Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο εχω το μαμα και ενδιαμεσα πελματος κοντακιου εχω προσθεσει λαστιχο 0,6 απανω 0,5 κατω για να φερω λιγο το πιτς. απλο και φθηνο.
Το εμφανισιακα ποιο σωστο και απο θεμα ελαχιστοποιησης ανακρουσης ειναι πελμα λαστιχενιο. Βεβαια το σωστο πιτσ ειναι το 80 της εκατο που βοηθαει να μειωθει η ανακρουση για μενα.;)
 
Άμα φέρετε τα όπλα σας ακριβώς στα μέτρα σας και όχι στο περίπου θα δείτε μεγάλη διαφορά στην ανακρουση. εγώ πριν το φέρω νόμιζα ότι δεν κλοτσαει και πολύ για όπλο αδράνειας. μέχρι που έριξα 250 φυσιγγια σε ένα 2ωρο στο σκοπευτηριο και ο ωμος μου έγινε μπλε. μετά την επέμβαση όσα και να έριχνα κανένα πρόβλημα
 
Το θέμα ανάκρουση ειναι λιγο συνθετο.
Ανακρουση την οποια αντιλαμβανομαστε....που?
Στον ωμο?Στο ζυγωματικο?στα ...δαχτυλα?
Ειναι θεμα εδρασης στον ωμο?
Ειναι θεμα μεγαλης διαφορας στη μικρη-μεγαλη κλιση?
Ειναι το μηκος στο κοντακι σωστο?
Βαζουμε τα αναλογα φυσιγγια?
Ειναι δυνατον,να μη φαμε σφαλιαρα μ'ενα φυσιγγι 36γρμ,σ'εναν αυλο 18,2-3?.xm.
 
Εγώ πάντως και δωρεάν να ήταν δεν θα ελαφρυνα το μπαικαλ μου.
Θα ξεκουρασω τα χέρια μου για να πονέσει ο ώμος μου..
Αυτή η επέμβαση είναι για τους φερματζηδες,μπεκατσα πέρδικα ορτυκι κ όπου ρίχνονται λιγα φυσίγγια..
Εξαρταται,Τασο!
Εχω ριξει καραβιες φυσιγγια με τα Baikal!Δεν εχω μαυρισει ποτε τον ωμο μου.Το παλιο 43 ηταν 3.150 και το πιο καινουριο 3.030.Κανενα μα κανενα προβλημα!
Και τα δυο,με κοντακια πανω μου και με φυσιγγια,ιδιογομωσης,29-30 γρμ.
Και για να μην το παρερμηνευουμε,υπαρχουν φυσιγγια 28 γρμ που κανουν τα ματια μας...να τρεχουν δακρυα απο τα σφαλιαριδια!!.sarcastic.
Εννοειται,πως θα εκανα οτι μπορουσα κι αντεχα οικονομικα για να απαλλαξω τα χερια μου απο περιττο βαρος!;)
8 στα 10 κυνηγια μου ειναι πολυωρα περπατητα....
Οταν με το καλο θα φτασεις 40-45 και 50 χρονων και υπαρχω,ελα να ξαναμιλησουμε για τη διαφορα απο το 3.050 στο 3.200...;)
 
να πω κι εγω την αποψη μου. το μπαικαλ μου το ποζε ζυγιζει 3.450 και ειναι μπροστοβαρο. αν θα το αλαφρυνα? ποτε. η αποσταση σκανδαλη κοντακι ειναι 36,5 εκατοστα και μου καθεται κουτι. ανακρουση? τι ειναι αυτο? και 34 εχω ριξει και 36 εχω ριξει και ουτε ο ωμος μου καταλαβε τιποτα αλλα ουτε και κουραστηκε το χερι μου. ενα ολοκληρο καλοκαιρι στο σκοπευτηριο του ηπια το αιμα και δεν καταλαβα τιποτα. τι να του πουν τα 28 γραμμαρια? και στην τελικη αν ειναι να παρω ενα οπλο των 500 ευρω και να δωσω κι αλλα 700-1000 να το φτιαξω γιατι να μην δωσω 1500-1700 και να παρω κατι αλλο? το αγαπω το μπαικαλ ετσι οπως ειναι κι ετσι θα το αφησω.να σημειωσω οτι εχω 18,4 αυλο και στις 2 καννες
 
