Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Περα απο την πλακα η παπια κολλησε και ηρθε σε μια χρηστικη κατασταση...
View attachment 76583View attachment 76584View attachment 76585View attachment 76586
Ρε αυτό θα είναι κούφιο το κοντάκι απο τον σκόρο. Πες στον παππού ότι με 200 ευρώ συν 2 επισκέψεις στην αστυνομία θα του το κάνεις της κούτας και πήγαινε να του πάρεις ένα καινούριο να τελειώνεις να πετάει από την χαρά του. Αυτό ειναι επικύνδινο όπως ειναι.
 
Θέλει εφαρμογή σε γνώστη ή οπλουργό.
Τελικα καταφερα και την εφαρμοσα εγω,μου πηρε αρκετη ωρα με το ντρεμελ να κατεβαζω το παραπανισιο στρωμα της εποξικης αλλα τελικα κουμπωσε...
IMG_20230811_085440.jpg
Παρολο το οπτικο χαλι το οπλο δεν κουναει οποτε για δεκα τουφεκιες το χρονο δεν υπαρχει θεμα ετσι και αλλιως οταν ληξει το δελτιο κατοχης θα παει για καταστροφη οποτε δεν υπηρχε λογος για αγορα καινουριας παπιας...
 
Ρε αυτό θα είναι κούφιο το κοντάκι απο τον σκόρο. Πες στον παππού ότι με 200 ευρώ συν 2 επισκέψεις στην αστυνομία θα του το κάνεις της κούτας και πήγαινε να του πάρεις ένα καινούριο να τελειώνεις να πετάει από την χαρά του. Αυτό ειναι επικύνδινο όπως ειναι.
Ο παππους ειναι μονο για μια επισκεψη στην αστυνομια οταν θα το παραδωσει για καταστροφη...
 
Τελικα καταφερα και την εφαρμοσα εγω,μου πηρε αρκετη ωρα με το ντρεμελ να κατεβαζω το παραπανισιο στρωμα της εποξικης αλλα τελικα κουμπωσε...
View attachment 76587
Παρολο το οπτικο χαλι το οπλο δεν κουναει οποτε για δεκα τουφεκιες το χρονο δεν υπαρχει θεμα ετσι και αλλιως οταν ληξει το δελτιο κατοχης θα παει για καταστροφη οποτε δεν υπηρχε λογος για αγορα καινουριας παπιας...
Kανονισε να φυγει.το σαρακι απο το κοντακι και να παει σε κανενα σκρινιο της συζυγου ,hippoλ
 
Τελικα καταφερα και την εφαρμοσα εγω,μου πηρε αρκετη ωρα με το ντρεμελ να κατεβαζω το παραπανισιο στρωμα της εποξικης αλλα τελικα κουμπωσε...
View attachment 76587
Παρολο το οπτικο χαλι το οπλο δεν κουναει οποτε για δεκα τουφεκιες το χρονο δεν υπαρχει θεμα ετσι και αλλιως οταν ληξει το δελτιο κατοχης θα παει για καταστροφη οποτε δεν υπηρχε λογος για αγορα καινουριας παπιας...
Τις κάννες πως τις είδες μέσα έξω;
 
Τις κάννες πως τις είδες μέσα έξω;
Την ιδια περιεργεια ειχα και εγω....Ετσι του εριξα μεσα μια γερη δοση αντισκουριακο και περασματα με την ορειχαλκινη...
Μου εκανε εντυπωση μαλιστα γιατι με μια πρωτη ματια ειδα μεσα που γυαλιζε και δεν το πιστευα αλλα μετα που παρατηρησα καλα ειδα οτι μετα την θαλαμη ειχε δυο τρεις κρατηρες καλους,αλλα η υπολοιπη ηταν πεντακαθαρη....
Ενα κωνο θελει και ειναι κομπλε...
 
Παναγιωτη τα τοιχωματα των καννων στο συγκεκριμενο οπλο ειναι θηριωδη δεν εχει θεμα , τα ξυλα ειναι χαλια
Τέλος πάντων εγώ τη γνώμη μου την έχω πει ,ότι με 100€ παίρνεις σε καλή κατάσταση μονοκαννο ,τώρα ο μπάρμπας αν το όπλο του το αποθήκευε με τις τσάπες σε μια γωνιά στον κήπο ,μήπως δεν πρέπει να πιάνει καθόλου όπλο στα χέρια του.
 
