Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν στεγνώσεις το όπλο, δεν καταλαβαίνω γιατί μετά να το αλείψεις με λάδι :rolleyes:
Δε βρισκω κανένα όφελος.

Το έχουμε συζητήσει εδώ μέσα πολλές φορές. Ξέρω ότι όλοι διαφωνείτε. Έχετε μια ανεξήγητη για μένα λαδολαγνεία

View attachment 75229
Δεν έχεις δει σεφ σε συνταγές με κρεατικά;🤔
πρώτα ο σεφ σκουπίζει από την υγρασία το κρέας και μετά το πετάει στο καυτό λάδι. Γιαυτο🙉
 
Λοιπον το πρωτο οπλο που αγορασα ηταν ενα ποζε μπαικαλ καινουριο του 2011 τα προβληματα που εβγαλε τα εγραψα 3-4 σελιδες πριν.Το οπλο κοστισε 600 ευρω,η πλαστικη θηκη 50 και 2 τσοκακια GEMINI αλλα 50(γιατι τα δικα του 5* και 4* δεν... ) σε οπλουργο για τις βλαβες που εβγαλε αλλα 50. Α! Βαλε αλλα 50 για εφαρμογη μετρων.Συνολο μου βγηκε 800 και το εδωσα γιατι μετα τις βλαβες δεν μου εκανε κεφι.Ποσο το εδωσα; 300 ευρω και δινω αλλα 500 απο πανω και πηρα το fabarm gamma 2 sporting γαματο οπλο κανω ομως τη μαλακια και το δινω για να παρω το beretta 686 δινοντας αλλα 300 απο πανω.Σε μια δεκαετια εδωσα πανω 1700-1800 ευρω γιατι και στα αλλα 2 εκανα εξοδα για να τα φερω στα μετρα μου και καταληξα να εχω το 686 15ετιας που αξιζε 1000 ευρω.Τι εκανα;ΥΠΟΜΟΝΗ εβαλα στοχο για καινουριο οπλο browning ή beretta κοντα στα 1800 περισοτερο πηγαινα για το 525
Οταν επιασα στα χερια μου ομως το 725 τοτε καταλαβα οτι τα αλλα ηταν κουτσουρα.Η τιμη του ομως αλμυρη 2450.Αυτη τη φορα ομως δεν βιαστηκα, μαζεψα το ποσο και το πηρα.Αυτη ειναι η δικια μου ιστορια με οπλα που αγορασα.Παραλληλα εχω στην κατοχη μου το πλαγιοκαννο που ξεκινησα να κυνηγαω απο τα 14 μου ενα Zamacola Hermanos.Το οπλο ειναι 50-60 ετων και δεν εχει βγαλει καποια βλαβη.Προς θεου δεν λεω να ξοδεψει καποιος τοσα λεφτα αλλα με λιγη υπομονη μπορει να μαζεψει λιγα λεφτα ακομα και να παρει καποιο οπλο καλυτερης ποιοτητας
Συμβαινουν κι αυτα δυστυχως...σου ευχομαι να ευχαριστηθεις το 725 που τουλαχιστον για αυτο εδω μεσα εχω διαβασει τα καλυτερα...
 
Έχω το τουρκικό ποζε cz usa mallard και εξωτερικά είναι μαύρη χρωμιωση και όχι μελανισμα.
Ναι φιλε μου οντως εχεις δικιο(συγνωμη κιολας για την καχυποψια αλλα εχω διαβασει διαφορες μακακιες...) απο οτι διαβασα ειναι αρκετα ακριβη επεξεργασια γιατι πρωτα θελει επιχαλκωση μετα επινικελωση και τελος περνανε το μαυρο χρωμιο(μαλλον ηλεκτροστατικα ολα αυτα..)και μου κανει εντυπωση για τοσο φθηνα οπλα...
 
