Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μα να σε πω την αληθεια φιλε αριστο χωρις να ασχολουμε με χαρτονια πολυ και δοκιμες μονο για το κυνηγι να σε πω που ριχνω πολλα φυσιγκια σε θηραματα ο πινακας του φιλου που εβαλε μου κολαει παρα πολυ και το ειχα καταλαβει και μονος μου στα πουλια γιαυτο φετος εχω παθει πλακα με το εργοστασιακο της μπαικαλ και δεν το βγαζω με τιποτα απο πανω μου ηρθε πολυ καλα σε βολες απο 15-35 μετρα μαξ ολα τα πουλια πεφτουν πατσαβουρια σχεδον ειναι και τα φυσιγκια αλλα φετος μου εκατσε πολυ καλα το 4αρι της μπαικαλ γιατι μιπως δολευει σαν 3αρι λιγο ανοιχτο κατι τετοιο !! ενω το 3αρι που δολευα χροναι εγω της μπαικαλ επερνα πολλα πουλια αλλα εχανα και πολες φορες τα αχαστα και κοιταζα μια το οπλο και μια τα φυσιγκια απορουσα κατι δεν μου καθονταν καλα ηταν πολυ σφιχτες η κατανομες γιατι συνφωνα με τον πινακα το 3αρι που δουλευα εγω ηταν σχεδον σαν φουλ ,, δεν μιλαω για το εργοστασιακο φουλ της μπαικαλ αστο αυτο δεν το κντευω καν πλεον με αυτα που βλεπω ακου εξτρα φουλ πηρα και με αυτο πουλια αλλα τα αχαστα αυξηθηκαν χαχα !!

με εκανε εντυπωσει με λιγα λογια ο πινακας αυτος γιατι στο κυνηγι αυτα μου εβγαιναν αυτα ακριβως χωρις να ξερω τι παιζει ακριβως και να μπερδευομαι με τα τσοκ σαν μαλακας στην ουσια κυνηγουσα με το 3αρι και αυτο ηταν φουλ ανοιχτο ,, γιαυτο φετος με το 4αρι της μαμας δεν φευγει πουλι ,, τι να πω οσο ζεις μαθαινεις !!
 
Θα συμφωνησω και εγω... Για τα μαμισια δεν ξερω, γιατι με το που πηρα το οπλο (153) τα εδωσα κατ'ευθειαν..
Τα αντικατεστησα με έσω-έξω, IC και ΙΜ της Carlson's, 4αρι και 2αρι δηλαδη... εμεινα εκπληκτος απο το 4αρι που δεν αφηνει σχεδον τιποτα να παει χαμενο, ενω με το 2αρι, ενα στα 20 φυσιγγια επιανε τοπο, χωρις υπερβολες... μαλλον δεν συγχωρει και πολλα λάθη.....
 
καλημερα στην παρεα.
σας είχα ρωτησει για παλια δικανα και σημερα ηταν η μερα της δοκιμης του IJ26 που αγορασα.
οι εντυπωσεις ειναι:
με 28 mezzo lambro ok
30 mezzo lambro παλευεται
32 mezzo lambro κλωτσαει ο ρωσσος...
έκανα ομως βολες που δεν τις ειχα ξανακανει.
αρχιζω να απορρω πως θα βρεις το πουλι που θα χτυπησεις τοσο μακρια.sarcastic.
 
IJ26 που αγορασα.
Καλοριζικο κ καλές τουφεκιες,Πολύ καλή αγορά .well done.
32 mezzo lambro κλωτσαει ο ρωσσος...
Δες μήπως σου είναι κοντό το κοντακι.
έκανα ομως βολες που δεν τις ειχα ξανακανει.
αρχιζω να απορρω πως θα βρεις το πουλι που θα χτυπησεις τοσο μακρια.sarcastic.
Κοινή διαπίστωση από όλους τους κατόχους μπαικαλ με σταθερά τσοκ..:)
 
καλημερα στην παρεα.
σας είχα ρωτησει για παλια δικανα και σημερα ηταν η μερα της δοκιμης του IJ26 που αγορασα.
οι εντυπωσεις ειναι:
με 28 mezzo lambro ok
30 mezzo lambro παλευεται
32 mezzo lambro κλωτσαει ο ρωσσος...
έκανα ομως βολες που δεν τις ειχα ξανακανει.
αρχιζω να απορρω πως θα βρεις το πουλι που θα χτυπησεις τοσο μακρια.sarcastic.
με σκυλο μονο
.my man.
 
τραβηξα τουφεκιες που μεχρι τωρα δεν είχα τυχη και ειδα συνεφο πουπουλα, αλλα τα πουλια δεν επεσαν.
αρα ηταν μακρινα για τα φυσιγγια που είχα. στο τελος τραβηξα και σε ενα κορακι και την ακουσε.hunter.
οσο για το κοντακι ειναι πιο μακρύ απο την καραμπίνα μου και εχει και πελμα ....
 
