Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σωστός. Κι εγώ μη νομίζεις ήρθε εποχή που είχα 5 ... τωρα που ξεφόρτωσα έχω 2 ΙΖ27. Αν επιτρέπεται τα κοντάκια Μοντε-Κάρλο που τα έκανες;
Το 39 είχε εργοστασιακό μόντε κάρλο
Μητσο απαντησε ο Βασιλης κ τα δυο ειναι εργοστασιακα.;)
 
Πέρασε κι εμένα από τα χέρια μου ένα ΤΟΖ34 . Αφού το έκανα κούκλα στα ξύλινα και έφερα το κοντάκι να ρίχνω κέντρο διαπιστωσα ότι από το churchill test με πονούσε ο ωμος μου. Τελικά κάθε τουφεκιά κατάντησε μαρτύριο παρόλο που από ζύγισμα μου ερχόταν γάντι (χαμηλό προφιλ βλέπεις) . Τι πορτιγκ έκανα, τι πελματα άλλαξα, τι ξαναέκανα το κοντάκι με πιο φαρδύ πέλμα ... τίποτε. Το όπλο με κλωτσούσε σαν να με μισούσε. Δεν ξέρω τι εφταιγε ... Τελικά απ' την μια το κλώτσημα απ' την άλλη τα πολύ στενά τσοκ (ειχε σταθερά φουλ και 0,8) το έδωσα. Ακόμα όμως θυμαμαι το ζυγισμά του. Νομίζω ότι άμα βρω κάποιο με πιο ανοιχτά τσοκ θα την ξανακάνω την μ@κ@κια. Αλλά να δώσεις 3.000€ και να τρως και ξυλο (μιλαμε για πολυ κλωτσημα) κρίμα εεε;

Λες ο Ρωσος να το έκανε έπιπλο γιατι βαρεθηκε το κλώτσημα και για να το εχει μόνο για την βιτρίνα;
 
Πέρασε κι εμένα από τα χέρια μου ένα ΤΟΖ34 . Αφού το έκανα κούκλα στα ξύλινα και έφερα το κοντάκι να ρίχνω κέντρο διαπιστωσα ότι από το churchill test με πονούσε ο ωμος μου. Τελικά κάθε τουφεκιά κατάντησε μαρτύριο παρόλο που από ζύγισμα μου ερχόταν γάντι (χαμηλό προφιλ βλέπεις) . Τι πορτιγκ έκανα, τι πελματα άλλαξα, τι ξαναέκανα το κοντάκι με πιο φαρδύ πέλμα ... τίποτε. Το όπλο με κλωτσούσε σαν να με μισούσε. Δεν ξέρω τι εφταιγε ... Τελικά απ' την μια το κλώτσημα απ' την άλλη τα πολύ στενά τσοκ (ειχε σταθερά φουλ και 0,8) το έδωσα. Ακόμα όμως θυμαμαι το ζυγισμά του. Νομίζω ότι άμα βρω κάποιο με πιο ανοιχτά τσοκ θα την ξανακάνω την μ@κ@κια. Αλλά να δώσεις 3.000€ και να τρως και ξυλο (μιλαμε για πολυ κλωτσημα) κρίμα εεε;

Λες ο Ρωσος να το έκανε έπιπλο γιατι βαρεθηκε το κλώτσημα και για να το εχει μόνο για την βιτρίνα;
Mητσο 20 χρονια σχεδόν το ειχα το 34αρι,του εκανα κοντακι στα μετρα μου και τελειωσε.Σε σενα το πρόβλημα ηταν τα μετρα...τιποτα άλλο.Τα τσοκαρισματα του όπως σε όλα τα ΤΟΖ με μαυρη βαση ηταν 1-3...αυτά με την ασπρη βαση ηταν 2-4 και ειχαν και αυτοματους εξωλκεις(τα ασημενια)Επισεις το ειχα κοψει λιγο και ανοιξα τα τσοκ...εκανα και ένα porting και το καταευχαριστηθηκα αυτό το τουφεκι.
 
Ειναι κανονας πλεον πως σε αυτην την χρηματικη κατηγορια που παιζουν αυτα τα οπλα ...και οχι μονο τα ρωσικα....η επιλογη ενος οπλου με οσο το δυνατο απλουστερο μηχανισμο ειναι η ποιο σωστη επιλογη,αυτοματισμοι και εξτρα εχουν παρουσιασει προβληματα λειτουργικα σε τετοια οπλα.
 
