Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τέτοιοι τύποι υπάρχουν παντού γύρω μας.Ο άλλος έχασε την ζωή του γιατί έκανε μια παρατήρηση στον ντελιβερα να μην κινείται με το μηχανάκι στο πεζοδρόμιο .
Φίλε είναι και θρασύδειλοι. Αν τους στριμώξεις μόνους, ή πέσουν σε κανένα ψωμωμένο, πέφτουν στα πατώματα. Κράτα τη μαγκιά σου μέχρι τέλους άμα έχεις αρχίδια.
 
Δεν αξίζει καν να ασχολείσαι με τέτοια υποκείμενα. Πάμε για κυνήγι για να το ευχαριστηθούμε και όχι να τσακωθούμε με απρόβλεπτες συνέπειες. Στα τόσα χρόνια που κυνηγάω έχω τύχει και μου έχουν τύχει πολλές θλιβερές καταστάσεις. Προσωπικά πάντα υποχωρώ και χαρακτηρίστε με όπως θέλετε.
 
Φίλε είναι και θρασύδειλοι. Αν τους στριμώξεις μόνους, ή πέσουν σε κανένα ψωμωμένο, πέφτουν στα πατώματα. Κράτα τη μαγκιά σου μέχρι τέλους άμα έχεις αρχίδια.
Μην πας μακριά οι τόσες σχολές πολεμικών τεχνών αντί το αποτέλεσμα να είναι ψυχική ισορροπία, αυτοσυγκράτηση και αυτοάμυνα οι περισσότεροι που που βγαίνουν είναι υποψήφιοι δολοφόνοι.
 
Μην πας μακριά οι τόσες σχολές πολεμικών τεχνών αντί το αποτέλεσμα να είναι ψυχική ισορροπία, αυτοσυγκράτηση και αυτοάμυνα οι περισσότεροι που που βγαίνουν είναι υποψήφιοι δολοφόνοι.
Μαχητικών τεχνών.
 
Μην πας μακριά οι τόσες σχολές πολεμικών τεχνών αντί το αποτέλεσμα να είναι ψυχική ισορροπία, αυτοσυγκράτηση και αυτοάμυνα οι περισσότεροι που που βγαίνουν είναι υποψήφιοι δολοφόνοι.
Δυο δρόμοι υπάρχουν με ψευτόμαγκες… η κανης τον μάλακα η πας φυλακή … ο καθένας διάλεγη και πέρνει
 
Μην πας μακριά οι τόσες σχολές πολεμικών τεχνών αντί το αποτέλεσμα να είναι ψυχική ισορροπία, αυτοσυγκράτηση και αυτοάμυνα οι περισσότεροι που που βγαίνουν είναι υποψήφιοι δολοφόνοι.
Μπα δεν θα το έλεγα. Προσωπικά πέντε χρόνια κικ μποξ αγωνιστικά έκανα, ποτέ μα ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να υπερβω τα όρια σε μια αντιπαράθεση λόγο σωματική δύναμης και μαχητικής ικανότητας. Ίσα ίσα επειδή ξέρω που μπορεί να οδηγηθούν τα πράγματα προτιμώ να φύγω και να μην εμπλακώ ούτε λεκτικά. Γιατί κουβέντα στην κουβέντα δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να γίνει. Υπάρχουν άνθρωποι που επιδιώκουν ( ακόμα και μεσήλικες ή και γέροι με προβλήματα υγείας) να σε φτάσουν εκτός εαυτού λόγο ηλιθιότητας.
 
Μπα δεν θα το έλεγα. Προσωπικά πέντε χρόνια κικ μποξ αγωνιστικά έκανα, ποτέ μα ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να υπερβω τα όρια σε μια αντιπαράθεση λόγο σωματική δύναμης και μαχητικής ικανότητας. Ίσα ίσα επειδή ξέρω που μπορεί να οδηγηθούν τα πράγματα προτιμώ να φύγω και να μην εμπλακώ ούτε λεκτικά. Γιατί κουβέντα στην κουβέντα δεν ξέρεις πότε τι μπορεί να γίνει. Υπάρχουν άνθρωποι που επιδιώκουν ( ακόμα και μεσήλικες ή και γέροι με προβλήματα υγείας) να σε φτάσουν εκτός εαυτού λόγο ηλιθιότητας.
Κώστα δεν τούς τσουβαλιαζω όλους και το δικό μου παιδί πήγαινε ταεκβοντό και είναι ήρεμο παιδί που δεν τσακώνεται , φυσικά είναι οι αρχές που θα πάρεις από το σπίτι και από τον δάσκαλο.
 