να πω κι εγω την αποψη μου. το μπαικαλ μου το ποζε ζυγιζει 3.450 και ειναι μπροστοβαρο. αν θα το αλαφρυνα? ποτε. η αποσταση σκανδαλη κοντακι ειναι 36,5 εκατοστα και μου καθεται κουτι. ανακρουση? τι ειναι αυτο? και 34 εχω ριξει και 36 εχω ριξει και ουτε ο ωμος μου καταλαβε τιποτα αλλα ουτε και κουραστηκε το χερι μου. ενα ολοκληρο καλοκαιρι στο σκοπευτηριο του ηπια το αιμα και δεν καταλαβα τιποτα. τι να του πουν τα 28 γραμμαρια? και στην τελικη αν ειναι να παρω ενα οπλο των 500 ευρω και να δωσω κι αλλα 700-1000 να το φτιαξω γιατι να μην δωσω 1500-1700 και να παρω κατι αλλο? το αγαπω το μπαικαλ ετσι οπως ειναι κι ετσι θα το αφησω.να σημειωσω οτι εχω 18,4 αυλο και στις 2 καννες
Φιλε Ευρι,αν θα βρεις κατι στα 1500-1700,που πληρει τις προσδοκιες σου ....το παιρνεις και φευγεις!!!
Να μη βαλεις ομως ουτε 1€ απο κει και περα!:)
Να μη χρειαστει πειραγμα στα ξυλα,after market chokes,ζυγισμα κλπ.
Εχεις κατι υποψη σου σ'αυτα τα χρηματα?
Αν ναι,παρτο!!
Και "χερατα"να μην εχεις τα χρηματα,δανεισου και παρτο!!
Φυσικα,αντιλαμβανεσαι ποια ειναι η διαφορα!!
Αγοραζεις κατι,με ποιοτητα απο τη γεννηση του,μια καλη βαση και πανω σ'αυτο χτιζεις το δικο-καταδικο σου!
Στα μετρα και τις βλητικες απαιτησεις σου....
Δεν αξιζει?
Η μηπως,ενα οπλο για να "αξιζει",πρεπει το ονομα του να ξεκιναει απο Be η Βr?
Εκτος και το βλεπεις σαν κατι παροδικο στα χερια σου και θελεις να "κραταει" τιμη.
Τοτε τα πραγματα,ειναι διαφορετικα!
 
ναι ρε φιλε γιαννη. εχω υποψιν κατι που πληρει ολα αυτα που λες πλην τα λεφτα που θα δωσω για κοντακι χεχεχε. κι επειδη εχω δει και τα τσοκακια του και πως δουλευουν λεγεται highlander.λιγο παραπανω απο 1700 αλλα αξιζει το καθε ευρω. και αρχιζει απο fr
.yel.
 
ναι ρε φιλε γιαννη. εχω υποψιν κατι που πληρει ολα αυτα που λες πλην τα λεφτα που θα δωσω για κοντακι χεχεχε. κι επειδη εχω δει και τα τσοκακια του και πως δουλευουν λεγεται highlander.λιγο παραπανω απο 1700 αλλα αξιζει το καθε ευρω. και αρχιζει απο fr
.yel.
Παρτο,παρτο!!!!!!!!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Του Ευριπιδη ειναι Spartan, και οι προδιαγραφες του ειναι αλλες. Το δικο μου ειναι Ussr και το κοντακι ειναι υπερβολικα κοντο. Ομολογω ομως οτι με φυσιγγια ιδιογομωσης θα μεταμορφωθει
Βικ,βλητικα ειναι φωτια!!
Η δουλεια ειναι πως θα τα βαζεις μεσα στην τουφεκια.Για αριστετοχειρα,αυτα ειδικα,ειναι λιγο....καπως....κλπ...
Δεν ξερω αν με καταλαβες....
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βικ,βλητικα ειναι φωτια!!
Η δουλεια ειναι πως θα τα βαζεις μεσα στην τουφεκια.Για αριστετοχειρα,αυτα ειδικα,ειναι λιγο....καπως....κλπ...
Δεν ξερω αν με καταλαβες....
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ρε γεροντα ολο με γριφους μιλας. μην γινεσαι ασπρος γκανταλφ κι εσυ
.RESPECT.
 
Καλησπέρα φίλε μου. Προσφάτως μέτρησα τα εργοστασιακά τσοκ από την 153 μου, γιατί ψάχνομαι και εγώ για καινούρια έσω-έξω της carlson's, τα blued, σε I.C. και I.M.
baikal_zpsovqqtcbo.png
αρα αν εχω καταλαβει σωστα ο ασος ο εργοστασιακος της μπαικαλ ειναι εξτρα φουλ αν συγκρινεις απο αλες εταιριες το 3αρι το τσοκ της φουλ λιγο ανοιχτο και το 4αρι του 3αρι αν καταλαβα σωστα !!! αν στεκει αυτο υπαρχει εξηγησει γιατι εχω δουλεψει πολυ τα εργοστασιακα της τσοκακια και ειχα θεμα μεχρι που καταλαβα τι παιζει προτου δω αυτον τον πινακα τωρα καταλαθος τον ειδα δεν ειχα δει την απαντησει καλα τοτε !!

