Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://www.artemis-sport.gr/plagiokanno-baikal-mp43em1c.html

Παμε και σε νεα αγορα σημερα .big smile. .hunter.
Ακόμα δεν προλαβες να χαρεις το μονοκαννο κ πήγες σε αλλο οπλο???
Πλαγιοκαννακιας απο κούνια.... .shake hands.

Καλορίζικο κ καλά σμπαρακια!

Ωχ !!! Κατάλαβα !! :rolleyes: Πάει το Zabala ... το ξεχαρβάλωσε !!!! .hair. .sarcastic..yelling.
Α εγώ το εγώ το λέω Στελιο...
Στόμα έχει κ μιλιά δεν έχει...

Του έχει σακατεψει τα κούκκαλα με αυτή την sipeeee...
Αν ειχε κ κίνηση θα έτρωγε κάτι κοντακιές στην κεφαλή... 😂😂😂
 
,παρτον βρε τον ανθρωπο ενα ποζε με τα παλιοπλαγια , που να κανει χαιρι .yel. .yel.
Κλασικά πράγματα. Καλά κάνει. Από την παράδοση ξεκινάει. Θα αλλοτριωθει αργότερα. Μόνο μην τον ξεπατωσει σε τίποτα κατσαβραχα και λακισει.
 
Φιλικη συμβουλη...........
Ναι στα Baikal αλλα σε αυτην την χρηματικη κατηγορια ''αποφευγουμε'' μονοσκανδαλα με αυτοματους εξωλκεις...........εχουν παρουσιασει προβληματα.
Και μένα η άποψη μου είναι αυτή...
Baikal Ναι...αλλά δισκανδαλο-απλοι εξολκεις...

Προσωπικά τον παραπάνω συνδυασμό τον προτιμώ σε όλα τα δίκανα ανεξαρτήτου τιμής...όσο πιο απλό...
Δισκανδαλο-απλοι εξολκεις-σταθερά τσοκ...
 
Και μένα η άποψη μου είναι αυτή...
Baikal Ναι...αλλά δισκανδαλο-απλοι εξολκεις...

Προσωπικά τον παραπάνω συνδυασμό τον προτιμώ σε όλα τα δίκανα ανεξαρτήτου τιμής...όσο πιο απλό...
Δισκανδαλο-απλοι εξολκεις-σταθερά τσοκ...
Για το κυνήγι, εχεις δίκιο. Αλλά πλέον όταν αγοράζουμε καινούργιο όπλο ίσως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και την ενδεχόμενη υποχρεωτική χρήση ατσάλινων σκαγιων. Το λέω για τα τσοκ και την περίπτωση που το όπλο προς αγορά είναι ακριβό. Αν είναι μεταχ. και κοστίζει κάνα 500αρικο, ok κάνουμε το γούστο μας. Αν κάνει όμως 2000+, δε θα θέλουμε μετά από κάποιο διάστημα να μην μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε άφοβα, με οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς.
 
Σε τι ποσοστό?
Δυο στα δυο κανένα πρόβλημα, μηχανική σκανδάλη ,καλή απολιπανση με την αγορά και λίπανση με ψιλο λάδι που δεν πήζει.Αυτοματοι εξωλκεις άψογοι και χρήσιμοι . Στο δισκανδαλο πιο εύκολη και απολαυστική η επιλογή κάννης και τσοκακια για τα πάντα.
 
Για το κυνήγι, εχεις δίκιο. Αλλά πλέον όταν αγοράζουμε καινούργιο όπλο ίσως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και την ενδεχόμενη υποχρεωτική χρήση ατσάλινων σκαγιων. Το λέω για τα τσοκ και την περίπτωση που το όπλο προς αγορά είναι ακριβό. Αν είναι μεταχ. και κοστίζει κάνα 500αρικο, ok κάνουμε το γούστο μας. Αν κάνει όμως 2000+, δε θα θέλουμε μετά από κάποιο διάστημα να μην μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε άφοβα, με οποιοδήποτε φυσίγγι της αγοράς.
Δίκιο έχεις...προσωπικό γούστο εξέφρασα για τα σταθερά τσοκ...
Πρακτικά τα εναλλασσόμενα δίνουν σαφώς περισσότερες επιλογές στο χρήστη...

Επιδρούν βέβαια αρνητικά στη σωστή κατανομή βάρους των καννών (για δικαννο μιλάω κυρίως) με αποτέλεσμα να χάνεται το ιδανικό ζύγισμα τους...σημαντική παράμετρος για μένα...

Αν επιβληθούν καθολικά τα ατσάλινα και πάλι η προσωπική μου προτίμηση θα είναι σταθερά τσοκ κατάλληλα για χρήση ατσάλινων σκαγιών...

Προσωπική άποψη πάντα βασισμένη σε δικές μου εμμονές...δε σημαίνει ότι είναι και σωστή ή η ποιό ορθολογική...
 
Καλησπέρα σε όλους και καλή κυνηγετική περίοδο. Νέος στο κυνήγι και στο forum. Μιας και λέμε για νέες αγορές, γνωρίζει κανείς που να απευθυνθώ στη Θεσσαλονίκη για μέτρημα κοντακίου για την 155; Στο ανάλογο θέμα δεν βρήκα κάποια πληροφορία, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλή κυνηγετική περίοδο. Νέος στο κυνήγι και στο forum. Μιας και λέμε για νέες αγορές, γνωρίζει κανείς που να απευθυνθώ στη Θεσσαλονίκη για μέτρημα κοντακίου για την 155; Στο ανάλογο θέμα δεν βρήκα κάποια πληροφορία, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ.
Καλησπέρα Ανδρέα, καλώς όρισες και καλή σεζόν.
Δε χρειάζεται να απευθυνθείς κάπου. Με μία μεζούρα μόνος σου θα το μετρήσεις.
Είναι η απόσταση απ' τη σκανδάλη έως το μέσον του πέλματος, εκεί που τελειώνει το κοντάκι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top