Λοιπον το πρωτο οπλο που αγορασα ηταν ενα ποζε μπαικαλ καινουριο του 2011 τα προβληματα που εβγαλε τα εγραψα 3-4 σελιδες πριν.Το οπλο κοστισε 600 ευρω,η πλαστικη θηκη 50 και 2 τσοκακια GEMINI αλλα 50(γιατι τα δικα του 5* και 4* δεν... ) σε οπλουργο για τις βλαβες που εβγαλε αλλα 50. Α! Βαλε αλλα 50 για εφαρμογη μετρων.Συνολο μου βγηκε 800 και το εδωσα γιατι μετα τις βλαβες δεν μου εκανε κεφι.Ποσο το εδωσα; 300 ευρω και δινω αλλα 500 απο πανω και πηρα το fabarm gamma 2 sporting γαματο οπλο κανω ομως τη μαλακια και το δινω για να παρω το beretta 686 δινοντας αλλα 300 απο πανω.Σε μια δεκαετια εδωσα πανω 1700-1800 ευρω γιατι και στα αλλα 2 εκανα εξοδα για να τα φερω στα μετρα μου και καταληξα να εχω το 686 15ετιας που αξιζε 1000 ευρω.Τι εκανα;ΥΠΟΜΟΝΗ εβαλα στοχο για καινουριο οπλο browning ή beretta κοντα στα 1800 περισοτερο πηγαινα για το 525
Οταν επιασα στα χερια μου ομως το 725 τοτε καταλαβα οτι τα αλλα ηταν κουτσουρα.Η τιμη του ομως αλμυρη 2450.Αυτη τη φορα ομως δεν βιαστηκα, μαζεψα το ποσο και το πηρα.Αυτη ειναι η δικια μου ιστορια με οπλα που αγορασα.Παραλληλα εχω στην κατοχη μου το πλαγιοκαννο που ξεκινησα να κυνηγαω απο τα 14 μου ενα Zamacola Hermanos.Το οπλο ειναι 50-60 ετων και δεν εχει βγαλει καποια βλαβη.Προς θεου δεν λεω να ξοδεψει καποιος τοσα λεφτα αλλα με λιγη υπομονη μπορει να μαζεψει λιγα λεφτα ακομα και να παρει καποιο οπλο καλυτερης ποιοτητας
Το οτι επεσες σε ελατοματικα οπλα δεν παει να πει οτι ολλα ειναι ετσι !!! Ασε που και το οπλο που πηρες 2500 χιλιαρικα θα μπορουσε να σου βγει ελατωματικο !!! Ξερεις ποσα οπλα των 1500 και ανω εχουν βγει ελατωματικα και οι κατοχοι τους τραβανε τις κολοτριχες τους ;
 
Το οτι επεσες σε ελατοματικα οπλα δεν παει να πει οτι ολλα ειναι ετσι !!! Ασε που και το οπλο που πηρες 2500 χιλιαρικα θα μπορουσε να σου βγει ελατωματικο !!! Ξερεις ποσα οπλα των 1500 και ανω εχουν βγει ελατωματικα και οι κατοχοι τους τραβανε τις κολοτριχες τους ;
Ότι είναι να βγάλει ένα προϊόν το βγάζει νωρίς γι'αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις .
 
Ότι είναι να βγάλει ένα προϊόν το βγάζει νωρίς γι'αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις .
Ναι οκ πες οτι σου σπαει η βελονα μεσα στην εγγυηση και στην αλλαζουν !!! Σε 2 χρονια σου ξανα σπαει εχει περασει η εγγυηση και μετα καθε χρονο σου σπαει η βελονα ,αυτο ειναι η δεν ειναι ελατοματικο οπλο ;;; 1800 ων ευρω !!!! Σε σπαει η δε σε σπαει τα νευρα ; Προκειται να σου αλαξει η εταιρια το οπλο γιατι σπαει τις βελονες ;;
 
Μου εφερε ενας γειτονας το παρακατω...IMG_20230807_182528.jpgIMG_20230807_182559.jpg
Ειναι η παπια απο Ij18(τουλαχιστον ετσι εγραφε το δελτιο κατοχης,γιατι το οπλο δεν το ειδα...)
Μαλλον σοβιετικο...
Ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος γνωριζει: οι ξυλινες παπιες που παιζουν στο εμποριο ειναι διαφορετικες (ειναι πιο φαρδιες...) ο μηχανισμος απο την παλια θα ταιριαξει στην καινουρια?
Αν τα καταφερω και επιβιωσει γιατι εχει γινει ενα σωμα απο την σκουρια...
Ο παππους δεκα τουφεκιες το χρονο ριχνει αλλα θελει να το φτιαξει...
Απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα στον Fantom 55 ευρω αλλα θα ταιριαξει ο μηχανισμος...?
Αυριο θα δω τι μπορω να κανω για τον μηχανισμο θα τον αφησω ολο το βραδυ σε αντισκουριακο και βλεπουμε...αν και απο οτι ειδα οι βιδες δεν λυνουν με τιποτα οποτε τρυπημα και ανοιγμα καινουριο σπειρωμα αν τα καταφερω...
 
