Baikal Team

Άρα:
από κυλ σε 1/4 τσοκ 15% διαφορά
από 1/4 τσοκ σε μισό 6% διαφορά
από μισό σε 3/4 τσοκ 6% διαφορά
από 3/4 σε φουλ τσοκ 4% διαφορά
Έτσι είναι ...
Σχετικό ... το συνημμένο.
Αν το διαβάσετε ΟΛΟ θα δείτε γιατί υπάρχουν οι παρανοήσεις ...

Δώστε σημασία σε αυτό
================
The most recent information on the subject comes from Roger Giblin and David Compton of
University College London’s former Ballistic Research Laboratory and was obtained during their
pioneering work on the ballistic performance of different types of cartridge
All firings used a standard test barrel with the same widely-used linear tapered chokes at 40yd and cartridges from
the same batch for each test. Ten cartridges were fired from each choke from cylinder (0
thousandths of an inch constriction)
to full choke (nominally 40 thous ) plus “super full” (50 thous),
because fewer firings were found not sufficiently reliable to characterise the pattern of a given
choke.

They used three different lead cartridges with pellet size running from 2.4mm (No.7) to 4.25mm
(BB+), one bismuth at 3.1mm (No.4), two steel at 2.8mm (No.5) and 3.3mm (No.3), and one zinc
at 2.9mm (approx No.5).
Figure 1 shows the general picture from all the test loads with the surprising result that, even with
the same cartridge, the pattern percentage does not increase consistently with choke.
There is a clear increase from cylinder (0 thous) to quarter choke (10 thous) and in most but not all loads
from quarter to half choke (20 thous) although sometimes this is only slight. After half choke the
increase is only slight at most. Pattern percentage then even decreases, especially from full (40
thous) to super full (50 thous). Clearly this is a real result as it occurs more or less consistently

with pellet sizes from No. 7 to BB and with different shot materials and makes of cartridge.

1669365540286.png

Πέρα από αυτά τα θεωρητικά το έχω δει να συμβαίνει στην πραγματικότητα και σε δικές μου δοκιμές.
 

Attachments

στην καλύτερη περίπτωση το * με διασποράς ανοίγει όσο βελτ κυλινδρος με συγκεντρωτήρα
Αυτό ισχύει με τον διασπορέα Gualandi !!!
Με τον ανάποδο αποκεντρωτήρα (τύπου Στόκας, Direct κλπ) ανοίγει πολύ περισσότερο ...
Θεωρώ ότι και με ελικοειδή, και μάλλον και με τον διασπορέα της B&P, ανοίγει περισσότερο (από το Gualandi), ...
Αλλά αυτούς δεν τους έχω δοκιμάσει ...
γιατί απεχθάνομαι τις μολυβδώσεις στην κάννη ...
αλλά και γιατί δεν χρειάζομαι στα κυνήγια μου μεγαλύτερη διασπορά ... ;)
 
Κλασική περίπτωση ... NSI PM40 με mod και full στα 36,5μ
Καρμπόν σε συγκεντρώσεις σε κύκλο και σκάγια σε ολόκληρο τον πίνακα με πιο "όμορφη" τουφεκιά αυτή με το mod.
Δεν συμβαίνει πάντα αλλά αυτή είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση που μου έχει τύχει ...

Φυσικά αν έριχνα 10 φυσίγγια η εικόνα μπορεί να ήταν διαφορετική ... όχι όμως τραγικά.
Έχουν ρίξει άλλοι πολλά περισσότερα φυσίγγια από εμάς και με σωστότερη μεθοδολογία !!!

NSI PM40 6 mod 40gr.jpg NSI PM40 6 Full 40gr.jpg
 
Διαφωνώ
πχ. κάποιος ενδιαφέρεται για μπαικάλ μπάινει λοιπόν στο διαδίκτυο και μας βρίσκει! δεν θα επηρεαστεί έστω για λίγο;
Και τι να κάνουμε δλδ?
Για να μην επηρεάζουμε τον καθένα θα πρεπει να συμφωνουμε αναμεταξυ μας στα παντα?
Σε φυσίγγια, σε όπλα, σε σκυλιά κλπ?


γι αυτό και προτρέπω όσους μας διαβάζουν να μην βασίζονται απόλυτα αλλά να φιλτράρουν αυτά που ακούν και βλέπουν στο διαδίκτυο από εμάς τους ανώνυμους...... να βασιστούν πολύ περισσότερο στα άρθρα που γράφουν μόνον επώνυμοι αρθρογράφοι όπως ο Κυπρίδημος, ο Χατζιώτης κ.λ.π..... ή ειδικοί όπως ο Δρ. Τζόουνς, ο Λώρυ κ.λ.π.....my man.
Μου είπες πριν λίγο ότι τα εχω διαβασμένα κ γραμμένα, οχι δεν ισχυει ακριβώς απλώς διαφωνω...
Όπως ειμαι βεβαίως ότι κ εσυ κάπου θα, διαφωνείς μαζί τους....

