Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
το toz34 μου δοκιμάστηκε τελικά στο τερέν σε καρτέρι καρακάξας ..
το οποίο μου χάρισε κάποιες εντυπωσιακές μακρινές καταβολές πρέπει να πω !!
Είχα την τύχη να να μου ταιριάξει καλά το κοντάκι που μου παραχώρησε να κάνω τις δοκιμές μου ο ΓΙΑΝΝΗΣ ..
Το κοντάκι ήταν φτιαγμένο για τζαβέτα , όποτε έκανα την πατέντα μου για Τζαβέλα και ταίριαξε μια χαρά !
 
Μέσα σε όλα το TOZ μου επιφύλασσε κ άλλες εκπλήξεις ..
Παρέλαβα πριν λίγες μέρες ένα κυλινδρόμετρο απο ebay ,
*κινεζικά αλλά καλά δουλεύει . το τσεκαρω με ένα καλό παχυμετρο που έχω !
Αφού μου έκαψε το μυαλό να καταλάβω πως το σετάρεις και πως δουλεύει... το έριξα στις μετρήσεις !



Πέρα απο τα αποτελέσματα των μετρήσεων για τούς άυλους παρατήρησα κάτι που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Αφού περάσει τον κώνο προσαρμογής ... η κάννη συγκλίνει σταδιακά....:eek:
τουλάχιστον μέχρι τα 20 εκατοστά που μπορούσα να μετρήσω και άλλα 15 από το στόμιο!!!
Για να γινω ποιο κατανοητός δείτε το παρακάτω βίντεο μου
Μέτρησα άλλα δυο όπλα, μεταξύ αυτών το 525 μου και δεν συμβαίνει . μετά τον κώνο σταθεροποιείται η ακίδα ! (στο 525 έκανα άλλες χρήσιμες διαπιστώσεις )


Επίσης να πω οτι στο τσόκ ΔΕΝ υπάρχει παράλιο τμήμα πριν το στόμιο όπως συμβαίνει στο baikal πχ ... από περίπου 3 εκατοστά που ξεκινάει το τσοκ, συγκλίνει σταδιακά μέχρι την έξοδο!
Αυτό μου κάνει ποιο εύκολο το σενάριο να ανοίξω τα τσόκ μου ;)
 
Μετα απο τηλ με τον αντιπρωσοπο τις εταιρια για τον αν μπορει να εισαχθει κ αν μπορει να γινει παραγκελια το πλαγιο mp43 12/70 διαμετριμα με 66ποντους κ τσοκακαρισματα cyl/cyl που υπαρχει στο σαητ τις baikal,υπηρξε κ το ερωτημα για δισκανδαλο η μονοσκανδαλο,του ειπα δισκανδαλο
Μου ειπε οτι δεν δεν ειναι θεμα παραγκελια αλλα λογο εμπαργκο δεν ξερουν ποτε θα εισαγουν
Αρα μπορουν να ερθουν κ εδω baikal με ανοιχτα τσοκαρισματα κ οχι μονο 1-3 αυτο μου εδωσε να καταλαβω
 
Μέσα σε όλα το TOZ μου επιφύλασσε κ άλλες εκπλήξεις ..
Παρέλαβα πριν λίγες μέρες ένα κυλινδρόμετρο απο ebay ,
*κινεζικά αλλά καλά δουλεύει . το τσεκαρω με ένα καλό παχυμετρο που έχω !
Αφού μου έκαψε το μυαλό να καταλάβω πως το σετάρεις και πως δουλεύει... το έριξα στις μετρήσεις !



Πέρα απο τα αποτελέσματα των μετρήσεων για τούς άυλους παρατήρησα κάτι που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Αφού περάσει τον κώνο προσαρμογής ... η κάννη συγκλίνει σταδιακά....:eek:
τουλάχιστον μέχρι τα 20 εκατοστά που μπορούσα να μετρήσω και άλλα 15 από το στόμιο!!!
Για να γινω ποιο κατανοητός δείτε το παρακάτω βίντεο μου
Μέτρησα άλλα δυο όπλα, μεταξύ αυτών το 525 μου και δεν συμβαίνει . μετά τον κώνο σταθεροποιείται η ακίδα ! (στο 525 έκανα άλλες χρήσιμες διαπιστώσεις )


