Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άρα Turkiye.
Η μόνη που δε βάζει κυρώσεις στη Ρωσία στη γειτονιά μας.
Ή θα μπορούσαν να πάρουν και από το Ισραήλ.
H Τουρκια κονομαει απο την κατασταση (πουλαει μπαιρακταρ). Στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται. Παιζει σε δυο ταμπλω ως συνηθως.
 
Το 27, βαση-κοντακι magnum, ζυγιζει 1470 και το 58 βαση-κοντακι απλο, ζυγιζει 16 γραμμαρια περισσοτερο???
Υποτιθεται τα magnum εχουν πιο στιβαρες κατασκευες, γενναιες διαστασεις σε μεταλα, απο οτι τα απλα.
Με τη πρωτη ευκαιρια, θα ζυγισω τα δικα μου πλαγιο και ποζε, να δω τι παιζει. Και τα δυο ΔΕΝ ειναι magnum.
To IJ58 ζυγίζει 200 γρ λιγότερο. Που το είδες ότι ζυγίζει περισσότερο? Για δες καλύτερα το ποστ μου.

Edit: Α συγνώμη τώρα κατάλαβα ότι μιλάς για την βάση μόνο. Οι κάννες όμως είναι 200 γραμμάρια ελαφρύτερες. Παρόλα αυτά όπως έχω ξαναπεί στο ij58 έριχνα στον λαγό για 2 περίπου χρόνια τα lambro τα μαυρα semi magnum και τα biturbo που ανεβάζαν τότε στο 4 νούμερο σκάγια πάνω από 800-850 bar πιέσεις ενώ το ij58 ειναι 65Μpa και ούτε κούνησαν τα κλειδιά του ούτε καν το κατάλαβε. Μπορεί να είναι σφραγισμένο σε πιο λίγες πιέσεις αλλά αντέχει πολύ παραπάνω αυτό το όπλο. Βέβαια τότε το έκανα απο άγνοια μου. Μετά που έμαθα όμως δεν του ρίχνω πάνω απο 34-35 γρ και πάνω απο 650bar. Άσε που μάλλον θα το εγκαταλείψω γιατί δεν μου έρχεται καλά το κοντάκι και δεν αξίζει τα λεφτά να το φτιάξω. Πιο πολύ συμφέρει να πάρω καινούριο όπως και θα κάνω.
 
Last edited:
Καλά τώρα με αυτά που γίνονται με την ΡΩΣΊΑ να ξέρετε μπαίνει Ταφόπλακα στα όπλα από Ρωσία....
Δεν θα ξανά έρθουν baikal ...
Και μια συζήτηση που ΧΑ με έναν μαγαζατορα είχαν σταματήσει οι σχέσεις από καιρο με το εργοστάσιο και τον εισαγωγέα εδώ στην Ελλάδα...
Σε ερώτηση που εκανα στον Παπαδάκη για το ποιός είναι αντιπρόσωπος των baikal μου απάντησε ότι δεν υπαρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα που να τα αντιπροσωπεύει επίσημα τουλάχιστον. Από ότι κατάλαβα όλοι τα εισάγουν από άλλες χώρες και όχι απευθείας από την Ρωσία. Όμως μόλις σταματήσει ο πόλεμος οι κυρώσεις θα αίρονται η μία μετά την άλλη γιατί η χασούρα είναι μεγάλη. Απλά φοβάμαι ότι οι τιμές θα αυξηθούν πλέον.
 
Εγώ Μανόλη φοβάμαι ότι οι κυρώσεις δεν πρόκειται να αρθούνε μετά τον πόλεμο αν και εύχομαι να κάνω λάθος. Ο πληθωρισμός θα συνεχίσει να ανεβαίνει χρόνο με το χρόνο και κατά συνέπεια οι τιμές των όπλων θα ανεβαίνουν επειδή στην πραγματικότητα κατρακυλάει το ευρώ. Το Baikal είναι ένα αξιόπιστο και τίμιο όπλο και νομίζω ότι είναι έξυπνο να πάρει κάποιος τώρα, ότι μοντέλο του αρέσει.
Από το να κρατάς τα ευρουλάκια σου και να βλέπεις τις τιμές των όπλων να ανεβαίνουν, καλύτερα να κρατάς το καινούργιο όπλο σου και να βλέπεις την τιμή του να αυξάνεται στα μαγαζιά.
 
