Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ε
Καλα το εκανες. Ειμαστε βλεπεις και χρηστες με εφεση στο οτι το δικο μας ειναι το καλυτερο. Fanboyσμος λεγεται αυτο, υπαρχει παντου μην ανησυχεις.
Σωστος! Για αυτο οι αντρες θα πρεπει να μιλανε αντικειμενικα σταρατα και με αποδειξεις. Για να ειναι αντρες και οχι boys ;).
General speaking.
 
Ας ανεβασουν και εκεινοι εαν θελουν. Θα εχει ενδιαφερον η συγκριση των μαμα με τα πειραγμενα+τις ρουκετες.

Εγινε μανο απο αυγουστο θα βαλω και εγω, να ειμαστε καλα
Θα περιμενω απο αλλους συναδελφους να βαλουν.
Με κεντριζει το ενδιαφερον που το ομολογουν και ψαγμενα ατομα οτι θελουν βελτιωση οι καννες των benelli. Ας βαλουν μονο φωτο γιατι δεν μου αρεσει ουτε να δεχομαι ουτε να απορριπτω χωρις αποδειξεις.
Ολοι μαζι εδω αν κανουμε δοκιμες, μπορουμε να συγκρινουμε το 80% των οπλων της ελληνικης αγορας.
Μια με φουλ τσοκ στα 50 μετρα θα εδειχνε καλα τις δυνατοτητες των κατανομων των οπλων αυτων.
Ας ανεβασουν και εκεινοι εαν θελουν. Θα εχει ενδιαφερον η συγκριση των μαμα με τα πειραγμενα+τις ρουκετες.

Εγινε μανο απο αυγουστο θα βαλω και εγω, να ειμαστε καλα
Θα περιμενω απο αλλους συναδελφους να βαλουν.
Με κεντριζει το ενδιαφερον που το ομολογουν και ψαγμενα ατομα οτι θελουν βελτιωση οι καννες των benelli. Ας βαλουν μονο φωτο γιατι δεν μου αρεσει ουτε να δεχομαι ουτε να απορριπτω χωρις αποδειξεις.
Ολοι μαζι εδω αν κανουμε δοκιμες, μπορουμε να συγκρινουμε το 80% των οπλων της ελληνικης αγορας.
Μια με φουλ τσοκ στα 50 μετρα θα εδειχνε καλα τις δυνατοτητες των κατανομων των οπλων αυτων.
Το θεμα δεν ειναι μονο η συγκετροση αλλα και τη θα κανουν τα σκαγια σε αυτη την αποοσταση
 
Θα σε βαλω στον καλυτερο γκιουμε.Με μια συνφωνια ομως,Να με παρεις εκει που παιζεις...ρακετες!!!!Θα ειμαι ησυχος...μονο το "τατου" θα τις χτυπαω.evil..ha ha ha..ha ha ha..ha ha ha.
Θα σε βαλω στον καλυτερο γκιουμε.Με μια συνφωνια ομως,Να με παρεις εκει που παιζεις...ρακετες!!!!Θα ειμαι ησυχος...μονο το "τατου" θα τις χτυπαω.evil..ha ha ha..ha ha ha..ha ha ha.
Φιλαρακι πρεπη να παραδεχτουμε οτι ο νεαρος εχει πλεων καλητερα ποστα απο εμας;) Τα δηκα μας παλιωσανε.:(.sarcastic.
 
Βικτωρα δεν κανω τη συγκριση απο βιτσιο.
Θελω να δω αν ενα οπλο που κανει πατημενα τα 1000 ευρω υπερτερει βλητικα απο ενα που κανει 800.
Επισης ο καλυτερος σκοπευτης να ειμαι αν βλητικα δεν παει το οπλο καλα, τοτε δεν θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα.
Εγω παντως το μπαικαλ το πουλησα για αυτον τον λογο. Για αυτο ανεβασα και τις φωτο.
Αν μπορω με οποιαδηποτε παροτρυνση μου να βοηθησω καποιον που ψαχνεται γιατι οχι.
Φιλικα τολης :)
ας προσεχες
ha haaa
 
Ρε αδέρφια μπενελακιδες τι είναι αυτό που σας έπιασε τελευταία; Δεν ξέρετε αν σκοτώνουν τα όπλα σας,δεν τα δοκιμάζεται στο κυνήγι δεν ξέρετε αν είστε ευχαριστημένοι; Τι σας έπιασε με τα μαμά τσοκ,τους αυλούς. Ο άλλος θέλει να δει πως σκοτώνει ένα όπλο των 1000+ €.
Έχω την υπόνοια ότι μπαίνουν εδώ μέσα λάτρεις άλλων εταιρειών με σκοπό να μας κάνουν άνω κάτω, και να αμφιβάλλουμε γιά τις οπλάρες που έχουμε. Σας το ξανά λέω benelli ίσον κορυφή, σε όλο το πακέτο (κάνη, μηχανισμός, φινίρισμα, ξύλα, συναρμολόγηση).Άσε τους άλλους να λένε.;).well done.
 
