Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι αν σας πάρει χαμπάρι θα ξελιγώσετε στο περπάτημα τον μαστροΝίκο απ την Σαμο..
60 μ πήγαινε-έλα..γ@μησ$τ@...ντίζα θα γίνει ο άνθρωπος.
Αυτού του βγήκε μάπα το kicks σιγά μην κουνηθεί από την θέση του για άλλο aftermarket. 🤣
Το πιο πιθανό είναι ότι τα φυσίγγια του διαλέγουν τσοκ 😂
Μπα σε καλό σας βραδιάτικα, ξεστρίφτικα στο γέλιο.
Τα λέμε αύριο ...
Καλό βράδυ.
 
Διαφορετικό αλλά "ίδιο". 28 γραμμάρια νο 7½.
https://gamebore.com/innovation-and-technology/diamond-shot

Τι ίδιο ; αν έχουν "διαφορετικής" ποιότητας σκάγια ;

Δηλαδή αν ένα φυσίγγι έχει σκάγια με 0% αντιμόνιο και ένα άλλο με 7% αντιμόνιο και όλα τα άλλα ίδια, μπορούμε να πούμε ότι είναι το ίδιο φυσίγγι ;

Απ όσο γνωρίζω η ποιότητα και η σκληρότητα των σκαγιών είναι σημαντική για ένα σφιχτό και long range φυσίγγι.
 
Η V3 και μένα όταν την επωμισα μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Τη επωμισα κανά 3αρι φορές σε διαφορετικές μέρες (σε μαγαζί) και μου έδωσε την ίδια αίσθηση κάθε φορά. Ίσως αν την έριχνα να την είχα αγοράσει. Όσον αφορά τα μπενελι η μοντυ 1 συνθ. που έχω τώρα τη νιώθω καλυτερη από τη Μ2 . Τα 2 όπλα που μου άρεσαν σε αίσθηση και δεν τα αγόρασα (ειρωνεία) είναι η V3 και η καινούργια Α5
Πως σου εκατσε καλα αφου δεν εχει καστ οφ καθολου και η μπενελλι που εχει ηθελες κι αλλο για εξπλειν
 
Πως σου εκατσε καλα αφου δεν εχει καστ οφ καθολου και η μπενελλι που εχει ηθελες κι αλλο για εξπλειν
Δεν έχω εξήγηση Παναγιώτη. Μπορεί το σχήμα του κοντακιου, οι λαβές, οι θέσεις των χεριών. Μακάρι να ξερά.
Στη l4s ήθελα κι άλλο καστ, όπως στη benelli.
Στη affinity ήταν τέλειο.
Στη Μ2 με χτύπαγε στο ζυγωματικο.
Στο baikal mp 27 ήθελα λίγο μήκος
Στο bsikal mp 43 πολύ μήκος
Στη 1100 και στην 870 τίποτα.
Έγραψα για κάποια που είχα και τα είχα δουλέψει .
Μπορεί στη V3 αν την έριχνα να ήθελε κάτι.
 
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι αν σας πάρει χαμπάρι θα ξελιγώσετε στο περπάτημα τον μαστροΝίκο απ την Σαμο..
60 μ πήγαινε-έλα..γ@μησ$τ@...ντίζα θα γίνει ο άνθρωπος.

Kαλημερα σε ολους !!
Αρη μου και εσυ και αλλοι φιλοι το γνωριζουν....δεν κωλωνω σε δοκιμες....Αυτο γιατι μου αρεσει να
''ψαχνω''...
Παλικαρια σας διαβαζω....και σε ορισμενα πραγματα δεν σας ''πιανω''...
Θα σας πω τι εχω δει μεσα απο δοκιμες μου...Αλλα με μαμα τσοκ που ειναι το 99% των δοκιμων μου...
Εχω μονο 2 αφτερ τσοκ .Ενα μομπιλε φουλ που μου χαρησε ενας καλος μου φιλος και ενα ΙΜ Kick's
που μου βγηκε ελαττωματικο απο την κατασκευη του ( ? )....και διαλεγει σκαγια...
Και τι εννοω με το διαλεγει...Σε δοκιμες στα 50 μετρα ( οταν μιλαω για μετρα παντα ειναι πραγματικα
και οχι στο περιπου με βηματα κτλ κτλ ) μεχρι Ν5 σκαγια το τσοκ κενταει....Απο εκει και κατω σε νουμερα
σκαγιων δλδ Ν4 -3 -2 -1 το παιρνει ο διαολος μου χαλαει συγκεντρωσεις και κατανομες σε σχεση με τα
2* και φουλ τσοκ μαμα...
Στα ιδια φυσιγγια παντα...με ιδιες δοσολογιες στησιμο κτλ κτλ.
Επισεις εχω δει το εξης... Μετα τα 35 μετρα καθε εκατοστο του μετρου μετραει για συγκεντρωσεις
και κατανομες....σε ολα τα φυσιγγια...και το στησιμο ασχετα εαν ειναι με μαλλινη η συγκεντρωτηρα..
Επισεις στα 40 + μετρα αρχιζουν και ξεβρακωνονται ολα τα φυσιγγια και μεχρι τα 50 μετρα στα
εχουν δειξει ολα....Δεν χρειαζονται τα 60 μετρα για να βγαλεις ''ακρη'' . Τα 50 ειναι υπερ αρκετα !!!

