Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν γραφει πουθενα baikal παντως και πισω στο πελμα εχει μεσα σε ενα παραλληλογραμμο ενα βελος και γυρω γυρω απ το πελμα μια ασπρη ριγα.
Έτσι ακριβώς και το izh 54 του παππού μου κατασκευασμένο το 1961 δεν γράφει πουθενά τον κατασκευαστή, το μόνο διακριτικό είναι αυτό που περιγράφεις στο πέλμα.
 
Έχω δει ένα 20αρι μονοκαννο σοβιετικο αγορασμένο μετά το 1980 κ κατω απο το βελος έγραφε μπαικαλ..Επίσης το δικό μου 43αρι σοβιετικο αγορασμένο λιγο πριν το 1990 είχε το ίδιο ακριβώς πελμα με τα σημερινα μπαικαλ(χωρίς το βελος)Με την μόνη διάφορα ότι το πελμα είναι λίγο πιο στενό στο μήκος από τα σημερινα ρωσικά.Άρα με όσα λέτε συμπεραίνω ότι τα μπαικαλ που είχαν για σύμβολο ένα βελος σκέτο ήταν κατασκευής πριν το 1980..
 
Last edited:
Λογικά στο πέλμα κάτω από την ασπίδα με το βελος έπρεπε να αναγραφόταν η λέξη baikal.
Πολυ ισχυρίζονται ότι τα παλιά σοβιετικα μπαικαλ είχαν λίγο καλύτερη ποιότητα από τα σημερινα..
Εγώ πάντως αν ποτέ πάθει κάτι το μπαικαλακι μου(χτυπάω ξύλο..)πάλι για σοβιετικο θα κοιταξω..Μπορεί να μην θεωρούνται τα πιο όμορφα οπλα εμφανισιακα..Έχουν όμως κάτι που με ελκύουν πολύ...love..
Μήπως είμαι ολίγον παλαιομοδιτης??.asking..asking.
Τιμια οπλα με το απολυτο value for money κατα τη γνωμη μου. Το μονο που δε μου αρεσε ηταν το υπερβολικα κοντο κοντακι
 
Έχω δει ένα 20αρι μονοκαννο σοβιετικο αγορασμένο μετά το 1980 κ κατω απο το βελος έγραφε μπαικαλ..Επίσης το δικό μου 43αρι σοβιετικο αγορασμένο πριν το 1990 είχε το ίδιο ακριβώς πελμα με τα σημερινα μπαικαλ(χωρίς το βελος)Με την μόνη διάφορα ότι το πελμα είναι λίγο πιο στενό στο μήκος από τα σημερινα ρωσικά.Άρα με όσα λέτε συμπεραίνω ότι τα μπαικαλ που είχαν για σύμβολο ένα βελος σκέτο ήταν κατασκευής πριν το 1980..
Ναι Τασο το δικο μου ειναι 1965 κατασκευη, εχω και ενα πλαγιοκαννο του παππου μου του 80 κατι και γραφει πισω baikal
 
Έγραφε 1965 κάπου η το κατάλαβες κοιτώντας τα δυο πρώτα νούμερα του όπλου?
Έμενα τα δυο πρώτα νούμερα του όπλου είναι το 87..Αλλά δεν ξέρω αν κατασκευάστηκε τότε..Πάντως σίγουρα μετά το 1980 αγοραστηκε.Το μονοκαννο μου αγορασμένο το 1998 τα δυο πρώτα νούμερα είναι το 98..Τυχαίο?
 
Last edited:
Παντως καποιες τουφεκιες με λαμπρο πρασινο (ναι εκεινο με τα σκαγια Λαυριου) πυρκαλ μαυρο και δορκας εξπορτ ακομη της θυμαμαι με αυτο το οπλο....
Πιστεύω ότι όποιον κάτοχο μπαικαλ κ να ρωτησουμε κανείς δεν πρόκειται να έχει παράπονο για τις τουφεκιες αυτών των όπλων...
 