Μπα δεν θα το έλεγα. Προσωπικά πέντε χρόνια κικ μποξ αγωνιστικά έκανα, ποτέ μα ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να υπερβω τα όρια σε μια αντιπαράθεση λόγο σωματική δύναμης και μαχητικής ικανότητας. Ίσα ίσα επειδή ξέρω που μπορεί να οδηγηθούν τα πράγματα προτιμώ να φύγω και να μην εμπλακώ ούτε λεκτικά. Γιατί κουβέντα στην κουβέντα δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να γίνει. Υπάρχουν άνθρωποι που επιδιώκουν ( ακόμα και μεσήλικες ή και γέροι με προβλήματα υγείας) να σε φτάσουν εκτός εαυτού λόγο ηλιθιότητας.
Κωστα απλα πραγματα υποχωρεις και αποχωρεις δεν ειναι δειλια αυτο.ειδικα στην εποχη της λαθραιας κουμπουρας
 
Κώστα δεν τούς τσουβαλιαζω όλους και το δικό μου παιδί πήγαινε ταεκβοντό και είναι ήρεμο παιδί που δεν τσακώνεται , φυσικά είναι οι αρχές που θα πάρεις από το σπίτι και από τον δάσκαλο.
Μακάρι όλα τα νέα παιδιά να ασχολούνται με τη γυμναστική. Είναι μια καλή και υγιής συνήθεια. Βέβαια και το σπίτι παίζει ρόλο. Δεν είμαστε ζούγκλα αλλά πρέπει να ξέρουμε να αμυνόμαστε. Δίνει αυτοπεποίθηση και διαμορφώνει χαρακτήρες το μαχητικό άθλημα.
 
Κωστα απλα πραγματα υποχωρεις και αποχωρεις δεν ειναι δειλια αυτο.ειδικα στην εποχη της λαθραιας κουμπουρας
Δεν είναι μόνο το λαθραίο όπλο είναι και το μαχαίρι. Πολύ εύκολα τα πράγματα μπορούν να εξελιχθούν άσχημα και δυστυχώς η παραβατικότητα και η αλητεία χτυπάει κόκκινο στις εφηβικές ηλικίες. Θέλει προσοχή πολύ και εκτίμηση της κατάστασης
 
Last edited:
Το nk-43 είναι ίδιο με το mp-43? Από περιέργεια ρωτάω.

To NΚ προήλθε απο λανθασμένη "μετάφραση" των δυο ρωσικών γραμμάτων ИЖ..
Αυτό έγινε γιατί... μοιάζουν κάπως......

Δες εδώ σχετικα με τις ονομασιες....
Αυτά τα "μπερδεματα" έγιναν γιατι τα μοντέλα ήταν γραμμένα στα Ρωσικα...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-55#post-156059

Τα ίδια είναι..
Απλώς το ΜΡ είναι η τελευταία ονομασία στα μοντέλα Baikal....
 
