Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φιλε την 153 δεν την εχω πιασει καν στα χερια μου.Η155 εχει βαρος 3100 περιπου με 66ποντους κανη και φλατζες αλλαγης κλισης που δεν ξερω αν ειχε το 153 και βασικα το πηρα για περπατητο λογω οτι ειναι ελαφρυ αλλα δυστυχως δεν εχω παει ακομη.Μολις μπορεσω και παω θα γραψω εντυπωσεις.Παντως εκεινες τις ημερες που ημουν για φασσα με αφησε πολυ ικανοποιημενο.
 
θα σας πω λοιπον για την 155 την οποια την κυνηγησα λιγο προπερσι και μετα την πηρε ο γιος ο μεγαλος και της εχει ρουφηξει το αιμα κυριολεκτικα οτι ειναι απιστευτο οπλο για τα λεφτα της.πολυ καλοζυγισμενο καμμια σχεση με 153 και απροβληματιστο στη λειτουργεια του και με καλη τουφεκια.ενα προβλημα που εντοπισα αλλα δεν μας ενοχλει και τοσο ειναι οτι η μανα ξεβαφει πολυ ευκολα.κατα τ αλλα κανενα μα κανενα προβλημα.ο χρονος ομως θα δειξει αν εχει τις αντοχες της 153.επειδη εμεις κανουμε επι το πλειστον καρτερισια κυνηγια την πηρα με 71 π.καννη
 
παρεπιπτοντως επειδη ειμαι και ζηλιαρης προχθες που πηγαμε για τσιχλες και τον εβλεπα να ντουφεκαει ζηλεψα κι εβγαλα απ τη ντουλαπα το δικανακι μου(baikal εννοειται)το ξελαδωσα και ειμαι ετοιμος για το σ/κ καιρου επιτρεποντος
 
ναι τασο ποζε με ασπρη βαση γραφει spr-310 κι εχει στο πλαι βιομηχανικα σκαλισματα με φασιανους.καποιο στιγμη θα το βγαλω φωτογραφια να το δεις.εχω ευχαριστηθει πολλα κυνηγια τσιχλα μ αυτο.του χρονου λεω αν ειμαστε καλα να παω και σε καμμια φασσα να δω τι γινεται.σου λεω προχθες ζηλεψα και το εβγαλα αμεσως και το ετοιμασα.το ειχα παρει μταχ.350-400 δεν θυμαμαι καλα
 
Οτι αποτέλεσμα είχες κ στην τσίχλα θα έχεις και στην φασσα:)
Το Σπόρτινγκ θα έχει διαφορετικό τσοκαρισμα μαλλον.Ομως στην ουσία θα έχεις δυο παρόμοια όπλα(νομίζω)...Θυμαμε που το 27αρι παλιά εβγενε με δυο ζευγάρια καννες το ενα ζευγάρι για κυνηγι κ το άλλο για σκοπευτηριο..
 
Last edited:
ακομα βγαινει ετσι και νομιζω οτι το εχει οκυργιας.αλλα η κανη η κυνηγετικη ειναι στανταρ τσοκαρισμα 50 φουλ.η διαφορα του sporting ειναι οτι εχει porting στις καννες και μηκος 75 εκ.ενω το δικο μου εχει 72,5.τα τσοκακια ειναι τα ιδια
 
λοιπον εχθες απο την πορωση που ειχα για το δικκανο εφυγα σφαιρα μετα τη δουλεια (εννοειται οτι η μιτσουμπα εβγαλε φτερα) κι εφτασα στον κυνηγοτοπο γυρω στις 4.30 πουλια βεβαια αφαντα.κατα τις 5.15 μεχρι τις 5.30 μου βγηκανε 3 τσιχλακια εριξα 3 tordo 30αρια και πηρα 2 πουλακια.ελα μωρη BAIKALAAAAAAAAAAAAAAAA.παιδια ειδικα την πρωτη που ητανε και λιγο μακρινη την καταευχαριστηθηκα και δεν μ ενοχλησε καθολου που δεν βγηκανε αλλες.χαρηκα και τον σκυλο που την βρηκε σε δυσκολο σημειοι.αυτη η 1 ωρα που πηγα μου ανοιξε ρε παιδια τη καρδια.καιρος 10 βαθμοι με υγρασια και τα 30αρια μια χαρα δουλεψανε
 
λοιπον εχθες απο την πορωση που ειχα για το δικκανο εφυγα σφαιρα μετα τη δουλεια (εννοειται οτι η μιτσουμπα εβγαλε φτερα) κι εφτασα στον κυνηγοτοπο γυρω στις 4.30 πουλια βεβαια αφαντα.κατα τις 5.15 μεχρι τις 5.30 μου βγηκανε 3 τσιχλακια εριξα 3 tordo 30αρια και πηρα 2 πουλακια.ελα μωρη BAIKALAAAAAAAAAAAAAAAA.παιδια ειδικα την πρωτη που ητανε και λιγο μακρινη την καταευχαριστηθηκα και δεν μ ενοχλησε καθολου που δεν βγηκανε αλλες.χαρηκα και τον σκυλο που την βρηκε σε δυσκολο σημειοι.αυτη η 1 ωρα που πηγα μου ανοιξε ρε παιδια τη καρδια.καιρος 10 βαθμοι με υγρασια και τα 30αρια μια χαρα δουλεψανε

Έτσι ακριβώς Ευριπίδη! Αλλάζει όλη η ψυχολογία! Μπράβο! .well done.
 
Εγώ δεν το βολευτηκα..Αλλά δεν ειχε την σωστή διάμετρο μάλλον γιατί κουνιόταν το πέλμα αριστερα δεξιά κ το έβγαλα γιατί δεν μπορούσα να πετύχω τσίχλα..
Με βάση αυτών που μου είπες θα κοιτάξω να βρω κάτι πιο εφαρμοστό.
Τον βακελιτη τον έβγαλες?
 
Καλησπέρα. Εχω ενα baikal IJ26 (απο τον πατέρα μου, του το εφεραν απο ρωσια πριν το 1970 το οποιο κανει φοβερες ντουφεκιες). Επίσης εχω ενα baikal IZ27 αγορα το 1987 και μια benelli rafaello spesial. To παλιο baikal επειδη ο πατέρας μου δεν το πρόσεχε ρωτησα σε πολυ γνωστο οπλουργο στην ηπειρο για βαψιμο ξυλο και μεταλα και καποιο σφιξιμο στα κλειδια που πιθανως θελει και μου ζητησε 400,00 euro. Μου ειπε δε οτι το οπλο ειναι σπανιο και θα αξιζει σιγουρα 1500,00 euro αν το φτιαξει. Εχει καποιος το ιδιο οπλο η αν γνωριζεται κατι μη δωσω τσαμπα 400,00 euro
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top