Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μία ερώτηση...
Στην ΜΡ-153, αν για τον χ-ψ λόγο, τα φυσίγγια δεν είναι τόσο δυνατά ώστε ο μηχανισμός να κάνει τον κύκλο του, μπορεί το όπλο να δουλευτεί χειροκίνητα με τον λεβιέ του κλείστρου.? Επαναληπτικά δηλαδή, κάτι σαν κινητού ουραίου να το περιγράψω...
 
Μία ερώτηση...
Στην ΜΡ-153, αν για τον χ-ψ λόγο, τα φυσίγγια δεν είναι τόσο δυνατά ώστε ο μηχανισμός να κάνει τον κύκλο του, μπορεί το όπλο να δουλευτεί χειροκίνητα με τον λεβιέ του κλείστρου.? Επαναληπτικά δηλαδή, κάτι σαν κινητού ουραίου να το περιγράψω...
βρες τη ρυθμιση στο πιστονι και ριχνει τα παντα. για χαμηλες γομωσεις προς τα κατω για υψηλες προς τα πανω αν θυμαμαι καλα. δες τα βελακια και ρυθμισε το με το κλειδι των τσοκ
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Ναι, ξέρω τι παίζει με το πιστόνι, απλά ρωτάω, όταν δεν έχεις την ευχέρεια να ρυθμίσεις πιστόνια ή να αλλάξεις φυσίγγια( π.χ. στον κυνηγότοπο ή δεν ξέρω που αλλού) και πρέπει να χρηριμοποιήσεις την καραμπίνα σου, αν σου επιτρέπει ο μηχανισμός να την δουλέψεις ας το πούμε σαν χραπα-χρούπα, επαναληπτικά. ή σου μένει εν τέλει η επιλογή να ρίχνεις μία μία, σαν μονόκανο.? και πάλι ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 
Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρηκα την τιμή €636,00 για το BAIKAL MP27M MAGNUM με 2 κάννες. Δεδομένου οτι η μια ειναι κυλ/κυλ και η αλλη 1*/3*, δεν θα ειναι βολικό για τα περισότερα κυνηγια φτερωτών; Ειναι στο site :
http://www.lentzis.com/shop/κυνήγι/...τέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Είμαι υπό σκέψη να το αγοράσω , αλλα σκεφτομαι αν θα ταιράζουν οι καννες, πόσο ευχρηστο θα ειναι, αν όντως ειναι σε καλή τιμή ευκαιριας κλπ.
Εχω στην κατοχη μου δίκαννο Βaikal mp43, 12X70, αυλος 18,4, κανες με 1* F(1,0) και 3* M(0,5), κανες 71 cm, Pmax=65MPa και ειμαι ευχαριστημένος, αλλα με τρώει να παρω ενα s.pose....
Μπορει να με κατατοπίσει κάποιος ;;;
 
επειδη εχω το mp27 θα σουπω το εξης.θα ηταν προτιμοτερο να δωσεις αυτα τα λεφτα για να το παρεις με τσοκακια.αν τα κυνηγια σου ειναι π.χ μπεκατσα ορτυκι και πηγαινεις σε περασματα που τα πουλια περνανε ψηλα παρε το συγκεκριμενο.πριν ομως το παρεις πηγαινε να δεις αν εφαρμοζουν σωστα οι καννες.παντως εγω θα το επαιρνα με τσοκακια.ψαξε και στα μεταχειρισμενα γιατι εκει θα βρεις baikal αρκετα πιο φτηνα απ0 600 ευρω
 
Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρηκα την τιμή €636,00 για το BAIKAL MP27M MAGNUM με 2 κάννες. Δεδομένου οτι η μια ειναι κυλ/κυλ και η αλλη 1*/3*, δεν θα ειναι βολικό για τα περισότερα κυνηγια φτερωτών; Ειναι στο site :
http://www.lentzis.com/shop/κυνήγι/δίκαννο-super-posebaikalμοντέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Είμαι υπό σκέψη να το αγοράσω , αλλα σκεφτομαι αν θα ταιράζουν οι καννες, πόσο ευχρηστο θα ειναι, αν όντως ειναι σε καλή τιμή ευκαιριας κλπ.
Εχω στην κατοχη μου δίκαννο Βaikal mp43, 12X70, αυλος 18,4, κανες με 1* F(1,0) και 3* M(0,5), κανες 71 cm, Pmax=65MPa και ειμαι ευχαριστημένος, αλλα με τρώει να παρω ενα s.pose....
Μπορει να με κατατοπίσει κάποιος ;;;

Είσαι νέος κυνηγός. Μην βιάζεσαι για αγορές όπλων εφόσον έχει για αρχή. Δώσε λίγο χρόνο στο κυνήγι σου από όλες τις απόψεις και μετά αποφασίζεις για νέα αγορά. Θα τα πούμε κι από κοντά ;)
 
Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρηκα την τιμή €636,00 για το BAIKAL MP27M MAGNUM με 2 κάννες. Δεδομένου οτι η μια ειναι κυλ/κυλ και η αλλη 1*/3*, δεν θα ειναι βολικό για τα περισότερα κυνηγια φτερωτών; Ειναι στο site :
http://www.lentzis.com/shop/κυνήγι/δίκαννο-super-posebaikalμοντέλο-baikal-mp27m-magnum-2-καννεσ-κωδ0301037/

Είμαι υπό σκέψη να το αγοράσω , αλλα σκεφτομαι αν θα ταιράζουν οι καννες, πόσο ευχρηστο θα ειναι, αν όντως ειναι σε καλή τιμή ευκαιριας κλπ.
Εχω στην κατοχη μου δίκαννο Βaikal mp43, 12X70, αυλος 18,4, κανες με 1* F(1,0) και 3* M(0,5), κανες 71 cm, Pmax=65MPa και ειμαι ευχαριστημένος, αλλα με τρώει να παρω ενα s.pose....
Μπορει να με κατατοπίσει κάποιος ;;;

Κώστα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ευριπίδη.
οσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή το είχα ψάξει ειναι το "παλαιότερης κοπής" δηλαδή έχει αυλούς 18,2 και απλές θαλάμες 70 (αυτό είναι καλό).
κατα την γνώμη μου δεν δικαιολογεί τα λεφτά του καθώς ποιο έξυπνα μπορείς να βρεις άριστο μεταχειρισμένο με τσόκ σε πολύ καλή τιμή .
**φυσικά δύο σκανδάλες
αν τώρα θα προτιμούσες ποιο παραδοσιακό χωρίς τσόκ ... τότε μπορείς να πάρεις ενα μεταχειρισμενο με 1*-3* τσοκ και αργότερα να αγοράσεις ενα ζευγάρι κάννες απο τον Κύρια 67,5cm κύλινδρο με περίπου 250-260€ !!
ετσι θα είχες ενα όπλο με ποιο σύγχρονους αυλούς και δύο ζευγάρια κάννες ;)
στο λέω γιατί πριν 2 χρόνια των ειχα ρωτήσει και μου ειχε πει πως έχει διαθέσιμες κάννες αλλά μόνο για όπλα με θαλάμες magnum .
**τωρα τι γίνεται με την προσαρμογή των έξτρα καννών δεν ξέρω.. αλλα κανε ενα τηλ στον Κυρια να σε κατατοπίσει .
 
επειδη εχω το mp27 θα σουπω το εξης.θα ηταν προτιμοτερο να δωσεις αυτα τα λεφτα για να το παρεις με τσοκακια.αν τα κυνηγια σου ειναι π.χ μπεκατσα ορτυκι και πηγαινεις σε περασματα που τα πουλια περνανε ψηλα παρε το συγκεκριμενο.πριν ομως το παρεις πηγαινε να δεις αν εφαρμοζουν σωστα οι καννες.παντως εγω θα το επαιρνα με τσοκακια.ψαξε και στα μεταχειρισμενα γιατι εκει θα βρεις baikal αρκετα πιο φτηνα απ0 600 ευρω

Είσαι νέος κυνηγός. Μην βιάζεσαι για αγορές όπλων εφόσον έχει για αρχή. Δώσε λίγο χρόνο στο κυνήγι σου από όλες τις απόψεις και μετά αποφασίζεις για νέα αγορά. Θα τα πούμε κι από κοντά ;)

Κώστα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ευριπίδη.
οσο αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή το είχα ψάξει ειναι το "παλαιότερης κοπής" δηλαδή έχει αυλούς 18,2 και απλές θαλάμες 70 (αυτό είναι καλό).
κατα την γνώμη μου δεν δικαιολογεί τα λεφτά του καθώς ποιο έξυπνα μπορείς να βρεις άριστο μεταχειρισμένο με τσόκ σε πολύ καλή τιμή .
**φυσικά δύο σκανδάλες
αν τώρα θα προτιμούσες ποιο παραδοσιακό χωρίς τσόκ ... τότε μπορείς να πάρεις ενα μεταχειρισμενο με 1*-3* τσοκ και αργότερα να αγοράσεις ενα ζευγάρι κάννες απο τον Κύρια 67,5cm κύλινδρο με περίπου 250-260€ !!
ετσι θα είχες ενα όπλο με ποιο σύγχρονους αυλούς και δύο ζευγάρια κάννες ;)
στο λέω γιατί πριν 2 χρόνια των ειχα ρωτήσει και μου ειχε πει πως έχει διαθέσιμες κάννες αλλά μόνο για όπλα με θαλάμες magnum .
**τωρα τι γίνεται με την προσαρμογή των έξτρα καννών δεν ξέρω.. αλλα κανε ενα τηλ στον Κυρια να σε κατατοπίσει .

