Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με το καλό να το πάρεις και να το λιώσεις. Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να το πάρεις με απλές θάλαμες. Δε χρειάζεται να κουβαλάς τζάμπα βάρος για να ρίχνεις 30_36 γραμμάρια στα θήραματα.
 
Last edited by a moderator:
Ένας φίλος ρώτησε την περασμένη εβδομάδα 390€το απλό και 420 με αυτόματους εξολκεις αν δεν κάνω λάθος.το Magnum η με τσοκ ,δεν ξέρω. Θα πάω και εγώ για έρευνα την άλλη εβδομάδα
Πωλείται 250 ευρώ BAIKAL πλαγιόκαννο IZH 43 με 72,5cm σταθερές κάννες 1* και 3*** με 18,4 αυλό σε άριστη κατάσταση, περιοχή Αθήνα.
 
Είμαι σε δίλημμα πλάγιο ή καραμπίνα; ;;;
Οτι τραβαει η ψυχη σου γιατι το οπλο θελει να το αγαπησεις οποτε εσυ ξερεις τι θα παρεις εγω ειμαι τυχερος γιατι πηρα αυτο που ηθελα σαν τυπο οπλου,
και ητανε αμοιβεα ελξη μεταξυ μας .love. για το οπλο λεω ε .exciting.
 
Είμαι σε δίλημμα πλάγιο ή καραμπίνα; ;;;
Πάρε αυτό που νομίζεις οτι σε αρέσει περισσότερο και νομίζεις οτι θα σε βολεψει.εγώ αν δεν μου έδινε ο πατέρας την.302 που έχει τεραστια συν.αξία καο τη γουσταρω κιόλας θα κυν.μονο με το δικανο
 
Πάρε αυτό που νομίζεις οτι σε αρέσει περισσότερο και νομίζεις οτι θα σε βολεψει.εγώ αν δεν μου έδινε ο πατέρας την.302 που έχει τεραστια συν.αξία καο τη γουσταρω κιόλας θα κυν.μονο με το δικανο
Αδερφέ όπως σου είπαν πάρε όποιο σου κάνει κέφι.. Η δική μου γνώμη γέρνει προς το δίκαννο.Είναι πιο τίμιο μέσο κάρπωσης του θηράματος, σου δίνει διπλή χαρά με κάθε επιτυχία σε θηράματα που άλλοι ρίχνουν καταριπας και στο τέλος τα τραυματίζουν άσκοπα ή τα χαιρετάν.Και στην τελική τι έγινε και αν σου φύγουν και μερικά;
Το κυνήγι είναι ροματζάδα, νοσταλγία παλαιότερων εποχών, προσωπικό στοίχημα με τον ευατό μας, δέος για την πονηριά του θηράματος,ομορφιά.Το όπλο είναι απλά ένα εργαλείο. Προσωπικά προτιμώ ένα πιο κουλτουριάρικο εργαλείο που κρατώντας το ,θα μου περνάν δίαφορες σκέψεις απο το μυαλο, και θα μου θυμίζουν τα κυνήγια του μερακλή και μπεσαλή παππού μου.
Η επιλογή είναι δική σου.
 
Και στην τελική τι έγινε και αν σου φύγουν και μερικά;
Πολυ σωστος Τολη...RESPECT.
Ουτε και εγω έχω αυτή την απαίτηση γιατι εάν την είχα θα πηγενα νυχτα με προβολέα..
Ουτε και στο ψάρεμα απαιτώ όσα ψάρια αγκιστρωθουν να τα φέρω όλα έξω, γιατι τοτε θα ψαρευα με δυναμίτη...
 
Τα κριτήρια επιλογής ενός όπλου είναι η εργονομία του και η χρηστικότητα του ανάλογα με το κυνήγι που θέλουμε να κάνουμε. Δεν την κάνει την διαφορά το ένα φυσίγγι παραπάνω που έχει η καραμπίνα. Στο καρτέρι τρελαίνομαι για δίκαννα, στο περπατητό για καραμπίνα. Τα ίδια φυσίγγια ρίχνω και με τα δύο.
 
Και εγω που εχω καραμπινα και βαραω μονοντουφεκα σπανια βαραω δευτερη ντουφεκια και μου φωναζουν η φιλοι μου τη την θελεισ την καραμπινα αφου βαρασ μονο μια ντουφεκια.Τωρα αν ειναι ποιο τιμιο το δικανο η η καραμπινα αυτο ειναι πολυ μεγαλη Συζήτηση.η γνωμη μου ειναι αν θελη καποιοσ οπωσ είμαι και εγω σε αυτουσ να κυνηγαι οπωσ η πατεραδεσ μασ θα αλαζα διαμετρημα ενα πχ.20σαρι δικανακι.το 12αρι είναι υπερβολικό για τσιχλοκοτσιφα και μπεκατσεσ
 
Όντως τα μικρότερα διαμετρηματα είναι απόλαυση, έχουν ωστόσο μεγαλύτερο κόστος απόκτησης και πιο ακριβά φυσιγγια. Είναι επομένως πιο δύσκολο για τον μέσο οικονομικά κυνηγο να τα αποκτήσει. εξάλλου μπορείς με το 12αρι να ρίξεις και μικρότερες γομωσεις.ΤΟ αυτογεμες πιστεύω ότι για κυνήγι εκτός του αγριόχοιρου δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Πετά δεξιά και αριστερά κάλυκες, ίσως ορισμένους να τους κάνει απροσεκτους στη σκοπεύση, και τους πιο πονηρους τους προκαλεί να βγάλουν τον μειώτηρα. Ας μην γέλιο μάστε μεταξύ μας. Όσοι πάνε για γουρούνια με τις προεκτάσεις των φυσιγγιων κάνουν πρακτική σκοποβολή και τις έχουν στα όπλα τους; Συμφωνώ ότι ο εκάστοτε τύπος όπλου χρησιμεύει σε ορισμένα κυνήγια. Π. Χ πλάγια δικκανα στα ορτυκια. Υγ. υπήρξαν στιγμές που τους ζήλεψα τους νερό σωλήνες.
 
Last edited by a moderator:
Χθες πηγα το ij27 για βαψιμο αλλαγη πελμα και να φτιαξω επιτελους τις σκανδαλες που οπως ειχα πει ηταν πολυ σκληρες. Ο οπλουργος οταν τις δοκιμασε επαθε και με ρωτησε καλα πως ριχνεις με τετοιες σκανδαλες? Παντως μου ειπε οτι θα το φτιαξει και θα το κανει αγνωριστο. Μολις το παρω στη συνεχεια θα του παω και το IJ26 που οταν του ειπα οτι το εχω μου απαντησε οτι εισαι απο τους λιγους τυχερους με τετοιο οπλο!!!Παντως μου εκανε τρομερη εντυπωση σαν ανθρωπος και με το τροπο που αντιμετωπιζε τα οπλα που του πηγαιναν για φτιαξιμο. Λες και ηταν παιδια του............
 
Παντως μου εκανε τρομερη εντυπωση σαν ανθρωπος και με το τροπο που αντιμετωπιζε τα οπλα που του πηγαιναν για φτιαξιμο. Λες και ηταν παιδια του............
όντος έτσι είναι Πέτρο .. εύχομαι να τελειώσει και να ειναι καλύτερο απο οτι το έχεις φανταστεί.. περιμένουμε φωτογραφείς!! όταν περνάς από εκεί βγάλε και καμία !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top