Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ θα κοιταγα αφού δεν πηγαίνω για πρωταθλητισμό στο σκοπευτήριο όπλο που να μπορώ να χρησιμοποιώ και στο κυνήγι .Με ένα lanber sporting φίλος έπαιρνε κάτι κυπελλακια & μετάλλια σε αγώνες σκητ που γίνονταν παλιά στο σκοπευτήριο Αχαρνών , κάποιο Beretta - breba -b525 καλομεταχειρισμενο.
Παναγιώτη όλα είναι στο νου μου
 
Ένα ποζεδακι το θέλω κι εγώ. Βεβαίως και θα ήθελα ένα Browning ή ένα Beretta ή αντίστοιχης κατηγορίας. Αλλά δεν υπάρχουν τόσα χρήματα. Δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι 2000-3000 € για ένα όπλο. Μεταχειρισμένα... Οκ αλλά αν τα είχε σκοπευτής και έχει ρίξει ένα εκατομμύριο φυσίγγια; Αν το είχε κανένας ρεμπελος από την πρώτη μέρα που το πήρε ακαθάριστο; Τι είναι καλύτερο, ένα βαριά δουλεμενο πόζε υψηλής κατηγορίας ή ένα καινούργιο Baikal?
 
Αν είναι για σκοπευτήριο πας στην μονή σκανδάλη αναγκαστικά. Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα το απλό δεν βγαίνει σε 76εκ που - για μένα - είναι σημαντικό. Επίσης το πόρτιγκ είναι πολύ σημαντικό και το απλό δεν το έχει. Οταν το πόρτινκ συνδυάζεται με 76 εκ κάννη, είναι πολύ καλό - προσωπική απόψη - δεδομένου ότι, πέραν της μείωσης της ανάκρουσης, μικρή βελτίωση της κατανομής κλπ, οι οπές του πόρτιγκ δεν είναι πολύ κοντά στα αυτιά και ο ήχος του δεν ενοχλεί. Χώρια που στο σκοπευτήριο φοράς ακουστικά. Επίσης βλέπω στο σπόρτινγκ πιο προσεγμένο κοντάκι. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλες αλλαγές πχ πιό χοντρά τοιχώματα βάσης, πιο ενισχυμένα ελατήρια κλπ, που δεν το νομίζω.

Εν ολίγοις με 300-400€ παραπάνω παίρνεις μονή σκανδάλη, 75 εκ κάννες, πόρτινκ και πιο προσεγμένο κοντάκι. Νομίζω οικονομικά συμφέρει , πχ το πόρτινκγ από μόνο του πρέπει να κοστίζει 160€ + μεταφορικά+ΦΠΑ και δεν θα είναι εργοστασιακό-.

Αν θα το έπαιρνα το σπορτινκ; Για χρήση ΚΑΙ στο σκοπευτήριο ναί. Σαν σκοπευτικό μόνο όχι .
Ολα τα παραπάνω παρακάμπτοντας τον κανόνα που λέει ότι τα Baikal τα πάιρνουμε στην πιό απλή τους έκδοση ε ; .think.
 
Ένα ποζεδακι το θέλω κι εγώ. Βεβαίως και θα ήθελα ένα Browning ή ένα Beretta ή αντίστοιχης κατηγορίας. Αλλά δεν υπάρχουν τόσα χρήματα. Δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι 2000-3000 € για ένα όπλο. Μεταχειρισμένα... Οκ αλλά αν τα είχε σκοπευτής και έχει ρίξει ένα εκατομμύριο φυσίγγια; Αν το είχε κανένας ρεμπελος από την πρώτη μέρα που το πήρε ακαθάριστο; Τι είναι καλύτερο, ένα βαριά δουλεμενο πόζε υψηλής κατηγορίας ή ένα καινούργιο Baikal?
Ένα καλομεταχειρισμενο μεσαίας κατηγορίας με εντολή στον οπλουργο να του κάνει μέχρι δαχτυλοσκοπηση.
 
