Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ε ναι, αφού ξέρεις ότι γράφει μπενελι ξεκινάει από τα 2858 ευρώ. Από καπέλο μέχρι θήκη κινητού να πούμε 🤣
Ψιλικατζήδες
Σε αξεσουάρ τρώτε χώμα από την μαμά beretta
2858€ κάνει μεταχειρισμένο τασάκι και με τα αποτσίγαρα μέσα
Αρκεί να έχει στάμπα beretta....
 
Η ένσταση μου για τον κώνο και την κάθε επέμβαση στην κάννη που αφαιρείται μέταλλο αφορά μόνο την εγγύηση και τις πιστοποιήσεις που δίνει ο κάθε αυτονομαζονενος οπλουργος στην Ελλάδα για την ασφάλεια και την αξιοπιστία του όπλου. Γιατί κάθε επέμβαση που κάνεις στην κάννη αυτομάτως καταργεί την σφραγίδα δοκιμής για τις πιέσεις που έχει το όπλο από το εργοστάσιο. Ειδικά τώρα με τα ατσάλινα σκάγια πολλά όπλα θα είναι επίφοβα ,επικυνδινα και ίσως ακατάλληλα ειδικά τα πηραγμένα. Επίσης το ωφελος είναι πολυ μικρό σε σχέση με το ρίσκο για την ζημιά που μπορεί να κάνεις στην κάννη οποτε δεν αξίζει. Τα ίδια και καλύτερα αποτελέσματα μπορείς να τα έχεις με καλύτερο φυσίγγι ή ένα νούμερο πιο χοντρά σκαγια. Οπότε τσάμπα κόπος και τσάμπα πειράζεις το όπλο σου μειώνοντας την αξία του στα τάρταρα.
 