Επειδη διαβασα καποια επιθετικα μηνυματα και ακομη δεν εχω καταλαβει τον λογο...
Θα πληροφορησω καποιους οτι πριν 40-50 χρονια το 50%(για να μην πω το 90%...) και βαλε των οπλων του χωριου,μιλαμε για μονά και διπλά... ηταν σε τετοια κατασταση και χειροτερη(λεφτα δεν υπηρχαν οποτε ο καθενας βολευοταν με οτι ειχε και οτι εβρισκε στα λεφτα που μπορουσε να διαθεσει...) μετα αρχισαν να ερχονται καινουρια οπλα απο αυτους που ηταν στα καραβια και ηταν πολλοι...και μετα αλλαξαν οι συνθηκες...
Καποια απο αυτα τα οπλα(τα "χαλασμενα"....) σκοτωσαν τοσα τρυγονια και τοσες τσιχλες που καποιοι απο εμας ουτε στα ονειρα μας...
Ποτε στα μερη μας δεν εσκασε οπλο ή εγινε ατυχημα απο τετοια περιπτωση ολα τα σκασιματα που εχουν συμβει προερχονται απο φραξιμο της καννης...
Καποιος συναδελφος εγραψε οτι το οπλο ειναι πιθανον αδηλωτο ενω αν ειχε παρακολουθησει την συζητηση απο την αρχη θα ειχε διαβασει οτι ειχα δει το δελτιο κατοχης για να δω πιο μοντελο ειναι για να παραγγειλω την παπια...
Καποιος αλλος συναδελφος εγραψε οτι "καποιος πρεπει να του κοψει τον βηχα του παππου..." Ωπα ρε φιλε..., τον ξερεις τον παππου,σε πειραξε,σε ενοχλησε, σου ζητησε να ριξεις με το οπλο του? εαν κινδυνευει καποιος (που δεν κινδυνευει, πιο πιθανο ειναι ειναι να σπασει το κοντακι που και αυτο δυσκολο το ειδα, οταν το πιασα και γνωριζοντας την χρηση του...) ειναι αυτος και μονο αυτος και δικαιωμα του και ειναι υπευθυνος για την επιλογη του(ουτε χαζος ειναι την αγαπαει την ζωουλα του...)
Ωπα χαλαρωστε...
 
...
Καποιος αλλος συναδελφος εγραψε οτι "καποιος πρεπει να του κοψει τον βηχα του παππου..." Ωπα ρε φιλε..., τον ξερεις τον παππου,σε πειραξε,σε ενοχλησε, σου ζητησε να ριξεις με το οπλο του? εαν κινδυνευει καποιος (που δεν κινδυνευει, πιο πιθανο ειναι ειναι να σπασει το κοντακι που και αυτο δυσκολο το ειδα, οταν το πιασα και γνωριζοντας την χρηση του...) ειναι αυτος και μονο αυτος και δικαιωμα του και ειναι υπευθυνος για την επιλογη του(ουτε χαζος ειναι την αγαπαει την ζωουλα του...)
Ωπα χαλαρωστε...

Εγώ ήμουν που το έγραψα αυτό Gian. Με συγχωρείς για την οξύτητα της έκφρασής μου. Όχι δεν τον ξέρω τον παππού και δεν μου έχει κάνει τίποτα. Από τη φωτογραφία έκρινα ότι το όπλο είναι πάρα πολύ άσχημα διατηρημένο και υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να είναι επικίνδυνο. Και επειδή αυτό είναι οφθαλμοφανές κατ’εμέ, μου έκανε εντύπωση πως ο κάτοχος δεν βλέπει την πιθανότητα να του συμβεί κάποιο ατύχημα και αυτό που εννοούσα «να του κοπεί ο βήχας» ήταν να του εξηγηθεί ότι δεν είναι ασφαλές ένα τόσο παραμελημένο όπλο να το κάνουμε να έρθει σε κατάσταση λειτουργίας.

Αν η κρίση μου από τη φωτογραφία είναι λανθασμένη και το όπλο είναι ασφαλές, πάλι ζητώ συγνώμη. Όμως οι φωτογραφίες άλλα δείχνουν και επίσης, εγώ μπορεί να κάνω λάθος, αλλά όπως βλέπεις σχεδόν όλοι συμφωνούν στο ότι το όπλο των φωτογραφιών είναι πάρα πολύ κακοδιατηρημένο για να το θεωρήσουμε ασφαλές.

Επιπλέον, το τί γινόταν από ανάγκη παλαιότερα καθόλου δεν πρέπει να μας απασχολεί. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και οι επιλογές από ανάγκη που έκαναν τότε, δεν είναι αποδεκτές στις μέρες μας.
 
Εγώ ήμουν που το έγραψα αυτό Gian. Με συγχωρείς για την οξύτητα της έκφρασής μου. Όχι δεν τον ξέρω τον παππού και δεν μου έχει κάνει τίποτα. Από τη φωτογραφία έκρινα ότι το όπλο είναι πάρα πολύ άσχημα διατηρημένο και υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να είναι επικίνδυνο. Και επειδή αυτό είναι οφθαλμοφανές κατ’εμέ, μου έκανε εντύπωση πως ο κάτοχος δεν βλέπει την πιθανότητα να του συμβεί κάποιο ατύχημα και αυτό που εννοούσα «να του κοπεί ο βήχας» ήταν να του εξηγηθεί ότι δεν είναι ασφαλές ένα τόσο παραμελημένο όπλο να το κάνουμε να έρθει σε κατάσταση λειτουργίας.

