Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ειναι το IJ58ΜΑ ή κάποιο παρεμφερή μοντέλο και ειναι σφαγισμένο για καθημερινή χρήση στα 750bar που σημαίνει ότι είναι δοκιμασμένο μάλλον στα 1200 bar. Προφανώς ειναι 12cal και για άκαπνη πυρίτιδα. Δεν αναφέρεται αυλός και τσοκάρισμα κανών αλλά από ότι καταλαβαίνω βάση μοντέλου πρέπει να ειναι 18,2 αυλό με 1/3 σταθερά τσοκαρίσματα και απλούς εξολκείς.
Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Το μοντέλο είναι IJ58MH
 
Θαλη το όπλο σου ειναι στις 750 Ατμ πιεσης χρησης
ρίχνεις άνετα όλα τα κανονικα φυσίγγια (740 Ατμ) ητοι την πλειοψηφια των φυσιγγιων της αγορας
χειμώνα με κρύο ακομα και πιο ισχυρά
πάντα μεχρι 70 χιλ καλυκα
Ευχαριστώ Μάριε. Με τα φυσίγγια της αγοράς έχω διακόψει σχέσεις εδώ και χρόνια . Δικά μου ρίχνω, σχεδόν πάντα 32γρ με αυτό το όπλο.
 
@tasos hunter Να σου εβγαλα φωτο με εκεινο το μπαικαλ που αγαπησα οταν πηρα το πρασινο σε μακρινη αποσταση .yel.

Θα σκασω ομως που μαλλον δεν θα αντεξει παλι η παπια ... Πεταξε λιγο το βερνικι κομματι κοντα στην βιδα :(

View attachment 38753
Μην μου κρυβεις τα γαλανά σου μάτια.. .yelling.
Αν εννοείς ότι ξεφλουδισε το βερνίκι σιγά το πραγμα....
 
Μην μου κρυβεις τα γαλανά σου μάτια.. .yelling.
Αν εννοείς ότι ξεφλουδισε το βερνίκι σιγά το πραγμα....
απο τον γαρο τα κρυβω χαχαχαχαχα πλακα κανω .
ε μετα το βερνικι βλεπω να ανοιγει παλι ....θα το κυνηγησω κανα δυο βδομαδες σιγουρα . Εριξα και τα 36 οσκαρ μια χαρα ηταν ανακρουση πολυ καλη
 
Καλούδια;;;; ΚΑΚΟΥΔΙΑ να τα λες!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ= ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ, ΑΠΛΟΙ ΕΞΩΛΚΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ!!!! (ΚΑΙ ΘΑΛΆΜΕΣ 70 ΧΙΛ)


ωχωχωχ τι έγραψα τώραααααα ούτε η λίμνη Βαικάλη δεν με ξεπλένει......
Σωστός
..
 
Αυτό που ηθελα να πω είναι όταν πχ σου λένε φρόντισε να μην ξεπερνας τα 65mpa κλπ
Εσυ δεν μπορείς να είσαι απολυτας σίγουρος για αυτό...
Ο καθε κατασκευαστής φυσιγγιων μπορεί να γράφει κ να λέει ότι θέλει...

Έτσι και αλλιώς κ όπως λες αυτή είναι η πιεση καθημερινης χρήσης κ οχι δοκιμης...
Όποτε φυσικά κ δεν υπάρχει άγχος, αλλά ταυτόχρονα δεν θελει κ να υπερβάλλουμε.....
.
Σωστά. Η σύγχηση με τα baikal υπαρχει γιατί δεν αναφέρει ο κατασκευαστής σε πόσα bar maximum έχει δοκιμαστεί (τα οποία μπορεί να ειναι και πάρα πολύ περισσότερα από ότι τα άλλα επώνυμα όπλα) αλλά πόσα ειναι τα bar που προτείνεται να ρίχνεις σε καθημερινή βάση. Αυτό με άλλα λόγια και όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ με τα ελληνικά που γνωρίζω και την νοημοσύνη μου σημαινει δηλαδη τα bar τα οποία σίγουρα θα ειναι ασφαλή για το όπλο και για εμάς, που δεν θα προκαλούν ιδιαίτερες φθορές στο όπλο, που θα είναι ανεκτά από άποψη ανάκρουσης και επίσης θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο όπλο. Επίσης δεν μας λέει μάξιμουμ τα 650 bar ούτε ότι απαγορεύεται να τα ξεπεράσουμε. Αυτό είναι κάτι που εμείς καθώς και οι πωλήτές το μεταφράζουμε έτσι επηρεαζόμενοι από τις δοκιμές άλλων εταιριών που μας δίνουν τα μαξιμουμ bar δοκιμής στα όπλα τους. Αναφέροντας 650 bar καθημερινής χρήσης σημαίνει με άλλα λόγια ότι μπορείς μονίμως να ρίχνεις φυσίγγια τα οποία κατα προσέγγιση παράγουν 650 bar πιέσεις. Δηλαδή προφανέστατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με φυσίγγια με λιγότερα bar αλλά ούτε και με φυσίγγια που μπορεί να ξεπεράσουν και τα 650 bar και να φτάσουν για παράδειγμα έως και τα 850 bar κάτι που μπορεί να συμβεί εύκολα σε κάποιο κακοφτιαγμένο ή ελατωματικό φυσίγγι μαζικής παραγωγής παρόλο που θα είναι λίγα γραμμάρια. Δεν μας το απαγορεύει αυτό. Απλά προτείνει.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα baikal μπορούν να ρίξουν κάθε φυσίγγι που προορίζεται για το συγκεκριμένο διαμέτρημα του όπλου και το συγκεκριμένο μήκος θαλάμης του όπλου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να το αντέχει ο ωμος σας. Αλλιώς δεν θα μας ανέφεραν πιέσης καθημερινής χρήσης αλλά μάξιμουμ πιέσεις χρήσεις όπως κάνουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Και αυτό δίχνει και έχει αποδειχτεί και από τα διάφορα καταστροφικά τεστ που έχουν γίνει αλλά και από τα τόσα χρόνια που κυκλοφορούν αυτά τα όπλα στον κυνηγότοπο χωρίς κανένα πρόβλημα με ότι φυσίγγι και αν του βάλεις κάτι που όπως είπα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος.
 