Η αξία του κάθε αντικειμένου εξαρτάται από την αγορά όχι από το τι λέει ο κάθε ένας μας .Η ασφάλεια της κάνης όταν γίνεται η δουλειά από τους γνωστούς οπλουργους που γνωρίζουν όλοι είναι δεδομένη γιατί τα κοπτικά είναι συγκεκριμένα και αυτό που αφαιρείται είναι πταίσμα αν σκεφτείς ότι μια αποχρωμίωση και λείανση σε κατεβάζει σχεδόν 2/10 του χιλιοστού σε πάχος εφόσον 1/10 είναι σχεδόν ίσως και παραπάνω το σκληρό χρώμιο της κάνης .Η επιμήκυνση είναι απόλυτα ασφαλής αλλιώς θα είχαν σπάσει 100αδες ντουφέκια που την έχουν κάνει.Το λεγόμενο αυτό που κάνει ο κώνος το πετυχαίνω με άλλο τσοκ και ποιο χοντρό σκάκι είναι δικαιολογία που δεν υφίσταται ,πάντα θα έχεις υποδυέστερη ντουφέκια .Ποιο χοντρό σκάκι σημαίνει και λιγότερα σκάκια πάλι χαμένος,αλλάζω τσοκ για να το πετύχω σημαίνει δίνω και 1000αρικο για να αγοράσω όλα τα αφτερ μάρκετ και οποίο μου κάτσει που δεν ξέρω αν θα αποδίδει το ίδιο καλά και σε άλλα φυσίγγια .Η βελτίωση μέσο κώνου είναι βελτίωση της κάνης γενικά όχι για ένα φυσίγγι .Αυτές οι μετατροπές δεν είναι για φοβικούς αλλά είναι και ασφαλείς όταν τις κάνεις σε ανθρώπους που τις κατέχουν και είναι πολλοί.Το αυτό το πετυχαίνω με άλλο τρόπο είναι δικαιολογία αυτών που δεν τολμούν να δοκιμάσουν και καλά κάνουν για δικούς τους λόγους.Δεν στέκει πουθενά όμως .Όσον αφορά κάποιον που κάνει ιδιογομωση αυστηρά και με γνώσεις μπορεί μόνος να φτιάξει φυσίγγι να πετύχει ότι θέλει .Η βλητικές βελτιώσεις ανήκουν σε αυτούς που αναζητούν το κάτι παραπάνω σταθερά από το όπλο τους με το ίδιο πυρομαχικό που χρησιμοποιούν όλοι χωρίς κάθε φορά να ψάχνουν συγκεκριμένο τσοκ ή φυσίγγι.Βελτιωσεις μέσο κώνων γίνονται πολλά χρόνια πίσω και η απόδειξη της επιτυχίας φαίνεται πλέον από την εφαρμογή εξαρχής των εταιριών στις κανες τους.Και ξαναλέω είναι πολύ μικρό αυτό που αφαιρείται σε πάχος μεγάλου για να πάθει ζημιά το όπλο.Το μόνο που υφίσταται είναι ότι πλέον δεν ισχύουν οι σφραγίδες της τράπεζας δοκιμών .Τα ατσάλινα σκακια δεν αναιβαζουν πιέσεις στη θαλάμη και στο κώνο το πρόβλημα είναι στο τσοκ εμπρός διότι δεν συμπιέζονται γι'αυτό και λένε ρίξτε και με μη πιστοποιημένα αλλά από 3* και πάνω .Να γνωρίζουμε το τι γίνετε και τι πραγματικά συμβαίνει.Και να ξέρετε ότι οι δοκιμές των όπλων γίνονται σε τέτοιες πιέσεις που ποτέ και κανένα φυσίγγι δεν φτάνει ούτε το 80% σχεδόν ο μόνος λόγος να σπάσεις όπλο από φυσίγγι είναι από ιδιογομωση και δικό σου λάθος η έμφραξη κάνης κυρίως που θα έσπαγε ούτως η άλλως ή η πολύ σπάνια περίπτωση ελαττωματικού μετάλλου μη σωστής επεξεργασίας που η δομή του δεν είναι ομοιόμορφη και υπάρχουν πόροι που με μια υπερθέρμανση και αυξημένη ιδιαιτέρως πίεση θα σπάσει η συνοχή .
Ρίχνουν φυσίγγια ιδιογομωσης με αμερικανικά όπλα κάτι φίλοι σε σκληρές συνθήκες και με πειραγμανους κώνους εδώ και χρόνια που άμα τα βάλουμε σε κανη με στενό αυλό και κοντό κώνο όπως οι παλαιότερες το σίγουρο είναι ότι θα σπάσει ο ώμος κάποιου και τα όπλα τους είναι ρολόι χρόνια τώρα .Και φυσίγγια που ρίχνονται από -10 και κάτω τα ξεχνάς από τους 0 και πάνω .Το γράφω αυτό ασχέτως αν πιστεύουν κάποιοι η όχι για να καταλάβετε τι πραγματικά συμβαίνει όχι τι υποθέτει ο κάθε ένας ,για όσους με πιστεύουν βέβαια.
 
Last edited:
Η βγαινεις εκτός προδιαγραφων εργοστασιου η εισαι φοβικός και άτολμος και ακόμα περιμένουμε δοκιμές το πριν και μετά που να δικαιολογούν την μετατροπή και όλα αυτά να μας βγουν και οικονομικά .
 
Αν ελαφρωσεις βάρος έλξης στις σκανδαλες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις custom κοντάκι βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν αφαιρέσεις την ρίγα η τις ενδιάμεσες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις βαφή βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.

Δεν έχουν όλα την ίδια επικινδυνότητα ωστόσο είναι επεμβάσεις που μας βγάζουν εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών.
 
Αν ελαφρωσεις βάρος έλξης στις σκανδαλες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις custom κοντάκι βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν αφαιρέσεις την ρίγα η τις ενδιάμεσες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις βαφή βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.

Δεν έχουν όλα την ίδια επικινδυνότητα ωστόσο είναι επεμβάσεις που μας βγάζουν εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών.
Κάποια πράγματα ο κατασκευαστής μπορεί να τα έχει υπολογίσειστον σχεδιασμό ως βασικά για την ασφάλεια του κατόχου την αντοχή του όπλου αλλά και την προστασία του ίδιου του κατασκευαστή απέναντι στον νόμο.Το costom κοντάκι δεν είναι το ίδιο με αφαίρεση των ριγων η το ελαφρυμα της σκανδάλης . Έχουμε ακούσει να ξεκολλάνε κάννες από το μονομπλοκ η να ρίχνουν όπλα με το κλείσιμο .
 