Επίσης να πω οτι στο τσόκ ΔΕΝ υπάρχει παράλιο τμήμα πριν το στόμιο όπως συμβαίνει στο baikal πχ ... από περίπου 3 εκατοστά που ξεκινάει το τσοκ, συγκλίνει σταδιακά μέχρι την έξοδο!
Αυτό μου κάνει ποιο εύκολο το σενάριο να ανοίξω τα τσόκ μου ;)
Το εριξες Χρησταρα?
Για ριξτο....
Βλεπω πωλητηριο στο ελαφι...:D
 
Το εριξες Χρησταρα?
Για ριξτο....
Βλεπω πωλητηριο στο ελαφι...:D
το έριξα ΓΙΆΝΝΗ , σε καρακάξα πάρτι... όπως είπα και ποιο πάνω ,είχα πραγματικά εντυπωσιακές καταβολές για τις αποστάσεις που τουφεκίσατα.. δεν θυμάμαι τόσο εντυπωσιακές να έχω κάνει πότε με το browning είναι η αλήθεια
Όπως μου τα είχες πει δηλαδή :)
Το ελαφάκι όπως και να έχει ήταν όνειρο ζωής .. άσε που έτσι που έχει ομορφύνει δύσκολα να θελήσω να το αποχωριστώ ;)
 
Μέσα σε όλα το TOZ μου επιφύλασσε κ άλλες εκπλήξεις ..
Παρέλαβα πριν λίγες μέρες ένα κυλινδρόμετρο απο ebay ,
*κινεζικά αλλά καλά δουλεύει . το τσεκαρω με ένα καλό παχυμετρο που έχω !
Αφού μου έκαψε το μυαλό να καταλάβω πως το σετάρεις και πως δουλεύει... το έριξα στις μετρήσεις !



Πέρα απο τα αποτελέσματα των μετρήσεων για τούς άυλους παρατήρησα κάτι που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Αφού περάσει τον κώνο προσαρμογής ... η κάννη συγκλίνει σταδιακά....:eek:
τουλάχιστον μέχρι τα 20 εκατοστά που μπορούσα να μετρήσω και άλλα 15 από το στόμιο!!!
Για να γινω ποιο κατανοητός δείτε το παρακάτω βίντεο μου
Μέτρησα άλλα δυο όπλα, μεταξύ αυτών το 525 μου και δεν συμβαίνει . μετά τον κώνο σταθεροποιείται η ακίδα ! (στο 525 έκανα άλλες χρήσιμες διαπιστώσεις )


Επίσης να πω οτι στο τσόκ ΔΕΝ υπάρχει παράλιο τμήμα πριν το στόμιο όπως συμβαίνει στο baikal πχ ... από περίπου 3 εκατοστά που ξεκινάει το τσοκ, συγκλίνει σταδιακά μέχρι την έξοδο!
Αυτό μου κάνει ποιο εύκολο το σενάριο να ανοίξω τα τσόκ μου ;)
Καλησπερα, νομιζω οτι σου εχω ξανα απαντηση, το εχω κοψει 2,2 ποντους κ βγηκε 17,80 κ 18,25. Εκοβα μισο μισο ποντο το μετρουσα κ το δοκιμαζα στον στοχο, στα δυο πρωτα κοψιματα η πανω εβγαζε ποιο καλες ντουφεκιες ενω η κατω δεν αλαζε συμαντικα η κατανομη! Εκει που το εχω για περπατητο κ για καρτεριρι ειναι πρωτο, ανεβασα τις ευστοχιες μου κατα 80%
Εαν προσεξης με το αυλομετρο θα δεις η γεωμετριες στις κανες διαφερουν η μια με την αλλη!
Το οπλο ειναι πολυ καλοζυγισμενο κ φαινεται παναλαφρο στο περπατητο, καμια σχεση με το μπαϊκαλ
 
Καλησπερα, νομιζω οτι σου εχω ξανα απαντηση, το εχω κοψει 2,2 ποντους κ βγηκε 17,80 κ 18,25. Εκοβα μισο μισο ποντο το μετρουσα κ το δοκιμαζα στον στοχο, στα δυο πρωτα κοψιματα η πανω εβγαζε ποιο καλες ντουφεκιες ενω η κατω δεν αλαζε συμαντικα η κατανομη! Εκει που το εχω για περπατητο κ για καρτεριρι ειναι πρωτο, ανεβασα τις ευστοχιες μου κατα 80%
Εαν προσεξης με το αυλομετρο θα δεις η γεωμετριες στις κανες διαφερουν η μια με την αλλη!
Το οπλο ειναι πολυ καλοζυγισμενο κ φαινεται παναλαφρο στο περπατητο, καμια σχεση με το μπαϊκαλ
Ναι Κώστα θυμάμαι κάπου το έχεις αναφέρει ότι έκοψες ..
το παρατήρησα και εγώ ότι η μια από την αλλη καννη έχουν διαφορετική γεωμετρία !
Θα το τουφεκισω λίγο ακόμα έτσι για να κάνω καμία δοκιμουλα ώστε να έχω ένα σημείο αναφοράς ... και μετά «διεύρυνση»:)
 
