Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
γιωργο μιας και το ειδες τ οπλο εχω μια ερωτηση παραπλησια με την ριγα στην οποια αναφερθηκες.το διδυμο στοχαστρο βοηθαει η μπερδευει? τι λες σαν πιο εμπειρος? γιατι δεν εχω πιασει ποτε οπλο που να ειναι ετσι
Δεν βοηθάει σε τίποτα, στο δικό μου το ξερίζωσα :)
 
το διδυμο στοχαστρο βοηθαει η μπερδευει?
Δεν βοηθάει σε τίποτα, στο δικό μου το ξερίζωσα
Εγώ το έβγαλα το μεσαίο σκοπευτρο απο την μοσσμπεργκ γιατι δεν μπορούσα να το συνηθίσω.
Εμένα πάλι, ούτε με βοηθά, αλλά ούτε με μπερδεύει! Είχα σκεφτεί κι εγώ να το βγάλω, αφού είναι εντελώς περιττό και άχρηστο, αλλά δεν το έβγαλα γιατί απλά δεν με ενοχλεί, δεν το "βλέπω" - το αγνοώ εντελώς, είναι σαν να μην υπάρχει! Από τότε που πήρα τη Mossberg, ποτέ δεν του έδωσα σημασία, ούτε μια φορά δεν θυμάμαι να "τράβηξε το μάτι μου", να το "είδα", τη στιγμή που επώμιζα κι έριχνα.
 
το διδυμο στοχαστρο βοηθαει η μπερδευει?

Δεν βοηθάει σε τίποτα, στο δικό μου το ξερίζωσα :)

Εγώ το έβγαλα το μεσαίο σκοπευτρο απο την μοσσμπεργκ γιατι δεν μπορούσα να το συνηθίσω.

To δευτερο στοχαστρο δε βοηθαει καπου. Αλλωστε ως γνωστον δεν εστιαζεις σε στοχαστρα αλλα στο στοχο.

Εμένα πάλι, ούτε με βοηθά, αλλά ούτε με μπερδεύει! Είχα σκεφτεί κι εγώ να το βγάλω, αφού είναι εντελώς περιττό και άχρηστο, αλλά δεν το έβγαλα γιατί απλά δεν με ενοχλεί, δεν το "βλέπω" - το αγνοώ εντελώς, είναι σαν να μην υπάρχει! Από τότε που πήρα τη Mossberg, ποτέ δεν του έδωσα σημασία, ούτε μια φορά δεν θυμάμαι να "τράβηξε το μάτι μου", να το "είδα", τη στιγμή που επώμιζα κι έριχνα.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα για το μεσαίο στόχαστρο. Αν είσαι έμπειρος σκοπευτής μπορείς να μην του δώσεις σημασία, αν όμως πρόκειται και για ένα καινούριο όπλο που στην αρχή θα φας αρκετό χρόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου, ασυναίσθητα όλο και θα ρίχνεις κλεφτές ματιές να δεις αν ευθυγραμμίζονται οι δύο ακίδες κτλ. Σίγουρα θα βρεθεί και κάποιος που θα σου πει ότι η σωστή τεχνική είναι να βλέπεις τις ακίδες σαν ...8 και διάφορα άλλα τέτοια που δεν βοηθάνε. Γι'αυτό αν ξεβιδώνει, το ξεβιδώνεις, αν είναι χωνευτό το αφήνεις αναγκαστικά και απλά αδιαφορείς για την παρουσία του, γιατί αν το κόψεις θα δημιουργηθεί ένα ασημένιο σημαδάκι πάνω στην ρίγα που δεν είναι ωραίο αισθητικά και δεν πιάνει και μπογιά για να το κρύψεις.
 
Φίλε Ευριπίδη συγνώμη λίγο αργά το είδα το θέμα, το σπορτινγκ το έχει εδώ ένα φιλαράκι και έχω ρίξει μερικές τουφεκιες, γερό στιβαρό με πορτινγκ στις κάνες και φωσφοριζον στόχαστρο και δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα με τους εξολκεις όλα δουλεύουν ρολόι, δεν ξέρω αν έχει άλλες διαφορές με τα άλλα μοντέλα στις καννες εσωτερικά εννοώ αλλά δεν νομίζω.
Το μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η ισχυρή ανακρουση που ένιωθα με φυσιγγια 35γρ παρόλο το βάρος του και το πορτινγκ ,μπορεί να φταίει το πελμα που διαθέτει λαστιχενιο ψιλό και πάνω είναι πλαστικό για να μην κολλάει στα ρούχα, μπορεί να φταίει ότι εκείνη τη μέρα κυνηγησα με το εικοσαρι και μου κακοφανηκε μετά το 12αρι ποιος ξέρει.


