνία προς τα πάνω και πίσω περιπου 45 μοιρες και μόνο μια σειρά. Καπου έχω ανεβασει φωτογρφιες με το πορτινγκ αυτο. Το συγκεκριμενο έγραφε 750kgr/cm² πιέσεις καθημερινής χρήσης . Από ότι έψαξα το σύνηθες είναι πιο κάτω. Τα φυσιγγια της δοκιμής ήταν Lambro sporting 28 gr.
Σωστα,συνηθως ειναι 65 (Mpa).
Κατι κοντινο μ'αυτο που λες...
 
free photo hosting
ΤΟΖ 34,αγορασμένο το 1992-3 απο την ΑΧΟΤΑ.
Μαμα 1-3,71cm.
Κοντυνε στους 68 και τοποθετηθηκαν thin wall και το...απαραιτητο porting!:)
Αυλοι 18.5.
Δεν εριξε και τις δυο,ταυτοχρονα,ΠΟΤΕ!
Το μονο που αλλαχθηκε ηταν ενα "υ"ελλατηριο στην σφυρα της κατω κανης.
Δεν εριχνα δευτερη!:cool::D
Απο περσι το καλοκαιρι,αλλαξε κατοχο...

υπέροχο το τοζ μαστρογιάννη ...
άντε σε λίγες μέρες ξανά μπαίνω στο team και θελω να του μοιάζει ;)
με όρεξη για μετατροπούλες ...
κάθε ιδέα καλοδεχούμενη :) και αν είναι και δοκιμασμένη ακόμα καλύτερα
 
Last edited:
υπέροχο το τοζ μαστρογιάννη ...
άντε σε λίγες μέρες ξανά μπαίνω στο team και θελω να του μοιάζει ;)
με όρεξη για μετατροπούλες ...
κάθε ιδέα καλοδεχούμενη :) και αν είναι και δοκιμασμένη ακόμα καλύτερα
Ελα και κατι θα γινει....
Καλη περιπτωση για πειραματισμούς!
Ξερεις εσυ....;)
 
Καλησπερα,
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για να αναρτήσω την απορία μου.
Αν είμαι οφφ τοπικ παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν το ποστ μου αλλου.

Μου εχουν μπει σκεψεις να αγορασω ενα Baikal mp27m magnum με δυο κάννες,η μία κύλινδρος/κύλινδρος και η άλλη 1*/3*, για περπατητο κυνηγι αλλα και καρτερι.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος πιο πολυ με ενδιαφερει η καννη με τους κυλινδρους αφου ως επι το πλειστον τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητα αλλα και καποια απογευματινα καρτερια για τσιχλες.
Κλεινω προς το συγκεκριμενο γιατι ειναι Baikal εχει απλους μηχανισμους και φημιζονται για την αξιοπιστια τους οπως λενε.
Το βρηκα σε προσφορα εδω:

https://www.lentzis.com/shop/κυνήγι...τέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Αν το εχει καποιος στην κατοχη του ή αν γνωριζει καποιες πληροφοριες θα ηθελα να μου πει την γνωμη του και αν αξιζει.

Ευχαριστω εκ των προτερων, Κωνσταντινος.
 
Όπλο με τα καλα κα τα ασχημα βεβαια πολύ λιγοτερα τα άσχημα. Βλητικα και απο αξιοπιστια στα τοπ μακραν. Τώρα απο φινετσα και λοιπά στα μείον. Παντως οπλο που θα το πας για κυνηγι παντου και ποτε δεν θα σε απογοητεύει.
 
Όπλο με τα καλα κα τα ασχημα βεβαια πολύ λιγοτερα τα άσχημα. Βλητικα και απο αξιοπιστια στα τοπ μακραν. Τώρα απο φινετσα και λοιπά στα μείον. Παντως οπλο που θα το πας για κυνηγι παντου και ποτε δεν θα σε απογοητεύει.
Κι εμένα μου αρέσουν τα Baikal. Έχω ένα ij58 με περαστο κλειδί . Αλλά τώρα θα κοιτούσα κι για ΤΟΖ . Ενδιαφέρον όπλο κι αυτό , κι νομίζω ελαφρός φτηνότερο σε τιμή .
 
Καλησπερα,
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για να αναρτήσω την απορία μου.
Αν είμαι οφφ τοπικ παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν το ποστ μου αλλου.