Μου εφερε ενας γειτονας το παρακατω...View attachment 76305View attachment 76306
Ειναι η παπια απο Ij18(τουλαχιστον ετσι εγραφε το δελτιο κατοχης,γιατι το οπλο δεν το ειδα...)
Μαλλον σοβιετικο...
Ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος γνωριζει: οι ξυλινες παπιες που παιζουν στο εμποριο ειναι διαφορετικες (ειναι πιο φαρδιες...) ο μηχανισμος απο την παλια θα ταιριαξει στην καινουρια?
Αν τα καταφερω και επιβιωσει γιατι εχει γινει ενα σωμα απο την σκουρια...
Ο παππους δεκα τουφεκιες το χρονο ριχνει αλλα θελει να το φτιαξει...
Απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα στον Fantom 55 ευρω αλλα θα ταιριαξει ο μηχανισμος...?
Αυριο θα δω τι μπορω να κανω για τον μηχανισμο θα τον αφησω ολο το βραδυ σε αντισκουριακο και βλεπουμε...αν και απο οτι ειδα οι βιδες δεν λυνουν με τιποτα οποτε τρυπημα και ανοιγμα καινουριο σπειρωμα αν τα καταφερω...
100€ έχει ένα μονοκαννο καλομεταχειρισμενο,μην ασχολείσαι.
 
100€ έχει ένα μονοκαννο καλομεταχειρισμενο,μην ασχολείσαι.
Το γνωριζω φιλε μου, δεν ειναι δικο μου αλλα τι να του πω του παππου..?το θεμα ειναι αν ταιριαζει ο μηχανισμος... εγω αυριο θα του πω και την τιμη και βλεπουμε...
 
Το γνωριζω φιλε μου, δεν ειναι δικο μου αλλα τι να του πω του παππου..?το θεμα ειναι αν ταιριαζει ο μηχανισμος... εγω αυριο θα του πω και την τιμη και βλεπουμε...
Ναι αλλά αν είναι και το υπόλοιπο όπλο στην ίδια κατάσταση, μιλάμε για άχρηστο επικίνδυνο να ρίξει όπλο.
 
Πρην 40 χρονια δησκολες εποχες ειχα ενα σοβιετηκο μονοκανο με σπασμενη παπια σαν αυτην.καπιος γερος βετερανος πολημιχανος μου την μαστορεψε οπτικα πουτανα αλα πρακτικα θυριο,ξερετε τη εβαλε κελιφος στην παπια????
 
Πρην 40 χρονια δησκολες εποχες ειχα ενα σοβιετηκο μονοκανο με σπασμενη παπια σαν αυτην.καπιος γερος βετερανος πολημιχανος μου την μαστορεψε οπτικα πουτανα αλα πρακτικα θυριο,ξερετε τη εβαλε κελιφος στην παπια????
Για πες...
 
Εκοψε 1 κουτη απο γαλα εβαπορε,εβγαλε τους πατους, το εβαλε μεσα στην κανη με παπια κουμπομενη,το χτηπισε περιμετρικα με ενα σφηρακι οστε να σφηξη πανο και το προβλιμα παει .very funny. το μονο μιον οπτηκο και δεν ελινε το οπλο,επρεπε να βγαλης ολο το κολπο
 
Μου εφερε ενας γειτονας το παρακατω...View attachment 76305View attachment 76306
Ειναι η παπια απο Ij18(τουλαχιστον ετσι εγραφε το δελτιο κατοχης,γιατι το οπλο δεν το ειδα...)
Μαλλον σοβιετικο...
Ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος γνωριζει: οι ξυλινες παπιες που παιζουν στο εμποριο ειναι διαφορετικες (ειναι πιο φαρδιες...) ο μηχανισμος απο την παλια θα ταιριαξει στην καινουρια?
Αν τα καταφερω και επιβιωσει γιατι εχει γινει ενα σωμα απο την σκουρια...
Ο παππους δεκα τουφεκιες το χρονο ριχνει αλλα θελει να το φτιαξει...
Απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα στον Fantom 55 ευρω αλλα θα ταιριαξει ο μηχανισμος...?
Αυριο θα δω τι μπορω να κανω για τον μηχανισμο θα τον αφησω ολο το βραδυ σε αντισκουριακο και βλεπουμε...αν και απο οτι ειδα οι βιδες δεν λυνουν με τιποτα οποτε τρυπημα και ανοιγμα καινουριο σπειρωμα αν τα καταφερω...
Ρωτα τον Βαγγέλη αυτός ξέρει μπορεί να έχει μηχανισμους
 
