Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την ίδια ακριβώς σκέψη με τον Ευριπίδη για αγορά του sporting κάνει ο αδελφός μου , περισσότερο για κυνηγετική χρήση (παπιες φασες κτλ) .. μιας που αποφάσισε να πάρει οριστικό διαζύγιο απο την καραμπίνα που αγόρασε φέτος (baikal mp155) καθώς δεν του πάει η χρίση καραμπίνας , οικογενειακό το κουσούρι βλέπεις!!.o_O
(έχει και ένα s.p. baikal περιποιημένο με 70αρες θαλάμες 1-3 και με ατσάλινα παροπλίστηκε στα υδρόβια)
Επειδή για οικονομικούς λόγους άλλα και παράδοσης το baikal είναι μονόδρομος και όπως το έχω μελετήσει , αλλά και διαβάζοντας τα παραπάνω έχω καταλέξει πως το sporting θα ήταν μια καλή αγορά για καρτέρι και βαρύτερες γομώσεις αλλά όχι καινούριο .1000 ευρώ ειναι πολλά και όπως γράψατε , με λίγη υπομονή μπορείς να πάρεις κατι "καλύτερο" .
Το ιδανικό για μένα είναι ενα καλό μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και από εκεί και πέρα να δαπανήσεις κάποια χρήματα για τα μέτρα του (απαραίτητο καθώς είναι αριστερόχειρας ) .
θεωρώ δεδομένη εργασία , με την εμπειρία που είχα απο το δικό μου την αφαίρεση της μεσαίας ρίγας που θα ελάφραινε το όπλο μπροστά αλλα και στο σύνολο του..
... η έρευνα συνεχίζεται.. έχουμε χρόνο μέχρι το καλοκαίρι
 
Λοιπον δοκιμές ιδιογομωση σήμερα.πυριτις c7 γομωσεις απο 1.60 έως 1.65 σε 30 31 και 32 γρ.με συγκ.Nobel 21 και 24 και aquila22.αποτέλεσμα.η μονη αξιοπρεπής τουφεκια που πήρα ηταν με το 1,65στα 32 γρ.με Νόμπελ 21 και cx2000 στα 30 μετρα με 4 άστρα.απο εκεί και πέρα το χάος.απογοητευτηκα απ αυτά που είδα με τα 3 άστρα στα 35 μετρα.ουτε το γάιδαρο δε θα σκοτωνα.μόλις γυρισα σπίτι βιδωσα απάνω lm και mod.Carlson's και γεμισα 4 φυσίγγια με mb στο 1,65 με Νόμπελ 24αρι cx2000 και κλείσιμο στο 57,8.δοκιμές και αποτελεσματα τη κυριακη
 
Λοιπον

Τα φυσιγγια που δοκιμαστηκαν ηταν 4. 3 με αστεροειδες κλεισιμο και ενα με ρελιαστο. Βαρη γομωσεων 30-32 για το αστερι και 30γρ για το ρελιαστο. Το φυσιγγι των 31 γρ ηταν απο παλιοτερες δοκιμες δικες μου, γεμισμενο με Aquila 22, με βαρος πυριτιδας 1.6, καψουλι cx2000 και σκαγια Νο 8½. Oι δοκιμες, οπως ειπε και ο Ευριπιδης εγιναν στα 30 και 35 μετρα. Προσωπικα δεν εμεινα ευχαριστημενος με κανενα απο τα 4, εκτος ισως καπως απο το ρελιαστο, ομως εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι το φυσιγγι που αναφερα παραπανω ειχε δοκιμαστει απο μενα το Σεπτεμβρη με πολυ καλα αποτελεσματα στις ιδιες αποστασεις, με τσοκ **** και U2 και εξισου καλες εντυπωσεις μου αφησε και στο κυνηγι.
 