Ναι Κώστα θυμάμαι κάπου το έχεις αναφέρει ότι έκοψες ..
το παρατήρησα και εγώ ότι η μια από την αλλη καννη έχουν διαφορετική γεωμετρία !
Θα το τουφεκισω λίγο ακόμα έτσι για να κάνω καμία δοκιμουλα ώστε να έχω ένα σημείο αναφοράς ... και μετά «διεύρυνση»:)
Αμα εισαι βαλτοκυνηγος η φασσας, αστο οπως ειναι, με χοντρα σκαγια δουλευει μια χαρα ετσι!
 
μετα την τελευταια επεμβαση, αυτη τη φορα στην κανη με μεγαλυτερο στοχαστρο κατα υψος η τουφεκια μου φαινεται πως ηρθε σε καλο σημειο
περιπου 3-4 εκατοστα πανω απο το σημειο σκοπευσης,ψιλοτουφεκαει ελαφρος
 
μετα την τελευταια επεμβαση, αυτη τη φορα στην κανη με μεγαλυτερο στοχαστρο κατα υψος η τουφεκια μου φαινεται πως ηρθε σε καλο σημειο
περιπου 3-4 εκατοστα πανω απο το σημειο σκοπευσης,ψιλοτουφεκαει ελαφρος
Δεν ειναι κι ασχημο να ψιλοτουφεκαει.
 
μετα την τελευταια επεμβαση, αυτη τη φορα στην κανη με μεγαλυτερο στοχαστρο κατα υψος η τουφεκια μου φαινεται πως ηρθε σε καλο σημειο
περιπου 3-4 εκατοστα πανω απο το σημειο σκοπευσης,ψιλοτουφεκαει ελαφρος
Μανωλη,μην ασχολεισαι με στοχαστρα!
Στο "φτερο",αυτο που βλεπεις καλουτσικο στον πινακα,θα σε πεταξει 1 μετρο πανω!
Βαλε μια κλασικη μεταλλικη μπιλιτσα,πηγαινε στον πινακα και παρε και μια ρασπα που να κοβει γλυκά!:)
Κατεβασμα το χτενι!
Απο μπροστα και να "σβηνει"πισω.
Αν θελεις να κανεις κατι σωστο και μονιμο...;)
 
Μανωλη,μην ασχολεισαι με στοχαστρα!
Στο "φτερο",αυτο που βλεπεις καλουτσικο στον πινακα,θα σε πεταξει 1 μετρο πανω!
Βαλε μια κλασικη μεταλλικη μπιλιτσα,πηγαινε στον πινακα και παρε και μια ρασπα που να κοβει γλυκά!:)
Κατεβασμα το χτενι!
Απο μπροστα και να "σβηνει"πισω.
Αν θελεις να κανεις κατι σωστο και μονιμο...;)
μα εχει ηδη μεγαλες κλισεις 43 η μικρη κ 65 η μεγαλη,απλα ο τροπος σκοπευσης μου με οποιοδηποτε οπλο ψηλοτουφεκαει,επειδη εχω μακρυ λαιμο
 
μετα την τελευταια επεμβαση, αυτη τη φορα στην κανη με μεγαλυτερο στοχαστρο κατα υψος η τουφεκια μου φαινεται πως ηρθε σε καλο σημειο
περιπου 3-4 εκατοστα πανω απο το σημειο σκοπευσης,ψιλοτουφεκαει ελαφρος
Φίλε Manolis p άποψή μου είναι ότι αυτό που βλέπω δεν θέλει καμία αλλαγή. Βλέπω οτι είσαι 55 πάνω 45 κέντρο περίπου. Κατά την γνώμη μου μην το πειράζεις άλλο είσαι μιά χαρά.
Αλλοι με πιό πολύ ψηλοτουφέκισμα 40 κέντρο 60 πάνω και βάλε το θεωρούν ιδανικό. Λίγο παραπάνω από αυτό που είσαι εσύ - εννοώ 40 , 60 - ήμουν εγώ με την sx3 και ο Κυπρίδημος μου είπε και μενα να μην το πειράξω. Και όντως στο κυνήγι πάνε όλα καλά . Και στον πίνακα το ίδιο στις δοκιμές που κάνω στα τσοκάκια.
Δεν ξέρω πως έφτασες εδώ, εννοώ τρώγοντας από πάνω το κοντάκι ή βάζοντας πιο ψηλό στόχαστρο ή οτιδήποτε άλλο, αλλά πιστεύω ότι εδώ είσαι καλά.
 
