Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέχασα..Μύρο αν βρεις σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένο μπαικαλ σοβιετικό και σε καλη τιμή τότε χτυπα το και δεν θα χασεις..;)
Εκτός και αν ψάχνεις για καινούργιο..
Όταν λες σοβιετικο, τι να κοιτάξω ποιες οι διαφορές Τάσο;
 
Το BAIKAL μου το IJ27 που ειναι made in ussr αγορα το 1985 παντως σε δυο οπλουργους που ειχα παει μου ελεγαν αλλη αξια αυτό και άλλη αυτα που ειναι τωρα, μου εδιναν μαλιστα και οι δυο 500,00 για να το κρατησουν για ανταλλαγη. Δεν συζητω βεβαια για το IJ26 το πλαγιοκανο που εχω απο το πατερα μου, αγορα κατευθειαν απο την πρωην σοβιρτικη ενωση πριν το 1970, καμμια σχεση με τα εδω
 
Όταν λες σοβιετικο, τι να κοιτάξω ποιες οι διαφορές Τάσο;
Τα μπαικαλ μέχρι το 1990 περίπου ήταν made in ussr (πρωην σοβιετικη ενωση)μετα ολα οπως ηταν φυσικο εγιναν made in russia..
Τα σοβιετικά είχαν 18,2 άυλο ενώ τα σημερινά έχουν 18,4..
Καπιοι λένε πως τα παλια ηταν καλυτερα..
Εγώ αυτο ξέρω είναι τόσο τα σοβιετικά όσο και τα ρωσικά είναι εξίσου γερά όπλα.
Έχω δει αρκετά σοβιετικά πλαγιοκαννα και ένα μάλιστα ηταν σε άθλια κατάσταση..
Αυτό που παρατήρησα ηταν ένα:
Σε κανένα μα κανένα δεν είχαν κουνησει τα κλειδιά του!!
Το 43αρι που έχω από τον παππού μου είναι τρομερά στιβαρό όπλο και να σκεφτείς ότι ο παππούς μου ότι έβρισκε του έβαζε..Πηγενε στο κατάστημα κ έλεγε θέλω ένα κουτί 5αρια έτσι άπλα..Ούτε γραμμάρια ούτε τίποτα δεν κοίταζε..
 
Το BAIKAL μου το IJ27 που ειναι made in ussr αγορα το 1985 παντως σε δυο οπλουργους που ειχα παει μου ελεγαν αλλη αξια αυτό και άλλη αυτα που ειναι τωρα, μου εδιναν μαλιστα και οι δυο 500,00 για να το κρατησουν για ανταλλαγη. Δεν συζητω βεβαια για το IJ26 το πλαγιοκανο που εχω απο το πατερα μου, αγορα κατευθειαν απο την πρωην σοβιρτικη ενωση πριν το 1970, καμμια σχεση με τα εδω
Πέτρο κάποτε είχα πάει κυνήγι με έναν εδώ οπλοπωλη και μόλις είδε το δίκαννο με ρώτησε αν το πουλάω,Του είπα ένα όχι σαν τις 28ης Οκτωβρίου..
Δεν ξέρω γιατί αλλα ψάχνουν πολλοί καταστηματάρχες τα σοβιετικα..
Ας πούμε ότι ειναι κατά κάποιο τρόπο "συλλεκτικά" στις μέρες μας..
 
Να δεις που ο πατερας μου εριχνε και αυτος ολων τα ειδων τα φυσιγγια ουε γραμαρια κοιταζε ουτε τιποτα. Συνηθως βεβαια εριχνε με G7 ηταν η αδυναμια του και μετα με super champion.Εφτιαχνε και μονος του αρκετα παντα με συνταγη g7 αλλα ουτε ζυγαριες ακριβειας ουτε τιποτα. Πραγματικα οσα χροναι κυνηγω δεν εχω δει οπλο να κανει τετοιες ντουφεκιες καποιες φορες εκανα το σταυρο μου. Εξωτερικα σημερα το οπλο εναι χαλια δεν το προσεχε ο πατερας μου (καλη του ωρα εκει ψηλα που ειναι....) και θα το παω οπως εχω πει στον Αλεξιου στα Ιωαννινα για φινιρισμα, και βαψιμο τα κλειδια του ομως ειναι σαν να το αγορασα σημερα!!!
 
