Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
φιλε kastoras εδω έχω μια ανάλυση που ειχα κανει για των αδελφό μου σχετικά με την πραγματική σύσφιξη των carlson σε αυλό baikal 18,4 . ίσος σου είναι χρήσιμη .
ο αδελφος μου πήρε το mod και δουλεύει πιο ανοιχτά απο το μαμα αλλα με σφιχτό κέντρο
Το 0,37 που βλέπω αντιστοιχεί σε LM.
 
Last edited:
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά με την τουφεκιά του φουλ που είδα στις δοκιμές που έκανες, απογοητεύτηκα. Εγώ φουλ, πόσο μάλιστα extra δεν θα έβαζα ποτέ σε Baikal. Τώρα από εκεί και πέρα ότι σου πουν οι δοκιμές. Είσαι ευχαριστημένος με την βλητική ικανότητα του όπλου σου, σε σχέση με αυτά που βλέπεις από άλλους, φίλους κτλ. Σκοτώνει μακριά τις φάσσες και τα παπιά;

Τα Carlson είναι ποιοτικά τσοκ και στα νούμερα σκαγιων που αναφέρεις, το 2* πιστεύω θα αποδώσει πολύ καλά. Αυτό είχα δει σε ίδιο όπλο φίλου με εσω έξω τσοκ
Η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί πολύ. Δεν με ενοχλέι τίποτα στο δίκαννο γιατί ξέρω πόσο το πήρα. Αυτό με τις μακρυνές βολές όμως με κάνει να νιώθω σαν τον φτωχό συγγενή. Θα το σκεφτώ πολύ αν θα δωσω γυρψω στα 140 ευρώ για τσοκάκια η αν θα το πουλήσω για πάρω κάτι καλύτερο. Μια berreta es 100 ας πουμε..
 
Αυτό με τις μακρυνές βολές όμως με κάνει να νιώθω σαν τον φτωχό συγγενή.
Δλδ στο κυνηγι σε μακρινές βολες δεν "κόβει"το όπλο? Ασχέτως απο το αποτέλεσμα που σου δίνει ο πίνακας..
Τα lambro Sporting 28gr που έχεις μείνει ευχαριστημένος δεν κόβουν μακρυα?Η αυτο συμβαίνει σε σκάγια πιο χοντρά?
 
Η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί πολύ. Δεν με ενοχλέι τίποτα στο δίκαννο γιατί ξέρω πόσο το πήρα. Αυτό με τις μακρυνές βολές όμως με κάνει να νιώθω σαν τον φτωχό συγγενή. Θα το σκεφτώ πολύ αν θα δωσω γυρψω στα 140 ευρώ για τσοκάκια η αν θα το πουλήσω για πάρω κάτι καλύτερο. Μια berreta es 100 ας πουμε..
κάνε ενα κοπο να μετρήσεις την διάμετρο τον τσοκ που διαθέτεις .. μπορεί να έχουν σιγματική απόκλιση απο το αναγραφόμενο . στην 155 του αδελφού μου το 3* & το 1* ήταν σωστό , το 4* ήταν ακριβός κύλινδρος.
 
Δλδ στο κυνηγι σε μακρινές βολες δεν "κόβει"το όπλο? Ασχέτως απο το αποτέλεσμα που σου δίνει ο πίνακας..
Τα lambro Sporting 28gr που έχεις μείνει ευχαριστημένος δεν κόβουν μακρυα?Η αυτο συμβαίνει σε σκάγια πιο χοντρά?
Το sporting ήταν το φυσίγγι που εκείνες τις μέρες ενώ όλα τα άλλα μου δίναν ζωντανά πουλιά , αυτό έδινε καθαρά σκοτώματα. Στα χοντρά νούμερα όντως οι κατανομές είναι χειρότερες. Τώρα στις μακρυνές βολές κρατούσα τα θηράματα πιο εύκολα με ψιλά νούμερα παρά με χοντρά.. αλλα πολύ συχνά ήταν ζωντανά. Τα χαρακτηρηστικά του όπλου απο όσο το έχω μου δείχνουν ότι είναι για maximum 35 μέτρα με τα τσοκάκια που έχει... Εριχνα σε ψηλομένα υδρόβια, έδειχναν σαν κάτι να τα ενοχλόυσε και έφευγαν... έριχνα στα κοντινά σέκος.
 