Αν ελαφρωσεις βάρος έλξης στις σκανδαλες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις custom κοντάκι βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν αφαιρέσεις την ρίγα η τις ενδιάμεσες βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.
Αν κάνεις βαφή βγαίνεις εκτός προδιαγραφών.

Δεν έχουν όλα την ίδια επικινδυνότητα ωστόσο είναι επεμβάσεις που μας βγάζουν εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών.
Βάλε και την ιδιογωμοση που πρέπει να καταργηθεί γιατί δεν έχει πιστοποιηθεί το φυσηγγι από τράπεζα δοκιμών??????? Για να μην σου πω ότι πρέπει να καταργηθεί και το κυνήγι του γουρουνιού που ντουφεκιζονται μεταξύ τους και έχουμε νεκρούς κάθε χρόνο ?.?? Όσοι διαφωνούν με τους κωννος ανακαλύπτουν ότι τους έρθει στο μυαλό για να τους βγάλουν άχρηστου έχει καταντήσει για γέλια . ..οποίος δεν γουστάρει να μην τους κανη τι σας νιαζει εσάς αν ο άλλος θέλει να κανη παπάδες στο όπλο αμάν πια ορε παιδια βρείτε άλλες δικαιολογίες
 
Last edited:
Το γράφω αυτό ασχέτως αν πιστεύουν κάποιοι η όχι για να καταλάβετε τι πραγματικά συμβαίνει όχι τι υποθέτει ο κάθε ένας ,για όσους με πιστεύουν βέβαια
Το χάλασες στο τέλος Γιάννη
Δηλαδή όσοι δεν πιστεύουν τα λεγόμενα σου δεν καταλαβαίνουν τι πραγματικά συμβαίνει;
Φόρουμ είναι και γνώμες γράφονται
Το ποιά γνώμη υιοθετεί και θα ακολουθήσει ο καθένας που διαβάζει είναι προσωπική επιλογή
 
.Η ασφάλεια της κάνης όταν γίνεται η δουλειά από τους γνωστούς οπλουργους που γνωρίζουν όλοι είναι δεδομένη γιατί τα κοπτικά είναι συγκεκριμένα και...
Αντε, παμε αλλη μια μηπως και συννενοηθουμε.

Υπαρχουν μετατροπες σε ενα οπλο που φαινονται με την πρωτη ματια, υπαρχουν και αλλες που δεν φαινονται.
Σε ολα τα επαγγελματα πλεον που εχουν να κανουν με θεματα ασφαλειας, αυτος που κανει την εργασια υπογραφει κιολας για αυτην.
Εδω εσυ μας λες οτι οι γνωστοι οπλουργοι ....κλπ κλπ...
Και εγω σου λεω οτι ο γνωστος και καταπληκτικος οπλουργος επεσε με το μηχανακι και χτυπησε στο κεφαλι και δεν ειναι πια ο γνωστος καταπληκτικος οπλουργος. Και παω εγω το οπλο μου να μου κανει κωνο η ελαφρημα στην σκανδαλη.
Και μου τα κανει σαλατα ( αθελα του, δεν ειναι καλα ο ανθρωπος )
Ποιος τον ελεγχει?
Και πως θα αποδειξω εγω οτι αυτος το εκανε αφου δεν το αναγραφει και υπογραφει πουθενα?
Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα!

Ειμαι υπερ των μετατροπων που επιτρεπει ο νομος αλλα, ο τεχνικος που κανει την μετατροπη να αναλαμβανει ΕΓΓΡΑΦΩΣ και την ευθυνη.
 
Βάλε και την ιδιογωμοση που πρέπει να καταργηθεί γιατί δεν έχει πιστοποιηθεί το φυσηγγι από τράπεζα δοκιμών???????
Γιατι σου πουλησε κανεις φυσιγγια ιδιογομωσης?
Για τον εαυτο σου φτιαχνεις, εσυ πρεπει να προσεχεις.
Οπως πρεπει να προσεχεις μη φας χαλασμενο φαγητο και παθεις δηλητηριαση.
Οταν ομως φωναζεις τον ηλεκτρολογο στο σπιτι σου θελεις να σου κανει ασφαλη δουλεια, δεν θες να γινεις καρβουνο εξαιτιας του.
 