Οση καλυτερη ποιοτητα σκαγιων τοσο καλυτερες ταχυτητες συγκεντρωσεις και κατανομες..
Καθε βυσμα ( συγκεντρωτηρας ) στην ιδια δοσολογια εχει την δικη του συγκεντρωση και κατανομη
οπως και ταχυτητα..Εννοω αλλαζει η ταχυτητα αναλογα την σκληροτητα του βυσματος...Οχι μεγαλες
διαφορες....αλλα τα σκληρα βυσματα δινουν μεγαλυτερες ταχυτητες.
Η γνησια μαλλινη ταπα ''ακουει'' καλυτερα σε ολα τα τσοκ σε σχεση με τον συγκεντρωτηρα... και
βγαζει διαφορετικες κατανομες. ποιο ομοιομορφες οχι ομως και συγκεντρωσεις.
Την διαφορα του 5 εως 10% λιγοτερης συγκεντρωσης την ''κερδιζεις'' απο την ομοιομορφη κατανομη!!
Το στησιμο με αποσπωμενο πατο και γνησια μαλλινη+ ποτηρι απο βυσμα δεν εχει ανταγωνιστη....ειναι
το ποιο συγκεντρωτικο....τουλαχιστον στα δικα μου φυσιγγια...
Τελειωνοντας θα πω συγνωμη για το σεντονι....επισεις για τοtopic. εαν χρειαστει ας μεταφερουν οι διαχειριστες το μυνημα.
Αυτα εχω διαπιστωσει και παντα μεσα απο δοκιμες μου παλικαρια μου !!!
 
Ενδιαφέρομαι να παρω την Vinci Supersport είναι κάποιος κάτοχος έστω και της Vinci να μου πει αν ψιλοντουφεκαει? Μην πάθω παλι τα ιδια όπως και με την crio comfort που ακόμα και με την κλήση D έριχνε 90/10.

View attachment 60171
Από την κλήση από A έως D Εξαρτάται και από το ζυγωματικό του κάθε σκοπευτή, π.χ. εγώ με κλήση Α βλέπω λιγότερη Ρήγα από ότι ο φίλος μου με κλήση D που βλέπει περισσότερη Ρίγα Από ότι βλέπω εγώ. Αρα δεν είναι κριτήριο το τι έχεις την κλήση D και ρίχνεις 90/10.

Η απόσταση του ματιού με το ζυγωματικό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
 
Kαλημερα σε ολους !!
Αρη μου και εσυ και αλλοι φιλοι το γνωριζουν....δεν κωλωνω σε δοκιμες....Αυτο γιατι μου αρεσει να
''ψαχνω''...
Παλικαρια σας διαβαζω....και σε ορισμενα πραγματα δεν σας ''πιανω''...
Θα σας πω τι εχω δει μεσα απο δοκιμες μου...Αλλα με μαμα τσοκ που ειναι το 99% των δοκιμων μου...
Εχω μονο 2 αφτερ τσοκ .Ενα μομπιλε φουλ που μου χαρησε ενας καλος μου φιλος και ενα ΙΜ Kick's
που μου βγηκε ελαττωματικο απο την κατασκευη του ( ? )....και διαλεγει σκαγια...
Και τι εννοω με το διαλεγει...Σε δοκιμες στα 50 μετρα ( οταν μιλαω για μετρα παντα ειναι πραγματικα
και οχι στο περιπου με βηματα κτλ κτλ ) μεχρι Ν5 σκαγια το τσοκ κενταει....Απο εκει και κατω σε νουμερα
σκαγιων δλδ Ν4 -3 -2 -1 το παιρνει ο διαολος μου χαλαει συγκεντρωσεις και κατανομες σε σχεση με τα
2* και φουλ τσοκ μαμα...
Στα ιδια φυσιγγια παντα...με ιδιες δοσολογιες στησιμο κτλ κτλ.
Επισεις εχω δει το εξης... Μετα τα 35 μετρα καθε εκατοστο του μετρου μετραει για συγκεντρωσεις
και κατανομες....σε ολα τα φυσιγγια...και το στησιμο ασχετα εαν ειναι με μαλλινη η συγκεντρωτηρα..
Επισεις στα 40 + μετρα αρχιζουν και ξεβρακωνονται ολα τα φυσιγγια και μεχρι τα 50 μετρα στα
εχουν δειξει ολα....Δεν χρειαζονται τα 60 μετρα για να βγαλεις ''ακρη'' . Τα 50 ειναι υπερ αρκετα !!!