κάνε ενα κοπο να μετρήσεις την διάμετρο τον τσοκ που διαθέτεις .. μπορεί να έχουν σιγματική απόκλιση απο το αναγραφόμενο . στην 155 του αδελφού μου το 3* & το 1* ήταν σωστό , το 4* ήταν ακριβός κύλινδρος.
Το είχα κάνει παλαιότερα με ηλεκτρονικό παχύμετρο.. Δεν υπήρχε διαφορά. ¨οταν όμως το φούλ μου δίνει 60% ούτε καν στα 35 αλλα στα 30 - 32 μέτρα τότε κάτι δεν πάει καλά.(το 60% με συγκεντρωτικά κιόλας)
 
Αυτο και αν ειναι μυστήριο.Πως γίνεται να ειναι όλα οκ και να μην αποδίδει σε μακρινές βολες.
Όλοι η μπαικαλαδες αν έχουν κάτι να λένε ειναι για την αντοχή του κ για τις μακρινές βολες του όπλου τους..
Δεν αμφισβητώ οτι λες Τολη αλλα τα εχω χαμένα στην κυριολεξία.asking.
 
Αυτο και αν ειναι μυστήριο.Πως γίνεται να ειναι όλα οκ και να μην αποδίδει σε μακρινές βολες.
Όλοι η μπαικαλαδες αν έχουν κάτι να λένε ειναι για την αντοχή του κ για τις μακρινές βολες του όπλου τους..
Δεν αμφισβητώ οτι λες Τολη αλλα τα εχω χαμένα στην κυριολεξία.asking.
Aυτο που εχω ακουσει εγω από κατοχους Baikal πλαγιοκανα είναι ότι την καλητερη αποδοση την εχουν με 32gr σκαγια και μαλλινη ταπα
 
Πάρε τα Gemini tsok 5 μμέσα 5 εκτός πήρα εγώ το 3αρι έχω την 153 από 66 έγινε 71 και όλα πέφτουν απλά ββρες το φυσιγγι που σε πάει !! Μην αλλάζεις αυτά τα όπλα !! Όλοι έχουν τα ίδια θέματα από τα πιο ακριβά όπλα μχέρι τα πιο φτηνά εχω πόλους φίλους που έχουν όπλα 1800, και 2000 ευρώ και τα βριζαν μχέρι να τα μμάθουν Και τι τους ταιριάζει σε φυσίγγια τσοκ Κ.Λ.Π Εγώ προσωπικά μμετά από 2 Χρόνια έμαθα τι παίζει με το όπλο μου !! Εγώ και με τα μανισια τσοκ της μπαικαλ έχω πάρει ένα καρο πουλια απλά από καθαρά ψυχολογικό και επειδή κυνηγάω μόνο πάπια την έκανα 71 για λίγο πιο σφιχτά και το ψέμα χαχα ότι τα μακρικανα πάνε πιο μμακριά έχει και Αλή αισθητική έτσι το γουσταρω πιο πολύ !!
 
κάνε ενα κοπο να μετρήσεις την διάμετρο τον τσοκ που διαθέτεις .. μπορεί να έχουν σιγματική απόκλιση απο το αναγραφόμενο . στην 155 του αδελφού μου το 3* & το 1* ήταν σωστό , το 4* ήταν ακριβός κύλινδρος.
Τι διάμετρο πρέπει να έχει το κάθε ένα για να είναι κανονικο;Η εξαρτάται από τον αυλό του όπλου; ;;
 
Τι διάμετρο πρέπει να έχει το κάθε ένα για να είναι κανονικο;Η εξαρτάται από τον αυλό του όπλου; ;;
Για έναν αυλό π.χ 18.4mm το full choke θα πρεπει να εχει εσωτερική δίαμετρο 17.4 mm. Αντίστοιχα το demi 17.9 mm . Και παει λέγοντας. ¨Ολα κρίνονται σε χιλιοστά επι της διαμέτρου του αυλού.
 