Μου εχουν μπει σκεψεις να αγορασω ενα Baikal mp27m magnum με δυο κάννες,η μία κύλινδρος/κύλινδρος και η άλλη 1*/3*, για περπατητο κυνηγι αλλα και καρτερι.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος πιο πολυ με ενδιαφερει η καννη με τους κυλινδρους αφου ως επι το πλειστον τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητα αλλα και καποια απογευματινα καρτερια για τσιχλες.
Κλεινω προς το συγκεκριμενο γιατι ειναι Baikal εχει απλους μηχανισμους και φημιζονται για την αξιοπιστια τους οπως λενε.
Το βρηκα σε προσφορα εδω:

https://www.lentzis.com/shop/κυνήγι...τέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Αν το εχει καποιος στην κατοχη του ή αν γνωριζει καποιες πληροφοριες θα ηθελα να μου πει την γνωμη του και αν αξιζει.

Ευχαριστω εκ των προτερων, Κωνσταντινος.
Τον Δεκέμβρη πήρα το Baikal mp 27m 72,5cm κάνες κ σταθερό τσοκαρισμα 3*-1*,
Προτίμησα τα σταθερά στοκ για 3-4 λόγους,
1ον δεν μου αρέσει καθόλου το πως λεπταινει η κάνη εκεί όπου βιδωνουν τα τσοκ σε οποιοδήποτε οπλο,
2ον δεν χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια τσοκακια,απλά χρησιμοποιώ άλλο τύπων φυσιγγιων,
3ον είναι πολύ πιο εύκολος ο καθαρισμός των κανων κ
4ον λένε κ το έχω δει πρακτικά πως τα σταθερά τσοκ είναι λίγο καλύτερα από τα αφαιρουμενα,τουλάχιστον στα στενά τσοκ που έχω χρησιμοποιησει
Τον Φεβρουάριο λίγο πριν τη λήξη του κυνηγιου είχα τελειώσει κ με το κοντακι,όπου το έφερα στα μέτρα μου κ από τότε το αγάπησα ακόμη πιο πολύ,το αγόρασα λόγω της αξιοπιστίας του κ επειδή έχουμε κ μονοκανο baikal πολλά χρόνια όντως είναι οπως τα λενε σε θέματα αξιοπιστιας κ αντοχής,στα μείον,αν κ για μένα δεν υπάρχει αυτό το θέμα,είναι η ποιότητα των ξύλων σαν ομορφιά,εγώ τα έδωσα σε ένα γνωστό επιπλοπειο για να μου τα λουστραρει κ πλέον είναι πολύ πιο ωραία,για τα κυνηγια που θέλεις πιστεύω είναι το πιο αξιοπρεπές κ βολικό για σένα,εμένα με τις κάνες αυτές κ μετά τις επεμβάσεις στο κοντακι ζυγίζει 3,315 kg κ προσωπικα για μένα εχει πολύ ωραίο ζυγισμα στα χέρια χωρίς να με κουράζει,τώρα στο περπατιτο με τις κοντές κάνες πιστεύω να είναι ακόμη πιο φιλικό σ' αυτό το κυνηγι
Για το δικό μου όπλο το μόνο μείον αν θα μπορούσα να το πω έτσι είναι το τσοκαρισμα,θα προτιμούσα να έβγαινε κ σε 4*-2*,αλλά κ πάλι χρησιμοποιώ φυσίγγια με μεσοταπα ή μαλινιταπα κ κάνω ακριβώς την ίδια δουλεια,έκανα κ λείανση των κανών με brasso κ κρέμα glanol κ δεν έχω θέμα με τις μολυβδοσεις από τα παραπάνω φυσίγγια που ανέφερα,ούτε καν κ με μονοβολα,με 1 κανονικό καθάρισμα εξαφανίζονται οι μολυβδωσεις ακόμη κ στα τσοκ
 