Θα ηθελα γνωμες για προτιμηση μεταξυ baikal mp 27 και bettibsoli bimond. Ενδιαφερεται ο ξαδερφος μου εγω ειπα για baikal αλλα διαβασα καποια πραγματα καλα και για το bettinsoli.Βεβαια επειδη ειμαι κατοχος baikal εχω αποψη, για το betinsoli δεν εχω και θα ηθελα τις αποψεις σας
 
Θα ηθελα γνωμες για προτιμηση μεταξυ baikal mp 27 και bettibsoli bimond. Ενδιαφερεται ο ξαδερφος μου εγω ειπα για baikal αλλα διαβασα καποια πραγματα καλα και για το bettinsoli.Βεβαια επειδη ειμαι κατοχος baikal εχω αποψη, για το betinsoli δεν εχω και θα ηθελα τις αποψεις σας
ο μηχανισμός τους θα έλεγα ότι είναι ο ίδιος
το baikal είναι εργάτης με τα ρούχα της δουλειάς που αντέχει σε όλες τις ταλαιπωρίες
το betinsoli είναι ο τύπος ο καλοντυμένος με γραβάτα που δουλεύει πολλές ώρες
και τα 2 κάνουν μπαμ.....ο ρώσσος έχει ημερομηνία λήξης μεγαλύτερη και το έχει αποδείξει γιατί είναι ατσάλινος και όχι αλουμίνιο
έχω δεί betinsoli στο σκοπευτήριο που το έριχνε κάποιος 1μιση χρόνο και ήταν σαν να είχε τρακάρει με μπουλντόζα
για γενική χρήση ψηφίζω baikal
για κυνήγια φέρμας ψηφίζω betinsoli :)
 
Ένας φίλος μου έχει ένα ποζε bettinsoli παλιό αλλά δεν θυμαμε μοντέλο νομίζω ότι κάτω από την βάση του γράφει"x tra".
Είχε θέμα αραιά και που με διπλοτουφεκιες και θυμαμε τον εκραζα.
Όσοι πήραν bettinsoli σκάσανε στο κλάμα όλοι..Χα Χα Χα Χα Χα!!
Μπορεί να ήταν μεμονωμένο περιστατικό..Αλλά τα συγκεκριμένα ποτέ δεν μου γέμιζαν το μάτι..
Προσωπική πάντα άποψη..
Σίγουρα θα υπάρχουν τέτοια όπλα χωρίς πρόβλημα,απλα λέω τι είδα..
 
Θα ηθελα γνωμες για προτιμηση μεταξυ baikal mp 27 και bettibsoli bimond. Ενδιαφερεται ο ξαδερφος μου εγω ειπα για baikal αλλα διαβασα καποια πραγματα καλα και για το bettinsoli.Βεβαια επειδη ειμαι κατοχος baikal εχω αποψη, για το betinsoli δεν εχω και θα ηθελα τις αποψεις σας
Καλησπέρα Πέτρο. Ήμουν κάτοχος Betinsoli diamond με ατσάλινη βάση σε διαμέτρημα 20. Το είχα κυνηγήσει περίπου 2 σεζόν σε μπεκατσα και κιχλοκότσυφα. Δεν είχα κάποιο θέμα με βλάβες. Έχουν αναφερθεί διπλό τουφεκιες σε μονοσκανδαλα, το δικό μου παρότι μονοσκάνδαλο ποτέ δε μου έριξε διπλή και εριξα πολλές τουφεκιες σε κιχλοκότσυφα. Θα απέφευγα τα ελαφριά αλουμινίου για πολλές τουφεκιες, σε κυνήγια Φέρμας μια χαρά είναι. Για το Μπαϊκάλ έχεις άποψη εφόσον είσαι κάτοχος. Το Betinsolli σαν ιταλικό και οι Ιταλοί στη φινέτσα είναι κορυφαίοι, είναι πιο όμορφο και με πιο καλή εργονομία, από θέμα αντοχής τα Μπαϊκάλ το έχουν απόδειξη με τα χρόνια. Τώρα έχουν βγει καινούργια μοντέλα Betinsolli και ίσως η εταιρεία να έχει βελτιώσει τα όπλα της. Υπάρχει και ένα Betinsolli σκοπευτικό εδώ στο νησί που έχει δουλευτεί αρκετά χρόνια έχοντας ρίξει πολλά πολλά ψυσηγγια και δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα και τζογους. Να συμπληρωσω πως το 20 άρι μου το έχει γνωστός από το χωριό που το κυνηγάει τόσα χρόνια σε κιχλοκότσυφα και δεν έχει κάποιο θέμα μιας και τον βλεπω σχεδόν καθημερινά, απεναντίας είναι πολλή ευχαριστημένος.
 