Πέρα από το χαβαλέ που κάνω πιό πάνω έχω να πω το εξής: Σίγουρα υπάρχουν όπλα που ρίχνουν πιό καλά απ το δικό μας,εμείς όμως πρέπει να επικεντρωθούν στο δικό μας και να το μάθουμε, να το φέρουμε στα μέτρα μας και να το κάνουμε προέκταση των χεριών μας,να μάθουμε πώς συμπεριφέρεται με τα διάφορα φυσίγγια και τσοκ.Να κάνουμε όσο πιο πολλές δοκιμές μπορούμε στο σκοπευτήριο και μετά θα έρθουν τα αποτελέσματα, έστω και αν υστερεί το όπλο βλητικά,αν βέβαια υστερεί. Γνωρίζω άτομο που πριν κάνει οτιδήποτε από τα παραπάνω, πήγε και έφτιαξε κώνο στο όπλο του,μετά έψαχνε τσοκ να ανοίγουν την τουφεκιά του και στο τέλος αγόρασε νέα κάννη, ευτυχώς βρήκε και πούλησε την άλλη.
Γι αυτό το λέω συνέχεια, ας μάθουμε το όπλο μας και αν τότε δεν μας ικανοποιεί έρχονται και οι υπόλοιπες λύσεις, αλλά μόνο τότε, οι καιροί είναι δύσκολοι για έξοδα που ίσως να μη χρειάζονται.
 
Ειναι τοσοι πολυ οι παραμετροι που δεν θα μπορουσε να βγει ποτε σαφες συμπερασμα !!!
Γι αυτο ραψε το κοστουμι σου στα μετρα σου ,για να μην λενε ( κοιτα κουστουμια ο αναπηρος ..;) ) σχεδον ολα τα οπλα ειναι αξιολογα ,ακομα και ενα φτηνο Τουρκικο η καννη του κανει την δουλεια της , και εδω θα εξαιρεσω την αξιοπιστια των μηχανισμων , εδω ερχετε η ποιοτητα κατασκευης των ξυλων τα ατσαλια που αναβαθμιζουν το οπλο και την τιμη του
Αν παντα μιλαμε για φυσιολογικες καταστασεις και ποιες ειναι αυτες ? Αυτο που ικανοποιοι το μεσο ορο των κυνηγων πανταχου του κοσμου . Αν ζητας το κατι αλλο το κατι παραπανω τοτε θα τα σκασεις χοντρα .....ταπεινη γνωμη μου !!!
 
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι απο τοτε που βγηκαν τα εναλλασομενα τσοκακια πολλες καννες(γενικα αναφέρομαι κ οχι στις μπενελι)πηγαν στο διαολο..

Μονοκαννα,δικαννα,καραμπινες με σταθερα τσοκ εχουν αφησει κ αφηνουν ιστορια κ ας ειναι και 100 χρονων οπλα (που λεει ο λογος..)
 
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι απο τοτε που βγηκαν τα εναλλασομενα τσοκακια πολλες καννες(γενικα αναφέρομαι κ οχι στις μπενελι)πηγαν στο διαολο..

Μονοκαννα,δικαννα,καραμπινες με σταθερα τσοκ εχουν αφησει κ αφηνουν ιστορια κ ας ειναι και 100 χρονων οπλα (που λεει ο λογος..)
Δεν φταίνε τα τσοκάκια.Πιό παλιά τα όπλα ήταν πανάκριβα. Για να αγοράσεις καραμπίνα ήθελες ένα σκασμό λεφτά, γι αυτό και οι εταιρείες έβαζαν ποιοτικά υλικά. Για να βάλει τώρα η beretta σουηδικό ατσάλι στην κάνη που είχε η 302,θα έπρεπε να πουλάει στα 3000€+.Ποιός θα δώσει τώρα αυτά τα χρήματα; Λόγο της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, οι εταιρείες προσπαθούν να δώσουν όσο πιό φτηνά όπλα γίνεται, θυσιάζοντας την ποιότητα στα υλικά και βάζοντας δοκιμασμένο μηχανισμούς.
 
Οταν ακους οτι το ταδε μαμα τσοκ ειναι πολυ πιο ανοιχτο απο το αναγραφομενο κ η τουφεκια σκορπαει τοτε φταιει το μεταλλο της καννης?
Δεν νομιζω..
Να το νομίζεις φίλε μου.Φτήνια στο μέταλλο της κάννης, φτήνια στο μέταλλο των τσοκ τι περιμένεις.Διάβαζα πρόσφατα ότι ένα μαμά τσοκ κοστίζει γύρο στά 10€ στην εταιρία όπλων,η οποία σε πολλές περιπτώσεις δεν ασχολείται με την κατασκευή τους,παρά τα δίνει σε άλλους γιά κατασκευή.
Όσον αφορά στις κάννες με σταθερό τσοκ αυτό εφαρμόζεται στους 4 πόντους από το στόμιο της κάννης,όταν στα παλιότερα μοντέλα ήταν στους 6+.Αν συγκρίσεις πιο παλιά όπλα με προσεγμένα υλικά βγάζουν πιο καλές ντουφεκιές, άσχετος αν είχαν τσοκ η όχι. Ή προσπάθεια για φτηνά όπλα έφερε αυτά τα αποτελέσματα.
 
