Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μανώλη η παπια στο δικαννο σου έχει αποκτήσει κάποιο μικρό τζογο αριστερά- δεξιά?
Του φίλου μου το 58αρι ναι, αλλά μιλάμε κ για ένα οπλο που το κυνηγάει ασταμάτητα από το 2000...
Εννοείται πως με τις τουφεκιές δεν φευγει αλλά είναι λίγο σπαστικό......
Αν κ αυτο δεν είναι τίποτα, ευκολη υπόθεση για έναν οπλουργο.......
Όχι δεν έχει κουνήσει καθόλου.
ΟΧΙ φίλε μου
επέτρεψε την παρεμβαση μου, επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι
η μπαικαλ σου λέει να χρησιμοποιεις
ΜΕΧΡΙ 650 ΜΠΑΡ (Ή 750) ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
οι αλλοι λενε το δοκιμασα στις 1200 Ατμ βαλε τουλάχιστον 30% λιγοτερο (840) οι Ρώσοι ομως είναι ξεκάθαροι ΜΕΧΡΙ ΤΟΣΟ λένε
Παιδιά τότε στο πλάγιο δεν θα έπρεπε να βάζουμε πάνω από 30 γραμμάρια φυσίγγια. Είναι υπερβολικά λίγα τα 650 bar ειδικά για ένα όπλο που έχει αντεξει στις δοκιμές του Μπέρμιγχαμ πολύ περισσότερο από κάθε άλλο. Δεν ξέρω ρωσσικα αλλά από ότι γράφει το manual στα ελληνικά είναι καθημερινής χρήσης και όχι μάξιμουμ πιέσεις δοκιμής. Εκτός και αν αυτός που το μετέφρασε ήταν κουκουρούκου. Οπότε σιγουρα αντέχει και παραπάνω. Απλά όπως είπα σιγουρα τόσες είναι οι πιέσεις που προτείνονται.
 
Εφόσον σφραγίζει με πιεση καθημερινης χρήσεις όπως κ οι Άγγλοι τότε πρεπει να βάλει κάποιο όριο που καλό είναι να μην το ξεπερνάμε για την μακροζωία του όπλου,κλειδιά κλπ......
Κάπου ειχε γραψει ο Κυπριδημος ότι η αναγραφομενη πιεση χρήσης είναι ίση με τα τρία τέταρτα ( δηλαδη 70%) της πιεσης δοκιμής...

Αν κ εχω μια υποψία(το τονίζω υποψια)οτι οι Ρώσοι σφραγίζουν ίδια "μεταλλα" με διαφορετικές πιέσεις κ μόνο στα όπλα magnum 76mm αλλάζει αυτό......

Πχ in58 του φίλου μου έχει ένδειξη 750 mpa και το ij43 το δικό μου που είναι κ το αμέσως επόμενο μοντέλο έχει ένδειξη 65mpa.....

Και λέω εγώ τωρα...
Για μόλις 100bar άλλαξε η baikal κάτι στα μέταλλα έτσι ώστε να δώσουν επιπλεον μια απειροελάχιστη αντοχή?
Η έχουμε να κάνουμε με ίδια μέταλλα που το μόνο που αλλάζει είναι η.... σφραγίδα.......

Και βεβαίως δεν βρίσκω κ το λόγο να έχουμε δυο παρόμοια όπλα που το ένα θα σφραγίζεται στα 650bar καθημερινής χρήσης κ το άλλο στα 750bar........
Δεν είναι τα ίδια όπλα το ij58 με το mp43. Έχει διαφορετικούς εξολκεις και επισης το IJ58 έχει 3 κλειδιά, 2 τα συρταρωτα κάτω στην βάση και ένα που πιανει ψιλά στην πεταλούδα που ανοίγει το δίκανο ενώ το mp43 έχει μόνο τα 2 κάτω συρταρωτα. Οπότε για αυτό κάποια από τα πιο παλιά πλαγιοκαννα Baikal έχουν σφραγίδες με πιο πολλά bar. Και για αυτό πουλιούνται αδικαιολόγητα για μένα και λίγο πιο ακριβά τα ij58 από τα καινούρια mp43 αν είναι σε καλή κατάσταση σαν μεταχειρισμένα. Συγκεκριμενα στο bighunter βρήκα ij58MAE με τους αυτόματους εξολκεις 750bar και το δίνει 700 ευρώ μεταχειρισμένο. Ενώ καινουριο δεν πουλιωταν πάνω από 450 ευρώ την εποχή που βγήκε. Επισης από ότι έχω καταλάβει ανάλογα την αγορά και την χρονιά που τα βγάζουν σφραγίζουν με άλλες πιεσεις. Πχ και το δικό μου IJ58 έχει 650bar ενώ του @Thali που είναι το ίδιο ουσιαστικά όπλο είναι στα 750 bar.
 