Αυτό έχει περπατήσει; Έχεις εικόνα;
Δεν περπάτησε γιατί είχε κοντά 1300€ αλλά τα χαρακτηριστικά του είναι απλά καταπληκτικά για ρωσικό και σε αυτή τη τιμή .Κανες με 18.5 αυλούς πορτινγκ μονοσκανδαλο αυτόματοι τσοκακια αποσπώμενη σκανδαλοθηκη μόνο το τελευταίο συναντάται έχεις δει σε τι κόστους όπλα .Δύο φορές έχω φτάσει στο τσακ να το πάρω παλαιότερα και έχω μετανιώσει που δεν το πήρα γιατί έχω πάρει αλλά οπλα πάλι που δεν περπάτησαν και μια χαρά ήταν ενώ ακολουθησα την πεπατημένη και δεν κέρδισα τίποτα παραπάνω εκτός από την μεταπώληση .Αλλά όταν πάρεις τέτοιο όπλο δεν νομίζω ότι πρέπει να το πουλήσεις θα το στήσεις σωστά πάνω σου και θα το κρατήσεις μια ζωή .Αλλιώς μην το πάρεις .
 
Αποσπώμενη σκανδάλη σε μπαικαλ ,ο θεός να βάλει το χέρι του, τι χρησιμότητα έχει όταν δεν θα υπάρχει (πιστεύω ) σαν ανταλλακτικό για να έχεις μια δεύτερη σε περίπτωση βλάβης της πρώτης σε κρίσιμο αγώνα (αν είναι δυνατόν ΧΑ ΧΑ ΧΑ)πορτινγκ;;; γιατί να ασχοληθείς γιατί;;;;
 
Το έβαλε ο Ρώσος όμως και έφτιαξε Baikal με αποσπώμενη.Και κοντά στο 1000€
Αν και εφόσον δουλεύει σωστά ποια είναι η χρησιμότητα της; Όσο για ανταλλακτικά που μπορεί να υπάρχουν για τα baikal τώρα με το εμπάργκο έχω πολλές αμφιβολίες γιατί κι εγώ είμαι στην αναμονή .
 
Αν και εφόσον δουλεύει σωστά ποια είναι η χρησιμότητα της; Όσο για ανταλλακτικά που μπορεί να υπάρχουν για τα baikal τώρα με το εμπάργκο έχω πολλές αμφιβολίες γιατί κι εγώ είμαι στην αναμονή .
Άντε να ψωνίζουμε μαζί να μας κάνουν σκοντο
 
Αν και εφόσον δουλεύει σωστά ποια είναι η χρησιμότητα της; Όσο για ανταλλακτικά που μπορεί να υπάρχουν για τα baikal τώρα με το εμπάργκο έχω πολλές αμφιβολίες γιατί κι εγώ είμαι στην αναμονή .
Οποια θα είναι και στα πανάκριβα αλλά που έχουν αποσπώμενη την ίδια χρησιμότητα εύκολη καθάρισμα ελενχο αλλαγή χωρίς οπλουργο κτλ.Οδο για τα ανταλλακτικά άλλο κομμάτι δεν το γνωρίζω .
 
Επαναφέρουμε παλι συζητήσεις που έχουν χιλιοειπωθει με τα μονοσκανδαλα Baikal...

Υπάρχουν κάποια που έχουν ρίξει λίγα φυσίγγια κ έβγαλαν κάποια θεματάκια(σε αυτό πιθανον να ευθυνεται κ ο μη αρχικος καθαρισμός απο τα γρασσα που συνοδευουν κάθε οπλο)κ άλλα με παρά πολλές βολές το παραμικρο....

Όπως ο @Πέτρος που του είχε αλλάξει τα φώτα σε κυνήγι, σκοπευτηριο κ αγωνες...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/page-53#post-252412

Άρα λοιπόν οι αγορά του είναι ρίσκο, γιατί ενδέχεται κ να παρουσιάσει προβλημα...

Αλλά πεστε μου ποιο όπλο δεν βγάζει "θεματάκια" κ ποιο θα προτινατε σε κάποιον με όρκο κ με το χέρι στο......ευαγγελιο......

Επισης, οσοι μπαινοβγαίνουν στα σκοπευτήρια είμαι βεβαίως πως έχουν δει όπλα της τάξης των 2000€+ να βγαζουν "επιτόπου" κάποια βλάβη...
Αλλά για αυτά σπάνια γίνεται λόγος, γιατί μπορεί να τυγχάνει να ειναι η αγαπημενη μας....μάρκα..
Και από την άλλη...ακουγεται "βαρυ" να λέμε ότι τάδε ακριβό όπλο (μου) έβγαλε ζημιά......