Μανώλη η παπια στο δικαννο σου έχει αποκτήσει κάποιο μικρό τζογο αριστερά- δεξιά?
Του φίλου μου το 58αρι ναι, αλλά μιλάμε κ για ένα οπλο που το κυνηγάει ασταμάτητα από το 2000...
Εννοείται πως με τις τουφεκιές δεν φευγει αλλά είναι λίγο σπαστικό......
Αν κ αυτο δεν είναι τίποτα, ευκολη υπόθεση για έναν οπλουργο.......
 
Η σύγχηση με τα baikal υπαρχει γιατί δεν αναφέρει ο κατασκευαστής σε πόσα bar maximum έχει δοκιμαστεί (τα οποία μπορεί να ειναι και πάρα πολύ περισσότερα από ότι τα άλλα επώνυμα όπλα) αλλά πόσα ειναι τα bar που προτείνεται να ρίχνεις σε καθημερινή βάση.
Αγαπητέ Μανόλη καθόλου δεν αμφισβητώ αυτό που λες, εξάλλου δε γνωρίζω τί κάνει η Baikal για να έχω άποψη. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι η κάννη γράφει στα Ρωσικά "ДО 750 АТ". "ДО" στα Ρωσικά σημαίνει "μέχρι" ή "έως". Άρα με σαφήνεια λέει να μην ξεπερνιούνται οι 750 atm.

1.jpg
 
Άρα με σαφήνεια λέει να μην ξεπερνιούνται οι 750 atm.
Εφόσον σφραγίζει με πιεση καθημερινης χρήσεις όπως κ οι Άγγλοι τότε πρεπει να βάλει κάποιο όριο που καλό είναι να μην το ξεπερνάμε για την μακροζωία του όπλου,κλειδιά κλπ......
Κάπου ειχε γραψει ο Κυπριδημος ότι η αναγραφομενη πιεση χρήσης είναι ίση με τα τρία τέταρτα ( δηλαδη 70%) της πιεσης δοκιμής...

Αν κ εχω μια υποψία(το τονίζω υποψια)οτι οι Ρώσοι σφραγίζουν ίδια "μεταλλα" με διαφορετικές πιέσεις κ μόνο στα όπλα magnum 76mm αλλάζει αυτό......

Πχ in58 του φίλου μου έχει ένδειξη 750 mpa και το ij43 το δικό μου που είναι κ το αμέσως επόμενο μοντέλο έχει ένδειξη 65mpa.....

Και λέω εγώ τωρα...
Για μόλις 100bar άλλαξε η baikal κάτι στα μέταλλα έτσι ώστε να δώσουν επιπλεον μια απειροελάχιστη αντοχή?
Η έχουμε να κάνουμε με ίδια μέταλλα που το μόνο που αλλάζει είναι η.... σφραγίδα.......

Και βεβαίως δεν βρίσκω κ το λόγο να έχουμε δυο παρόμοια όπλα που το ένα θα σφραγίζεται στα 650bar καθημερινής χρήσης κ το άλλο στα 750bar........
 