Εγώ Μανόλη φοβάμαι ότι οι κυρώσεις δεν πρόκειται να αρθούνε μετά τον πόλεμο αν και εύχομαι να κάνω λάθος. Ο πληθωρισμός θα συνεχίσει να ανεβαίνει χρόνο με το χρόνο και κατά συνέπεια οι τιμές των όπλων θα ανεβαίνουν επειδή στην πραγματικότητα κατρακυλάει το ευρώ. Το Baikal είναι ένα αξιόπιστο και τίμιο όπλο και νομίζω ότι είναι έξυπνο να πάρει κάποιος τώρα, ότι μοντέλο του αρέσει.
Από το να κρατάς τα ευρουλάκια σου και να βλέπεις τις τιμές των όπλων να ανεβαίνουν, καλύτερα να κρατάς το καινούργιο όπλο σου και να βλέπεις την τιμή του να αυξάνεται στα μαγαζιά.
Συμφωνώ αλλά από ότι έχει δείξει η ιστορία μπροστά στο κέρδος και στο συμφέρον πόλεμοι θανάτοι κυρώσεις κλπ πάνε περίπατο και τα ξεχνάνε όλα πάρα πολύ γρήγορα και το μόνο που μένει είναι η άνοδος των τιμών λόγο πληθωρισμού. Αλλά οκ θα προσαρμοστούμε και θα συνεχίσουμε αρκεί να μην μας βρει άλλο κακό χειρότερο και να σταθεροποιηθούν κάπως τα πράγματα.

Όσο για τα baikal επειδή τους έχω μια αδυναμία κυρίως επειδή είναι value for money και ήταν και το πρώτο μου αγαπημένο όπλο προσπαθώ να πάρω τώρα και το mp43 ίσως και την mp155 και θα είμαι μετά επίσημα κάτοχος 4 Baikal. Αλλά δυστυχώς φέτος μετά από αποχή 10 χρόνων από το κυνήγι έχω δώσει ήδη αρκετά χρήματα μιας και έχω αγοράσει ήδη αρκετό εξοπλισμό που μου έλειπε ή είχε παλιώσει, αγόρασα και πεντασταδιακή , εργαλεία και υλικά για ιδιογόμωση , αγόρασα ήδη το MP27 και άλλα. Μου έχουν φύγει εν ολίγης πάνω από 1500 ευρώ μόνο σε εξοπλισμό κυνηγιού. Οποτε αν και θέλω να τα αγοράσω και τα υπόλοιπα μοντέλα ώστε να συμπληρώσω την συλλογή από Baikal αυτό τον καιρό δυσκολεύομαι κάπως γιατί έχω και μια γυναίκα να μου βάζει χέρι :Dhippo.
 
Σωστα...
Το απαντήσεις και μόνο σου.αυτο που λέω
Άρα?
Δεν υπσρχει θεμα επαρκειας οπλων και ο γερμανος.να ξεμεινει υπαρχει κσι ο dealer νοτιανανατολικης ευρωπης με εδρα το μαροκο εαν θυμαμαι καλα .Να εισαι σιγουρος οτι απο χρηματσ θα ξεμεινουμε απο baikal oxi..υγ οι εισαγωγεις που ανεφερα παραπανω στις.αποθηκες τους δεν εχουν 50 η 100 οπλα
 
Δεν υπσρχει θεμα επαρκειας οπλων και ο γερμανος.να ξεμεινει υπαρχει κσι ο dealer νοτιανανατολικης ευρωπης με εδρα το μαροκο εαν θυμαμαι καλα .Να εισαι σιγουρος οτι απο χρηματσ θα ξεμεινουμε απο baikal oxi..υγ οι εισαγωγεις που ανεφερα παραπανω στις.αποθηκες τους δεν εχουν 50 η 100 οπλα
Δύο εταιρείες που έχουν χρηματίσει αντιπρόσωποι της Baikal στην Γερμανία, η Frankonia και η WTU, όχι μονο δεν εισάγουν αλλά λόγω του εμπάργο δεν διαθέτουν ούτε τα αποθέματά τους (αν έχουν) στην αγορά. Η WTU μου είπε να πάρω Armsan - εχουν αναλάβει την αντιπροσώπευση εδώ.
 