Θα σου πω καποια παραδειγματα ...

Πασίγνωστοι κ καταξιωμενοι αρθρογράφοι αναφέρουν ότι σε κλειστά τσοκ τα ψιλα σκάγια δεν είναι ότι το καλυτερο....

Οι στενοί αυλοι 18,2
θέλουν 28-30γρ κ μάλλινες τάπες για καλυτερα αποτελέσματα...

Ελα όμως που εγώ (στον κυνηγοτοπο) περνω καλά αποτελεσματα με σκάγια ν8-10 από 1-3 τσοκ κ σε κοντινες κ σε μακρινές βολες....

Πααρα πολλα τα φυσίγγια από 30-32γρ με κάθε βυσματωση στον 18,2 αυλο, κ σε κάποιες περιπτωσεις 34γρ χωρίς να δω κάποια διαφορά...

Και για να σε προλάβω θα πω ότι για να το λένε θα έχουν δίκιο κ κατι θα έχουν δει απο τις δοκιμές τους...

Εγώ κρινω στον κυνηγοτοπο........
Αλλά αυτό μάλλον δεν........μετράει.......χμ.......

Εν ολίγοις....
Θα ακουσω κ τον μπαρμπα στο χωριό, θα ακουσω κ τον Μάριο κ ολα τα μέλη του φόρουμ......
Θα διαβασω κ όλους τους "μεγάλους"...
Αλλά θα καταλήξω σε ότι νομίζω εγώ σωστο.....

Νομίζω πως έτσι κάνουμε όλοι κ αυτό ισχυει σε οτιδήποτε!
 
Θεωρώ ότι και με ελικοειδή, και μάλλον και με τον διασπορέα της B&P, ανοίγει περισσότερο (από το Gualandi), ...
Είμαι βέβαιος για αυτό.....
Kαι για όποιον δεν βαριέται να καθαρίζει μολυβδωσεις θα έλεγα ότι ίσως είναι κ οι καλυτερη επιλογη για τις κοντινές βολές...

Καλά κ τα αποκεντρωτικα φυσίγγια αλλά θα έλεγα ότι πρεπει να χρησιμοποιούνται με φειδώ κ σε ορισμένες περιπτωσεις γιατί αν "ξεφύγουμε" δίνουν ευκολα τραυματισμένα θηράματα..



Βρηκα κ κάποιες δοκιμές σου με το μονοκαννο Baikal *1....
Αλλά επειδή υπάρχουν "διασποράς και διασποράς" κ σίγουρα παιζει ρόλο κ το στήσιμο του φυσιγγιου αυτά αποτελέσματα αυτά μπορεί να αλλάξουν...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-128
 
Επίσης έχετε τσεκάρει αν τα η σύσφιξη του αναγραφόμενων τσοκ συναπτή με την παραγματικη σε σχέση με τον αυλο?
Γιατί ο αυλος στα baikal ειναι λιγο απροσδιόριστος σε σχεση με τον αναγραφόμενο
Είχα μετρήσει τα στομια κ το τσοκαρισμα ήταν σωστό σε σχέση με τον αναγραφομενο 18,2 αυλό..
Βέβαια για το τελευταίο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν βάλεις αυλομετρο
( και αυτό ισχυει για οποιοδήποτε όπλο)....

Αλλα αυτό μου το είχε επιβεβαιώσει κ ο Μιχαηλίδης έπειτα από ερώτημα μου όταν του είχα στείλει το όπλο για φρεσκάρισμα...
 
Συμβαίνει ...
Άντε πες σε αυτόν τώρα να πάει με δίκανο ... :eek:
Αυτός δεν πάει ποτέ με δίκανο και να πω και την αλήθεια είναι πάντα ξεταπωτος και σε έλεγχο που έχει γίνει έκαναν τα στραβά μάτια η θυροφυλακη αλλά του είπαν δεν σου λέμε τπτ γτ είσαι για γουρούνι αν ήσουν αλλού δεν την γλυτωνες....Και γενικά θα πω εγώ όσους ξέρω κυνηγούν γουρούνι δεν έχουν ποτέ βεργα
 
Και τι να κάνουμε δλδ?
Για να μην επηρεάζουμε τον καθένα θα πρεπει να συμφωνουμε αναμεταξυ μας στα παντα?
Σε φυσίγγια, σε όπλα, σε σκυλιά κλπ?



Μου είπες πριν λίγο ότι τα εχω διαβασμένα κ γραμμένα, οχι δεν ισχυει ακριβώς απλώς διαφωνω...
Όπως ειμαι βεβαίως ότι κ εσυ κάπου θα, διαφωνείς μαζί τους....

