Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ειχα κατεβασει λιγο το χτενι κ προσπαθησα να κυνηγησω με το να βλεπω το στοχο ολοκληρο πανω απο το στοχαστρο,αλλα δεν με βολεψε,γιατι εχω μαθει να τον καλυπτω κ επειδη το κοντακι βαφτηκε κ δεν θελησα να το πειραξω κ αλλο αφου εχει ηδη μεγαλες κλισεις εβαλα πιο ψηλο στοχαστρο ( υπολογιζοντας το "ιδανικο" υψος με εναν τυπο που βρηκα ) κ μετα την επεμβαση βγηκε το παραπανω αποτελεσμα
Μανώλη έγραψα το παραπάνω σχόλιο στον Γιάννη χωρίς να πάρω χαμπάρι αυτήν σου την απάντηση. Αν από αυτά που λες παραπάνω εννοείς ότι, το παραπάνω αποτέλεσμα προκύπτει χωρίς να αλλάζεις κάτι απ' αυτά που έχεις μάθει - συνηθίσει και η σκοπευτική σου εικόνα είναι αυτή που είχες πάντα και σε ικανοποιεί οκ και προτείνω να μην κάνεις τίποτα άλλο . Αν όμως σε κάθε σου τουφεκιά πρέπει να θυμάσαι να κάνεις διορθώσεις πχ να καλύπτεις τον στόχο και μετά να λές τι κάνω πρέπει να τον βλέπω ολόκληρο κλπ , θεωρώ ότι στο κυνήγι και σε ενστικτώδη τουφεκιά, ούτε που θα περάσει από το μυαλό σου να κάνεις τις διορθώσεις, οπότε τα παραπάνω ποσοστά 45 55, 40 60 κλπ , όπως λέει και ο Γιάννης , πάνε περίπατο. Κρίνεις και αποφασίζεις .

Ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα.
 
Μανώλη έγραψα το παραπάνω σχόλιο στον Γιάννη χωρίς να πάρω χαμπάρι αυτήν σου την απάντηση. Αν από αυτά που λες παραπάνω εννοείς ότι, το παραπάνω αποτέλεσμα προκύπτει χωρίς να αλλάζεις κάτι απ' αυτά που έχεις μάθει - συνηθίσει και η σκοπευτική σου εικόνα είναι αυτή που είχες πάντα και σε ικανοποιεί οκ και προτείνω να μην κάνεις τίποτα άλλο . Αν όμως σε κάθε σου τουφεκιά πρέπει να θυμάσαι να κάνεις διορθώσεις πχ να καλύπτεις τον στόχο και μετά να λές τι κάνω πρέπει να τον βλέπω ολόκληρο κλπ , θεωρώ ότι στο κυνήγι και σε ενστικτώδη τουφεκιά, ούτε που θα περάσει από το μυαλό σου να κάνεις τις διορθώσεις, οπότε τα παραπάνω ποσοστά 45 55, 40 60 κλπ , όπως λέει και ο Γιάννης , πάνε περίπατο. Κρίνεις και αποφασίζεις .

Ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα.
γι' αυτο το λογο εκανα αυτο με το στοχαστρο,γιατι αργουσα πολυ μεχρι να κανω διορθωσεις,ετσι οπως ειναι τωρα με βολευει
 
Σωστός. Μετα το Churchill τεστ , και χωρίς να περάσουμε λάδια κλπ στο κοντάκι φίλε Μανώλη , απαραίτητο είναι το σκοπευτήριο. Αν εκεί τα πράγματα πάνε όπως θέλουμε εμείς τότε προχωράμε στα φινιρίσματα του κοντακιού.Αυτό που λες Γιάννη για την σκοπευτική εικόνα που πρέπει να είναι αυτή που εμείς θέλουμε είναι όλα τα λεφτά.

Υπογραμμίζω όμως οτι στο Churchill test προσπαθούμε να είναι οι βολές μας όσο το δυνατόν ενστικτώδεις . Αν κάνουμε διορθώσεις του στυλ κάτσε να σφίξω το ζυγωματικό ή κάτσε να κατεβάσω κάννη τι σόι ενστικτώδεις είναι οι βολές μας; εγώ γι αυτό κάνω το παραπάνω τεστ πάντα με κάποιον άλλον μαζί που καθήκον του είναι να με κράζει όταν καθυστερώ σε διορθώσεις ;).