Πέτρο κάποτε είχα πάει κυνήγι με έναν εδώ οπλοπωλη και μόλις είδε το δίκαννο με ρώτησε αν το πουλάω,Του είπα ένα όχι σαν τις 28ης Οκτωβρίου..
Δεν ξέρω γιατί αλλα ψάχνουν πολλοί καταστηματάρχες τα σοβιετικα..
Ας πούμε ότι ειναι κατά κάποιο τρόπο "συλλεκτικά" στις μέρες μας..
Όσο συλλεκτικη είναι η Α302 άλλο τόσο συλλεκτικά είναι και τα απλά παλιά ρώσικα δικαννα.
Καλό κολπο για να κονομανε οι πονηροι.Εξαίρεση αποτελούν κάποια λιγοστά κομμάτια που δεν υπάρχουν εδώ.
Για εμένα τα καινούργια είναι καλύτερα, ειδικά με τα τσοκ. Τους φτιάχνεις αν θες ένα σωστό κοντακι, αλλάζεις λίγο και την πάπια και είσαι άρχοντας.
Όσον αφορά το ένα και μοναδικό δικαννο της Breda το Andromeda, πιστεύω ότι όσοι το πήραν ήταν πολύ τυχεροί και γιαυτό δεν βλέπεις να τα πουλάνε. Φτιαγμένο από την Beretta με καννες της Breda.
 
Last edited:
Για εμένα τα καινούργια είναι καλύτερα, ειδικά με τα τσοκ.
Αν εννοείτε ότι ειναι καλύτερα απο την άποψη ότι η Ρώσοι έβαλαν τσοκ(επιτέλους) και έκαναν τον άυλο των 18,2 18,4 θα συμφωνήσω.
Αν εννοείς ότι ειναι καλύτερα απο άποψη αντοχής τότε θα πω ότι η αντοχές και στα δυο ειναι ίδιες.
Και φυσικά τα σοβιετικά ειναι περισσότερα χρόνια δοκιμασμένα.
 
Όσο συλλεκτικη είναι η Α302 άλλο τόσο συλλεκτικά είναι και τα απλά παλιά ρώσικα δικαννα.
Καλό κολπο για να κονομανε οι πονηροι.
Για εμένα τα καινούργια είναι καλύτερα, ειδικά με τα τσοκ. Τους φτιάχνεις αν θες ένα σωστό κοντακι, αλλάζεις λίγο και την πάπια και είσαι άρχοντας.
Εξαίρεση αποτελούν κάποια λιγοστά κομμάτια που δεν υπάρχουν εδώ.
Όσον αφορά το ένα και μοναδικό δικαννο της Breda το Andromeda, πιστεύω ότι όσοι το πήραν ήταν πολύ τυχεροί και γιαυτό δεν βλέπεις να τα πουλάνε. Φτιαγμένο από την Beretta με καννες της Breda.
Απλα καταπληκτικο οπλο και οντως δυσευρετο. Παντως εγω περιμενω την απαντηση για το brawning που ελεγα το b425
 
Γνωστός μου οπλοεκμεταλλευτης μου ζήτησε περισυ 1000ευρώ για ένα σ/ποζε made in Russia, χωρίς να έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο. Όταν την ιδια στιγμή πουλιοντουσαν σε αυτή την τιμή σύγχρονα 686 με τσοκακια.! Τι άλλο θα δούμε σε αυτό τον τόπο!
 
