Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν και δεν έχω ζήσει Αμερική και διαβάζοντας μόνο απο διάφορα φόρουμ εχω βγάλει το συμπέρασμα οτι την beneli δεν την έχουν και στην κορυφή οπως εδω. Ενα αποτερεπτικος παραγοντας που συζητιέται πολυ ειναι η ανακρουση και η τιμη. Οσο για την αξιοπιστία του συστήματος γ αυτούς δεν το κάνει ξεχωριστό μιας και οπως είπες υπολογιζόμουν πολυ στην εξυπηρέτηση πελατών
 
Φιλοι τι λετε για την sbe 2. Γνωρισα εναν φασσα που εχει την κομφορτ με 66 και μου ειπε πως την εχει παρει ολη η παρεα κι οτι το οπλο στους ποντους αυτους ειναι οτι καλυτερο
Αν ψαχνεσαι για οπλο και σου αρεσει παρ την. Ειναι αξιοποιστη αδρανειας και ειναι δοκιμασμενη χρονια τωρα. Αν ομως δεν εχεις εμπειρία με αδράνεια θα σε συμβούλευα να ρίξεις πρώτα
 
Αν και δεν έχω ζήσει Αμερική και διαβάζοντας μόνο απο διάφορα φόρουμ εχω βγάλει το συμπέρασμα οτι την beneli δεν την έχουν και στην κορυφή οπως εδω. Ενα αποτερεπτικος παραγοντας που συζητιέται πολυ ειναι η ανακρουση και η τιμη. Οσο για την αξιοπιστία του συστήματος γ αυτούς δεν το κάνει ξεχωριστό μιας και οπως είπες υπολογιζόμουν πολυ στην εξυπηρέτηση πελατών

Στην αμερικη εχω δυο φιλους φανατικους κυνηγους και μου εχουν πει πως εκει
το No1 στις καραμπινες και πρωτες σε πωλησεις ειναι η BROWNING.
Μετα ερχονται η WINCESTER, beretta και benelli δεν πρωτειμουνται και ειναι χαμηλα σε πωλησης,
δεν νομιζω αυτο πως ειναι τυχαιο χρονια τωρα.

Κι εγω πριν λιγα χρονια ηθελα να παρω benelli αλλα οταν
μου εδωσαν καποιοι φιλη μου να κυνηγησω για να τις δοκιμασω
απογοητευτηκα κι ετσι δεν το ξανασκεφτηκα πλεον για αγορα τετοιου οπλου.
Δυο κυριοι και βασικοι λογοι που μ' εκαναν ανα αλλαξω γνωμη
ηταν... 1ον η δυνατη ανακρουση κι ενας περιεργος μεταλικος ηχως του κλειστρου
κατα την οπλιση, με αποτελεσμα το βραδυ που γυρισα απο κυνηγι το κεφαλι μου να ειναι καζανι
απο τον πονοκεφαλο.... και 2ον η αρκετες εμπλοκες κατα διαστηματα.
 
Ετσι νιωθω και εγω την ανακρουση. Βέβαια δεν εχει να κανει τοσο με την ένταση αλλα με τον διπλό χτύπο του κλείστρου. Ενας λογος για εμενα σημαντικός που δεν τα βρηκα εως τωρα με το σύστημα αδράνειας. Παρ ολα αυτα εχει κ πολλα προτερήματα. Ο καθε ενας τα ζυγίζει ανάλογα με το τι θεωρεί ποιο σημαντικό
 
Εγω και στις δυο benelli που ειχα οφειλω να ομολογησω πως δεν ειχα ποτε εμπλοκες τα οπλα δουλευαν αριστα και τα μηχανικα τους μερη ειναι αριστα φινιρισμενα. Η ποιοτητα κατασκευης τους ηταν σε πολυ καλο επιπεδο. Απο κλοτσημα ναι ηταν αισθητο , ειδικα στην centro που ηταν ελαφρια, αλλα συνηθιζεται δεν ειναι και τοσο τραγικο. Απο την αλλη μερια η browning δεν εχει κλοτσημα ισως σαν τουφεκια ναειναι καλυτερη οπως ακουγεται , αλλα προσωπικα αυτη τη σκανδαλη δεν την μπορω. Ακομα και η maxus που εχει ελαφρυνει, καταλαβαινεις διαφορα σε σχεση με τα ιταλικα. Αυτο που πραγματικα ειναι μακραν καλυτερο στη maxus ειναι το συστημα speed load και γενικα η ευκολια να γεμιζεις απογεμιζεις. Σε αυτο δεν παιζεται.
 
θα συμφωνήσω απόλυτα. Το speed load μεγαλη υπόθεση! Οπως και τα ιταλικα σε σκανδαλη με διαφορα ανώτερα. Ειδικά η beretta μιας και κατέχω αρκετές :)
Παιδιά να πω την αμαρτια μου από ιταλικό σε αμερικανικο πήγα και δεν καταλαβα την διφορα σκανδαλης....
 
Εγω που εριχνα ολο το χρονο κυριως με το 690 αλλα και την xlr5 ολα τα προηγουμενα χρονια, παιρνοντας τη maxus του πατερα για αλλαγη καμμια φορά εχω δει μεγάλη διαφορά. Πιστευω ομως οτι κι αυτο συνηθιζεται!
 
Η φραση του Παυλου με μια λεξη τα λεει ολα.Τέλειος δεν ειναι κανένας.
Τωρα πρέπει να πουμε οτι η beretta 391 η γενικα η beretta ειναι αχρηστη?
Σιγουρα οχι, Εξαλλου υπαρχουν εκατονταδες που θα πουν τα καλυτερα λογια για την 391,απλώς ετυχε.. Οπως μπορει να τυχει σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη μαρκα..
Γραψτε οτι μαρκα οπλου θέλετε στην αναζητηση κ δίπλα problems..

 
Last edited:
Αν βαλεις cycling issue θα βρεις ολα τα μοντελα της αγορας καπου λιγοτερο και καπου περισσοτερο. Το καλυτερο θα ηταν να ευρισκες στατιστικες ποσα προβληματικα σε ποσοστο επι των πωληθεντων. Εκει ειναι ολο το ζουμι. Οσο μικροτερο το ποσοστο τοσο πιο αξιολογο το οπλο
 
Οσο μικροτερο το ποσοστο τοσο πιο αξιολογο το οπλο
Το ρισκο παραμένει ρισκο ομως..Οταν ερθει η στιγμη της αγορας ειναι τυχη τι οπλο θα "κατσει"στα χερια σου..
Δυστηχως αυτη ειναι η αγορα (κυρίως)της καραμπινας..Ωσπου θα ρθει καιρος που θα πάμε στα δυο φυσιγγια κ θα νεταρει το πανηγύρι..
 
Το ρισκο παραμένει ρισκο ομως..Οταν ερθει η στιγμη της αγορας ειναι τυχη τι οπλο θα "κατσει"στα χερια σου..
Δυστηχως αυτη ειναι η αγορα (κυρίως)της καραμπινας..Ωσπου θα ρθει καιρος που θα πάμε στα δυο φυσιγγια κ θα νεταρει το πανηγύρι..

To εχεις και στο δικαννο Τασο, ισως οχι σε αυτο το βαθμο. Ξερω ατομο πχ που πηγε Ν. Αφρικη με Perrazzi και του εσπασε η διχαλα και δεν μπορουσε να κυνηγησει. Δεν σημαινει οτι η
Perrazzi δεν ειναι καλο οπλο. Η απολυτη σιγουρια πουθενα, μονο λιγοτερες πιθανοτητες να σου συμβει κατι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top