Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα μπαικαλ όντως έχουν σκληρές σκανδαλες.Ομως όχι σε τέτοιο βαθμό που λες..Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα..
Και η δεύτερη σκανδάλη είναι το ίδιο?
Εγώ στο πλάγιο μου η πρώτη είναι κάπως σκληρή(χωρίς να έχω κανένα θέμα)κ η δεύτερη πιο μαλακη..Αυτό το έχω δει και σε άλλα πλαγια που δεν ήταν μπαικαλ..
Οπωσδήποτε θέλει οπλουργο γιατί είναι πολύ βασανιστικό όπως το περιγράφεις..Τι να το κανεις ένα όπλο που για να τουφεκισεις το σκέφτεσαι...
Άσε που οι βολές με τόσο σκληρές σκανδαλες πάνε όπου θέλουν κάποιες φορές..
Ειναι και οι δυο το ιδιο σκληρες απο οταν το πηρα και το περιεργο μετα απο τοσα χρονια και χρηση παραμενουν το ιδιο. Το πλαγιοκανο που εχω απο τον πατερα μου το IJ26 καμια σχεση μαλακες οι σκανδαλες μια χαρα. Τοσα χρονια δεν το κοιτουσα το συγκεκριμενο προβλημα γιατι το χρησιμοποιουσα μονο το χειμωνα και πραγματικα επειδη οι ντουφεκιες που κανει το οπλο ειναι εντυπωσιακες υπεθετα οτι θα ειναι ολα το ιδιο. (τρυγονια,φασσες,και παπια παω μονο με τη benelli) .Παντως σε λιγες ημερες θα το παω στον Αλεξιου στα Ιωαννινα που εχω μαθει τα καλυτερα για βαψιμο,φινιρισμα, και θα δουμε τι μπορει να κανει στο συγκεκριμενο προβλημα.
 
Το θέμα αυτό θέλει οπλουργο ικανό και γνώστη για να κάνει αυτή την επέμβαση..Και από ότι διαβάζω ο Αλεξίου είναι ένας από αυτούς..
"Τσακώθηκα"το καλοκαίρι που μας πέρασε με ένα φίλο γιατί ήθελε να πάει το δίκαννο του για την ίδια επισκευή σε έναν μπάρμπα που ειναι και καλά είναι ο οπλουργος του διπλανου χωριού..
 
Ειναι και οι δυο το ιδιο σκληρες απο οταν το πηρα και το περιεργο μετα απο τοσα χρονια και χρηση παραμενουν το ιδιο. Το πλαγιοκανο που εχω απο τον πατερα μου το IJ26 καμια σχεση μαλακες οι σκανδαλες μια χαρα. Τοσα χρονια δεν το κοιτουσα το συγκεκριμενο προβλημα γιατι το χρησιμοποιουσα μονο το χειμωνα και πραγματικα επειδη οι ντουφεκιες που κανει το οπλο ειναι εντυπωσιακες υπεθετα οτι θα ειναι ολα το ιδιο. (τρυγονια,φασσες,και παπια παω μονο με τη benelli) .Παντως σε λιγες ημερες θα το παω στον Αλεξιου στα Ιωαννινα που εχω μαθει τα καλυτερα για βαψιμο,φινιρισμα, και θα δουμε τι μπορει να κανει στο συγκεκριμενο προβλημα.
Πέτρο εχω γράψει και εγω πολες φορές για την δουλειά του Αλεξίου και πιστεύω θα σε ικανοποιήσει .
Εντελώς συμβουλευτηκα αν δεν το βιάζεσαι πήγαινε το μετά την λήξη τής κυνηγετικής περιόδου να στο πιάσει με ησυχία.
 
και πραγματικα επειδη οι ντουφεκιες που κανει το οπλο ειναι εντυπωσιακες
Πετρο δοκιμασε καποτε να το πάρεις και στα παπια κ στα τρυγόνια κ φασσες και θα δεις..Δεν χρειάζεται να ανέβεις σε γραμμάρια με αυτό το όπλο..
 