Θα ηθελα γνωμες για προτιμηση μεταξυ baikal mp 27 και bettibsoli bimond. Ενδιαφερεται ο ξαδερφος μου εγω ειπα για baikal αλλα διαβασα καποια πραγματα καλα και για το bettinsoli.Βεβαια επειδη ειμαι κατοχος baikal εχω αποψη, για το betinsoli δεν εχω και θα ηθελα τις αποψεις σας
Το πρωτο μου οπλο ηταν baikal s/p,οσα χρονια το ειχα δεν ειχα κανενα προβλημα ουσιας(παντως διαλεγε φυσιγγια).
 
Εγώ τώρα τι να πω?Baikal και ξερό ψωμι φυσικά.ατσάλι και σκύλος εργασίας με συστήματα Browning.κάτι άλλο?
Αυτο του ειπα και εγω εξαλου το βλεπει σε εμενα τοσα χρονια αλλα σκεφτηκε λιγο το βαρος, το φινιρισμα κλπ και για αυτο ειχε αμφιβολια, οχι ως προw την ποιοτητα του baikal. Θα του πω μαλιστα να δει και την αγγελια που εβαλε για το μεταχειρισμενο
 
Παντως εγω αυτο που εχω αγορασει το 1988 made in ussr το εδωσα πριν λιγο καιρο για φινιρισμα βαψιμο κτλ. δεν το αλλαζω ουτε το πουλαω με τιποτα!!!
Πετρο ειχα πάρει πριν πολλά χρόνια ενα Betinsoli με ατσάλινη βάση και 66 πόντους κάννη . δεν μπορω να πω πτι δεν ειχα προβλήτα .. διπλοτουφεκιές πολύ συχνά και θέματα με τους εξολκείς .. δεν ξέρω αργότερα ίσως να βελτιώθηκαν .
Μιας που έχεις αρχίσει την περιποίηση του δικού σου baikal ειναι μια καλή ευκαιρία να να δει απο κοντά ποσο ποιο όμορφο μπορεί να γίνει το όπλο που κατα κοινή ομολογία ειναι πολύ αξιόπιστο ..
Τώρα σχετικά με το βάρος και αν το θέλει για απερπάτητο μπορεί να επιλέξει κάποιο με 66 πόντους (ή 67,5) και με κάποιες παρεμβάσεις ίσως να είναι κοντά στα 3κιλ.. Δεν είναι άσχημα για ατσάλινο όπλο . το δικό μου με τις παρεμβάσεις που είχαμε πει σε μια άλη κουβέντα , ήταν 3,12κιλα αλλα με 72,5 κάννη οποτε το 3 κιλα μου φαίνεται εφικτό .
 
Και ομάδα ποδοσφαίρου Μπαϊκάλ,όχι παίζουμε.......sarcastic.
FC Baikal Irkutsk
FC Baikal Irkutsk

Full name Football Club Baikal Irkutsk
Founded 2009
Ground Lokomotiv Stadium
Capacity 3,231
Chairman Oleg Lidrik
Manager Vacant
League Russian Football National League
2014–15 PFL,
East zone, 1st (promoted)



38px-Kit_body.svg.png


31px-Kit_right_arm.svg.png


100px-Kit_shorts.svg.png


100px-Kit_socks_long.svg.png

Home colours



38px-Kit_body.svg.png


31px-Kit_right_arm.svg.png


100px-Kit_shorts.svg.png


100px-Kit_socks_long.svg.png

Away colours
FC Baikal Irkutsk
(Russian: ФК Байкал Иркутск) is a Russian football team fromIrkutsk, founded in 2009. The club is currently in the second-tier Russian Football National League, where it was promoted after winning the 2014–15 Russian Professional Football League Zone East. It was called FC Radian-Baikal Irkutsk before June 2012.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top