Επίσης συμφωνώ μ' αυτό που έγραψες μετά για το σκόπευτρο. Εγώ έβαλα , σε ένα όπλο μου, μία οπτική ίνα που μου την κάνανε δώρο πριν 3 μήνες και το θεωρώ το πιό περιττό πράγμα που έκανα. Υπάρχει δεν υπάρχει , ένα και το αυτό. Ούτε που την αντιλαμβάνομαι. Απλά αν ο Μανώλης έτσι βρήκε την λύση του και έχει το παραπάνω αποτέλεσμα - που επαναλαμβάνω τον ικανοποιεί και σαν σκοπευτική εικόνα - γιατί να ψάχνεται παραπέρα; Αν δεν είχε τελειώσει τα λάδια του θα του έλεγα "πάρε την ράσπα και τρώγε από πάνω και άσε ήσυχο το σκόπευτρο και κάθε τρείς και λίγο Churchill test μήπως και ήρθες" , αλλά απ' οτι κατάλαβα ο Μανώλης θέλει να αποφύγει καινούρια βαψίματα. Οπότε, συνοψίζω, αν το παραπάνω αποτέλεσμα το έχει με μιά σκοπευτική εικόνα που τον ικανοποιεί, άποψή μου είναι ότι είναι οκ.

Αλλωστε ας μην ξεχνάμε και τα ψυχολογικά μας. Αν κάτι δεν είναι ακριβώς όπως θέλουμε , μετά, για κάθε αστοχία μας αυτό θα φταίει :).
ακριβως
 
Σήμερα έβγαλα το πλάγιο απ τον οπλοβαστο και το περιεργαζομουν. Είναι το παλιό made in ussr το δισκάνδαλο. Ενω ειναι σε πολυ καλη κατασταση, δεν κουναει ουτε με την παπια ουτε ανευ, παρατηρησα δυο θεματα. Ο ενας εξολκεας ποτε δουλεύει ποτε οχι. Οι εξολκεις είναι απλοί. Το δεύτερο θέμα είναι ότι στα αλλά δύο δικαννα όταν κλείνουν η πεταλούδα δεν κάθεται ευθεία, πάει λοξά δεξια. Σε αυτό πάει λοξά αριστερά. Σημαίνει κάτι αυτο;
 
Σήμερα έβγαλα το πλάγιο απ τον οπλοβαστο και το περιεργαζομουν. Είναι το παλιό made in ussr το δισκάνδαλο. Ενω ειναι σε πολυ καλη κατασταση, δεν κουναει ουτε με την παπια ουτε ανευ, παρατηρησα δυο θεματα. Ο ενας εξολκεας ποτε δουλεύει ποτε οχι. Οι εξολκεις είναι απλοί. Το δεύτερο θέμα είναι ότι στα αλλά δύο δικαννα όταν κλείνουν η πεταλούδα δεν κάθεται ευθεία, πάει λοξά δεξια. Σε αυτό πάει λοξά αριστερά. Σημαίνει κάτι αυτο;
Ποιος ενας Τασο?
Ενιαιος δεν ειναι?
 
Όχι Γιάννη μοιάζουν να είναι ενα ς αλλά έχει χωρίσμα στη μέση και κολλάει ο αριστερός μέσα. Όταν γυρίσω από δουλειά θα βγάλω φωτο.
Περιεργο μου φαινεται.
Διαιρουμενοι ειναι οι αυτόματοι.
Οπως και να εχει ειναι ευκολο να βγουν και να καθαριστουν.
Μια βιδουλα τους συγκρατει.
Ειναι αναμεσα στα κλειδια των κανων.
 
Έβγαλα τους εξολκεις από το πλάγιο τους καθάρισα και τους λαδωσα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αυτός που κολλάει μέσα δεν μπαινοβγαίνει εύκολα και στη φωλιά του. Ή κάποιο γρεζι τον εμποδίζει ή είναι στραβός. Στο αγκίστρο της κάνης υπάρχει ελατηριακια που τους σπρώχνει ταυτόχρονα. Δοκίμασα μετά από την συντήρηση με τα αδράνειας και τα φέρνει έξω κανονικά. Αν εξαιρέσω αυτό, γενικά η κατάσταση του είναι καλη. Οι καννες είναι καθαρές και δεν έχει τζόγο καθόλου. Είναι μπροστοβαρο αλλά γενικά μανιτζεβελο.
 