Τα απόλυτα σοβιετικά όπλα που κατέκτησαν τον κυνηγετικό κόσμο περισσότερο από κάθε άλλο όπλο.
ij18
MP43
iZH 27
Γενικα τα δικανα μονοκανα baikal σε θεμα τιμης αξιας ειναι κορυφη ετσι εκανε επιτυχια παγκοσμιως οχι φρου φρου και αρωματα οπλα αξιοπιστα προσιτα που θα κυνηγησεις και δν θα σου λειψει τιποτα τα οπλα του λαου!!
 
Γενικα τα δικανα μονοκανα baikal σε θεμα τιμης αξιας ειναι κορυφη ετσι εκανε επιτυχια παγκοσμιως οχι φρου φρου και αρωματα οπλα αξιοπιστα προσιτα που θα κυνηγησεις και δν θα σου λειψει τιποτα τα οπλα του λαου!!
Έχοντας izh 27 10 χρόνια, Μp 43 5 χρόνια και Mp 27em 8 χρόνια (τα δύο τελευταία συνυπήρξαν) διαβεβαιώνω απόλυτα τα παραπάνω.
 
Γενικα τα δικανα μονοκανα baikal σε θεμα τιμης αξιας ειναι κορυφη ετσι εκανε επιτυχια παγκοσμιως οχι φρου φρου και αρωματα οπλα αξιοπιστα προσιτα που θα κυνηγησεις και δν θα σου λειψει τιποτα τα οπλα του λαου!!
Έτσι, και αν κάποια απο τα γραφόμενα τις αριστερής πλευρας φανουν σε πολλους υπερβολικά, δεν νομίζω να μην συμφωνήσει κανεις με όσα γράφονται στα δεξιά........
IMG_20220305_154711.jpg


Όσο για τα πλαγιοκαννα, μας τα είπε πολυ ωραια ο Χατζιωτης πριν 15χρονια.....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-165#post-349785
 
Δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στο ΙΖΗ43ΚΗ και το ΜΡ43ΚΗ. Διαβάζοντας εδώ και εδώ, διαφέρουν μόνο στο όνομα και στην τιμή. Πρόκειται για το ίδιο όπλο ή δύο διαφορετικά μοντέλα μιάς σειράς ή φτιάχνονται από διαφορετικά εργοστάσια;;

ΥΓ: μην δίνετε σημασία που ο ένας εμπορος αναφέρεται στο πλαγιόκαννο ως "κυνηγετική καραμπίνα"...
 
Δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στο ΙΖΗ43ΚΗ και το ΜΡ43ΚΗ. Διαβάζοντας εδώ και εδώ, διαφέρουν μόνο στο όνομα και στην τιμή. Πρόκειται για το ίδιο όπλο ή δύο διαφορετικά μοντέλα μιάς σειράς ή φτιάχνονται από διαφορετικά εργοστάσια;;

ΥΓ: μην δίνετε σημασία που ο ένας εμπορος αναφέρεται στο πλαγιόκαννο ως "κυνηγετική καραμπίνα"...
Tα ίδια είναι θεοδωρε....
Τα μοντέλα των baikal θα τα συναντήσεις ως IZH, IZ, IJ, και τα τελευταία χρόνια MP.....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-55#post-156059
 
Καθαρισμός πλήρες , εξωτερικα , εσωτερικα,στα Αέρια ,στα τσοκ....ΠΑΝΤΟΥ
Ένα από τα αγαπημένα μου όπλα περιση ήρθε καταλάθος στα χέρια μου Δεν είχε ρίξει ντουφέκια πραγματικά...
Φέτος το κυνήγισα όλα μου τα κυνήγια..
Χωρίς κανένα πρόβλημα....
Ένα ρωσικό TOZ μοντέλο 1980, αερίων κιομος δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα τωρινά....
απόφασα να την δώσω στον πατέρα μιας και ο πατέρας ρίχνει αρκετά λιγότερα φυσίγγια σε σύγκριση με εμένα που θέλω στη καθησια μου την βδομάδα μια κούτα φυσιγγία....

Όσοι τα χουν και ξέρουν δύσκολα θα τα δώσουν .

IMG_20220309_235434.jpgIMG_20220309_235418.jpgIMG_20220309_235404.jpgIMG_20220309_235459.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top