Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω........πίστευα ότι με τέτοιας αξίας όπλο θα είχα λίγες οχλήσεις αλλά !!!!
δεν παρατηρείτε πάντα αλλά υπάρχει πάντα στο μυαλό μου όταν πατάω τη σκανδάλη........και αυτό με χαλάει
να σημειώσω ότι την αγόρασα μεταχειρισμένη χωρίς να μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο που μου τη πούλησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Εϊναι κρίμα πράγματι να έχεις οχλήσεις με ενα όπλο σαν τη Vinci με τιμή κτήσης τον 06/2012 € 1.600.
Σε κάθε περίπτωση Βασίλη μπορεί να μην με κατοονομάζεις ως τον πωλητή του όπλου αλλά επειδή όταν έκανες αυτη την τποθέτηση δεν είχα βήμα για να πώ την άποψη μου, σου γράφω λοιπόν το εξής.
Ο λόγος για τον οποίο προέβην στην πώληση του όπλου μου ήταν το γεγονός ότι ποτέ δεν μπόρεσα να το "φέρω" ώστε να μου κάνει βλητικά τα κέφια.
Στο είχα πεί τότε προφορικά στο λέω και απο εδώ.Στα 2 έτη που είχα το όπλο το δούλεψα ελάσχιστες φορές χωρίς προβλήματα.
Και επειδή αισθάνομαι ότι αδικούμαι από την παραπάνω κουβέντα σου θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στην εταιρία αφού το όπλο καλύπτεται απο 5 ετη εγγύηση.
Το ήθος μου Βασίλη δεν μου επιτρέπει να πουλήσω κάτι απλά για να το ξεφορτωθώ πόσο μάλλον όταν τύγχανε ο ιδιοκτήτης να είναι και άνθρωπος που έχω πάει κυνήγι μαζί.
 
Λοιπον πρωτη μερα με τη m2 σημερα και εριξα σε τσιχλεσ κοτσυφια περιπου 60 φυσιγγια.Βιαστικα λιγα συμπερασματα,θα ελεγα οτι το οπλο για 3250 βαρος δεν το καταλαβαινεις γιατι το ζυγισμα του ειναι τελειο,πολυ ωραια επωμιση στο στοχο ειδικα σε πουλια τραβερσα μου ερχοταν τελεια, μπερδευτηκα αρκετες φορες ομως στα κατακορυφα και οι ντουφεκιες οταν εφαιρνα τα πουλια στο στοχαστρο γρηγορα, μου εφευγαν συνηθως μπροστα. ενω και σε καποια που τα περιμενα αρκετα ειχα καποιες αστοχιες οχι αναμενομενες, θα πρεπει να εξασκηθω αρκετα με την υπεριψωμενη ριγα.Απο ανακρουση πραγματι δεν καταλαβα το παραμικρο καμια σχεση με τη rafaello.Αυτα τα λιγα και μην ξεχναμε οτι σημερα ηταν η πρωτη φορα που βγηκε η m2. Πιστευω πως μετα απο τουλαχιστον δεκα εξοδους θα εχω καλυτερα αποτελεσματα.
 
Λοιπον πρωτη μερα με τη m2 σημερα και εριξα σε τσιχλεσ κοτσυφια περιπου 60 φυσιγγια.Βιαστικα λιγα συμπερασματα,θα ελεγα οτι το οπλο για 3250 βαρος δεν το καταλαβαινεις γιατι το ζυγισμα του ειναι τελειο,πολυ ωραια επωμιση στο στοχο ειδικα σε πουλια τραβερσα μου ερχοταν τελεια, μπερδευτηκα αρκετες φορες ομως στα κατακορυφα και οι ντουφεκιες οταν εφαιρνα τα πουλια στο στοχαστρο γρηγορα, μου εφευγαν συνηθως μπροστα. ενω και σε καποια που τα περιμενα αρκετα ειχα καποιες αστοχιες οχι αναμενομενες, θα πρεπει να εξασκηθω αρκετα με την υπεριψωμενη ριγα.Απο ανακρουση πραγματι δεν καταλαβα το παραμικρο καμια σχεση με τη rafaello.Αυτα τα λιγα και μην ξεχναμε οτι σημερα ηταν η πρωτη φορα που βγηκε η m2. Πιστευω πως μετα απο τουλαχιστον δεκα εξοδους θα εχω καλυτερα αποτελεσματα.
για πες και τι τσοκ ειχες απανω.3 η 4 αστρα? μαμα η κατι αλλο?
 
βλεπω ολα αυτα τα σχετικα με προβληματικα vinci και ανχωνομαι εμενα παντος μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι ουτε εμποκες εχω καλες τουφεκιες βγαζει μετα απο δοκιμες που εκανα σε χαρτι με aftermarket τσοκ και στο κυνηγι τσιχλας εχω πολυ καλα αποτελεσματα επισης μετα απο καθε κυνηγι καθαριζεται το οπλο τι να πω ειμαι εγω ο τυχερος;;;; απο φυσιγγια εχω δοκιμασει 30 εως 32 γραμμαρια και μια φορα με 36 γραμμαρια ολα χωρις εμπλοκη...
 
βλεπω ολα αυτα τα σχετικα με προβληματικα vinci και ανχωνομαι εμενα παντος μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι ουτε εμποκες εχω καλες τουφεκιες βγαζει μετα απο δοκιμες που εκανα σε χαρτι με aftermarket τσοκ και στο κυνηγι τσιχλας εχω πολυ καλα αποτελεσματα επισης μετα απο καθε κυνηγι καθαριζεται το οπλο τι να πω ειμαι εγω ο τυχερος;;;; απο φυσιγγια εχω δοκιμασει 30 εως 32 γραμμαρια και μια φορα με 36 γραμμαρια ολα χωρις εμπλοκη...

δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι φιλε. απο την στιγμη που το δικο σου δουλευει μια χαρα. τα θεματα που εχουν αναφερθει πιστευω δεν εχουν να κανουν με την προσφορα. το συστημα της βιντσι για μενα ειναι πολυ καλο χωρις ελατηρια στο κοντακι κτλ. πιστευω οτι στα μελλοντικα μοντελα μπενελλι καποια στιγμη θα πανε ολα προς τα εκει.
 
Ερώτηση για τους κατόχους Vinci ή Super Vinci.
Η Benelli διατείνεται ότι τα όπλα αυτής της σειράς έχουν κάννη free floating.
Ένα μικρό "λαμάκι" στο κάτω μέρος της κάννης λίγο μπροστά από τη θαλάμη τι ρόλο παίζει;
 
Ναι Λεωνιδα ταιριαζουν ολες!!!γιατι ομως ρωτας???
Θελω να παρω μια μακρυτερη κανη και επειδη εχω καλες αναμνησεις απο κανες breda το σκεφτομαι σοβαρα.Εξαλλου μπορει να στοιχιζει και φθηνοτερα...θα το ψαξω, χώρια που ειδα σε βιντεο οτι η κανη απο την καινουργια astro εχει αυλο 18.5.Ο κυργιας μου ειπε για κανη 625 ευρω[αγοραζεις οπλο].
 
Ερωτηση.Γνωριζει καποιος εαν η κανη απο breda astro[τη καινουργια] ή echo ή ermes[ιδιες νομιζω ειναι] ταιριαζει σε benelli raffaello?.xm.Εχω την εντυπωση οτι ταιριαζουν,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Λεωνίδα σίγουρα ταιριάζουνε διότι στην δικιά μου raffaello εδώ και μια πενταετία φοράω κάνη breda και μάλιστα από τις παλιές με τα εξωτερικα τσοκ, για μένα ψάξε να βρεις μια τέτοια και θα δεις εκπληκτικά σκοτωματα
 
Free floating σημαινει ελευθερης πλευσης η κανη δεν εχει το κλασικο δαχτυλιδι που κουμπωνει στον σωληνα αποθηκης σε αλλα λειοκανα και ετσι κατα την εκπυρσοκροτηση η κανη ταλαντευεται ελευθερα βγαζοντας καλυτερη τουφεκια νομιζω αν δεν κανω λαθος
 
Η απουσία δαχτυλιδιού δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι η κάννη είναι free floating. Κάτι μου λέει ότι εκείνο το λαμάκι παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό. Το "τεστ του χαρτονομίσματος" μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει.
 
Ερώτηση για τους κατόχους Vinci ή Super Vinci.
Η Benelli διατείνεται ότι τα όπλα αυτής της σειράς έχουν κάννη free floating.
Ένα μικρό "λαμάκι" στο κάτω μέρος της κάννης λίγο μπροστά από τη θαλάμη τι ρόλο παίζει;
Η απουσία δαχτυλιδιού δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι η κάννη είναι free floating. Κάτι μου λέει ότι εκείνο το λαμάκι παίζει κάποιο ρόλο σ' αυτό. Το "τεστ του χαρτονομίσματος" μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει.
Λευτέρη, υποθέτω ότι επειδή η "πάπια" δεν είναι ενιαία με το κοντάκι (όπως συνήθως στα ραβδωτά bolt-action), θα πρέπει να στηρίζεται και κάπου αλλού εκτός από το πίσω μέρος της που κουμπώνει στο κοντάκι. Πόσο μάλλον αφού περιέχει και την αποθήκη και το μηχανισμό της σκανδάλης, οπότε μάλλον θα ήταν τεχνικά πιο δύσκολο να στηριχτεί στη βάση (receiver) του όπλου.
Τέλος πάντων, η ύπαρξη αυτού του λαμακιού - στηρίγματος ίσως πράγματι να μη δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό free-floating, με την απόλυτη και κυριολεκτική έννοια που τον γνωρίζουμε στα ραβδωτά, αλλά ... από την άλλη, επειδή η θέση του είναι αρκετά πίσω κοντά στη θαλάμη, όπου η κάννη είναι αρκετά πιο παχιά, κατά τη γνώμη μου δεν επηρεάζει και τόσο τη "φυσική συχνότητα ταλαντώσεων" της κάννης, οπότε ίσως να μην είναι και τελείως "λάθος" ο χαρακτηρισμός "free-floating" ... .xm.
Με την προϋπόθεση βέβαια, η κάννη να μην ακουμπάει στην πάπια και σε κάποιο άλλο σημείο, πέρα από το αναφερόμενο λαμάκι ...
Αλλά ... εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοιο όπλο (vinci), για να το τσεκάρω με το "τεστ του χαρτονομίσματος" ... ;)
Εν πάση περιπτώσει, η free floating κάννη σε λειόκαννο όπλο πιστεύω ότι είναι καθαρά διαφημιστικό τρυκ και δεν έχει καμιά πρακτική σημασία. Δεν νομίζω να έχει καμία επίδραση στην ποιότητα της τουφεκιάς με σκάγια ... Αλλά ούτε με μονόβολα, για τις αποστάσεις που συνήθως χρησιμοποιούνται, δεν θα περίμενα καμιά σημαντική διαφορά στην ακρίβεια ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top