Τέλος πάντων εγώ τη γνώμη μου την έχω πει ,ότι με 100€ παίρνεις σε καλή κατάσταση μονοκαννο ,τώρα ο μπάρμπας αν το όπλο του το αποθήκευε με τις τσάπες σε μια γωνιά στον κήπο ,μήπως δεν πρέπει να πιάνει καθόλου όπλο στα χέρια του.
Ακριβώς. Κάποιος να του κόψει το βήχα. Δε φτάνει που το αποθήκευε τόσα χρόνια λες και είναι αξίνα, θέλει να το χρησιμοποιήσει κιόλας. Καμία αντίρρηση να βελτιώνουμε παλιά όπλα, αλλά μόνο όταν ήταν σωστά αποθηκευμένα και σε καλή-ασφαλή κατάσταση.
Μέχρι και εγώ θα το λάδωνα για μακροχρόνια αποθήκευση και θα το ανανέωνα κάθε χρόνο!
 
Απο την είκονα της επιμελλούς χρήσης και αποθήκευσης σκεφτομαι μηπως δεν ειναι καν δηλωμένο.
Παντως θα συμφωνήσω : το όπλο θέλει απόσυρση, ο παππούς μυαλό (που να το βρει) και παρέα για τάβλι. Χωρις παρεξήγηση.
 
Ο Παππους μπορει να ειναι 80φευγα και να μην ειχε ποτε οπλο στην ζωη του.η να το βρηκε ξεχασμενο οντως σε κανενα κοτετσι,Αναλογα ομως οπλα με ελλειψη στοιχειωδους συντηρησης η χρηση ακαταλληλων προιοντων καθαρισμου τα βλεπουμε ομως και σε νεους ανθρωπους
 
Άσχετο.Εχει πάει φίλος στο καρτέρι και έρχεται ένας παππούς και πιάνει δίπλα του .Του λέει ο φίλος μπάρμπα δεν πας παρακάτω μην έχουμε κανένα ατύχημα.Του λέει ο μπάρμπας εσύ να φύγεις μην σου την ανάψω και επειδή είμαι 85 χρονών δεν θα πάω και φυλακή.Ποιος λέτε να έφυγε;
 
Άσχετο.Εχει πάει φίλος στο καρτέρι και έρχεται ένας παππούς και πιάνει δίπλα του .Του λέει ο φίλος μπάρμπα δεν πας παρακάτω μην έχουμε κανένα ατύχημα.Του λέει ο μπάρμπας εσύ να φύγεις μην σου την ανάψω και επειδή είμαι 85 χρονών δεν θα πάω και φυλακή.Ποιος λέτε να έφυγε;
Καλά του ειπε
 
Άσχετο.Εχει πάει φίλος στο καρτέρι και έρχεται ένας παππούς και πιάνει δίπλα του .Του λέει ο φίλος μπάρμπα δεν πας παρακάτω μην έχουμε κανένα ατύχημα.Του λέει ο μπάρμπας εσύ να φύγεις μην σου την ανάψω και επειδή είμαι 85 χρονών δεν θα πάω και φυλακή.Ποιος λέτε να έφυγε;
Ο πιο σοφρον, τα μωρά και τα γεροντια εχουν πάντα δίκιο απλά τα προσπερνάς δεν ασχολεισαι διότι μπορεί στα 85 να είμαστε χειρότεροι εμείς ή να μην υπάρχουμε καν .Επομένως με το τι βάση θα δώσεις στο κάθε τι ειδικά όταν είμαστε ένοπλοι θέλει πολύ προσοχή .Εάν θιχτεις τόσο περίμενε να τελειώσει το κυνήγι και τον πιάνεις μετά.
 
