Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βικτωρα για τα λεφτά του μια χαρά οπλακια είναι.
Για να μην πω ότι λίγα δίνεις και πολλά περνεις;)
Έμενα ευτυχώς καμία αβαρια μέχρι τώρα..και του έχω αλλάξει τα φώτα στα μπαμ μπουμ.sarcastic.
Δεν αντιλέγω σε ότι λες.Σιγουρα όλο κ κάποιες βλάβες θα βγάλει κάποια στιγμή και σίγουρα κάτι θα ζητήσει..
 
Εγω απο το 1987 που ειχα αγορασει το IZ27 μεχρι σημερα το παραμικρο προβλημα και εχω ριξει ολων των ειδων τα φυσιγγια αλλα επιτοπλειστον κυνηγουσα παντα με neovelox, g7 και champion. Απο το 1997 που αγορασα τη benelli το baikal το χρησιμοποιω μονο στις τσιχλες και τις μπεκατσες, εχει ριξει χιλιαδες φυσιγγια χωρις το παραμικρο προβλημα. Το iz26 που εφερε ο πατερας μου απο ρωσια πριν το 1970 και ο πατερας μου κυνηγουσε μεχρι το 2011 που εφυγε απο τη ζωη το μοναδικο προβλημα που παρουσιασε ηταν οτι επεφτε η ασφαλεια μετα την πρωτη ντουφεκια ειχε χαλαρωσει το ελατηριο και αυτο τα τελευταια χρονια. Ηταν τοσο αμηλετεο το προβλημα που απλα ειχε βαλει ενα χαρτακι για να μην πεφει η ασφαλεια.
 
Παιδιά με τα baikal ρίχνουμε ατσάλινα σκάγια? Το δικό μου ειναι μοντέλο 2007 και τα τσοκ γραφουν steel shoot(τα 4 και 3 άστρα). Το λέω γιατι οι κάννες δεν έχουν την σφραγίδα για τα ατσάλινα. Μέχρι ποσα γραμμάρια μπορώ να ρίξω ? Είδα τα λαμβρο 30 γρ.
 
Τολη δεν ξέρω αν ειναι πιστοποιημενο για ατσαλινα το μπαικαλ σου.. Ωστόσο το σαιτ της lambro λέει αυτο:

Όπλα χωρίς πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια.

Μπορούν και αυτά να ρίξουν φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια, ωστόσο με τους παρακάτω περιορισμούς:

1)Να μην χρησιμοποιούνται σκάγια με διάμετρο μεγαλύτερη των 3,25 χιλιοστών.
2)Tα φυσίγγια να μην υπερβαίνουν τα 12 Ns ορμής (Ορμή=Ταχύτητα {στα 2,5μ} x βάρος σκαγίων). Στην πράξη το όριο είναι 30 γρ. με ταχύτητα όχι μεγαλύτερη των 400 μ/δ ή 28γρ με 425μ/δ.
3)Για καλύτερες συγκεντρώσεις είναι προτιμότερο να αποφεύγονται τα τσοκ 1-2 άστρων.

Με βάση τα παραπάνω, Η LAMBRO δημιούργησε το STEEL CLASSIC 30, ένα φυσίγγι για το κυνήγι μικρών υδροβίων ειδικά μελετημένο ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα σε κάνες χωρίς πιστοποίηση ατσάλινων σκαγίων και σε όπλα που έχουν δοκιμαστεί στα 900 bar (πχ. ορισμένα ρώσικα).
 
Last edited:
Τάσο σε ευχαριστώ για την απάντηση..Θα το σκεφτώ αρκετά αν θα βάλω ατσάλινα.. Με τίποτα δεν θέλω να πάθει ζημιά ο ρώσσος μου... Σκοπεύω να το κρατήσω μάχιμο , να κυνηγούν και τα εγγόνια μου με αυτό!.shoot.
 
Μιας και είμαστε στην ίδια ομάδα, θα σας παραθέσω μερικές φωτό απο βολές σε χαρτόνια. Οπως θα δείτε οι συγκεντρώσεις δεν είναι ανάλογες με τα τσόκ απο τα οποία βλήθηκαν τα φυσίγγια.
Πρώτη εικόνα με 3 άστρα στα 32 μεγάλα βήματα. Μου την βγάζει γυρισμένη όμως. είναι με τα γραμματα κάτω.
YKlj3U1.jpg

δεύτερη φωτο με 3* στα 10 μεγάλα βήματα.
vQMnuTQ.jpg
 
Μιας και είμαστε στην ίδια ομάδα, θα σας παραθέσω μερικές φωτό απο βολές σε χαρτόνια. Οπως θα δείτε οι συγκεντρώσεις δεν είναι ανάλογες με τα τσόκ απο τα οποία βλήθηκαν τα φυσίγγια.
Πρώτη εικόνα με 3 άστρα στα 32 μεγάλα βήματα. Μου την βγάζει γυρισμένη όμως. είναι με τα γραμματα κάτω.
YKlj3U1.jpg

