Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένας τρόπος για να ξεβιδώσει είναι να βρεις ένα κρουστικό αεροπιστολο. Με τις κρούσεις θα πάρει καμιά βόλτα και θα ξεβιδώσει. Αν πας σε κανένα συνεργείο αυτοκινήτων θα έχουν να σε βοηθήσουν.
Τα εργαλεία τους στα συνεργεία αυτοκινήτων δεν είναι λεπτά και μακριά ώστε να χωράνε μέσα στην τρυπούλα του κοντακίου.
Αν η βίδα ήταν έξω εκτεθημένη στα εργαλεία μας, τα μάτια μας και τα χέρια μας δεν θα ήταν μεγάλο το πρόβλημα. Εκεί που είναι χωμένη δεν έχεις ούτε επαφή ούτε πρόσβαση.
 
Οταν η βίδα από το κοντάκι δε λέει να ξεβιδώσει με τίποτα τί κάνουμε; :rolleyes:
Έριξα WD-40 μπας και γλυκάνει, αλλά τίποτα. Φοβάμαι θα χαλάσω τη βίδα.

View attachment 40365
Ασε στην ακρη το κατσαβιδι περε μια καστανια με προεκταση και μπιτακι ισιο να τεριαζει απολυτα στην εγκοπη πιεσε καλα μεσα μη σου γλιστρισει παλι και ξεβιδωσε Ολα καλα να παρεις την ψιλη τη μικρουλα και χωραει μια χαρα
 
Last edited:
Ασε στην ακρη το κατσαβιδι περε μια καστανια με προεκταση και μπιτακι ισιο να τεριαζει απολυτα στην εγκοπη πιεσε καλα μεσα μη σου γλιστρισει παλι και ξεβιδωσε Ολα καλα
Αυτή είναι η κατάσταση της βίδας τώρα:

View attachment 40402


Και αυτό είναι το κατσαβίδι:

View attachment 40403

Υποπτεύομαι ότι δεν χωράει. Θα πάω να αγοράσω ένα μακρύ σαν και αυτό με λεπτότερο τέλος.
Μαλων δε χωραει
 
Αυτή είναι η κατάσταση της βίδας τώρα:

View attachment 40402


Και αυτό είναι το κατσαβίδι:

View attachment 40403

Υποπτεύομαι ότι δεν χωράει. Θα πάω να αγοράσω ένα μακρύ σαν και αυτό με λεπτότερο τέλος.
Η κατάσταση της βίδας είναι καλή με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να την ξεβιδώσεις.
Σε συνεργείο αυτοκινήτων έχουν ότι κατσαβίδι και ότι καστάνια μπορεις να φανταστείς. Αποκλείεται να μην μπορέσουν να σου την ξεβιδώσουν εκεί πέρα.
 
Θαλη
Εχεις μακρυ στελεχος καστανιας;
Εαν ναι θα γινει δουλεια
Εαν οχι
Περασε σταδιακα με τροχο την μυτη στο κατσαβιδι
Σιγα σιγα ωστε να μπει σφηνωτο στην βιδα
Κοψε το πλαστικο στελεχος
Πιασε το απο πισω με τη καταλληλο καρυδακι της καστανιας που ταιριαζει στο στελεχος απο τξλο κατσαβιδι
Η ροπη θα σε βοηθησει να το ξεσφυξεις
 
Ενα ελενχο καθαρισμα το θελει
Εγώ αγαπητέ ήθελα να το ανοίξω όχι για να το καθαρίσω αλλά για να λύσω το θέμα με την αυτόματη ενεργοποίηση της ασφάλειας όταν γεμίζεις το δίκαννο. Και επειδή ο @Benelli l.h. μου είχε πει ότι σωστά υπάρχει αυτό το αυτόματο κλείδωμα διότι πρέπει να έχεις γεμιστή και να σου δίνει με ασφάλεια το όπλο, εγώ χθες πήρα τηλέφωνο τον Αρκτούρο και τη WWF και τη Greenpeace και τους είπα ότι το Σαββατοκύριακο θα πάω για κυνήγι και ότι θέλω να μου στείλουν έναν οικολόγο για γεμιστή, έναν για κουβαλιτή και έναν για απόρτ.