Αν η κρίση μου από τη φωτογραφία είναι λανθασμένη και το όπλο είναι ασφαλές, πάλι ζητώ συγνώμη. Όμως οι φωτογραφίες άλλα δείχνουν και επίσης, εγώ μπορεί να κάνω λάθος, αλλά όπως βλέπεις σχεδόν όλοι συμφωνούν στο ότι το όπλο των φωτογραφιών είναι πάρα πολύ κακοδιατηρημένο για να το θεωρήσουμε ασφαλές.

Επιπλέον, το τί γινόταν από ανάγκη παλαιότερα καθόλου δεν πρέπει να μας απασχολεί. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και οι επιλογές από ανάγκη που έκαναν τότε, δεν είναι αποδεκτές στις μέρες μας.
Ενταξει φιλε μου δεν τρεχει τιποτα αλλα πιστευω δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιουμε τετοιες εκφρασεις...
Τις φωτο για αυτο το λογο τις ανεβασα παρολα αυτα το οπλο για τη χρηση που προοριζεται(10 ντουφεκιες στις τσιχλες....) πιστευω ειναι ασφαλες...(εγω και 10 κουτια το χρονο με αυτο τα εριχνα ανετα αλλο που δεν αντεχω τον κλωτσο...)
Η αναφορα μου στο παρελθον εχει να κανει πιο πολυ για να δειξω ποσο δυσκολο ειναι να σκασει μια καννη η ενα οπλο(πιο πιθανο ειναι για μενα να σκασει απο ιδιογομωση παρα απο κατασταση...εχω τετοιο παραδειγμα που δεν εμεινε κολυμπηθροξυλο ευτυχως ο χρηστης δεν επαθε τιποτα...)και οχι για υιοθετησει καποιος αυτες τις πρακτικες...
 
Επειδή είπα κι εγώ την γνώμη μου σ'αυτο το θέμα...
Για να ανοίξει μια κάνη πρέπει να υπάρχει εμπόδιο στο εσωτερικό της.
Η επικινδυνότητα υπάρχει αν ανοίξει στην περιοχή που κρατάει το χέρι την πάπια.
Ακόμη,αν ανοίξει στην πάνω μεριά και κινδυνέψουν τα μάτια από ότι πεταχτεί από το φυσιγγι.
Αν τα κλειδιά είναι παδελα,μπορεί ν'ανοιξει το όπλο,βίαια.
Αν το ξύλο είναι σαθρό, ειδικά στην περιοχή της λαβής,μπορεί να σπάσει!
Ίσως αυτό είναι το χειρότερο απ'ολες τις ζημιές,επειδή θα κινηθεί βίαια προς τα πίσω και δεν ξέρουμε που θα σταματήσει...
Στο πρόσωπο η στον ώμο...
 
Επειδή είπα κι εγώ την γνώμη μου σ'αυτο το θέμα...
Για να ανοίξει μια κάνη πρέπει να υπάρχει εμπόδιο στο εσωτερικό της.
Η επικινδυνότητα υπάρχει αν ανοίξει στην περιοχή που κρατάει το χέρι την πάπια.
Ακόμη,αν ανοίξει στην πάνω μεριά και κινδυνέψουν τα μάτια από ότι πεταχτεί από το φυσιγγι.
Αν τα κλειδιά είναι παδελα,μπορεί ν'ανοιξει το όπλο,βίαια.
Αν το ξύλο είναι σαθρό, ειδικά στην περιοχή της λαβής,μπορεί να σπάσει!
Ίσως αυτό είναι το χειρότερο απ'ολες τις ζημιές,επειδή θα κινηθεί βίαια προς τα πίσω και δεν ξέρουμε που θα σταματήσει...
Στο πρόσωπο η στον ώμο...
Οπότε ασφαλές κυνήγι η ρώσικη ρουλέτα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top