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .... .shake.
 
Μου έστειλαν πίσω από το Κύργια το ij43 μου cal20 που διπλοντουφεκούσε΄΄ΣΕ δοκιμή χθες όλα καλά.Δείχνει να το διόρθωσαν.Άψογοι καθώς και ο Γιώργος από το Κένταυρό που το είχα πάρει.shake hands.
Ελπίζω ναμη μου το επαναλάβει..hunter.
Σαββα βάλε καμία φωτο να θαυμασουμε το εικοσαρι γιατί έχουμε και μια μούρλα. Εύχομαι να είναι εντάξει και να το χαρεις τώρα χωρίς προβλήματα.
 
Χθες παπέλαβα το πλαγιόκανο 20αρι μου από τον Κύργια που το είχα στείλει επειδή διπλοντουφέκουσε.Σε δοκιμή χθες δε μου το έκανε.Ελπίζω να μη το επαναλάβει.Άψογοι στο Κύργια καθώς και ο Γιώργος από τον Κένταυρο που το είχα πάρει..shake hands.
 
Σε δοκιμή που έκανε κάποτε ο Κυπριδημος στο μονοσκανδαλο 27 ΕΜ-1C
Έγραψε αυτο,όποτε καλό ειναι να το γνωρίζετε:

"Οι αυτόματοι εξωλκείς και η μονή σκανδάλη του μοντέλου 27 δούλεψαν άψογα. Η μόνη «παραφωνία» ήταν όταν ένας από τους τρεις «δοκιμαστές», και συγκεκριμένα ο φωτογράφος Χάρης Γκίκας, δοκίμασε το όπλο και αυτό έριξε και τις δύο κάννες με μια πίεση σκανδάλης. Οταν άλλαξε το κράτημά του σταμάτησε το φαινόμενο. Προφανώς η μηχανική σκανδάλη του μοντέλου 27 δεν ανέχεται σφιχτό εναγκαλισμό της σκανδάλης. Ο γράφων προσπάθησε να κάνει το όπλο να διπλοτουφεκίσει, αλλά δεν τα κατάφερε με τίποτε!"
 
Last edited:
Υπάρχει εδω σε μαγαζί Μπαικαλ 20αρι δισκανδαλο με τσοκακια κάνη 71 εκ. στα 500€ καινούργιο. Το εχω πιάσει αλλα δυστυχώς ειναι βαρύ για 20αρι μιας και η μπασκουλα ειναι 12αρα. Η αλήθεια ειναι πως μου τρώει το μυαλό να το αγοράσω αλλά μόλις το πιάνω το μετανιώνω.
 
Σε δοκιμή που έκανε κάποτε ο Κυπριδημος στο μονοσκανδαλο 27 ΕΜ-1C
Έγραψε αυτο,όποτε καλό ειναι να το γνωρίζετε:

"Οι αυτόματοι εξωλκείς και η μονή σκανδάλη του μοντέλου 27 δούλεψαν άψογα. Η μόνη «παραφωνία» ήταν όταν ένας από τους τρεις «δοκιμαστές», και συγκεκριμένα ο φωτογράφος Χάρης Γκίκας, δοκίμασε το όπλο και αυτό έριξε και τις δύο κάννες με μια πίεση σκανδάλης. Οταν άλλαξε το κράτημά του σταμάτησε το φαινόμενο. Προφανώς η μηχανική σκανδάλη του μοντέλου 27 δεν ανέχεται σφιχτό εναγκαλισμό της σκανδάλης. Ο γράφων προσπάθησε να κάνει το όπλο να διπλοτουφεκίσει, αλλά δεν τα κατάφερε με τίποτε!"
Ναι το ειχα διαβασει το αρθρο αυτο, πρεπει να ηταν στο εθνος κυνηγι.
Αλλα παθων και εγω απο το μπαϊκαλακι μου το ιδιο δεν τον πιστεψα.
Τωρα βεβαια εχει χρονια να το κανει αλλα εκανε αλλα νουμερα!
 
Το εχω πιάσει αλλα δυστυχώς ειναι βαρύ για 20αρι μιας και η μπασκουλα ειναι 12αρα.
Αυτο ειναι κακο οντως,Περνεις 20αρι με βάρος 12αριου...
Η αλήθεια ειναι πως μου τρώει το μυαλό να το αγοράσω αλλά μόλις το πιάνω το μετανιώνω.
Μαλλον το προοριζες για μπεκατσα,σίγουρα θα σε κούραζε εκεί..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top