Τον Δεκέμβρη πήρα το Baikal mp 27m 72,5cm κάνες κ σταθερό τσοκαρισμα 3*-1*,
Προτίμησα τα σταθερά στοκ για 3-4 λόγους,
1ον δεν μου αρέσει καθόλου το πως λεπταινει η κάνη εκεί όπου βιδωνουν τα τσοκ σε οποιοδήποτε οπλο,
2ον δεν χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια τσοκακια,απλά χρησιμοποιώ άλλο τύπων φυσιγγιων,
3ον είναι πολύ πιο εύκολος ο καθαρισμός των κανων κ
4ον λένε κ το έχω δει πρακτικά πως τα σταθερά τσοκ είναι λίγο καλύτερα από τα αφαιρουμενα,τουλάχιστον στα στενά τσοκ που έχω χρησιμοποιησει
Τον Φεβρουάριο λίγο πριν τη λήξη του κυνηγιου είχα τελειώσει κ με το κοντακι,όπου το έφερα στα μέτρα μου κ από τότε το αγάπησα ακόμη πιο πολύ,το αγόρασα λόγω της αξιοπιστίας του κ επειδή έχουμε κ μονοκανο baikal πολλά χρόνια όντως είναι οπως τα λενε σε θέματα αξιοπιστιας κ αντοχής,στα μείον,αν κ για μένα δεν υπάρχει αυτό το θέμα,είναι η ποιότητα των ξύλων σαν ομορφιά,εγώ τα έδωσα σε ένα γνωστό επιπλοπειο για να μου τα λουστραρει κ πλέον είναι πολύ πιο ωραία,για τα κυνηγια που θέλεις πιστεύω είναι το πιο αξιοπρεπές κ βολικό για σένα,εμένα με τις κάνες αυτές κ μετά τις επεμβάσεις στο κοντακι ζυγίζει 3,315 kg κ προσωπικα για μένα εχει πολύ ωραίο ζυγισμα στα χέρια χωρίς να με κουράζει,τώρα στο περπατιτο με τις κοντές κάνες πιστεύω να είναι ακόμη πιο φιλικό σ' αυτό το κυνηγι
Για το δικό μου όπλο το μόνο μείον αν θα μπορούσα να το πω έτσι είναι το τσοκαρισμα,θα προτιμούσα να έβγαινε κ σε 4*-2*,αλλά κ πάλι χρησιμοποιώ φυσίγγια με μεσοταπα ή μαλινιταπα κ κάνω ακριβώς την ίδια δουλεια,έκανα κ λείανση των κανών με brasso κ κρέμα glanol κ δεν έχω θέμα με τις μολυβδοσεις από τα παραπάνω φυσίγγια που ανέφερα,ούτε καν κ με μονοβολα,με 1 κανονικό καθάρισμα εξαφανίζονται οι μολυβδωσεις ακόμη κ στα τσοκ
Καλησπέρα φίλε Μανώλη.
Συμφωνώ σε όλα όσα προανέφερες για τα τσοκ!
Μπορώ να πω ότι είμαι "φανατικός" για τα σταθερά τσοκ.
Δεν γίνεται να έχεις ένα όπλο για να τα κάνει όλα.
Οπως επιμένω και στις δύο σκανδαλες.
Είναι λίγο πιο παραδοσιακό ας το πούμε.
Τώρα όσο αναφορά τις στενώσεις τα όπλα με σταθερά τσοκ που κυκλοφορουν στην χώρα νομίζω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Δηλαδή με σταθερά τσοκαρισμα 1/3 τι θα κυνηγήσεις πρακτικά από τα 5 έως τα 25 μέτρα;
Όπως μου είχε απαντήσει ο κύριος Κυπριδημος το ιδανικό τσοκαρισμα για γενικό κυνήγι με δίκανο είναι 4*/3*.
Εγώ προσωπικά κυνηγώ με ένα δίκανο buhag suhl πλάγιο με στενώσεις 4*/2* και το θεωρώ κι αυτό σχετικά στενό αλλά πολύ καλύτερο από το 1*/3* που κυνηγούσα.

Και κάτι ακόμα.
Στο επίσημο σάιτ της Βαικαλ δείχνει ότι υπάρχει το 27μ με στενώσεις im(2*) και ic(4*) .
Πήρα τηλέφωνο στο Κύργια και στον Καλκαντζακο και μου είπαν ότι δεν γίνεται εισαγωγή στην Ελλάδα.
 