Το χάλασες στο τέλος Γιάννη
Δηλαδή όσοι δεν πιστεύουν τα λεγόμενα σου δεν καταλαβαίνουν τι πραγματικά συμβαίνει;
Φόρουμ είναι και γνώμες γράφονται
Το ποιά γνώμη υιοθετεί και θα ακολουθήσει ο καθένας που διαβάζει είναι προσωπική επιλογή
Όχι δεν εννοώ αυτό .
 
Αντε, παμε αλλη μια μηπως και συννενοηθουμε.

Υπαρχουν μετατροπες σε ενα οπλο που φαινονται με την πρωτη ματια, υπαρχουν και αλλες που δεν φαινονται.
Σε ολα τα επαγγελματα πλεον που εχουν να κανουν με θεματα ασφαλειας, αυτος που κανει την εργασια υπογραφει κιολας για αυτην.
Εδω εσυ μας λες οτι οι γνωστοι οπλουργοι ....κλπ κλπ...
Και εγω σου λεω οτι ο γνωστος και καταπληκτικος οπλουργος επεσε με το μηχανακι και χτυπησε στο κεφαλι και δεν ειναι πια ο γνωστος καταπληκτικος οπλουργος. Και παω εγω το οπλο μου να μου κανει κωνο η ελαφρημα στην σκανδαλη.
Και μου τα κανει σαλατα ( αθελα του, δεν ειναι καλα ο ανθρωπος )
Ποιος τον ελεγχει?
Και πως θα αποδειξω εγω οτι αυτος το εκανε αφου δεν το αναγραφει και υπογραφει πουθενα?
Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα!

Ειμαι υπερ των μετατροπων που επιτρεπει ο νομος αλλα, ο τεχνικος που κανει την μετατροπη να αναλαμβανει ΕΓΓΡΑΦΩΣ και την ευθυνη.
Για τα όπλα που δεν σφραγίδα από τράπεζα δοκιμών τι έχεις να πεις.Τα αποδέχεσαι που πωλούνται κανονικά η όχι?
 
Αντε, παμε αλλη μια μηπως και συννενοηθουμε.

Υπαρχουν μετατροπες σε ενα οπλο που φαινονται με την πρωτη ματια, υπαρχουν και αλλες που δεν φαινονται.
Σε ολα τα επαγγελματα πλεον που εχουν να κανουν με θεματα ασφαλειας, αυτος που κανει την εργασια υπογραφει κιολας για αυτην.
Εδω εσυ μας λες οτι οι γνωστοι οπλουργοι ....κλπ κλπ...
Και εγω σου λεω οτι ο γνωστος και καταπληκτικος οπλουργος επεσε με το μηχανακι και χτυπησε στο κεφαλι και δεν ειναι πια ο γνωστος καταπληκτικος οπλουργος. Και παω εγω το οπλο μου να μου κανει κωνο η ελαφρημα στην σκανδαλη.
Και μου τα κανει σαλατα ( αθελα του, δεν ειναι καλα ο ανθρωπος )
Ποιος τον ελεγχει?
Και πως θα αποδειξω εγω οτι αυτος το εκανε αφου δεν το αναγραφει και υπογραφει πουθενα?
Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα!