Οση καλυτερη ποιοτητα σκαγιων τοσο καλυτερες ταχυτητες συγκεντρωσεις και κατανομες..
Καθε βυσμα ( συγκεντρωτηρας ) στην ιδια δοσολογια εχει την δικη του συγκεντρωση και κατανομη
οπως και ταχυτητα..Εννοω αλλαζει η ταχυτητα αναλογα την σκληροτητα του βυσματος...Οχι μεγαλες
διαφορες....αλλα τα σκληρα βυσματα δινουν μεγαλυτερες ταχυτητες.
Η γνησια μαλλινη ταπα ''ακουει'' καλυτερα σε ολα τα τσοκ σε σχεση με τον συγκεντρωτηρα... και
βγαζει διαφορετικες κατανομες. ποιο ομοιομορφες οχι ομως και συγκεντρωσεις.
Την διαφορα του 5 εως 10% λιγοτερης συγκεντρωσης την ''κερδιζεις'' απο την ομοιομορφη κατανομη!!
Το στησιμο με αποσπωμενο πατο και γνησια μαλλινη+ ποτηρι απο βυσμα δεν εχει ανταγωνιστη....ειναι
το ποιο συγκεντρωτικο....τουλαχιστον στα δικα μου φυσιγγια...
Τελειωνοντας θα πω συγνωμη για το σεντονι....επισεις για τοtopic. εαν χρειαστει ας μεταφερουν οι διαχειριστες το μυνημα.
Αυτα εχω διαπιστωσει και παντα μεσα απο δοκιμες μου παλικαρια μου !!!
Εχεις καμιά με 28/ 7,5 στα 50μ με το στησιμο που αναφερεις ποιο πάνω(αποσπ.πάτο μαλλινη κ ποτήρι)??
Νομίζω ότι ειχες ανεβάσει.
 
Ενδιαφέρομαι να παρω την Vinci Supersport είναι κάποιος κάτοχος έστω και της Vinci να μου πει αν ψιλοντουφεκαει? Μην πάθω παλι τα ιδια όπως και με την crio comfort που ακόμα και με την κλήση D έριχνε 90/10.

View attachment 60171
Στη φωτογραφία η σούπερ σπορτ είναι με πιο ψηλή ράχη όπως στα κοντάκια μοντεκαρλο αυτό ίσως την κάνει να ψηλοτουφεκαει.Εγω με τη μ2 και κλίση B δεν είχα τέτοιο θέμα .Τουφεκας όπως έχει δείξει ο Βασίλης να βλέπεις όλο το κεντρο του στόχου;
 
Ενδιαφέρομαι να παρω την Vinci Supersport είναι κάποιος κάτοχος έστω και της Vinci να μου πει αν ψιλοντουφεκαει? Μην πάθω παλι τα ιδια όπως και με την crio comfort που ακόμα και με την κλήση D έριχνε 90/10.

View attachment 60171
Εγώ έχω την super vinci την έχω τεστάρει με Lazer στην κάννη όπως αυτό στο link Lazer boresight
και έχω διαπιστώσει ότι ισχύει ακριβώς ότι γράφει στο site της Benelli στην παρακάτω photo. Δηλαδή αν το μάτι μου ευθυγραμμίζεται ακριβώς όπως δείχνει το σχέδιο πιο κάτω με το μεσαίο και το μπροστινό στόχαστρο τότε το Lazer δείχνει ακριβώς στο κέντρο του στόχου. Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι το όπλο δεν ψιλοτουφεκάει ή ψιλοτουφεκάει ελάχιστα όπως αναφέρει και στο site της Benelli εφόσον έρχεται στα μέτρα σου και το μάτι σου ευθυγραμμίζεται σωστά στην ρίγα. Αν όμως έχεις περίεργο σωματότυπο και δεν μπορείς με τις φλάντζες να το φέρεις σωστά στα μέτρα σου τότε δεν φταίει το όπλο. Αυτό θα πρέπει να βρεις τρόπο να το διορθώσεις εσύ κάπως. Εμένα με την Β φάντζα έρχεται ακριβώς και έχω 1.87 ύψος.
Aim.PNG
 