Last edited:
Όχι δεν έχει κουνήσει καθόλου.

Παιδιά τότε στο πλάγιο δεν θα έπρεπε να βάζουμε πάνω από 30 γραμμάρια φυσίγγια. Είναι υπερβολικά λίγα τα 650 bar ειδικά για ένα όπλο που έχει αντεξει στις δοκιμές του Μπέρμιγχαμ πολύ περισσότερο από κάθε άλλο. Δεν ξέρω ρωσσικα αλλά από ότι γράφει το manual στα ελληνικά είναι καθημερινής χρήσης και όχι μάξιμουμ πιέσεις δοκιμής. Εκτός και αν αυτός που το μετέφρασε ήταν κουκουρούκου. Οπότε σιγουρα αντέχει και παραπάνω. Απλά όπως είπα σιγουρα τόσες είναι οι πιέσεις που προτείνονται.
Rc32
 
Χρόνια πολλά σε όλους
Ερωτήσεις:
Α. Για καρτερίσιο κυνήγι τσίχλας και συνήθεις αποστάσεις βολής 30-35 m ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο after market τσοκ;
Β. Άκουσα ότι για την πλαστική 155 υπάρχει (γνήσιο) πέλμα πιο κοντό (κατά 1cm). Το έχετε ξανακούσει;
 
Και όπως φαίνεται από το manual το Κυπριδιμου αυτά που αναγράφονται είναι πιεσεις καθημερινής χρήσης και όχι maximum πιέσεις δοκιμής

screenshot_20211231-193534-jpg.38822
 

Attachments

  • Screenshot_20211231-193534.jpg
    Screenshot_20211231-193534.jpg
    115,7 KB · Προβολές: 222
φίλε δεν καταλαβες τι σου λέμε
τα 650 μπαρ είναι οι ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
το "Καθημερινής χρήσης " εννοεί ΜΕΧΡΙ τι φυσίγγια μπορείς να βάλεις καθημερινά
το ότι άντεξε σε τρελά τεστ δεν σημαίνει οτι η μπαικαλ εγγυαται να βάλεις φουρνελα
2 IZH 27 εχω, λενε ΜΕΧΡΙ 750 (ντο 750) αν εγω βαζω φυσιγγια ΠΧ 1050 με δικια μου πρωτοβουλία ΕΓΩ είμαι υπευθυνος και δεν πρέπει να το λέω δημοσίως .....
υπάρχουν φυσιγγια ακομα και 36 γρ με χαμηλές πιέσεις
 
Κωστα συγγνώμη αλλά δεν θα κάνει απόλυτως τίποτα...
Ο φίλος δεν ευθυνεται πουθενα εφόσον είναι οπλο του κουτιού κ μας λέει ότι δεν "άγγιξε" το όπλο.....
Θα το παει πισω κ θα απαιτήσει εξηγήσεις..
Πηρα το glanol σήμερα,πριν δύο ώρες το προσπάθησα αλλά δεν έκανε κάτι με τα σημάδια.
Βέβαια έβγαλε αρκετή μαυρίλα!
Όταν με το καλό εξαφανίσω τις γρατσουνιές και τα σημάδια μετά θα περάσω την αλοιφή.
Το γυαλίζει πάντως πολύ καλά.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 
Δεν είναι τα ίδια όπλα το ij58 με το mp43.
To mp43 είναι η σημερινή ονομασία.....