δεύτερη φωτο με 3* στα 10 μεγάλα βήματα.
vQMnuTQ.jpg
Η πρώτη τουφεκιά σου έχει φύγει πάνω δεξιά. Χρειάζεται βελτίωση είναι πολύ αραιη η κατανομή.
Τη δεύτερη, αφού δεν είναι διασπορας, για ποιο λόγο την εριξες στα 10 περίπου μέτρα;
 
Η πρώτη τουφεκιά σου έχει φύγει πάνω δεξιά. Χρειάζεται βελτίωση είναι πολύ αραιη η κατανομή.
Τη δεύτερη, αφού δεν είναι διασπορας, για ποιο λόγο την εριξες στα 10 περίπου μέτρα;
H δευτερη ήταν churchill test... Οι κατανομές είναι όντως χάλια... ευελπιστώ με aftermarket ckokes τα πραγματα να αλλαξουν.
 
H δευτερη ήταν churchill test... Οι κατανομές είναι όντως χάλια... ευελπιστώ με aftermarket ckokes τα πραγματα να αλλαξουν.
Αν σημαδεψες στο σημειο που συναντώνται τα τσαλακωματα, η τουφεκια είναι ας πούμε 60/40.Αλλά το τεστ γίνεται στα 14,5 μέτρα με πέντε τουφεκιες.
Το τσοκακι είναι της βαικαλ;
Πολλές φορές φταίει το φυσίγγι και όχι το όπλο. Με άλλα φυσιγγια συγκεντρωτικα το έχεις δοκιμάσει;
 
Αν σημαδεψες στο σημειο που συναντώνται τα τσαλακωματα, η τουφεκια είναι ας πούμε 60/40.Αλλά το τεστ γίνεται στα 14,5 μέτρα με πέντε τουφεκιες.
Το τσοκακι είναι της βαικαλ;
Πολλές φορές φταίει το φυσίγγι και όχι το όπλο. Με άλλα φυσιγγια συγκεντρωτικα το έχεις δοκιμάσει;
Ναι ειναι τα εργοστασιακά. Το 1* δίνει 60% στα 30-35 μέτρα.. Εχω δοκιμάσει πολλές διαφορετικές εταιρείες.... ¨ολες το ίδιο αποτέλεσμα.. Λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση έδωσαν τα rem express long range 35,5 gr, RC4 Caccia Serie Oro 35gr, Lambro καφέ 33gr, Rottweil weidmaisheill 36 gr. Εχω σταμπάρει το τσοκακι carlsons se extra full (συσφιξη 0.9 mm επι του αυλού 18.4 mm).
 
Ναι ειναι τα εργοστασιακά. Το 1* δίνει 60% στα 30-35 μέτρα.. Εχω δοκιμάσει πολλές διαφορετικές εταιρείες.... ¨ολες το ίδιο αποτέλεσμα.. Λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση έδωσαν τα rem express long range 35,5 gr, RC4 Caccia Serie Oro 35gr, Lambro καφέ 33gr, Rottweil weidmaisheill 36 gr. Εχω σταμπάρει το τσοκακι carlsons se extra full (συσφιξη 0.9 mm επι του αυλού 18.4 mm).
Το extra full ειναι λιγο επιφοβο,στη θεση σου θα αρχιζα με 2*.
 
Το extra full ειναι λιγο επιφοβο,στη θεση σου θα αρχιζα με 2*
Ελεγα να πάρω το extra full γιατί έχει σύσφιξή σχεδόν ενα χιλιοστό επι του αυλού. είναι δηλαδη full σχεδόν. Ελeγα να βάζω στην κάτω κάννη το φούλ εργοστασιακό (60% συγκεντρωση) και στην πάνω το carlsons για να πιάσω μια συγκέντρωση 70 -75%. Κάνω κάποιο λάθος?
 
Έχεις κάνει δοκιμές με 2* όπως σου πρότεινε ο Γιάννης και δεν έμεινες ευχαριστημένος;
 
Έχεις κάνει δοκιμές με 2* όπως σου πρότεινε ο Γιάννης και δεν έμεινες ευχαριστημένος;
δεν δοκίμασα 2*.. πήρα σαν σημείο αναφορας την εσωτερική διάμετρο του εχτρα φουλ carlson και ειναι στην ουσία φούλ σε σύγκριση με τον αυλο μου, για αυτό είπα να το πάρω. Α:ν πιστεύεται ΄΄οτι το 2αρι θα ναι καλύτερο θα σας εμπιστευτώ. Απλα τα carlsons είναι για 18.5 mm αυλους ενω οι δικοι μου ειναι 18.4 για αυτο έχω σκαλώσει.llk.
 