Φίλε Manolis p άποψή μου είναι ότι αυτό που βλέπω δεν θέλει καμία αλλαγή. Βλέπω οτι είσαι 55 πάνω 45 κέντρο περίπου. Κατά την γνώμη μου μην το πειράζεις άλλο είσαι μιά χαρά.
Αλλοι με πιό πολύ ψηλοτουφέκισμα 40 κέντρο 60 πάνω και βάλε το θεωρούν ιδανικό. Λίγο παραπάνω από αυτό που είσαι εσύ - εννοώ 40 , 60 - ήμουν εγώ με την sx3 και ο Κυπρίδημος μου είπε και μενα να μην το πειράξω. Και όντως στο κυνήγι πάνε όλα καλά . Και στον πίνακα το ίδιο στις δοκιμές που κάνω στα τσοκάκια.
Δεν ξέρω πως έφτασες εδώ, εννοώ τρώγοντας από πάνω το κοντάκι ή βάζοντας πιο ψηλό στόχαστρο ή οτιδήποτε άλλο, αλλά πιστεύω ότι εδώ είσαι καλά.
ειχα κατεβασει λιγο το χτενι κ προσπαθησα να κυνηγησω με το να βλεπω το στοχο ολοκληρο πανω απο το στοχαστρο,αλλα δεν με βολεψε,γιατι εχω μαθει να τον καλυπτω κ επειδη το κοντακι βαφτηκε κ δεν θελησα να το πειραξω κ αλλο αφου εχει ηδη μεγαλες κλισεις εβαλα πιο ψηλο στοχαστρο ( υπολογιζοντας το "ιδανικο" υψος με εναν τυπο που βρηκα ) κ μετα την επεμβαση βγηκε το παραπανω αποτελεσμα
 
Τα ποσοστα που παιρνουμε απο το τεστ Τσωρτσιλ ειναι ενδεικτικα.
Αλλος λιγοτερο,αλλος περισσοτερο....θα κλεψουμε!:)
Το 50-50,60-40 κλπ,μπορει να διαφοροποιηθεί κατα πολυ,σε κυνηγετικες συνθηκες.
Συνηθως,στο κυνηγι και περισσοτερο σε γρηγορες ενστικτωδεις βολες ΔΕΝ θα σφιξουμε το ζυγωματικο μας πανω στο χτενι,ΟΠΩΣ κανουμε οταν ριχνουμε στον πινακα.
Τα ποσοστα ειναι κατι ενδεικτικο και γενικο.
Το 60-40,που μπορει να βλεπουμε 2 ατομα στον πινακα,στον κυνηγοτοπο μπορει να μετατραπουν σε 100-0 για μενα και να παραμεινουν για σενα.
Ο πινακας,εν ολιγοις,δεν αρκει!
Πρεπει να εχουμε μεγαλο δειγμα απο βολες στο σκοπευτηριο κι ακομη καλυτερα απο ομοιες στο κυνηγι,αν προοριζεται το οπλο για τετοια χρηση.
Τα ποσοστα,καθοριζουν σε μεγαλο βαθμο αποτελεσμα,αν συμβαδιζουν με την σκοπευτικη εικονα που ΕΜΕΙΣ,θελουμε να εχουμε.
Αν θελουμε η μπουκα μας να ειναι κατω απο τον στοχο και ΠΌΣΟ ή αν προτιμουμε να τον σκεπαζουμε.
 
ειχα κατεβασει λιγο το χτενι κ προσπαθησα να κυνηγησω με το να βλεπω το στοχο ολοκληρο πανω απο το στοχαστρο,αλλα δεν με βολεψε,γιατι εχω μαθει να τον καλυπτω κ επειδη το κοντακι βαφτηκε κ δεν θελησα να το πειραξω κ αλλο αφου εχει ηδη μεγαλες κλισεις εβαλα πιο ψηλο στοχαστρο ( υπολογιζοντας το "ιδανικο" υψος με εναν τυπο που βρηκα ) κ μετα την επεμβαση βγηκε το παραπανω αποτελεσμα
Μανωλη,το στοχαστρο στο κυνηγι δεν θα αποδωσει!
Στον πινακα,κατεβαζες την κανη για να εχεις εικονα.
Στο κυνηγι,θα ξεκολλας το ζυγωματικο,επειδη ειναι φυσιολογικο κι ευκολοτερο!
Θα λειτουργησει αναποδα...:)
 