Σχετικα με τα υλικα κατασκευης των οπλων εχεις δικιο.
Αν ενα οπλο(που εχει θεμα τσοκ) φορέσει αφτερ μαρκετ αλλαζει προς το πολυ καλυτερο..
Αρα λοιπον δεν φταιει η καννη κ τα μεταλλα της..ουτε κ το μαμα τσοκ που ειχε λεπτό μεταλλο κ δεν μας γεμιζε το ματι,Και αυτα κανουν δουλεια αρκεί να ειναι κατασκευασμενα σωστα..
Υγ Ειναι για πολλα γελια ενα εργοστασιο οπλων και καλα να μην ξερει να φτιαξει ενα τσοκ της προκοπής..Απλά πρέπει κ οι εταιρίες που φτιαχνουν τσοκ να επιβιωσουν..Συνεργασια υποψιαζομαι..
 
Σχετικα με τα υλικα κατασκευης των οπλων εχεις δικιο.
Αν ενα οπλο(που εχει θεμα τσοκ) φορέσει αφτερ μαρκετ αλλαζει προς το πολυ καλυτερο..
Αρα λοιπον δεν φταιει η καννη κ τα μεταλλα της..ουτε κ το μαμα τσοκ που ειχε λεπτό μεταλλο κ δεν μας γεμιζε το ματι,Και αυτα κανουν δουλεια αρκεί να ειναι κατασκευασμενα σωστα..
Υγ Ειναι για πολλα γελια ενα εργοστασιο οπλων και καλα να μην ξερει να φτιαξει ενα τσοκ της προκοπής..Απλά πρέπει κ οι εταιρίες που φτιαχνουν τσοκ να επιβιωσουν..Συνεργασια υποψιαζομαι..
Μη το δένεις κόμπο....στη δικη μου 8/10 μαμά φουλ με brilley...λαιτ φουλ επισης 8/10 κ extended ...το πρώτο ισοκατανομή το δεύτερο υψηλη συγκέντρωση με κενά σαφώς!
 
20161225_153652.jpg

Για τους φίλους αντιBenellakides γιατί πάντα μιλάμε με επιχειρήματα...47 μέτρα μετρημένα με οικοδομική κορδέλα κάννη με σταθερό τσοκάρισμα 2 αστέρια φυσίγγια 7 νούμερο 33 γραμμάρια με ΜΒ32...Η ντουφεκιά μου έχει φύγει και λίγο δεξιά γιατί δοκιμή ήταν πριν φέρω το όπλο στα μέτρα μου ακριβώς!
 
20161225_153652.jpg

Για τους φίλους αντιBenellakides γιατί πάντα μιλάμε με επιχειρήματα...47 μέτρα μετρημένα με οικοδομική κορδέλα κάννη με σταθερό τσοκάρισμα 2 αστέρια φυσίγγια 7 νούμερο 33 γραμμάρια με ΜΒ32...Η ντουφεκιά μου έχει φύγει και λίγο δεξιά γιατί δοκιμή ήταν πριν φέρω το όπλο στα μέτρα μου ακριβώς!
Πέρα από την κατανομή,ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και η διάτρηση,ιδιαίτερα σε κάποια πιο εκλεκτά θηράματα και μεγαλύτερου μεγέθους!
 
Πέρα από την κατανομή,ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και η διάτρηση,ιδιαίτερα σε κάποια πιο εκλεκτά θηράματα και μεγαλύτερου μεγέθους!

Συμφωνώ απόλυτα αν θυμάμαι καλά το είχαν τρυπήσει 5-6 σκάγια,υποθετικά πάντα πιστεύω ότι με 4 νούμερο 38 γραμμάρια λόγο του ότι το σκάγι είναι πιο χοντρό πιστεύω να έχει μεγαλύτερη κινητική ενέργεια άρα μεγαλύτερη διάτρηση!
 
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το διαμέτρημα αλλά η 20άρα μου η Benelli βλητικά κεντάει!
Έχω κάνει τουφεκιές που θα τις θυμάμαι για πολύ καιρό.
Χαρακτηριστικό μεγάλο είναι ότι δεν έχω τραυματισμένα θηράματα ή τέλος πάντων είναι λίγα αυτά.
Οπότε δεν μπορώ να δεχτώ ότι τα Benelli υστερούν βλητικά σε σχέση με άλλα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top