Αν εννοείτε ότι ειναι καλύτερα απο την άποψη ότι η Ρώσοι έβαλαν τσοκ(επιτέλους) και έκαναν τον άυλο των 18,2 18,4 θα συμφωνήσω.
Αν εννοείς ότι ειναι καλύτερα απο άποψη αντοχής τότε θα πω ότι η αντοχές και στα δυο ειναι ίδιες.
Και φυσικά τα σοβιετικά ειναι περισσότερα χρόνια δοκιμασμένα.
Ακριβώς για τους λόγους που γράφεις Τασο.(+λίγο μακρυτερους κωνους).
Όσον αφορά την αντοχή είναι θέμα ιδιοκτήτη καθαρά.
Αν το προσέχεις σε προσεχει.
 
Αν το προσέχεις σε προσεχει.
Συμφωνω και πολύ μαλιστα!!.well done.
Όμως δεν ειναι κανόνας..Οπλα που περιπιοντουσαν απο τους κατόχους έβγαλαν βλάβες..
Και κάποια αλλα με σκουριες κ κακομεταχείριση άντεξαν και αντέχουν.
Εννοείται ότι δεν λέω να μην τα προσέχουμε:)
 
Γνωστός μου οπλοεκμεταλλευτης μου ζήτησε περισυ 1000ευρώ για ένα σ/ποζε made in Russia, χωρίς να έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο. Όταν την ιδια στιγμή πουλιοντουσαν σε αυτή την τιμή σύγχρονα 686 με τσοκακια.! Τι άλλο θα δούμε σε αυτό τον τόπο!
Ειναι κάποιοι έμποροι που αλίμονο και παει άνθρωπος που δεν γνωρίζει απο οπλα φυσίγγια κλπ..Του πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες..Εσείς το καταλάβατε αμέσως όμως δυστυχώς Όλο και κάποιο κορόιδο θα βρεθεί..
Εχω τύχει κ εγώ σε τετοιο περιστατικό με έναν πελάτη σε κυνηγομαγαζο με μια καραμπίνα που του ελεγαν άλλα νταλον..
Δαγκωνα τα χείλια μου και δέκα φορές μου ήρθε να μιλήσω.Αμαρτια ρε γαμωτο,ειλικρινά το λεω:(
Πάλι καλα που δεν το πήρε ο άνθρωπος.
 
Καλησπέρα κύριοι.μύρο αυτό που λες 450 γιουρια που λέει κι ο Τάσος.αυτό με τα τσοκ 500.πάντως αν δεν διωξω μια καραμπίνα δεν μπορω να το πάρω.κι επειδή η 302 και η 1100 του πατερα δεν δίνονται σε καμμία τιμή με βλέπω να διωχνω την 1187
 
Συμφωνω και πολύ μαλιστα!!.well done.
Όμως δεν ειναι κανόνας..Οπλα που περιπιοντουσαν απο τους κατόχους έβγαλαν βλάβες..
Και κάποια αλλα με σκουριες κ κακομεταχείριση άντεξαν και αντέχουν.
Εννοείται ότι δεν λέω να μην τα προσέχουμε:)
Όλες οι κατασκευές του ανθρώπου μπορεί να βγάλουν μια τυχαία βλάβη.
Αν όμως δεν προσέχεις το εργαλείο τότε είναι σίγουρες οι πολλαπλές βλάβες.
 
Καλησπέρα κύριοι.μύρο αυτό που λες 450 γιουρια που λέει κι ο Τάσος.αυτό με τα τσοκ 500.πάντως αν δεν διωξω μια καραμπίνα δεν μπορω να το πάρω.κι επειδή η 302 και η 1100 του πατερα δεν δίνονται σε καμμία τιμή με βλέπω να διωχνω την 1187
Ένας φίλος ρώτησε την περασμένη εβδομάδα 390€το απλό και 420 με αυτόματους εξολκεις αν δεν κάνω λάθος.το Magnum η με τσοκ ,δεν ξέρω. Θα πάω και εγώ για έρευνα την άλλη εβδομάδα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top