Όσο για την αποσπωμενη σκανδαλοθηκη έχουν κ αλλά πολυ ακριβότερα οπλα όπως κ τα perazzi..
Αυτό φυσικά δεν θα πει ότι δεν καλά οπλα!!!!
Αλλά σίγουρα μια πιθανη βλάβη (και) σε αυτά τα όπλα είναι δυνατόν να συμβεί,ακόμα κ στην ώρα κάποιου αγώνα....
 
Επαναφέρουμε παλι συζητήσεις που έχουν χιλιοειπωθει με τα μονοσκανδαλα Baikal...

Υπάρχουν κάποια που έχουν ρίξει λίγα φυσίγγια κ έβγαλαν κάποια θεματάκια(σε αυτό πιθανον να ευθυνεται κ ο μη αρχικος καθαρισμός απο τα γρασσα που συνοδευουν κάθε οπλο)κ άλλα με παρά πολλές βολές το παραμικρο....

Όπως ο @Πέτρος που του είχε αλλάξει τα φώτα σε κυνήγι, σκοπευτηριο κ αγωνες...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/page-53#post-252412

Άρα λοιπόν οι αγορά του είναι ρίσκο, γιατί ενδέχεται κ να παρουσιάσει προβλημα...

Αλλά πεστε μου ποιο όπλο δεν βγάζει "θεματάκια" κ ποιο θα προτινατε σε κάποιον με όρκο κ με το χέρι στο......ευαγγελιο......

Επισης, οσοι μπαινοβγαίνουν στα σκοπευτήρια είμαι βεβαίως πως έχουν δει όπλα της τάξης των 2000€+ να βγαζουν "επιτόπου" κάποια βλάβη...
Αλλά για αυτά σπάνια γίνεται λόγος, γιατί μπορεί να τυγχάνει να ειναι η αγαπημενη μας....μάρκα..
Και από την άλλη...ακουγεται "βαρυ" να λέμε ότι τάδε ακριβό όπλο (μου) έβγαλε ζημιά......

Όσο για την αποσπωμενη σκανδαλοθηκη έχουν κ αλλά πολυ ακριβότερα οπλα όπως κ τα perazzi..
Αυτό φυσικά δεν θα πει ότι δεν καλά οπλα!!!!
Αλλά σίγουρα μια πιθανη βλάβη (και) σε αυτά τα όπλα είναι δυνατόν να συμβεί,ακόμα κ στην ώρα κάποιου αγώνα....
Ο Ρώσος είναι χοντροκεφαλος δεν είναι της λεπτομέρειας ,ένα πολύ απλό θέμα με την αίσθηση της μονής σκανδάλης ,όχι βάρος έλξης αλλά σχήματος .Λεπτή σκανδάλη που καταλήγει σε αγκίστρι σουβλί που δεν υπάρχει περίπτωση να μην σκίσεις το δάχτυλο και να μην μπορείς να την πατήσεις από τον πόνο .Μονη είναι χάθηκε να καταλήγει πιο φαρδιά.Και να αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοσυστελωμενο μακαρονι και να φαίνεται σαν μαλακια Αυτα και αλλά με αλιμαριστες ακμές .
 
Ο Ρώσος είναι χοντροκεφαλος δεν είναι της λεπτομέρειας ,ένα πολύ απλό θέμα με την αίσθηση της μονής σκανδάλης ,όχι βάρος έλξης αλλά σχήματος .Λεπτή σκανδάλη που καταλήγει σε αγκίστρι σουβλί που δεν υπάρχει περίπτωση να μην σκίσεις το δάχτυλο και να μην μπορείς να την πατήσεις από τον πόνο .Μονη είναι χάθηκε να καταλήγει πιο φαρδιά.Και να αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοσυστελωμενο μακαρονι και να φαίνεται σαν μαλακια Αυτα και αλλά με αλιμαριστες ακμές .
Ναι, μια "αγριάδα" υπάρχει σε εκεινα τα σημεία...
Ωστόσο εχω πειραματιστει σέρνοντας με πιεση δείκτη κ αντίχειρα στις ακμές του υποφυλακτηρα κ στις σκανδαλες αλλα δεν κοπηκα, παροτι το περιμενα για να ειμαι ειλικρινής....


Άρα λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω(προσωπικα δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο) πως γίνεται κάποιος που παταει με ενδεδειγμένο κ σωστό τροπο την σκανδάλη εκείνη να τον τραυματίζει.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top