Ειμαι υπερ των μετατροπων που επιτρεπει ο νομος αλλα, ο τεχνικος που κανει την μετατροπη να αναλαμβανει ΕΓΓΡΑΦΩΣ και την ευθυνη.
Θα σου αναφέρω κάτι πολύ ποιο απλο για να δεις ότι κυνδυνευεις από πράγματα περισσότερο από ότι ένα ντουφέκι με κώνο.Ασχετο αλλά θα καταλάβετε πολλά όλοι.Αγοραζει.εδω και χρόνια πασίγνωστος τραγουδιστής του οποίου σωματοφύλακας προσωπικός ήταν συγγενής μου το πρώτο Α4, με το που βγήκε κατευθείαν του λέει πήγαινε και βάλτου φιμε ζαντολαστοχα ότι υπάρχει τοπ .,το φτιάχνει γαμάτο μόστρα κτλ ,σε δύο χρόνια όπως πηγαίνει ευτυχώς σιγά κρεμάει ο ένας μπροστινός τροχός διπλώσε γιατί ξέρεις? όπως το έπαθε με smart άλλος φίλος ευτυχώς δεν ήταν εθνική θα σκοτώνονταν και οι δύο .Γατί φορούσαν ζαντολαστοχα μεγάλα και πολύ μεγαλύτερου βάρους και πλάτους από αυτά που μπορούσε να αντέξει η άρθρωση του αυτοκινήτου .Εάν ήταν σε ταξίδι και έτρεχαν θα είχα σκοτωθεί .Αυτά είναι καθημερινά όταν πας να βάλεις ζαντολαστοχα σου υπογράφει κανείς ότι είσαι ποίο ασφαλείς με αυτά που φόρεσες και ότι το αυτοκίνητό σου τα αντέχει σε καθημερινή χρήση η αν το πιέζεις,εδώ οι λαστιχάδες στη πλειοψηφία βάζουν λάθος νουμ ελαστικών στις ζάντες και τσιτώνουν τα λάστιχα με αποτέλεσμα σε στροφές να πατάνε τα πλαϊνά κάτω αντί το πελμα.Να μου πεις τι σου γράφω σου γράφω κάτι που κάνει το 80% του κόσμου και είναι ποιο επικίνδυνο από έναν κώνο.Τον οποίο ψάχνεις και βρίσκεις που θα τον κάνεις και αν πεθάνει αυτός που θεωρείς καλός δεν τον κάνεις .Εξάλλου ο κάθε ένας είπαμε έχει τις σκέψεις του τα στάνταρς του και παίρνει τα ρίσκα του .Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν αλμπάνιδες και σωστοί.Αλλο παράδειγμα κάποιοι αφαιρούν ρίγα κάποιοι φοβούνται λόγο μεγάλης θερμοκρασίας που μπορεί να αναπτύξει η κανη και να ατσαλώσει χάνοντας ελαστικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται ,εγώ έχω αφαιρέσει την ρίγα στην 302 μόνος φτάνοντας την κανη σε θερμοκρασία μικρότερη από όταν ρίξεις ένα κουτί φυσίγγια συνεχόμενο .Έχεις ρίξει 25φυσιγγια μαζί και μετά να δεις πόση ώρα θέλεις να ακουμπήσεις την κανη που αν την κατουρήσες καπνίζει ,έχει γίνει και αυτό με πλαγιοκανο πριν χρόνια έριξε τόσες ντουφέκιες ένας μπάρμπας που δε μπορούσε να το πιάσει καν και το κατούρησε και κάπνιζε άλλο να στο λέω και άλλο να το βλέπεις και συνέχισε και συνεχίζει να ρίχνει ακόμη το οπλάκι μια χαρά το έχει ο αδερφός του .Αλλά ακούμε το παραμικρό και το κάνουμε νόμο .Καλό είναι πριν βγάζουμε πολλά συμπεράσματα να έχουμε και λίγο την εμπειρία για συντροφιά και όχι τα λεγόμενα μόνο του καθενός .Τα ντουφέκια ούτε σπάνε ούτε σε σκοτώνουν έτσι που νομίζουν κάποιοι τόσο εύκολα από ελάττωμα θα γίνει η από καθαρό δικός σου λάθος απροσεξία,όχι από έναν κώνο σε κάποιον γνωστή .Και μη μιλήσουμε στο γνωστή γιατί υπάρχουν ακόμη αρκετοί.Οσον αφορά τώρα του στρίψε ,έπαθε Αλτσχάιμερ και σου χάλασε τη κανη μπορεί και ο λαδστιχας να ξεχάσει να σου σφίξει τα μπουλόνια και στο επόμενο χιλιόμετρο να γίνεις βίδες αν τρέχεις η ο μηχανικός να σου αφήσει χαλαρό το σωληνάκι του φρένου και σε λίγο να μην έχεις φρένα ,να χαμέ να λέγαμε .Το διαταυτα είναι θέλω το όπλο εργοστασιακό γιατί έτσι νιώθω ασφαλής,δεν το πειράζω αλλά να ξέρεις θα πρέπει να ρίχνεις και ανάλογα πυρομαχικά που έχουν περάσει και έχουν σφραγίδες επάνω και όχι των περισσότερων Ελλήνων κατασκευαστών που δεν έχουν σταλεί ούτε στο κανονάκι για να είσαι απόλυτα ασφαλής.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top