Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
το κοστος ειναι γυρω στα 1000 ευρω. για εργασιες προτιμουν τα παλοα με απλους εξωλκεις οχι βεβαια οτι δεν γινονται στα καινουργια.εμενα προσωπικα επειδη ειμαι καρτεριτζης πιο πολυ το βαρος μου αρεσει στο δικανο γιατι δεν εχει ανακρουση
 
ΠΑΛΙΟ ΜΠΑΙΚΑΛ + Εργασιες οπλουργου κοστος ??
Καινουργιο ειναι μαγκνουμ αρα πιο βαρυ και το κοστος ιδιο ή και περισσοτερο.
Ειπαμε το κοστος ειναι αναλογα τι θελεις να κανεις. Εγω λεω παρε ενα μεταχειρισμενο κατα προτιμηση αν βρεις πριν το 2000 πηγαινε να κυνηγησεις να δεις πως νιωθεις με το οπλο και μετα βλεπεις τι θελεις να κανεις. Εγω προσωπικα αυτο που προτεινει ο ηφαιστος για ολικη αλλαγη ειμαι τελειως αντιθετος και ειναι στις τιμες του γενικα παρα πολυ ακριβος...Για τα δικα μου σε οτι εκανα μου ειχε ζητησει 850 euro και στον Αλξιου στα Ιωαννινα μετα απο υποδειξη του χρηστου που τα πηγα πληρωσα 400...Παντως αν το παρεις μη κανεις κατι τρομερο σε αλλαγες γιατι το οπλο και ετσι φυσαει!!!
 
Αλέξανδρε όσον αφορά το βάρος που ρωτάς, σαφέστατα στα χαρτιά τα 3450 είναι μεγάλο βάρος αλλά σκέψου το όπως στο ψάρεμα όπου το κατάλληλο σετάκι καλαμιού-μηχανισμού είναι αυτό που ζυγίζει καλά και όχι απαραίτητα έχει το χαμηλότερο βάρος. Ομοίως και για το τουφέκι, αν έχει καλό ζύγισμα δεν θα σε κουράζει τόσο. Και να έχεις υπόψη σου, επειδή το ξέρω από τον εαυτό μου, όλοι λέμε θέλω να ένα τουφέκι να μην με κουράζει στο περπατητό αλλά πραγματικά πόσο πολύ νομίζεις ότι θα περπατάς κάθε φορά που θα πηγαίνεις κυνήγι; Έπειτα ο καλύτερος ρυθμός περπατήματος είναι ο χαλαρός ρυθμός, το τρέξιμο δεν βοηθάει πουθενά ;)
 
Ειπαμε το κοστος ειναι αναλογα τι θελεις να κανεις. Εγω λεω παρε ενα μεταχειρισμενο κατα προτιμηση αν βρεις πριν το 2000 πηγαινε να κυνηγησεις να δεις πως νιωθεις με το οπλο και μετα βλεπεις τι θελεις να κανεις. Εγω προσωπικα αυτο που προτεινει ο ηφαιστος για ολικη αλλαγη ειμαι τελειως αντιθετος και ειναι στις τιμες του γενικα παρα πολυ ακριβος...Για τα δικα μου σε οτι εκανα μου ειχε ζητησει 850 euro και στον Αλξιου στα Ιωαννινα μετα απο υποδειξη του χρηστου που τα πηγα πληρωσα 400...Παντως αν το παρεις μη κανεις κατι τρομερο σε αλλαγες γιατι το οπλο και ετσι φυσαει!!!