Έβγαλα τους εξολκεις από το πλάγιο τους καθάρισα και τους λαδωσα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αυτός που κολλάει μέσα δεν μπαινοβγαίνει εύκολα και στη φωλιά του. Ή κάποιο γρεζι τον εμποδίζει ή είναι στραβός. Στο αγκίστρο της κάνης υπάρχει ελατηριακια που τους σπρώχνει ταυτόχρονα. Δοκίμασα μετά από την συντήρηση με τα αδράνειας και τα φέρνει έξω κανονικά. Αν εξαιρέσω αυτό, γενικά η κατάσταση του είναι καλη. Οι καννες είναι καθαρές και δεν έχει τζόγο καθόλου. Είναι μπροστοβαρο αλλά γενικά μανιτζεβελο.
Δοκιμασε να τον"γλυκανεις"λιγο μ'ενα ντουκοχαρτο 600αρι.
Αν τους βγαλεις και τους δυο και τους ενωσεις μεταξυ τους,θα δεις αν υπαρχει στραβωμα καποιου.
Κανονικα πρεπει ενωμενοι,να σχηματιζουν κυλινδρο με ενα κοψιμο εκει που πιάνει ο αναστολεας τους.
Βγαλε και τα ελλατηριακια να δεις μηπως εχει σπασει καποιο ή εχει πιασει πολυ βρωμια και πηγμενα λαδια.
Τα ελλατηριακια,πρεπει να ειναι 2.
Η ελλειψη κουνηματος,ειναι σημα κατατεθεν!:)
 
Για πιο λόγο το λιμάρει; Δε κατέχω τα ρώσικα :)
Ούτε εγώ τα κατεω αλλά από τι κατάλαβα για να έχει πιο γλυκιά και ομαλή λειτουργία το σιδηρόδρομος
από τι είδα και σε άλλο βίντεο συντροφου λιμαρισε όλο το σύστημα ακόμα και τις εγκοπές στην κανη που κουμπώνει η κεφαλή
 
Ούτε εγώ τα κατεω αλλά από τι κατάλαβα για να έχει πιο γλυκιά και ομαλή λειτουργία το σιδηρόδρομος
από τι είδα και σε άλλο βίντεο συντροφου λιμαρισε όλο το σύστημα ακόμα και τις εγκοπές στην κανη που κουμπώνει η κεφαλή
Η εταιρία κατά τη σχεδίαση το έφτιαξε ετσι μ'αυτη την ανοχή μετάλλων για να δουλεύουν σωστά. Τωρα ο καθένας κάνει παρεμβάσεις που μπορεί να επηρεάσει κάτι μελλοντικά στη λειτουργία του όπλου. Εκτός αν κατι είναι ελαττωματικό ή κατασκευαστικό λάθος σε κάποιο όπλο και φυσικα το αναγνωρίσει ο κατασκευαστής και το αλλάζει εντος εγγύησης. Άποψη μου.
 
Η εταιρία κατά τη σχεδίαση το έφτιαξε ετσι μ'αυτη την ανοχή μετάλλων για να δουλεύουν σωστά. Τωρα ο καθένας κάνει παρεμβάσεις που μπορεί να επηρεάσει κάτι μελλοντικά στη λειτουργία του όπλου. Εκτός αν κατι είναι ελαττωματικό ή κατασκευαστικό λάθος σε κάποιο όπλο και φυσικα το αναγνωρίσει ο κατασκευαστής και το αλλάζει εντος εγγύησης. Άποψη μου.
Σωστη
Απλά σαν παρέμβαση δε φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε φαίνεται να είναι κάτι ελλατοματικο απλά είναι στην κρίση του καθενός το αν θα κάνει παρεμβάσεις βελτιώσεις αυτή τις πρακτικής είναι μεγάλοι ζερζεβουλοι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top