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά με την τουφεκιά του φουλ που είδα στις δοκιμές που έκανες, απογοητεύτηκα. Εγώ φουλ, πόσο μάλιστα extra δεν θα έβαζα ποτέ σε Baikal. Τώρα από εκεί και πέρα ότι σου πουν οι δοκιμές. Είσαι ευχαριστημένος με την βλητική ικανότητα του όπλου σου, σε σχέση με αυτά που βλέπεις από άλλους, φίλους κτλ. Σκοτώνει μακριά τις φάσσες και τα παπιά;
 
εχω την μπαικαλ την μ153 την συνθετικια τι να πω ρε παλικαρια δεν ξερω τι να πω γιαυτο το οπλο τι τραβαει και δεν το λεει τι να πω απο υγρασιες απο φυσιγκια καθε μερα στον βαλτο πολες φορες και πρωι και απογευμα με βροχες με λασπες ποσες φορες με εχει πεσει στο μπατακι και θυμηθηκα εκεινο το ρωσο στο βιντεακι που το ξεπλενει στην λιμνη ,,ετσι και εγω μπουγαδα στο καναλι και μετα συνεχεια στο βαρεμα η αληθεια ειναι οτι η κανη εχει (σκουριασει) αλλα την βαφω καθε χρονο με σπρει απο εμπλοκες λιγα πραγματα δεν θελει χαμηλο προφιλ καλυκα απο 16 και πανω και οχι πολυ ελαφριες γομωσεις 24-28 !!! το μυστικο ειναι να ειναι καλα λαδωμενω κλειστρα κ.λ.π παντως δεν καταλαβαινει τιποτα !!! πιστευω οτι αφου δεν χαλασε στα χερια μου ακομα ειναι δυνατο οπλο κατι επρεπε να παθει με τοσες συμετοχες τοσα φυσιγκια τοσο βρωμια σαν γλιτσα το εχω εχει ασπρισει απο μαυρο αλλα εκει κραταει !!!δεν θα ξεχασω γνωριζω ενα τυπο στο κυνηγι εχει μια βιτσι ολοκαινουργα ελαμπε ωραιο οπλο μαρεσε αντε ελα τον λεω να σε κατσουμε καρτερι μπαινουμε μεσα στα καλαμια αυτος κρατουσε το οπλο σαν μωρο να μην γρατζουνιστει ρε πλακα μας κανεις του λεω και γελαω εγω εχω μπροστα το μπαικαλ και σαν ραβδι εσπαγα τα καλαμια το οπλο αδειο φυσικα ,,ναι με λεει τοσα λεφτα τι να κανω τι να πω ρε φιλε τον λεω εσυ ξες επιτιδες το πεταξα και κατω κανα 2 φορες στην λασπουρα και τρελαθηκε ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!! με λιγα λογια ειναι γερα οπλα
 
δεν δοκίμασα 2*.. πήρα σαν σημείο αναφορας την εσωτερική διάμετρο του εχτρα φουλ carlson και ειναι στην ουσία φούλ σε σύγκριση με τον αυλο μου, για αυτό είπα να το πάρω. Α:ν πιστεύεται ΄΄οτι το 2αρι θα ναι καλύτερο θα σας εμπιστευτώ. Απλα τα carlsons είναι για 18.5 mm αυλους ενω οι δικοι μου ειναι 18.4 για αυτο έχω σκαλώσει.llk.
Τα Carlson είναι ποιοτικά τσοκ και στα νούμερα σκαγιων που αναφέρεις, το 2* πιστεύω θα αποδώσει πολύ καλά. Αυτό είχα δει σε ίδιο όπλο φίλου με εσω έξω τσοκ.
 
δεν δοκίμασα 2*.. πήρα σαν σημείο αναφορας την εσωτερική διάμετρο του εχτρα φουλ carlson και ειναι στην ουσία φούλ σε σύγκριση με τον αυλο μου, για αυτό είπα να το πάρω. Α:ν πιστεύεται ΄΄οτι το 2αρι θα ναι καλύτερο θα σας εμπιστευτώ. Απλα τα carlsons είναι για 18.5 mm αυλους ενω οι δικοι μου ειναι 18.4 για αυτο έχω σκαλώσει.llk.

φιλε kastoras εδω έχω μια ανάλυση που ειχα κανει για των αδελφό μου σχετικά με την πραγματική σύσφιξη των carlson σε αυλό baikal 18,4 . ίσος σου είναι χρήσιμη .
ο αδελφος μου πήρε το mod και δουλεύει πιο ανοιχτά απο το μαμα αλλα με σφιχτό κέντρο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top