Για έναν αυλό π.χ 18.4mm το full choke θα πρεπει να εχει εσωτερική δίαμετρο 17.4 mm. Αντίστοιχα το demi 17.9 mm . Και παει λέγοντας. ¨Ολα κρίνονται σε χιλιοστά επι της διαμέτρου του αυλού.
Αν έχεις κανη με διευρυμένο αυλο; π.χ εμένα είναι 18.8 tribore και τα 2** έχουν εσωτερική διάμετρο 16 mm ειναι σωστό;
 
Αν έχεις κανη με διευρυμένο αυλο; π.χ εμένα είναι 18.8 tribore και τα 2** έχουν εσωτερική διάμετρο 16 mm ειναι σωστό;
Δεν ξέρω αν θα πω βλακεία... Πάντως...
Καταρχάς ένα τσοκ 16mm σε κάννη με αυλό 18.8 είναι XXXXXXF..... Μήπως έχετε κάνει λάθος...;;
Από την άλλη όπως θυμάμαι από φωτό σε περιοδικό για τις κάννες tribore, μπορούμε να πούμε ότι έχουν Ψ αυλό; γτ ουσιαστικά δεν έχουν κάποιο σταθερό παράλληλο τμήμα οι κάννες, απλώς όλο και μικραίνει σταδιακά η εσωτερική διάμετρος...
Σε κάθε περίπτωση το 16mm μου φαίνεται υπερβολικό εμένα...
 
Δεν ξέρω αν θα πω βλακεία... Πάντως...
Καταρχάς ένα τσοκ 16mm σε κάννη με αυλό 18.8 είναι XXXXXXF..... Μήπως έχετε κάνει λάθος...;;
Από την άλλη όπως θυμάμαι από φωτό σε περιοδικό για τις κάννες tribore, μπορούμε να πούμε ότι έχουν Ψ αυλό; γτ ουσιαστικά δεν έχουν κάποιο σταθερό παράλληλο τμήμα οι κάννες, απλώς όλο και μικραίνει σταδιακά η εσωτερική διάμετρος...
Σε κάθε περίπτωση το 16mm μου φαίνεται υπερβολικό εμένα...
Έχετε δίκιο δεν μετράει σωστά το μέτρο θα το μετρήσω με παχυμετρο και θα σας πω ακριβώς τώρα το ξανακοίταξα. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει τι παίζεται με την tribore κάννη, πόσα mm πρέπει να είναι τα τσοκ για να είναι σωστα;
 
Έχετε δίκιο δεν μετράει σωστά το μέτρο θα το μετρήσω με παχυμετρο και θα σας πω ακριβώς τώρα το ξανακοίταξα. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει τι παίζεται με την tribore κάννη, πόσα mm πρέπει να είναι τα τσοκ για να είναι σωστα;
Νομιζω οτι καταληγουν σε 18,4 χιλ και απο αυτο αφαιροντας 0,8 χιλ για τα 2* μαλλον καταληγεις σε στενωμα τσοκ 17,6 χιλ.
Καπου τοσο πρεπει να βρεις το τσοκ με παχυμετρο.
 
ο αδελφος μου πήρε το mod και δουλεύει πιο ανοιχτά απο το μαμα αλλα με σφιχτό κέντρο

Μπερδεύτηκα .. πώς γίνεται αυτό; Δίνει δηλαδή μικρότερη συγκέντρωση αλλα τα σκάγια μαζεύονται προς το κέντρο πιο πολύ; Αυτο το έκανε με διαφορετικά φυσσεκλίκια;
 
Δεν ξερω αν συμβαινει σε ολα τα Bailal αλλα το δικο μου S/P ΙJ27 εχει πολυ σκληρες σκανδαλες και το εχω 26 χρονια ριχνντας χιλιαδες φυσιγγια. Ειναι ετσι σε ολα? η τωρα που θα το παω για βαψιμο να πω στον οπλουργο να το δουμε. Εχει καποιος παρομοιο προβλημα? Το baikal το χρησιμοποιω καθε χειμωνα αλλα τωρα θετω το προβλημα (το μοναδικο ολλα αυτα τα χρονια). Μιλαμε οτι καθε φορα το δαχτυλο μου βγαζει αιμα αν δεν βαλω κατι να το προστατευει!!!
 
Τα μπαικαλ όντως έχουν σκληρές σκανδαλες.Ομως όχι σε τέτοιο βαθμό που λες..Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα..
Και η δεύτερη σκανδάλη είναι το ίδιο?
Εγώ στο πλάγιο μου η πρώτη είναι κάπως σκληρή(χωρίς να έχω κανένα θέμα)κ η δεύτερη πιο μαλακη..Αυτό το έχω δει και σε άλλα πλαγια που δεν ήταν μπαικαλ..
Οπωσδήποτε θέλει οπλουργο γιατί είναι πολύ βασανιστικό όπως το περιγράφεις..Τι να το κανεις ένα όπλο που για να τουφεκισεις το σκέφτεσαι...
Άσε που οι βολές με τόσο σκληρές σκανδαλες πάνε όπου θέλουν κάποιες φορές..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top