Πέτρο εχω γράψει και εγω πολες φορές για την δουλειά του Αλεξίου και πιστεύω θα σε ικανοποιήσει .
Εντελώς συμβουλευτηκα αν δεν το βιάζεσαι πήγαινε το μετά την λήξη τής κυνηγετικής περιόδου να στο πιάσει με ησυχία.
Χρηστο εχεις δικιο μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο και κανονισα να το παω τελος φλεβαρη μαλλον. Υπαρχει μια πιθανοτητα να το παω λιγο νωριτερα αλλα δεν θα βιαστω το εχουμε συζητησει , και σε ευχαριστω που μου ειχες πει για τον Αλεξιου. Αν θυμασαι θα του παω και το IJ26 οπωs ειχα πει
 
Πετρο δοκιμασε καποτε να το πάρεις και στα παπια κ στα τρυγόνια κ φασσες και θα δεις..Δεν χρειάζεται να ανέβεις σε γραμμάρια με αυτό το όπλο..
Πριν παρω τη benelli το 1997 κυνηγουσα μονο με το baikal οποτε οντως εχω κανει ερκετα κυνηγια στα συγκεκριμενα, ειδικα στα τρυγονια ηταν η αδυναμια μου. Αλλα να λιγο το ενα φυσιγγιο παραπανω λογω και των συγκεκριμενων θηραματων, λιγο πιο μαλακες οι ντουφεκιες,το χτυπημα απο τις σκανδαλες, χρησιμοποιω τη benalli. Παντως στα τρυγονια φετος θα το χρησιμοποιησω παλι. Εριχνα παντα με g7 και neo velox αλλα απο περυσι που ριχνω σχεδον παντα του καραμανιδη δεν τα αλλαζω με κανενα!!!
 
καλησπερα στην ομαδα μπαικαλ χαχαχαχ λοιπον φιλαρακια θα ηθελα αν καποιος εχει την μ153 και εχει μετρισει τα τσοκ να μας πει λιγο την διαμετρο απο τα τσοκ τα μανισια 1,3,4 που εχει να δω τι παιζει και μετα να μας πουν καπιοι που ασχολουνται με αυτα αν αξιζει η αγορα καπιου αλου τσοκ κ.λ.π !!!
 
Χρηστο εχεις δικιο μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο και κανονισα να το παω τελος φλεβαρη μαλλον. Υπαρχει μια πιθανοτητα να το παω λιγο νωριτερα αλλα δεν θα βιαστω το εχουμε συζητησει , και σε ευχαριστω που μου ειχες πει για τον Αλεξιου. Αν θυμασαι θα του παω και το IJ26 οπωs ειχα πει
Ναι θυμάμαι που τα είχαμε πει Πετρο .. πάντως μιας που θα πας και για βαφή θα σου έλεγα να σκεφτείς την αφαίρεση της μεσαίας ρίγα που ειχα κάνει και εγώ .
το αποτέλεσα περα απο αισθητικό (εμένα μου αρέσει πολύ) αλλάζει προς το καλύτερο το ζύγισμα του όπλου και ελαφραίνει το σύνολο (3,130γρ αν θυμάμαι καλά ).. και το σημείο που ισορροπούσε το βάρους του ήταν στα 12,7cm περίπου από την πρώτη σκανδάλη
αν θες να πάρεις μια ιδέα για το αισθητικό να μπεις εδώ θα δεις το baikal που είχα φτιάξει.
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-s-pose-διασκευασμένο.305/
 
Ναι θυμάμαι που τα είχαμε πει Πετρο .. πάντως μιας που θα πας και για βαφή θα σου έλεγα να σκεφτείς την αφαίρεση της μεσαίας ρίγα που ειχα κάνει και εγώ .
το αποτέλεσα περα απο αισθητικό (εμένα μου αρέσει πολύ) αλλάζει προς το καλύτερο το ζύγισμα του όπλου και ελαφραίνει το σύνολο (3,130γρ αν θυμάμαι καλά ).. και το σημείο που ισορροπούσε το βάρους του ήταν στα 12,7cm περίπου από την πρώτη σκανδάλη
αν θες να πάρεις μια ιδέα για το αισθητικό να μπεις εδώ θα δεις το baikal που είχα φτιάξει.
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-s-pose-διασκευασμένο.305/[/QUOT
Το έχω δει και οντως φαινεται πολυ εντυπωσιακό. Θα ήθελα ομως να το δω και απο κοντα αν εχει καποιο αλλο εκει ο Αλεξιου, θα το συζητησω και μαζι του και αν οντως περα απο την αισθητικη βελτιωνει και τη λειτουργικότητα του οπλου τοτε θα το κάνω
 