Μου εφερε ενας γειτονας το παρακατω...View attachment 76305View attachment 76306
Ειναι η παπια απο Ij18(τουλαχιστον ετσι εγραφε το δελτιο κατοχης,γιατι το οπλο δεν το ειδα...)
Μαλλον σοβιετικο...
Ηθελα να ρωτησω αν καποιος συναδελφος γνωριζει: οι ξυλινες παπιες που παιζουν στο εμποριο ειναι διαφορετικες (ειναι πιο φαρδιες...) ο μηχανισμος απο την παλια θα ταιριαξει στην καινουρια?
Αν τα καταφερω και επιβιωσει γιατι εχει γινει ενα σωμα απο την σκουρια...
Ο παππους δεκα τουφεκιες το χρονο ριχνει αλλα θελει να το φτιαξει...
Απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα στον Fantom 55 ευρω αλλα θα ταιριαξει ο μηχανισμος...?
Αυριο θα δω τι μπορω να κανω για τον μηχανισμο θα τον αφησω ολο το βραδυ σε αντισκουριακο και βλεπουμε...αν και απο οτι ειδα οι βιδες δεν λυνουν με τιποτα οποτε τρυπημα και ανοιγμα καινουριο σπειρωμα αν τα καταφερω...
Μην βιαστείς να βάλεις τρυπάνι στις βίδες.
Βάλε αντισκωριακο κι άστο να δουλέψει...
Δοκίμασε την επομένη....
Αν έχεις θερμοπιστολο,ζέστανε την περιοχή και ξαναδοκιμασε.
Αν έχεις δράπανο κολωνατο με μέγγενη,κεντραρισε την βίδα,εξασφάλισε με την μέγγενη ,κατέβασε το τσοκ και στρίψε πιάνοντας το.
Αν επιμένει,βάλε αξονακι(πχ ένα κατσαβίδι ανάλογης διαμέτρου) σε βολική τρύπα του κλειδιού του τσοκ και ξαναδοκιμασε.
Ταυτόχρονα πιέζεις κάθετα και στρίβεις.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,για να μην καβαλήσει η μύτη και χαλάσει την εγκοπή.
Οι βίδες,σε περίπτωση που καταστραφούν ,βρίσκονται εύκολα(Μ4 αν θυμάμαι...)
Το ανταλλακτικό,αν βρεθεί,κατά 90%θα χρειαστεί φιταρισμα.
Όπως και να 'χει,αν ταιριάζει το αυλάκι για το μάνταλο της πάπιας με το μαμά σιδερο και συμπίπτουν οι τρύπες για τις βίδες που συγκρατούν τα δύο σίδερα και κανονίζουν την μεταξύ τους απόσταση,μπορεί να γίνει εκ νέου εφαρμογή.
Δεν αξίζει η αγορά ανταλλακτικού για το όπλο και για την κατάσταση που βρίσκεται(αν κρίνω από την πάπια).
Το κάνεις μόνο για συναισθηματικούς λόγους!
Εγώ θα ζητούσα να δω ολόκληρο το όπλο...
Αν είναι ...χυλός,προσπάθησε να πείσεις τον παππού να μην το χρησιμοποιήσει!
Ας πάει από γηρατειά,όχι από το όπλο!!
Ότι κάνεις,στην προκειμένη,είναι επειδή το γουστάρεις και αρκείσαι στην χαρά του παππού και στην ευχή του!
Το τελευταίο αφορά την δική μου οπτική και πρακτική.🙂
 
Ανταλλακτικά 99% δεν υπάρχουν ιδίως σίδερο πάπιας που παίζει ενεργό ρόλο στην οπλιση και αν βρεθεί δεν θα μπαίνει χωρίς ταίριασμα ,το πιθανότερο να θέλει φιταρισμα και μια καινούργια ξύλινη πάπια με το σίδερο.Στο car .gr 100€ + - τα πουλάνε σε καλή κατάσταση.
 
Ανταλλακτικά 99% δεν υπάρχουν ιδίως σίδερο πάπιας που παίζει ενεργό ρόλο στην οπλιση και αν βρεθεί δεν θα μπαίνει χωρίς ταίριασμα ,το πιθανότερο να θέλει φιταρισμα και μια καινούργια ξύλινη πάπια με το σίδερο.Στο car .gr 100€ + - τα πουλάνε σε καλή κατάσταση.
Δεν παίζει κανένα ρόλο στην όπλιση, στο συγκεκριμένο όπλο. Η σφύρα οπλίζει με το σπιρούνι - μοχλό ανοίγματος, πίσω από την σκανδάλη. (Και αφοπλίζει επίσης).
Κατά τα άλλα, αν ταιριάζουν σύγχρονα ανταλλακτικά, χωρίς φιτάρισμα, δεν γνωρίζω ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top