Πιστεύω ότι όποιον κάτοχο μπαικαλ κ να ρωτήσουμε κανείς δεν πρόκειται να έχει παράπονο για τις τουφεκιές αυτών των όπλων...
Τασο θα συμφωνήσω.. ο λόγος που έχουμε οι περισσότερη αυτήν την αίσθηση απο τα baikal ειναι η υπερβολικά στιβαρή και ανθεκτική κατασκευή σε τιμή χαμηλή με απόδοση κατι παραπάνω απο αξιοπρεπή .
η δικιά μου εμπειρία μικρή .. αλλα αν κανείς αναζητήσει άρθρα του Κυπριδιμου , γράφει σαν να πρόκριτε για κάποιο πανάκριβο αγγλικό και θεωρώ οτι ειναι απο τους αντικειμενικότερους υου χώρου.
κατάλαβα ψάχνοντας για το "φαινόμενο " baikal οτι κανένα απο χαρακτηριστικά του δεν ήταν τυχαίο !
πχ. το εξαιρετικό ατσάλι (απομεινάρια πολεμικών όπλων ), ανώτερο των Άγγλων , ο στενός αυλός που ειχε μιαρότερες απέτισες σε βάρος σκαγιών ( που παρείχε τοτε το καθεστώς) ή το κοντό κοντάκι του εξηγεί ο jnp
και άλλα ππολά που είχαν την λογική τους για την τότε εποχή, που δεν απέχει τελικά πολύ απο μια ψύχραιμη απλή και πρακτική λογική σήμερα .
 
Εγν δεν προκειται να το πουλουσα ποτε απλως αναφερα το ποσο που μου ειχε πει ο οπλουργος. Πλεον τωρα που εχω τις καταλληλες συστασεις για αναπαλαιωση θα το αναβασω φωτο πριν και μετα να το δειται, οπως θα κανω και με το IZ27.
 
πχ. το εξαιρετικό ατσάλι (απομεινάρια πολεμικών όπλων )
Αυτο έχει αποδειχθεί παραμύθι. Δήθεν ότι φτιαχνοταν από ράγες τρένων η τη θωρακιση τανκς η από καννες κανονιων. Όλα τα έχω ακούσει.
Η Ρωσία έχει τεράστια παραγωγή σιδήρου δεν έχει ανάγκη από παλιοσιδερα.
 
Last edited:
Αυτο έχει αποδειχθεί παραμύθι. Δήθεν ότι φτιαχνοταν από ράγες τρένων η τη θωρακιση τανκς η από καννες κανονιων. Όλα τα έχω ακούσει.
Η Ρωσία έχει τεράστια παραγωγή σιδήρου δεν έχει ανάγκη από παλιοσιδερα.
Οντως δεν στεκουν αυτα. Εξαλου η εταιρεια που βγαζει τα baikal ειναι ο κορυφη στη ρωσια
 
Αυτο έχει αποδειχθεί παραμύθι. Δήθεν ότι φτιαχνοταν από ράγες τρένων η τη θωρακιση τανκς η από καννες κανονιων. Όλα τα έχω ακούσει.
Η Ρωσία έχει τεράστια παραγωγή σιδήρου δεν έχει ανάγκη από παλιοσιδερα.
κ. Γιάννη το πιθανότερο είναι να έχετε δίκιο , έχω ακούσει και εγώ πολλά σενάρια για αυτά τα μέταλλα ,
σύμφωνα παντος με τον Κυπρίδιμο, εχω διαβάσει αρκετές φορές σε άρθρα του οτι το ατσάλι τους ειναι εξαιρετικό και το θεωρεί ανώτερο απο εκείνο τον αγγλικών χειροποίητων.
 
Με τα καλύτερα λόγια για το ατσάλι τους μιλάει κ ο χατζιωτης..
Το ξύλο του δεν θεωρείτε ότι καλύτερο αλλά προσωπικά λίγο με ενδιαφερει,Δεν θα το βάλω για έπιπλο στο σπίτι μου..Εξάλλου όσο κ να τα προσέχουμε μοιραία κάποτε τα ξύλα των όπλων θα ταλαιπωρηθούν στον κυνηγοτοπο..
 