John@

Απλή θαλάμη που σημαίνει ότι θα πρέπει να του βάζεις μέχρι 70 χιλιοστά μαξιμουμ φυσίγγια δηλαδή όσα γράφουν 12/70 πάνω και όχι magnum ,ουτε demi magnum, φουλ τσοκ ,18.2 αυλό που δείχνει ότι ειναι το παλιό το σοβιετικό , και 650 bar πιέσεις καθημερινής χρήσης. Οπότε καλό είναι να μην το βάζεις πάνω από 36 γρ, φυσίγγια και φυσίγγια που ξεπαιρνούν τα 650 bar. Όχι πως και μια στο τόσο θα έχει πρόβλημα αν του ρίξεις και λίγο παραπάνω (πχ 700-750bar maximum πιέσεις) αλλά καλό ειναι να το αποφεύγεις για ασφάλεια.
Λεω να ξεκινησω για αρχη μεχρι να μαθω το οπλο με αυτα.
 

Attachments

  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    540 KB · Προβολές: 3
Σωστά. Η σύγχηση με τα baikal υπαρχει γιατί δεν αναφέρει ο κατασκευαστής σε πόσα bar maximum έχει δοκιμαστεί (τα οποία μπορεί να ειναι και πάρα πολύ περισσότερα από ότι τα άλλα επώνυμα όπλα) αλλά πόσα ειναι τα bar που προτείνεται να ρίχνεις σε καθημερινή βάση. Αυτό με άλλα λόγια και όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ με τα ελληνικά που γνωρίζω και την νοημοσύνη μου σημαινει δηλαδη τα bar τα οποία σίγουρα θα ειναι ασφαλή για το όπλο και για εμάς, που δεν θα προκαλούν ιδιαίτερες φθορές στο όπλο, που θα είναι ανεκτά από άποψη ανάκρουσης και επίσης θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο όπλο. Επίσης δεν μας λέει μάξιμουμ τα 650 bar ούτε ότι απαγορεύεται να τα ξεπεράσουμε. Αυτό είναι κάτι που εμείς καθώς και οι πωλήτές το μεταφράζουμε έτσι επηρεαζόμενοι από τις δοκιμές άλλων εταιριών που μας δίνουν τα μαξιμουμ bar δοκιμής στα όπλα τους. Αναφέροντας 650 bar καθημερινής χρήσης σημαίνει με άλλα λόγια ότι μπορείς μονίμως να ρίχνεις φυσίγγια τα οποία κατα προσέγγιση παράγουν 650 bar πιέσεις. Δηλαδή προφανέστατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με φυσίγγια με λιγότερα bar αλλά ούτε και με φυσίγγια που μπορεί να ξεπεράσουν και τα 650 bar και να φτάσουν για παράδειγμα έως και τα 850 bar κάτι που μπορεί να συμβεί εύκολα σε κάποιο κακοφτιαγμένο ή ελατωματικό φυσίγγι μαζικής παραγωγής παρόλο που θα είναι λίγα γραμμάρια. Δεν μας το απαγορεύει αυτό. Απλά προτείνει.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα baikal μπορούν να ρίξουν κάθε φυσίγγι που προορίζεται για το συγκεκριμένο διαμέτρημα του όπλου και το συγκεκριμένο μήκος θαλάμης του όπλου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να το αντέχει ο ωμος σας. Αλλιώς δεν θα μας ανέφεραν πιέσης καθημερινής χρήσης αλλά μάξιμουμ πιέσεις χρήσεις όπως κάνουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Και αυτό δίχνει και έχει αποδειχτεί και από τα διάφορα καταστροφικά τεστ που έχουν γίνει αλλά και από τα τόσα χρόνια που κυκλοφορούν αυτά τα όπλα στον κυνηγότοπο χωρίς κανένα πρόβλημα με ότι φυσίγγι και αν του βάλεις κάτι που όπως είπα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος.
ΟΧΙ φίλε μου
επέτρεψε την παρεμβαση μου, επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι
η μπαικαλ σου λέει να χρησιμοποιεις
ΜΕΧΡΙ 650 ΜΠΑΡ (Ή 750) ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
οι αλλοι λενε το δοκιμασα στις 1200 Ατμ βαλε τουλάχιστον 30% λιγοτερο (840) οι Ρώσοι ομως είναι ξεκάθαροι ΜΕΧΡΙ ΤΟΣΟ λένε
 
Λεω να ξεκινησω για αρχη μεχρι να μαθω το οπλο με αυτα.
Καλορίζικο το όπλο κ καλα κυνήγια!


Απο οτι θυμάμαι θες να κυνηγήσεις τσίχλα περπατητο οποτε θα πρεπει να επιλέξεις φυσιγγια διασποράς γιατί εχει σφιχτό τσοκ...

Και ειναι πολυ χρήσιμο πριν βγεις για κυνήγι πρωτη φορα να "δουλέψεις" λίγο με το όπλο σου ρίχνοντας σε καποιους σταθερους στόχους.....
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top