αν έχεις το χρόνο δείξε μας μια φωτογραφία
 
Αλέξανδρε όσον αφορά το βάρος που ρωτάς, σαφέστατα στα χαρτιά τα 3450 είναι μεγάλο βάρος αλλά σκέψου το όπως στο ψάρεμα όπου το κατάλληλο σετάκι καλαμιού-μηχανισμού είναι αυτό που ζυγίζει καλά και όχι απαραίτητα έχει το χαμηλότερο βάρος. Ομοίως και για το τουφέκι, αν έχει καλό ζύγισμα δεν θα σε κουράζει τόσο. Και να έχεις υπόψη σου, επειδή το ξέρω από τον εαυτό μου, όλοι λέμε θέλω να ένα τουφέκι να μην με κουράζει στο περπατητό αλλά πραγματικά πόσο πολύ νομίζεις ότι θα περπατάς κάθε φορά που θα πηγαίνεις κυνήγι; Έπειτα ο καλύτερος ρυθμός περπατήματος είναι ο χαλαρός ρυθμός, το τρέξιμο δεν βοηθάει πουθενά ;)
Μάνο, το βάρος. ...είναι βάρος!
Πραγματικο,μετρήσιμο και μετά από κάποια ώρα κουραστικο.Αυτό είναι αν αμφισβήτητο.
Ένα όπλο στα 3 κιλα ειναι σίγουρα πιο ξεκούραστο από ένα άλλο στα 3,200 κοκ.Άλλο πράγμα η αίσθηση του καλοζυγισμενου και άλλο το πραγματικό βάρος και η επίπτωση αυτού,στην σωματική κόπωση! ;)
Με αφαίρεση για ξύλου,από σημεία που έχουμε τη δυνατότητα να την κανουμε,μπορούμε να γλυτώσουμε κάποια γραμμάρια.μπορεί να είναι 100-150.Αν μπει χέρι και στις ρίγες, κατεβαίνουν κατά πολύ τα γραμμάρια,μπορεί και συνολικά 300.Μόνο από την αφαίρεση μετάλλου.
Αδειάζει όμως και κατά πολύ η τσέπη,λόγω κόστους εργασιών!:(
Αφαίρεση,βάψιμο καννων από την αρχή κλπ.
 
Εγώ πάντως και δωρεάν να ήταν δεν θα ελαφρυνα το μπαικαλ μου.
Θα ξεκουρασω τα χέρια μου για να πονέσει ο ώμος μου..
Αυτή η επέμβαση είναι για τους φερματζηδες,μπεκατσα πέρδικα ορτυκι κ όπου ρίχνονται λιγα φυσίγγια..
 
Εγώ πάντως και δωρεάν να ήταν δεν θα ελαφρυνα το μπαικαλ μου.
Θα ξεκουρασω τα χέρια μου για να πονέσει ο ώμος μου..
Αυτή η επέμβαση είναι για τους φερματζηδες,μπεκατσα πέρδικα ορτυκι κ όπου ρίχνονται λιγα φυσίγγια..
+1000
 
Εγώ πάντως και δωρεάν να ήταν δεν θα ελαφρυνα το μπαικαλ μου.
Θα ξεκουρασω τα χέρια μου για να πονέσει ο ώμος μου..
Αυτή η επέμβαση είναι για τους φερματζηδες,μπεκατσα πέρδικα ορτυκι κ όπου ρίχνονται λιγα φυσίγγια..
.congrats..RESPECT.
 
Τασο το Baikal που εχω ειναι τοσο κακο στα μετρα που και χωρις μοντιφιες αφαιρεσης βαρους παλι ο ωμος μαυριζει. Αν ειχε πιο σωστο κοντακι εστω και αν δεν ηταν στα μετρα μου το φαινομενο θα ηταν λιγοτερο. Μοντιφιες τετοιες με ριγες δε θα εκανα και γω, θα προτιμουσα να δωσω ισως τα ιδια λεφτα για σωστοτερο κοντακι.
 
Εγώ δεν έχω πρόβλημα κ κυνηγάω τσιχλα..Το καλοκαίρι όμως με το φανελάκι είναι λίγο ενοχλητικό..Όχι όμως σε βαθμό που να με κάνει να "φοβηθώ"να πατησω την σκανδάλη..
Η αλήθεια όμως είναι ότι έχει κοντό κοντακι κ σε συνδυασμό με τον βακελιτη δεν είναι ότι καλύτερο..
Πιστεύω με ένα πέλμα δεν θα έχεις θέμα Βίκτωρα κ συνάμα μεγαλώνει κ το κοντακι σε όσους έχουν θέμα..
Πάντως νομίζω ότι σε όλα τα δίκαννα(όσα δεν έχουν) ένα πέλμα χρειάζεται,και προσοχή στην επιλογή των πυρομαχικων..
 
Last edited:
Χαζομαρα που δεν το βγαλα τωρα στα μπασιματα. Θα το βγαλω ομως φετος και ας ειναι δισκανδαλο και με σταθερα τσοκ
Επρεπε. Και ειναι οτι πρεπει δισκναλο με σταθερα τσοκ. Αν θες λαστιχενιο πελμα με διορθωσει στο πιτσ κι εισαι μπαμ.;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top