Με τα καλύτερα λόγια για το ατσάλι τους μιλάει κ ο χατζιωτης..
Το ξύλο του δεν θεωρείτε ότι καλύτερο αλλά προσωπικά λίγο με ενδιαφερει,Δεν θα το βάλω για έπιπλο στο σπίτι μου..Εξάλλου όσο κ να τα προσέχουμε μοιραία κάποτε τα ξύλα των όπλων θα ταλαιπωρηθούν στον κυνηγοτοπο..
Στα ξύλα η ένσταση μου και η απορία μου ειναι οτι εφόσον όλα γίνονται πλέον με τορνους και προγράμματα, δεν θα μπορούσαν άραγε να αντιγραψουν ένα κοντακι και μια πάπια ενός επιτυχημένου οπλου υψηλής βάσης όπως το Falkonet η το Browning και να μην έχει κανένας παράπονο;
Και ας ξαναριχναν την ποιοτητα του ξύλου σε επίπεδο οξιας όπως παλιότερα.
Με ένα τέτοιο κοντακι θα το αγόραζα με κλειστά μάτια μόνο για την πλάκα μου.
 
Last edited:
δεν θα μπορούσαν άραγε να αντιγραψουν ένα κοντακι και μια πάπια ενός επιτυχημένου οπλου υψηλής βάσης όπως το Falkonet και να μην έχει κανένας παράπονο;
Δεν έχει τύχει να δω απο κοντά φαλκονετ.Πολυ κυνηγοί το θεωρούν ως το καλύτερο ποζε που έβγαλε ποτέ η εταιρια.
Τα ξύλα τι ιδιαιτερότητα είχαν?
 
Δεν έχει τύχει να δω απο κοντά φαλκονετ.Πολυ κυνηγοί το θεωρούν ως το καλύτερο ποζε που έβγαλε ποτέ η εταιρια.
Τα ξύλα τι ιδιαιτερότητα είχαν?
Τα μέτρα του Falkonet ήταν σαν της Rem 1100, έκαναν σχεδόν σε όλους.Το έχω ξαναπεί η περίφημη τουφεκιά των παλιών Franchi οφειλόταν στα μέτρα των κοντακιων και όχι στις καννες.
DSC_0001_17_copy.jpg

Εξισου καλα θα ταιριαζαν και τα μέτρα του browning.
 
Last edited:
Το δικο μου ειναι αγορασμενο το 1991, και γραφει Made in USSR. Δισκανδαλο με απλους εξολκεις, εξαιρετικα κοντο κοντακι, και σκαλισμα που θα το εκανε 10χρονος την ωρα του διαλειματος. Προσωπικα θα προτιμουσα να μην ειχε καν, ας ηταν απλες η βασεις χωρις σκαλισμα. Παρολα αυτα, παρολο το βαρος του, με ειχε συντροφεψει πιστα για σχεδον μια 10ετια, χωρις να παραπονεθει απο τα μαυρα C7 που εριχνα χειμωνα-καλοκαιρι. Αβαριες ειχε παθει ελαχιστες, μια φορα καβαλλησε ο εξολκεας τον καλυκα απο τα Baikal φυσιγγια που δοκιμαζα, και αλλη μια φορα ειχε σπασει κατι, με αποτελεσμα μετα τον πυροβολισμο να μπαινει αυτοματα η ασφαλεια. Το πρωτο δεν ξανασυνεβει, το δευτερο διορθωθηκε και εκτοτε δουλευει ρολοι, αν και εχω να ριξω απο το 2011. Τιμιο οπλο οπως λενε και οι προηγουμενοι, λιγη προσοχη να εδιναν στα ξυλινα μερη (σε ορισμενα θυμιζουν σανιδι που το εχεις ισιωσει με γυαλοχαρτο - χωρις να εχουν κλεισει τα κενα), και στο εξωτερικο φινιρισμα ή την αδρανοποιηση της βαφης, και θα μιλουσαμε για ενα διαμαντι στην αγορα οπλων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top