Αυτο δεν μπορει να στο εγγυηθει κανενας...ουτε μπορει να σου πει πως θα εχει.....
Καλά να εγγυηθεί κάποιος δεν το περιμενω εδώ αλλά όπλα μεγάλων εταιρειών μεγαλητερης αξία και βγάζουν θέματα που δε θα έπρεπε κανονικά όχι ένα TOZ απλά ρώτησα αν έχει ακουστεί κάτι για τα συγκεκριμένα
 
free photo hosting
ΤΟΖ 34,αγορασμένο το 1992-3 απο την ΑΧΟΤΑ.
Μαμα 1-3,71cm.
Κοντυνε στους 68 και τοποθετηθηκαν thin wall και το...απαραιτητο porting!:)
Αυλοι 18.5.
Δεν εριξε και τις δυο,ταυτοχρονα,ΠΟΤΕ!
Το μονο που αλλαχθηκε ηταν ενα "υ"ελλατηριο στην σφυρα της κατω κανης.
Δεν εριχνα δευτερη!:cool::D
Απο περσι το καλοκαιρι,αλλαξε κατοχο...
 
Mητσο 20 χρονια σχεδόν το ειχα το 34αρι,του εκανα κοντακι στα μετρα μου και τελειωσε.Σε σενα το πρόβλημα ηταν τα μετρα...τιποτα άλλο.Τα τσοκαρισματα του όπως σε όλα τα ΤΟΖ με μαυρη βαση ηταν 1-3...αυτά με την ασπρη βαση ηταν 2-4 και ειχαν και αυτοματους εξωλκεις(τα ασημενια)Επισεις το ειχα κοψει λιγο και ανοιξα τα τσοκ...εκανα και ένα porting και το καταευχαριστηθηκα αυτό το τουφεκι.
Κυριοι αν δεν είχα ψάξει τα μέτρα δεν θα το κουβέντιαζα. Φυσικά και το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν τα μέτρα του κοντακιού. Άλλωστε πέραν του ότι έχω 6 όπλα με τα ίδια μέτρα χωρις απολύτως κανένα πρόβλημα , τα κοντάκια μου τα κάνω εγώ ο ίδιος για να είμαι απόλυτα σιγουρος για τα μέτρα τους. Εξ άλλου δεν νοείται καινούργιο όπλο να μην φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου.

Εδώ πρεπει να έπαιζαν ρόλο διάφορα και πολλά μαζί πράγματα. Υποψιάζομαι ότι επειδή έβγαλα την μεσαία ρίγα και το όπλο ελάφρυνε ( θυμάμαι ήταν 2,900kg) ένας σημαντικός παράγοντας για το κλώτσημα πρέπει να ήταν αυτός. Δηλαδή το μικρό βάρος. Ένας άλλος παράγοντας ήταν το πέλμα που ήταν πολύ στενό. Τα αντικατέστησα με ένα πολύ πιο μαλακό αλλά τι τα θες πάλι στενό ήταν. Επίσης νομίζω (αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω γι αυτό το αναφέρω σαν ιδέα μου) ότι έπαιζε ρόλο και το ότι το ξύλο δεν ήταν καρυδιά αλλά οξυά. Έχω την εντύπωση ότι η οξυά είναι σκληρό και βαρυ ξύλο και δεν απορρφά κραδασμούς όπως η καρυδιά. Τέλος μετά τις πρώτες τουφεκιές στο churchill test στον ώμο μου απέκτησα μια ευαισθησια και με πονούσε πολύ. Τώρα γιατί δεν με πονούσε με τα άλλα όπλα μου και με πονούσε μόνο με το Τοζ είναι ένα ερώτημα. Ίσως μετά να εγινε και ψυχολογικό το θέμα.

Πάντως Ηρακλή ήταν με μαύρη βάση και μου έκανε εντύπωση ότι η μία κάννη ήταν φουλ και η άλλη δεν ήταν ντεμί αλλά πιο σφιχτή. Με ένα τσοκομετρο που το μέτρησα όχι πολύ καλό , από αυτά που εχουν διάφορες διαμέτρους και είναι μπαίνει δεν μπαίνει το 0,7 έπλεε και το 0,8 δεν έμπαινε για λίγο γι'αυτό το λέω περίπου 0,77 με 0,78. Μια λύση θα ήταν να το κόψω και να έχω πάνω κάτω κυλίνδρους αλλά έλα που είχα βγάλει την ρίγα και μένανε οι κάννες στον αέρα.

Τελικά το λάθος μου πιστεύω ήταν ότι έβγαλα την ρίγα και ελάφρυνε πολύ το όπλο. Θεώρησα ότι όποιο κλώτσημα και να βγει θα το εξουδετερώσει το πορτιγκ αλλά όπως φαίνεται οι τρύπες δεν γιατρεύουν τα πάντα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top