Λέω για το ij58MA και το ij43...
Που στην ουσία είναι ίδια, κ με ίδια σκαλισματα....
Αλλά αυτό που εννοούσα είναι ότι κ τα δυο δυο έχουν ίδια χαρακτηριστικά, καννες 12/70....



και επισης το IJ58 έχει 3 κλειδιά, 2 τα συρταρωτα κάτω στην βάση και ένα που πιανει ψιλά στην πεταλούδα που ανοίγει το δίκανο ενώ το mp43 έχει μόνο τα 2 κάτω συρταρωτα. Οπότε για αυτό κάποια από τα πιο παλιά πλαγιοκαννα Baikal έχουν σφραγίδες με πιο πολλά bar.
Το ij 58ΜΑ φίλου μου (που ειπα πριν) δεν έχει περαστο κλειδι κ εχει σφραγίδα 750mpa...
Kαι επίσης το περαστό κλειδί στην ουσία δεν προσφερει τίποτα περισσοτερο,
Όταν ένα οποιοδήποτε δικαννο καταπονηθει απο βαριές γομωσεις θα κουνήσει είτε έχει περαστό κλειδί είτε όχι........
Οι αναγραφομενες πιεσεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτό,αλλιως όλα τα Magnum πλαγιοκαννα θα είχαν κ από ένα.......
 
Last edited:
φίλε δεν καταλαβες τι σου λέμε
τα 650 μπαρ είναι οι ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
το "Καθημερινής χρήσης " εννοεί ΜΕΧΡΙ τι φυσίγγια μπορείς να βάλεις καθημερινά
το ότι άντεξε σε τρελά τεστ δεν σημαίνει οτι η μπαικαλ εγγυαται να βάλεις φουρνελα
2 IZH 27 εχω, λενε ΜΕΧΡΙ 750 (ντο 750) αν εγω βαζω φυσιγγια ΠΧ 1050 με δικια μου πρωτοβουλία ΕΓΩ είμαι υπευθυνος και δεν πρέπει να το λέω δημοσίως .....
υπάρχουν φυσιγγια ακομα και 36 γρ με χαμηλές πιέσεις
ΣΥΜΦΩΝΩ!!
Πηρα το glanol σήμερα,πριν δύο ώρες το προσπάθησα αλλά δεν έκανε κάτι με τα σημάδια.
Βέβαια έβγαλε αρκετή μαυρίλα!
Όταν με το καλό εξαφανίσω τις γρατσουνιές και τα σημάδια μετά θα περάσω την αλοιφή.
Το γυαλίζει πάντως πολύ καλά.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Τελικά δεν το πηγες πίσω??
 
Last edited:
Παιδιά κάτι δεν βγαίνει στα νούμερα με βάση αυτά που λέτε. Δηλαδή τα baikal mp155 που είναι magnum και super magnum και γράφουν και τα δυο 90Mpa στις κάννες τους δηλαδή 900 bar δεν μπορούν να ρίξουν φυσίγγια 1050 bar παρόλο που το γράφει στο manual ότι επιτρέπεται; Κάτι κάνετε λάθος.
 
Παιδιά κάτι δεν βγαίνει στα νούμερα με βάση αυτά που λέτε. Δηλαδή τα baikal mp155 που είναι magnum και super magnum και γράφουν και τα δυο 90Mpa στις κάννες τους δηλαδή 900 bar δεν μπορούν να ρίξουν φυσίγγια 1050 bar παρόλο που το γράφει στο manual ότι επιτρέπεται; Κάτι κάνετε λάθος.


