Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χαιρετω την ομάδα! Σήμερα είναι μέρα προβλημάτων και προβληματισμών! Έκανα κάποιες δοκιμές σε χαρτόνι με την 155 στα 35 μέτρα και είδα ότι το κέντρο της τουφεκιάς ξεκίναγαν 30 πόντους περίπου από το κέντρο του κύκλου, δηλαδή ψιλοτουφεκαει. Ενώ στα 20 μέτρα ή τουφεκιά πηγε σχεδόν κανονικά στο κύκλο (75 cm). Φταιει ή επωμιση μου ή μήπως το χωράφι που δεν ήταν απόλυτα ευθεία?
 
Κάνε δοκιμές με full και σε στόχο με διακριτό κέντρο στο οποίο θα σημαδευεις πάντα και πάνω από ένα φυσίγγι σε καθε περίπτωση. Πάντως είναι λογικό μια μικροδιαφορά να είναι αισθητή όταν διπλασιάζεις σχεδόν την απόσταση. Είναι πιθανό να ψηλοτουφεκάει πολύ λίγο
 
Όλα τα Baikal σοβιετικα πλαγιοκαννα που έχει τύχη να συναντήσω είχαν κοντό κοντακι..
Σήμερα επωμισα σε κατάστημα το 27Μ το δισκανδαλο με τους απλούς εξωλκεις,Και διαπίστωσα με χαρά οτι εχει μακρύ κοντακι..Ζήτησα ένα μέτρο και μέτρησα (απο την πρώτη σκανδάλη έως τέρμα στο πέλμα) 38,5 εκ!!!!!!
Εντυπωσιάστηκα γιατί δεν ειχα ξαναδεί κατι παρόμοιο..Όποτε πιθανόν να βγαίνει και το πλαγιοκαννο με μακρύ κοντακι..
Μου άρεσαν πολυ τα σκαλισματα τύπου "σφραγίδας" κ στις δυο πλευρές, με φασιανό κ πέρδικα σε πτήση..
 
Όλα τα Baikal σοβιετικα πλαγιοκαννα που έχει τύχη να συναντήσω είχαν κοντό κοντακι..
Σήμερα επωμισα σε κατάστημα το 27Μ το δισκανδαλο με τους απλούς εξωλκεις,Και διαπίστωσα με χαρά οτι εχει μακρύ κοντακι..Ζήτησα ένα μέτρο και μέτρησα (απο την πρώτη σκανδάλη έως τέρμα στο πέλμα) 38,5 εκ!!!!!!
Εντυπωσιάστηκα γιατί δεν ειχα ξαναδεί κατι παρόμοιο..Όποτε πιθανόν να βγαίνει και το πλαγιοκαννο με μακρύ κοντακι..
Μου άρεσαν πολυ τα σκαλισματα τύπου "σφραγίδας" κ στις δυο πλευρές, με φασιανό κ πέρδικα σε πτήση..
Μμμ παμε για αλληλεπηθετο κυριε Τασο μας;;;;
 
Μμμ παμε για αλληλεπηθετο κυριε Τασο μας;;;;
A πα πα πα ουτε να το βλέπω ουτε να το ακούω Νίκο..
Με χαλάει τρομερά σαν οπλο..και να μου το χάριζαν θα το ανταλλαζα η με καραμπίνα η με πλάγιο..
Όταν το έχω στα μούτρα είναι ολα καλα,όταν ομως το κοιτάζω απο το πλάι και βλέπω την μια κάννη πανω στην άλλη δεν μπορώ καθολου..:(
Το ξαναλέω,ειναι θέμα γούστου και μόνο..:)
 
A πα πα πα ουτε να το βλέπω ουτε να το ακούω Νίκο..
Με χαλάει τρομερά σαν οπλο..και να μου το χάριζαν θα το ανταλλαζα η με καραμπίνα η με πλάγιο..
Όταν το έχω στα μούτρα είναι ολα καλα,όταν ομως το κοιτάζω απο το πλάι και βλέπω την μια κάννη πανω στην άλλη δεν μπορώ καθολου..:(
Το ξαναλέω,ειναι θέμα γούστου και μόνο..:)
Σταθεροτατος. Ρισπεκτ. Που λεβε και στο χωριο μου.RESPECT..sarcastic.
 