Ναι θυμάμαι που τα είχαμε πει Πετρο .. πάντως μιας που θα πας και για βαφή θα σου έλεγα να σκεφτείς την αφαίρεση της μεσαίας ρίγα που ειχα κάνει και εγώ .
το αποτέλεσα περα απο αισθητικό (εμένα μου αρέσει πολύ) αλλάζει προς το καλύτερο το ζύγισμα του όπλου και ελαφραίνει το σύνολο (3,130γρ αν θυμάμαι καλά ).. και το σημείο που ισορροπούσε το βάρους του ήταν στα 12,7cm περίπου από την πρώτη σκανδάλη
αν θες να πάρεις μια ιδέα για το αισθητικό να μπεις εδώ θα δεις το baikal που είχα φτιάξει.
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-s-pose-διασκευασμένο.305/
Προσωπικά Χρήστο θα είχα αφαιρέσει και την επανω ριγα ειδικά αν το όπλο είχε τσοκακια. Θα ήταν άριστο και για περπατητο κυνήγι με βαρος τρία κιλά το πολύ και ακομα καλυτερο ζυγισμα.
 
ρε πως με ψησατε ετσι?οχι οτι ηθελα και πολυ.γινεται προγραμματισμος για αγορα ρωσσου δισκανδαλου πλαγιου φυσικα.κοιταξα και το franchi highlander αλλα δεν φτανουνε τα οικονομικα
Ευριπίδη πόσο; και εγώ το σκέφτομαι την επόμενη σεζόν θα έχω καινούργιο όπλο. ..Εγώ θα το προτιμουσα με απλούς εξολκεις και σταθερά τσοκ 1-3*
 
ρε πως με ψησατε ετσι?οχι οτι ηθελα και πολυ.γινεται προγραμματισμος για αγορα ρωσσου δισκανδαλου πλαγιου φυσικα.κοιταξα και το franchi highlander αλλα δεν φτανουνε τα οικονομικα
Άντε με το καλό Ευριπίδη..Δεν θα το μετανιώσεις να το ξέρεις..:)
 
BAIKAL IJ-58MA MADE IN USSR το πρώτο μου όπλο που αγόρασα σε ηλικία 16 ετών το 1984 στο ονομα ενός θείου μου μιας και ήμουν ανήλικος.Κλασσικά 1&3*71 εκατοστά.Στην αρχή μου κοπάναγε τα δάχτυλα ακόμα και με ελαφριές γομωσεις,του μακρυνα το κοντάκι με ένα πέλμα και όλα καλά.Νομίζω η αξία του είναι μεγαλύτερη από την τιμή του.Φτηνό,αξιόπιστο,ελαφρύ(κατά την γνωμη μου),πολύ καλές ντουφεκιές.Με αυτό πορεύτηκα για αρκετά χρόνια και είμαι απολυτα ευχαριστημένος σε όλα τα κυνήγια που το χρησιμοποίησα (ορτύκια,τρυγώνια,τσίχλες,υδρόβια).Ακόμα και τώρα ντουφεκάω ελαφρώς καλύτερα με αυτό σε σχέση με τις μπερέτα,κάνω πιο γρήγορη επώμιση(ίσως λόγω ζυγίσματος) και μου "έρχεται πιο γρήγορα στο μάτι".Σε καρτέρι πάντα αυτό παιρνω γιατί μου δίνει επιλογή να χρησιμοποιήσω διαφορετικό φυσίγγι και σε διαφορετικό τσοκάρισμα,αναλόγως ποσο κοντα ή μακρυά περνάει το θήραμα..hunter.1


 
Ευριπίδη πόσο; και εγώ το σκέφτομαι την επόμενη σεζόν θα έχω καινούργιο όπλο. ..Εγώ θα το προτιμουσα με απλούς εξολκεις και σταθερά τσοκ 1-3*
Ο αντιπρόσωπος το εχει 450 γιουρια..Αυτό με την μαύρη βάση τους απλούς εξωλκεις,1-3 τσοκ.
Άλλου ίσως το βρεις ακριβότερα αλλα ίσως και φθηνότερα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top