KΥΡΙΕ ΝΙΚΗΤΑ,ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΥΓΕΙΑΙΝΕΤΕ!ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΑΣ,ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΟΠΛΩΝ,ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΘΑ ΕΧΩ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΒΑΙΚΑL MAGNUM (12cal) ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ.ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΓΡΑΦΕΙ 90ΜPa.ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΚΡΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΑΡΘΡΟ:"ΟΙ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΡΩΣΣΙΚΑ",ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ,ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΣΤΑ 1200bars ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ 1370!.ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ,ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΤΤΑ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ ΜΟΝΑΧΑ (ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΑΗΔΙΑΣΑ!).ΤΟ MANUAL ΤΗΣ ΒΑΙΚΑL ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΜΕ Pmax 1050bars.ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΩ ΣΕ ΜΑΓΝΟΥΜ ΜΕ Pmax 900bars?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΘΕΡΜΑ!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Να πάμε τα πράγματα με τη σειρά.

1- Οι Ρώσσοι έβαζαν και βάζουν στα όπλα τους την πίεση που αυτά δέχονται σε καθημερινή χρήση, δηλαδή όταν τα χρησιμοποιούμε στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο. Αυτό κάνουν και οι Αγγλοι.

2- Οι υπόλοιποι σφραγίζουν τα όπλα τους με την πίεση που δέχτηκαν την στιγμή της δοκιμής. Η πίεση καθημερινής χρήσης είναι πολύ χαμηλότερη.

3- Το 1989 η Διεθνής Ενωση Τραπεζών Δοκιμής, η CIP, αποφάσισε να πάει από το σύστημα μέτρησης πιέσεων με Crusher σε πιεζοηλεκτρικό. Η αλλαγή επέφερε αλλαγές στην μέγιστη πίεση δοκιμής.

4- Παρά την αλλαγή στην πίεση δοκιμής ΔΕΝ άλλαξαν οι σφραγίδες στα οπλα. Η σφραγίδα που πριν το 1989 πιστοποιούσε δοκιμή στις 1200 πιέσεις, είναι σήμερα η ΙΔΙΑ σφραγίδα που πιστοποιεί δοκιμή στις 1370 πιέσεις. Αυτή η παράλειξη έχει επιφέρει σύγχυση.

5- Η μετάβαση στις νέες πιέσεις δοκιμής και στο πιεζοηλεκτρικό σύστημα είναι υποχρεωτική για όλες τις χώρες μέλη της CIP, αλλά είχε δοθεί μια περίοδος χάρητος. Υποτίθεται ότι όλες οι χώρες συμμορφώθηκαν μέχρι το 1997.

6- Οταν οι Ρώσσοι αναγράφουν 900mpa στα όπλα τους αυτό σηματοδοτεί ότι προορίζονται για φυσίγγια που παράγουν μέχρι αυτή την πίεση, δηλαδή μάγκνουμ.

7- Ενδέχεται, και αυτή η πιθανολόγηση ειναι λογική βάσει των παραπάνω, οι Ρώσσοι να δοκιμάζουν τα όπλα τους με το πιεζοηλεκτρικό σύστημα στις 1370 πιέσεις και έτσι αυτά να είναι ικανά να ρίξουν φυσίγγια των 1050 bar, όπως άλλωστε λέει και το εγχειρίδιο του όπλου. Η διατήρηση της σφραγίδας των 900mpa είναι δηλαδή θέμα αμέλειας, αλλά αυτό είναι μια πιθανολόγηση, δεν το ξέρουμε με βεβαιότητα. Το ερώτημα έχει τεθεί από τον γράφοντα προς την Ραζνοεξπόρτ, μητρική της Baikal, δεκάδες φορές και δεν υπήρξε ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΦΟ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΣΗ!!!

Ο απλός κανόνας λέει ότι η πίεση χρήσης είναι ίση με τα τρία τέταρτα, ήτοι 70 τοις εκατό, της πίεσης δοκιμής. Αρα 900 πιέσεις ίσον δοκιμή στις 1200. Αυτόν τον κανόνα εφαρμόζουμε όπως άλλωστε κάνει και η ίδια η CIP όπως φαίνεται στα γραπτά της.

Τα περισσότερα φυσίγγια μάγκνουμ της αγοράς αναπτύσσουν λιγότερες από 900 πιέσεις. Τα φυσίγγια των 1050 δεν αποδίδουν τίποτε περισσότερο σε ταχύτητες ή φορτίο σκαγίων.

Αρα, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, μένουμε στα 900.
 