αλλα καταλαβα καλα αυτο ειναι δηλαδι με λιγα λογια ειναι πιο σφιχτα τα εργοστασιακα τσοκ της μπαικαλ οπως φενετε στον πινακα με συγκρισει της καρλονσν η αλον τσοκ ??

οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι απο οτι φενετε θα βγει πορισμα που με ειχε πολυ απασχολησει !!
 
για να το λετε εσεις κατι θα ξερετε περισοτερο ,,, απλα εγω στο κυνηγι θα ορκιζομουν το αντιθετο απο οτι εχω καταλαβει !!

ειχα χρονια το 3αρι το εργοστασιακο απανω και επερνα πουλια αλλα εχανα και πολλα απο σχετικα κοντινες αποστασεις σιγουρα πουλια δηλαδι σε βολη ,, μια δοση με εποιασε τρελα και ειχα το φουλ μονο για αρκετο καιρο παλι εχανα αρκετα πουλια σηγουρα αλλα οτι το επιανε το αφηνε σεκος ,, φετος απο την αρχη εκανα μια δοκιμη με το 4αρι και μπορω να πω μου εκατσε στα κυνηγια που κανω καλητερα απο ολα σε θεμα να πεφτει το θηραμα ειναι και τα φυσιγκια αλλα τι βλεπω λεω στην πραξει σε κανονικες αποστασεις και σε μακρινες φυσικα σε πλαισια 30-35 μετρα μαξ ειχα πολυ καλα αποτελεσματα ,, και μετα απο αυτον τον πινακα που εβαλε ο φιλος λεω μιπς γιαυτο ειχα αυτα τα θεματα γιατι τεριαζουν ετσι οπως τα βλεπω στον πινακα !!!
 
αν δειτε στην σελιδα 25 που ο φιλος εβαλε της συγκρισεις !! τι γνωμη εχετε κανω καποιο λαθος ετσι οπως τα βλεπω οτι δειχνουν πιο σφιχτα ??
 
αρα αν εχω καταλαβει σωστα ο ασος ο εργοστασιακος της μπαικαλ ειναι εξτρα φουλ αν συγκρινεις απο αλες εταιριες το 3αρι το τσοκ της φουλ λιγο ανοιχτο και το 4αρι του 3αρι αν καταλαβα σωστα !!! αν στεκει αυτο υπαρχει εξηγησει γιατι εχω δουλεψει πολυ τα εργοστασιακα της τσοκακια και ειχα θεμα μεχρι που καταλαβα τι παιζει προτου δω αυτον τον πινακα τωρα καταλαθος τον ειδα δεν ειχα δει την απαντησει καλα τοτε !!

αλλα καταλαβα καλα αυτο ειναι δηλαδι με λιγα λογια ειναι πιο σφιχτα τα εργοστασιακα τσοκ της μπαικαλ οπως φενετε στον πινακα με συγκρισει της καρλονσν η αλον τσοκ ??

οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι απο οτι φενετε θα βγει πορισμα που με ειχε πολυ απασχολησει !!
Καλησπέρα στην ομάδα!
Από ερασιτεχνική μέτρηση με ψηφιακό παχυμετρο της 155 το F είναι 17,52 αντί 17,4 όπως θα έπρεπε και M είναι 18,03 αντί 17,9 ενώ ένα M της Gemini που πήρα είναι 17,91.
 
αν δειτε στην σελιδα 25 που ο φιλος εβαλε της συγκρισεις !! τι γνωμη εχετε κανω καποιο λαθος ετσι οπως τα βλεπω οτι δειχνουν πιο σφιχτα ??
Δε καταλαβες λάθος,συμφωνα με τον παραπάνω πίνακα φαίνονται πιο σφιχτά.
 
εγω παντως εχω της τζεμινι και το 3αρι που δινει και 5 ποντους εκτος και το 2αρι που δινει αν θυμαμαι καλα 12 εκτος και δεν ξετρελαθηκα να σε πω την αληθεια οπου πεφταν και με τα μαμα πεφταν και με αυτα και μπορω να σε πω με τα τζεμινι ειχα και πιο πολλα χαμενα πουλια τι να πω δεν ξεω δεν με κατσαν εμενα καλα !!!τα μαμα με κατσαν πιο καλα στο κυνηγι !!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top