Ήταν όμως αγενέστατοι μαζί μου και μου μίλησαν άσχημα.

Έτσι, αποφάσισα να βγάλω τη βάση για να λιμάρω το λαμάκι που την ενεργοποιεί και έτσι ξεκίνησαν τα προβλήματά μου. Αν τελικά στην προσπάθεια να το ξεβιδώσω χαλάσω το κοντάκι ή το όπλο θα απευθυνθώ στους οικολόγους πράσινους να μου πάρουν καινούργιο όπλο γιατί από την αγένειά τους ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα.
 
Αυτή είναι η κατάσταση της βίδας τώρα:

View attachment 40402


Και αυτό είναι το κατσαβίδι:

View attachment 40403

Υποπτεύομαι ότι δεν χωράει. Θα πάω να αγοράσω ένα μακρύ σαν και αυτό με λεπτότερο τέλος.
Αυτή φαίνεται να έχει χαλάσει στο σφίξιμο και όχι στο λύσιμο.
Αλλά με το κατάληλο κατσαβίδι θα λύσει.
 
Εγώ αγαπητέ ήθελα να το ανοίξω όχι για να το καθαρίσω αλλά για να λύσω το θέμα με την αυτόματη ενεργοποίηση της ασφάλειας όταν γεμίζεις το δίκαννο. Και επειδή ο @Benelli l.h. μου είχε πει ότι σωστά υπάρχει αυτό το αυτόματο κλείδωμα διότι πρέπει να έχεις γεμιστή και να σου δίνει με ασφάλεια το όπλο, εγώ χθες πήρα τηλέφωνο τον Αρκτούρο και τη WWF και τη Greenpeace και τους είπα ότι το Σαββατοκύριακο θα πάω για κυνήγι και ότι θέλω να μου στείλουν έναν οικολόγο για γεμιστή, έναν για κουβαλιτή και έναν για απόρτ.

Ήταν όμως αγενέστατοι μαζί μου και μου μίλησαν άσχημα.

Έτσι, αποφάσισα να βγάλω τη βάση για να λιμάρω το λαμάκι που την ενεργοποιεί και έτσι ξεκίνησαν τα προβλήματά μου. Αν τελικά στην προσπάθεια να το ξεβιδώσω χαλάσω το κοντάκι ή το όπλο θα απευθυνθώ στους οικολόγους πράσινους να μου πάρουν καινούργιο όπλο γιατί από την αγένειά τους ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα.
Γιαυτο είπα να καταργηθεί η αυτόματη ασφάλεια ,για να μην τσακώνεσαι.Περα από την πλάκα αυτή η κατσαβιδοβιδα έχει έναν κίνδυνο , επειδή δεν την βλέπεις, να πατήσεις πλάγια της το κατσαβίδι και στο ζόρισμα να σκίσεις το κοντάκι.Εγω έχω βρει μια πατέντα,ένα κομμάτι χαλκοσωλήνα ελάχιστα μεγαλύτερη διάμετρο από το κεφάλι της βίδας και περνάω μέσα το κατσαβίδι.Μια άλλη καλή λύση είναι αφού βγάλεις τη βίδα ,να την αντικαταστήσεις με μια ντιζα και παξιμάδι- ροδέλα - γκροβερ.
 
ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η κτηνώδης δύναμή μου, σε συνδυασμό τις συμβουλές σας και ένα καινούργιο κατσαβίδι με ελάχιστα πιο λεπτό τέλος, έφεραν αποτέλεσμα.

20220121_164108_Fotor.jpg

20220121_164142_Fotor.jpg


Ευχαριστώ όλους για την υπομονή στα καντήλια που έριχνα.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top