Last edited:
Παιδιά επειδή η σύγχυση υπήρχε και στην Αμερική με τα spartan που εισαγάγε η remighton από την baikal που ήταν ουσιαστικά τα ίδια όπλα και ως γνωστόν στην Αμερική χρησιμοποιουν μεγάλες γομωσεις κάποιος είχε αναφέρει ότι σε ερώτηση που είχε γίνει στο εργοστάσιο της baikal είχαν απαντήσει ότι οι μετρήσεις γινόταν 150mm πιο μακριά από την θαλάμη από όπου μετράνε οι υπόλοιπες εταιρίες και για αυτό οι Ρώσοι αναγράφουν μικροτερες πιέσεις στις σφραγίδες. Προφανώς οι πιέσεις 150mm πιο μακριά από την θαλάμη είναι πολύ μικροτερες από αυτές που αναπτύσσονται πραγματικά στην θαλάμη. Προφανώς ένα φυσιγγι που θα βγάλει 1050 bar στην θαλάμη 150mm πιο μακριά από την θαλάμη θα είναι λιγότερο και από τα 900bar. Έτσι το έχουν δικαιολογήσει στην Αμερική. Δεν ξέρω αν ισχύει όντως αλλά έχει μια λογική.
 
Πηρα το glanol σήμερα,πριν δύο ώρες το προσπάθησα αλλά δεν έκανε κάτι με τα σημάδια.
Βέβαια έβγαλε αρκετή μαυρίλα!
Όταν με το καλό εξαφανίσω τις γρατσουνιές και τα σημάδια μετά θα περάσω την αλοιφή.
Το γυαλίζει πάντως πολύ καλά.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Μη βαλεις ντρεμελ. Δοκιμασε με ντουκοχαρτα πολυ ψιλο για αρχη και αν δεν φευγουν κατεβα σε νουμερο. Σταδιακα ανεβαινεις νουμερα μεχρι να σε ικανοποιησει το γυαλισμα. Τα ντουκοχαρτα μουσκεψε τα με νερο. Μαλακα μαλακα και σε μια γωνιτσα πρωτα να δεις τι γινεται
 
Τα 1050 bar που οι κατασκευαστές φυσιγγίων πρέπει να το αναγράφουν πάνω τους,δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα σε κάποιο κυνήγι, οπότε γιατί να καταπονεις το δικανακι σου .
Τα δυνατα φυσιγγια ειναι απαραιτητα στα παπια στις κακοκαιριες και στα γουρουνια οποτε πρεπει να ριχνονται ,ασε που αυτα που αναγραφουν 1050 bar ειναι υποχρεωμενοι να το γραφουν αν το φυσιγγι ξεπερναει τα 800 bar νωμιζω και ειναι η ανωτερη πιεση που μπορει να αναπτηξει οχι ο μεσος ορος !!
 
Τα δυνατα φυσιγγια ειναι απαραιτητα στα παπια στις κακοκαιριες και στα γουρουνια οποτε πρεπει να ριχνονται ,ασε που αυτα που αναγραφουν 1050 bar ειναι υποχρεωμενοι να το γραφουν αν το φυσιγγι ξεπερναει τα 800 bar νωμιζω και ειναι η ανωτερη πιεση που μπορει να αναπτηξει οχι ο μεσος ορος !!
Σε τέτοια κυνήγια είναι προτιμότερες οι καραμπίνες.
 
Μη βαλεις ντρεμελ. Δοκιμασε με ντουκοχαρτα πολυ ψιλο για αρχη και αν δεν φευγουν κατεβα σε νουμερο. Σταδιακα ανεβαινεις νουμερα μεχρι να σε ικανοποιησει το γυαλισμα. Τα ντουκοχαρτα μουσκεψε τα με νερο. Μαλακα μαλακα και σε μια γωνιτσα πρωτα να δεις τι γινεται
Και παλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να κάνεις τέτοιες δραστικές επεμβάσεις με ντουκοχαρτα σε ένα καινούργιο όπλο, ατουφεκιστο, εντός εγγύησης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top