τραβηξα τουφεκιες που μεχρι τωρα δεν είχα τυχη και ειδα συνεφο πουπουλα, αλλα τα πουλια δεν επεσαν.
αρα ηταν μακρινα για τα φυσιγγια που είχα. στο τελος τραβηξα και σε ενα κορακι και την ακουσε.hunter.
οσο για το κοντακι ειναι πιο μακρύ απο την καραμπίνα μου και εχει και πελμα ....
ΠΟΥ,σε κλωτσαει Αλεξανδρε?
 
αλλα φετος μου εκατσε πολυ καλα το 4αρι της μπαικαλ γιατι μιπως δολευει σαν 3αρι λιγο ανοιχτο κατι τετοιο !
Το 4αρι δίνει συμφωνα με το manual 40% στα 35μέτρα.Παίρνεις πουλιά με αυτό ,γιατί το κοντάκι δεν ειναι στα μέτρα σου.Για αυτό και με ποιο κλειστά τσόκ δημιουργείται θέμα και χανεις θηραματα.Αν και προσωπικά το φούλ το έχω μόνιμα στην πάνω κάννη γιατί το 3* μου φαίνεται λίγο.Προσωπικά και στο περηπατητό δεν έχω κανένα θέμα αν σημαδεψω καλά πέφτουν τούφα!
upload gif

καλημερα στην παρεα.
σας είχα ρωτησει για παλια δικανα και σημερα ηταν η μερα της δοκιμης του IJ26 που αγορασα.
οι εντυπωσεις ειναι:
με 28 mezzo lambro ok
30 mezzo lambro παλευεται
32 mezzo lambro κλωτσαει ο ρωσσος...
έκανα ομως βολες που δεν τις ειχα ξανακανει.
αρχιζω να απορρω πως θα βρεις το πουλι που θα χτυπησεις τοσο μακρια.sarcastic.
Καλορίζικο φίλε.Δοκίμασε lambro sporting .
 
τραβηξα τουφεκιες που μεχρι τωρα δεν είχα τυχη και ειδα συνεφο πουπουλα, αλλα τα πουλια δεν επεσαν.
αρα ηταν μακρινα για τα φυσιγγια που είχα. στο τελος τραβηξα και σε ενα κορακι και την ακουσε.hunter.
οσο για το κοντακι ειναι πιο μακρύ απο την καραμπίνα μου και εχει και πελμα ....

Ξεπουπουλιασμενα ειχαμε και μεις προχτες, ομως συνηθως το ξεπουπουλιασμα σημαινει οτι η τουφεκια σου ειναι πισω, κοιλια κυριως, οποτε φευγει μεν ενας κοσμος φτερα, αλλα δεν παιρνει σκαγια σε σημειο που να πεσει αμεσα. Συνηθως τα ξεπουπουλιασμενα ή τα τραυματισμενα υποκυπτουν μετα απο λιγα λεπτα. Συνηθως λοιπον τα ξεπουπουλιασματα ειναι βολες που μενουμε οριακα πισω
 
Γιαννη δεν προσεξα να είναι μονο πανω ννιμιζω ότι είναι κανονικα σε όλο τον ωμο.
το χτένι έρχεται καλά νομίζω.
Βικτωρα το κοτσύφι το βαρεσα μακρια και ήταν στην ευθεία μου και ξεμακρενε,
το κορακι ήταν σχεδον καθετα αλλα ψηλα και την εφαγε νομιζω μια χαρα.
 
Κοιτα η αισθηση οτι το πετυχαινεις που σου αφηνει η τουφεκια ειναι σωστη. Εσυ βλεπεις ολο το στοχο, φτερα τα παντα, ομως ο στοχος ειναι το σωμα του, και κυριως ο θωρακας με τα ζωτικα οργανα, σημειο απειρως μικροτερο απο οτι βλεπουμε στον αερα. Φαντασου την τσιχλα ξεπουπουλιασμενη, μιλαμε για ενα πολυ μικρο στοχο, οποτε το 1-2 εκατοστα στα 25-30 μετρα, φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι να ξεφυγουν. Δεν ειναι βεβαια ο κανονας, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα αδυνατον τα σκαγια Νο 9 στα 30-35 μετρα με ενα οποιοδηποτε φυσιγγι να μην μπορουν να τρυπησουν το φτερωμα και το σωμα μιας τσιχλας. Εννοω βεβαια οτι το φυσιγγι ειναι σωστα γεμισμενο
 
Παρε ενα κουτακι και τραπ και σκητ και σπορτιγκ και δοκιμασε, αλλωστε η φετινη χρονια το επιτρεπει. Η ανακρουση ομως να ξερεις εχει να κανει και με την ταχυτητα οχι μονο με το βαρος της γομωσης.
 
ευχαρισστω για τις συμβουλες.
θα παρω 1 κουτι απο τραπ σκεετ και σπορτινγ και θα τα τσεκαρω και σε χαρτι και σε κυνήγι.
Για τα 28 τα χρησημοποιησα και σε χαρτι χθες και σε πουλια σημερα
τα 30 και 32 μονο χαρτι χθες και απανωτα.
το ΣΚ θα κανω ξανα τεστ και με περισσοτερα φυσιγγια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top