Θα σου πω καποια παραδειγματα ...

Πασίγνωστοι κ καταξιωμενοι αρθρογράφοι αναφέρουν ότι σε κλειστά τσοκ τα ψιλα σκάγια δεν είναι ότι το καλυτερο....
Πολλοι πασιγνωστοι και καταξιωμενοι....μεχρι πριν λιγο καιρο....μερικοι ακομα και τωρα.....υποστηριζανε οτι τα δραμια πρεπει να τα ριχνουμε με 3* και πανω....και οτι πληγωνονται τα δραμια κλπ κλπ....ενω την ιδια ωρα οι expert των δραμιων οι Αμερικανοι προτεινουν και κανουν δοκιμες με full και xfull!! Και οι δικοι μας ειδικοι τα δοκιμαζουνε στα 30μ....!! topic.
 
Είχα μετρήσει τα στομια κ το τσοκαρισμα ήταν σωστό σε σχέση με τον αναγραφομενο 18,2 αυλό..
Βέβαια για το τελευταίο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν βάλεις αυλομετρο
( και αυτό ισχυει για οποιοδήποτε όπλο)....

Αλλα αυτό μου το είχε επιβεβαιώσει κ ο Μιχαηλίδης έπειτα από ερώτημα μου όταν του είχα στείλει το όπλο για φρεσκάρισμα...
το 18,2 ειναι το στανταρ τους το παραπανω ειναι αμφιλεγομενο
 
Μιας κ λετε για διασπορας σε 1-3 το φυσιγγι δοκιμαστικε για μπεκατσαView attachment 61075View attachment 61074View attachment 61073
Με την ευκαιρία...
Για πεσμου κάνα baikaloνέο ωρε Νικόλα...

Συνεχίζεις να το κυνηγας??

Μην πεις όχι γιατί θα στεναχωρηθώ ταμάλα......

Πολλοι πασιγνωστοι και καταξιωμενοι....μεχρι πριν λιγο καιρο....μερικοι ακομα και τωρα.....υποστηριζανε οτι τα δραμια πρεπει να τα ριχνουμε με 3* και πανω....και οτι πληγωνονται τα δραμια κλπ κλπ....ενω την ιδια ωρα οι expert των δραμιων οι Αμερικανοι προτεινουν και κανουν δοκιμες με full και xfull!! Και οι δικοι μας ειδικοι τα δοκιμαζουνε στα 30μ....!! topic.
Δεν γνωρίζω από αυτά τα πυρομαχικα.....

Όμως όσο αφορά τις αποστάσεις βολής
ειναι για γέλια η μαλλον δεν συμβαδίζουν με ότι λένε...

Δεν γίνεται να γράφεις οτι τα φυσιγγια δοκιμάζονται στα 36,5μ κ ταυτόχρονα να βάζεις φωτο απο δοκιμες στα 25μ max κ με τσοκ 3*......
 
Βασίλη, υποθέτω πως αυτό το διάγραμμα προέκυψε με φυσίγγια με τα μολυβδινα σκάγια τουλάχιστον απροστάτευτα, με πλαστικό κυαθιο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
1669368965319.png
1669368978120.png


Δεν νομίζω Λευτέρη το 1996 να δοκίμαζε μόνο φυσίγγια χωρίς βύσματα.
Κάπου είχα διαβάσει πόσα διαφορετικά φυσίγγια δοκίμασε x10 φορές το καθένα αλλά δεν το βρίσκω τώρα.
Ήταν χιλιάδες πάντως αυτά που έριξε.

Δες και πρόσφατο
1669370647907.png
 

Attachments

Πολλοι πασιγνωστοι και καταξιωμενοι....μεχρι πριν λιγο καιρο....μερικοι ακομα και τωρα.....υποστηριζανε οτι τα δραμια πρεπει να τα ριχνουμε με 3* και πανω....και οτι πληγωνονται τα δραμια κλπ κλπ....ενω την ιδια ωρα οι expert των δραμιων οι Αμερικανοι προτεινουν και κανουν δοκιμες με full και xfull!! Και οι δικοι μας ειδικοι τα δοκιμαζουνε στα 30μ....!!
topic.
Αδερφέ μη μπερδεύεις τους καμπόυδες Μ αυτά! Κατά πρώτον σε πολλές πολιτείες απαγορεύεται η χρήση δραμιών κ εκτός αυτού buckshot (buck =ελάφι) είναι για ελάφια όχι για αγριογούρουνα!
@tasos hunter συνήθως τα της βλητικής που γράφονται στη θεωρία (οι μεγάλοι που λέγαμε) βγαίνουν και στη πράξη... Το παράδειγμα με το όπλο σου που λες αναρωτιέμαι έκανες δοκιμή με ίδιας ποιότητας πυρομαχικά κ έβγαλες αυτό το πόρισμα?
 
Back
Top