Δεν δίνεις συνέχεια σε τέτοια πράγματα ,ο φίλος είναι ζωντανός και ο μπάρμπας στα 85 του δεν τα είχε χάσει τελείως και προειδοποιησε ποια θα ήταν η επόμενη κίνηση του.
Εγώ πάντως, τον μπάρμπα, θα τον έδινα στεγνά στην αστυνομία για απειλή, να του πάρουν και το όπλο γιατί η στάση αυτή, μου θυμίζει κάτι τύπους και νοοτροπίες, με νταϊλίκι και μαγκιά, με τα αποτελέσματα που ξεχνάμε όλοι πολύ γρήγορα (φονικό στο Αγρίνιο με θύματα 5 κυνηγούς). Ένας τέτοιος τύπος ακριβώς, ηταν ο υποκινητής και πατέρας του δράστη.
 
Άσχετο.Εχει πάει φίλος στο καρτέρι και έρχεται ένας παππούς και πιάνει δίπλα του .Του λέει ο φίλος μπάρμπα δεν πας παρακάτω μην έχουμε κανένα ατύχημα.Του λέει ο μπάρμπας εσύ να φύγεις μην σου την ανάψω και επειδή είμαι 85 χρονών δεν θα πάω και φυλακή.Ποιος λέτε να έφυγε;
Μια και τοφερε η κουβέντα θα πω πως σταμάτησε ο πατερας μου το κυνήγι μετά από 55 πραγματικά χρόνια.Σε καρτέρι για τρυγόνια πέρασε νεαρός με eduro μηχανάκι, κρεμασμένο μαχαίρι Rambo στο πόδι και την καραμπίνα χιαστή .Όταν τόλμησε ο γέρος να τον ρωτήσει.....που πας βρε παιδί μου έτσι,..δεν έχουμε πόλεμο.Η απάντηση ήταν....αντε γαμησου ρε κωλογερε🤣🤣🤣Αυτό ήταν... ο γέρος δεν ξαναβγήκε για κυνήγι.
 
Ο πιο σοφρον, τα μωρά και τα γεροντια εχουν πάντα δίκιο απλά τα προσπερνάς δεν ασχολεισαι διότι μπορεί στα 85 να είμαστε χειρότεροι εμείς ή να μην υπάρχουμε καν .Επομένως με το τι βάση θα δώσεις στο κάθε τι ειδικά όταν είμαστε ένοπλοι θέλει πολύ προσοχή .Εάν θιχτεις τόσο περίμενε να τελειώσει το κυνήγι και τον πιάνεις μετά.
Δεν δίνεις συνέχεια σε τέτοια πράγματα ,ο φίλος είναι ζωντανός και ο μπάρμπας στα 85 του δεν τα είχε χάσει τελείως και προειδοποιησε ποια θα ήταν η επόμενη κίνηση του.
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τύποι. Θεωρούν ότι στην περιοχή που μένουν δεν μπορεί να πηγαίνει κανένας άλλος για κυνήγι. Απειλούν, κάνουν ζημιές στα αυτοκίνητα, σκοτώνουν σκυλιά κλπ.
Κάτι τέτοιοι κατσαπλιάδες, ψευτόμαγκες, ανεξαρτήτου ηλικίας, στιγματίζουν αρνητικά την κυνηγετική κοινότητα και εξαιτίας της όλης συμπεριφοράς τους μας χαρακτηρίζουν όλους οι καλοθελητές. Αυτοί είναι συνήθως και λαθροθήρες.
 
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τύποι. Θεωρούν ότι στην περιοχή που μένουν δεν μπορεί να πηγαίνει κανένας άλλος για κυνήγι. Απειλούν, κάνουν ζημιές στα αυτοκίνητα, σκοτώνουν σκυλιά κλπ.
Κάτι τέτοιοι κατσαπλιάδες, ψευτόμαγκες, ανεξαρτήτου ηλικίας, στιγματίζουν αρνητικά την κυνηγετική κοινότητα και εξαιτίας της όλης συμπεριφοράς τους μας χαρακτηρίζουν όλους οι καλοθελητές. Αυτοί είναι συνήθως και λαθροθήρες.
Τέτοιοι τύποι υπάρχουν παντού γύρω μας.Ο άλλος έχασε την ζωή του γιατί έκανε μια παρατήρηση στον ντελιβερα να μην κινείται με το μηχανάκι στο πεζοδρόμιο .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top