upload gambar
 
παιδια ενταξει ολοι ξερουμε οτι τα πιο δοκιμασμενα οπλα και χωρις προβληματα με τρομερες σκανδαλες ειναι τα beretta και τα browning.μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να παω εκει.αυτο δε που με τρελαινει ειναι το browning το gp sporter.δεν αναφερω perazzi γιατι εκει παμε αλλου.μακαρι καποια στιγμη ν αξιωθω να παρω κατι τετοιο.προς το παρον αυτο που μπορω ειναι το baikal
Όπλα έχεις ήδη αρκετά για να κάνεις τα χόμπι σου.
Έχεις και 900 ευρώ στην τσέπη για το βαικαλ.
Γιατί δεν κάθεσαι στα αυγά σου κανένα χρόνο ακόμα να μαζέψεις άλλο ένα χιλιάρικο και να παρεις ένα μεταχειρισμενο gp Sporter ή άλλο σκοπευτικο της Beretta σε καλή κατάσταση και να μην ξανασυζητησεις για άλλο όπλο στα επομενα δέκα χρόνια;
 
Εγω να ρωτησω κατι. Γιατι σε 3 οπλουργους που εχω παει μου ειπανε και τρεις οτι τα παλια baikal made in ussr ειναι πολυ καλυτερα απο τα νεοτερα μοντελα και ειδικα οτα εγιναν made in russia. Και οι τρεις μου ειπαν για μεταλα και κλειδια, εγω που εχω παρει στα χερια μου αρκετα νεα τα εβλεπα πιο φινιρισμενα και με εξισου σκληρα κλειδια. Τοσο αλλαγμενα ειναι πλεον τα μεταλα?
Για μένα είναι ένα καλό παραμυθακι για να οικονομανε τα μαγαζιά μαύρο αφορολόγητο χρήμα από την μεταπωληση των μεταχειρισμενων που τα αγοράζουν το πολυ με 150 ευρώ.
Ελπίζω να σε καλύπτει η απάντηση του Κυπριδημου:
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΖ58 ΚΑΙ ΙΖ43
Αγαπητε κυριε Κυπριδημε,ειμαι κατοχοs ενοs baikal πλαγιοκαννου με απλουs

εξολκειs δισκανδαλο iz58ma made in ussr,σε αριστη κατασταση (το αγορασα

απο ενναν ηλικιωμενο σε πολυ καλη τιμη).Θα ηθελα να με πληροφορησετε αν

εχει κατασκευαστικεs διαφορεs απο το iz43 που εχω δει στα μαγαζια,εκτοs

απο την πιο στενη ριγα που εγω εχω παρατηρησει (στο δικομου νομιζειs oτι

οι καννεs συγκλινουν).

Eυχαριστω εκ των προτερων

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Στα σχηματικά που δίνει η Baikal και συνοδεύουν τα όπλα της δεν φαίνεται καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ των δύο μοντέλων. Και τα δύο έχουν τον μηχανισμό με τα ελικοειδή ελατήρια, τα έμβολα που σύρουν την σφύρα προς τα εμπρός, σχαστηρίες με ελατήρια στην πλάκα της σκανδάλης και γενικά τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά σε όλα τα μέρη του όπλου.

Εικάζεται ότι το ΙΖ43 πέρασε από την χρήση σφυρήλατων βάσεων σε βάσεις από χύτευση ακριβείας. Η διαφορά είναι ελάχιστη από την σκοπιά του χρήστη.

Οσο για την σύγκλιση των καννών. Οι κάννες συγκλίνουν σε ΟΛΑ τα λειόκαννα δίκαννα. Τα κέντρα των καννών απέχουν γύρω στα 28 χιλιοστά πίσω, και 20 χιλιοστά μπροστά, στα στόμια. Αν ήταν παράλληλοι οι άξονες τότε τα στόμια θα απείχαν 28 χιλιοστά κέντρο με κέντρο!
 
Last edited:
Όπλα έχεις ήδη αρκετά για να κάνεις τα χόμπι σου.
Έχεις και 900 ευρώ στην τσέπη για το βαικαλ.
Γιατί δεν κάθεσαι στα αυγά σου κανένα χρόνο ακόμα να μαζέψεις άλλο ένα χιλιάρικο και να παρεις ένα μεταχειρισμενο gp Sporter ή άλλο σκοπευτικο της Beretta σε καλή κατάσταση και να μην ξανασυζητησεις για άλλο όπλο στα επομενα δέκα χρόνια;
Θα συμφωνησω με τον Γιαννη. Κανείς λίγο υπομονή και περνεις ανώτερο όπλο εφόσον Μπαϊκάλ έχεις, κάλιστα μπορείς να ρίξεις Σπόρτινγκ με το κυνηγετικό. Εκτός αυτού να σε ενημερωσω, δίχως να θελω να σε επιρεασω αρνητικά, ότι το κυνηγετικό μπαικαλ δεν έχει καμία σχέση με το σκοπευτικό. Το σκοπευτικό είναι πολλή βαρη, εντελώς μα εντελώς αζυγιστο, πολλή εμπροσθοβαρω. Το έχω πιάσει και έχω ρίξει. Οι σκανδαλες είναι βαριές και το κοντάκι "ατσουμπαλο" Απλά φίλε Ευριπίδη εφόσον δεν έχεις πιάσει σκοπευτικό Μπαϊκάλ θέλω να σε βοηθήσω όσο μπορώ να έχεις μια εικόνα. Ελπίζω να μην σε χαλασα αλλά να σε βοήθησα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top