ιδιο πραγμα ειναι αποστολη. εχω και τα δυο χεχεχε. δοκιμασμενο
Αν εχουν ερθει τα kicks πιστευω οτι λυνεται το ζητημα.. Σαν αισθηση πως σου φαινεται η155; εμ0λοκες σου εκανε; το πιστονι εχει διαδικασια μεχρι να ρυθμιστεί στις βαριες η ελεφρυες γομωσεις η ειναι μπελαλιδιοκο;
Συγκριτικα αναμεσα στα δυο οπλα ποιο σε κερδισε; στην επωμιση η 155 ειναι καλυτερη;
 
Αν εχουν ερθει τα kicks πιστευω οτι λυνεται το ζητημα.. Σαν αισθηση πως σου φαινεται η155; εμ0λοκες σου εκανε; το πιστονι εχει διαδικασια μεχρι να ρυθμιστεί στις βαριες η ελεφρυες γομωσεις η ειναι μπελαλιδιοκο;
Συγκριτικα αναμεσα στα δυο οπλα ποιο σε κερδισε; στην επωμιση η 155 ειναι καλυτερη;
ας αρχισουμε λοιπον. την 155 την κρατησα λιγο γιατι χαλασε η φρανκι του γιου και του την εκανα δωρο. στην επωμιση ναι μου ηρθε καλυτερα απ το δικανο γιατι το κοντακι της ειναι ελαχιστα πιο μακρυ. εχει φοβερη γραμμη σκοπευσης κι επειδη προοριζοταν για καρτερια τη πηρα 71 ποντους. εμπλοκες δεν γνωριζει. παιδευτηκαμε λιγο με την ρυθμιση του πιστονιου γιατι δεν ειχαμε ασχοληθει ξανα με τετοιο πραγμα. στην αρχη δεν εριχνε καλα τα 28αρια και μετα ειχαμε προβλημα με τα 36 αροα. μετα απο αρκετες προσπαθειες και ρυιμισεις το βρηκαμε και τωρα ριχνει απο 28 μεχρι magnum απροβληματιστα. ειναι το best value for money οπλο. απλα απιστευτο. πολυ καλο ζυγισμα και πολυ καλες τουφεκιες. αυτο που πραγματικα το κανει ασυναγωνιστο ειναι το lm carlson blue choke που τη μεταμορφωνει. επισης σε λαιτ φουλ συστηνω ανεπιφυλακτα το gemini που προεξεχει 5 εκ. απο την κανη για no limits τουφεκιες. τις ειδα σε μπασιματα τσιχλας. ελπιζω να βοηθησα. αν θες κατι αλλο ελευθερα
 
εμπλοκες δεν γνωριζει.
ειναι το best value for money οπλο. απλα απιστευτο. πολυ καλο ζυγισμα και πολυ καλες τουφεκιες.
Με λίγα λόγια Ευριπίδη αν τύχει ποτέ να πάρω αριστερό όπλο καλύτερα να είναι ΒΑ και όχι ΒΕ..Και στα μισά λεφτά κιόλας..
Για να πω την αλήθεια όταν άκουσα πρώτη φορά για αυτογεμες Baikal ήμουν αρκετά δύσπιστος ως προς την αξιοπιστία του στο θέμα εμπλοκες..
Μπραβο στην Baikal ειλικρινά...RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Ως προς το πιστόνι ειναι όντως λίγο βασανακι το όλο σύστημα,Αλλά μπρος σε αυτά που προσφέρει σε αυτά τα χρήματα να μην λέμε τίποτα..

ΥΓ Ο γιος την ξυλιασε σήμερα την τορτορα κ μάλλον την έχει καταβρει.:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top