Τα ποσοστα που παιρνουμε απο το τεστ Τσωρτσιλ ειναι ενδεικτικα.
Αλλος λιγοτερο,αλλος περισσοτερο....θα κλεψουμε!:)
Το 50-50,60-40 κλπ,μπορει να διαφοροποιηθεί κατα πολυ,σε κυνηγετικες συνθηκες.
Συνηθως,στο κυνηγι και περισσοτερο σε γρηγορες ενστικτωδεις βολες ΔΕΝ θα σφιξουμε το ζυγωματικο μας πανω στο χτενι,ΟΠΩΣ κανουμε οταν ριχνουμε στον πινακα.
Τα ποσοστα ειναι κατι ενδεικτικο και γενικο.
Το 60-40,που μπορει να βλεπουμε 2 ατομα στον πινακα,στον κυνηγοτοπο μπορει να μετατραπουν σε 100-0 για μενα και να παραμεινουν για σενα.
Ο πινακας,εν ολιγοις,δεν αρκει!
Πρεπει να εχουμε μεγαλο δειγμα απο βολες στο σκοπευτηριο κι ακομη καλυτερα απο ομοιες στο κυνηγι,αν προοριζεται το οπλο για τετοια χρηση.
Τα ποσοστα,καθοριζουν σε μεγαλο βαθμο αποτελεσμα,αν συμβαδιζουν με την σκοπευτικη εικονα που ΕΜΕΙΣ,θελουμε να εχουμε.
Αν θελουμε η μπουκα μας να ειναι κατω απο τον στοχο και ΠΌΣΟ ή αν προτιμουμε να τον σκεπαζουμε.
Σωστός. Μετα το Churchill τεστ , και χωρίς να περάσουμε λάδια κλπ στο κοντάκι φίλε Μανώλη , απαραίτητο είναι το σκοπευτήριο. Αν εκεί τα πράγματα πάνε όπως θέλουμε εμείς τότε προχωράμε στα φινιρίσματα του κοντακιού.Αυτό που λες Γιάννη για την σκοπευτική εικόνα που πρέπει να είναι αυτή που εμείς θέλουμε είναι όλα τα λεφτά.

Υπογραμμίζω όμως οτι στο Churchill test προσπαθούμε να είναι οι βολές μας όσο το δυνατόν ενστικτώδεις . Αν κάνουμε διορθώσεις του στυλ κάτσε να σφίξω το ζυγωματικό ή κάτσε να κατεβάσω κάννη τι σόι ενστικτώδεις είναι οι βολές μας; εγώ γι αυτό κάνω το παραπάνω τεστ πάντα με κάποιον άλλον μαζί που καθήκον του είναι να με κράζει όταν καθυστερώ σε διορθώσεις ;).

Επίσης συμφωνώ μ' αυτό που έγραψες μετά για το σκόπευτρο. Εγώ έβαλα , σε ένα όπλο μου, μία οπτική ίνα που μου την κάνανε δώρο πριν 3 μήνες και το θεωρώ το πιό περιττό πράγμα που έκανα. Υπάρχει δεν υπάρχει , ένα και το αυτό. Ούτε που την αντιλαμβάνομαι. Απλά αν ο Μανώλης έτσι βρήκε την λύση του και έχει το παραπάνω αποτέλεσμα - που επαναλαμβάνω τον ικανοποιεί και σαν σκοπευτική εικόνα - γιατί να ψάχνεται παραπέρα; Αν δεν είχε τελειώσει τα λάδια του θα του έλεγα "πάρε την ράσπα και τρώγε από πάνω και άσε ήσυχο το σκόπευτρο και κάθε τρείς και λίγο Churchill test μήπως και ήρθες" , αλλά απ' οτι κατάλαβα ο Μανώλης θέλει να αποφύγει καινούρια βαψίματα. Οπότε, συνοψίζω, αν το παραπάνω αποτέλεσμα το έχει με μιά σκοπευτική εικόνα που τον ικανοποιεί, άποψή μου είναι ότι είναι οκ.

Αλλωστε ας μην ξεχνάμε και τα ψυχολογικά μας. Αν κάτι δεν είναι ακριβώς όπως θέλουμε , μετά, για κάθε αστοχία μας αυτό θα φταίει :).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top