Καλησπέρα φίλε Μανώλη.
Συμφωνώ σε όλα όσα προανέφερες για τα τσοκ!
Μπορώ να πω ότι είμαι "φανατικός" για τα σταθερά τσοκ.
Δεν γίνεται να έχεις ένα όπλο για να τα κάνει όλα.
Οπως επιμένω και στις δύο σκανδαλες.
Είναι λίγο πιο παραδοσιακό ας το πούμε.
Τώρα όσο αναφορά τις στενώσεις τα όπλα με σταθερά τσοκ που κυκλοφορουν στην χώρα νομίζω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Δηλαδή με σταθερά τσοκαρισμα 1/3 τι θα κυνηγήσεις πρακτικά από τα 5 έως τα 25 μέτρα;
Όπως μου είχε απαντήσει ο κύριος Κυπριδημος το ιδανικό τσοκαρισμα για γενικό κυνήγι με δίκανο είναι 4*/3*.
Εγώ προσωπικά κυνηγώ με ένα δίκανο buhag suhl πλάγιο με στενώσεις 4*/2* και το θεωρώ κι αυτό σχετικά στενό αλλά πολύ καλύτερο από το 1*/3* που κυνηγούσα.

Και κάτι ακόμα.
Στο επίσημο σάιτ της Βαικαλ δείχνει ότι υπάρχει το 27μ με στενώσεις im(2*) και ic(4*) .
Πήρα τηλέφωνο στο Κύργια και στον Καλκαντζακο και μου είπαν ότι δεν γίνεται εισαγωγή στην Ελλάδα.
Αυτό το έκανα κ εγώ,δυστυχώς η απάντηση τους ήταν η ίδια,συμφωνώ για τις 2 σκανδαλες,ίσως το μόνο που θα άλλαζα αν ξαναεπαιρνε το όπλο να ήταν οι αυτόματοι εξολκεις,όχι ότι δεν βολεύομαι κ με τους απλους,ισα-ισα που δεν σκύβω να μαζέψω τους κάλυκες,αλλά είναι ένα όμορφο τρικ όταν τους βλέπεις να πετάγονται από τις κανες,για τα πολύ κοντινά μόνο με φυσίγγια διασπορας
 
Καλησπερα,
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για να αναρτήσω την απορία μου.
Αν είμαι οφφ τοπικ παρακαλώ τους διαχειριστές να μεταφέρουν το ποστ μου αλλου.

Μου εχουν μπει σκεψεις να αγορασω ενα Baikal mp27m magnum με δυο κάννες,η μία κύλινδρος/κύλινδρος και η άλλη 1*/3*, για περπατητο κυνηγι αλλα και καρτερι.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος πιο πολυ με ενδιαφερει η καννη με τους κυλινδρους αφου ως επι το πλειστον τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητα αλλα και καποια απογευματινα καρτερια για τσιχλες.
Κλεινω προς το συγκεκριμενο γιατι ειναι Baikal εχει απλους μηχανισμους και φημιζονται για την αξιοπιστια τους οπως λενε.
Το βρηκα σε προσφορα εδω:

https://www.lentzis.com/shop/κυνήγι...τέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Αν το εχει καποιος στην κατοχη του ή αν γνωριζει καποιες πληροφοριες θα ηθελα να μου πει την γνωμη του και αν αξιζει.

Ευχαριστω εκ των προτερων, Κωνσταντινος.
Ειναι ενα ολοκληρωμενο πακετο για ολα τα κυνηγια!!!και η τιμη του πολυ καλη...δεν ξερω ομως αν σου δινει και δυο παπιες...εγω σε αυτο που ειχα παρει πριν καποια χρονια ηταν με μια παπια.
Οτι ισχυει για ολα τα Baikal ισχυει και για αυτην την εκδοση......λιτοτητα στην εμφανηση,αξιπιστια μηχανισμου,απλο και σιγουρο!!!
 
BAIKAL IJ 27 EM
Ενα ακομα Baikal περασε για εξωτερικη περιποιηση και μερικες μετατροπες στα ξυλα του και στα μεταλα του.
Εγινε ''porting'' και βαφη ceracote στις καννες και αμμοβολη ετσι ωστε να φυγει η λαθος επιλογη χρωματος απο την χρυση ceracote που ειχε γινει στην βαση.
Στο κοντακι τοποθετηθηκε προεκταση στην λαβη απο ξυλο Batauk και τοποθετηθηκε πελμα Pachmayr,κοπηκαν καινουργιες ψαθες σε συνδιασμο με stillping.
Γυαλισμα μερικων μεταλικων σημειων για αντιθεση με το μαυρο του οπλου.
Τελος μπηκε χρωμα καρυδιας στα ξυλα για καλιτερη ομοιομορφια και τελειωσαν με λινελαιο.
Το αποτελεσμα ειναι πραγματικα πολυ ομορφο !!!! ενα ακομα Baikal μοναδικο
1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

10.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

17.jpg

18.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

26.jpg

30.jpg

29.jpg

28.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top