Εγώ έχω την super vinci την έχω τεστάρει με Lazer στην κάννη όπως αυτό στο link Lazer boresight
και έχω διαπιστώσει ότι ισχύει ακριβώς ότι γράφει στο site της Benelli στην παρακάτω photo. Δηλαδή αν το μάτι μου ευθυγραμμίζεται ακριβώς όπως δείχνει το σχέδιο πιο κάτω με το μεσαίο και το μπροστινό στόχαστρο τότε το Lazer δείχνει ακριβώς στο κέντρο του στόχου. Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι το όπλο δεν ψιλοτουφεκάει ή ψιλοτουφεκάει ελάχιστα όπως αναφέρει και στο site της Benelli εφόσον έρχεται στα μέτρα σου και το μάτι σου ευθυγραμμίζεται σωστά στην ρίγα. Αν όμως έχεις περίεργο σωματότυπο και δεν μπορείς με τις φλάντζες να το φέρεις σωστά στα μέτρα σου τότε δεν φταίει το όπλο. Αυτό θα πρέπει να βρεις τρόπο να το διορθώσεις εσύ κάπως. Εμένα με την Β φάντζα έρχεται ακριβώς και έχω 1.87 ύψος.
View attachment 60182
Ακριβός έτσι όπως δείχνει στην φωτογραφεία είναι το σωστο τεστ οπότε δεν εφίσταται στην vinci να ψιλοτουφεκάει ευχαριστω πολυ!!!
 
Εχεις καμιά με 28/ 7,5 στα 50μ με το στησιμο που αναφερεις ποιο πάνω(αποσπ.πάτο μαλλινη κ ποτήρι)??
Νομίζω ότι ειχες ανεβάσει.

Eχω ανεβασει αρκετες δοκιμες....σχεδον εχω χασει τον ''λογαριασμο'' Αρη μου !!!

Ειδα τωρα στις σημειωσεις μου,,,,Πριν 2 χρονια περιπου...τοτε που δεν ηξερα να ανεβασω φωτο...
Στο Βλητικες δοκιμες ( ΑΡΧΕΙΟ ) Σελιδα 843 εχει αναβασει δοκιμες μου με 206 και sipe πυριτιδες
ο Κωστής ( κοντρα δοση ) με Ν8,5+9 και Ν5 σκαγια με αποσπωμενο πατο με γνησια μαλλινη και
με fsf...και ολες με ποτηρι.
Καπου πρεπει να υπαρχουν και αλλες....αλλα αντε βρες τες....Δεν εχω σημειωμενες ολες τις δοκιμες
που εχουν ανεβασει καποιοι φιλοι για εμενα και εγω.
 
Καλησπέρα Βασίλη, αλλά και σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ!. Εχθές το απόγευμα έριξα σε στόχους τόσα Percorso και όχι μόνο, όσα δεν έχω ρίξει σε πουλιά εφέτος!. Το όπλο είπαμε είναι το Raffaello Deluxe Powre Bore 71cm. Tα Choke που χρησιμοποιήθηκαν ήσαν εκτός του 5* μαμά, όλα τα άλλα!. Τα after market ήταν, α) Briley Xelix F & LM, Briley extended BO 3* & Teague 1και μισό και 3 και μισό!. Τα μέτρα ήταν ακριβώς 36,5 μετρημένα με κορδέλα!. Τελικά τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα μαμά ίδια ή και καλύτερα από τα Helix, το άλλο το Briley μια από τα ίδια, τα Teague τίποτα το ενδιαφέρον! Τελικά την καλύτερη κατανομή στα 6άρια percorso μου την έδωσε το μαμά 2* το οποίο είναι μετρημένο σε σχέση με τον (αυλό 18,3) 17,68, διαφορά 0,62, άρα σχεδόν δυομισάρι?. Εκείνο όμως που μου έκανε εντύπωση είναι το τεσσάρι με διαφορά του αυλού 0,12 (άρα υποθέτω τέσσερα μισό?), με την κατανομή του να τα σπάει!. Το δοκίμασα με τρία διαφορετικά φυσίγγια, 28γρ, 31γρ, και 32. Αυτό που έκλεψε την παράσταση ήταν το 31 γρ με δήλωση του κατασκευαστή να είναι γεμισμένο με CSB1, πλήν όμως μετά από σφάξιμο ευρέθη με PSB1. Μένει να δοκιμάσω το Brain Bell, όμως δεν το έχει κανένας φίλος οπότε χαλάλι του, θα το αγοράσω, άν και κάνει άλλη δουλειά αυτό!. ΡΕΖΟΥΜΕ!. Βασίλη θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά... και με όποιον άλλον πιστεύει ότι τα έσω έξω είναι καλά για να τα αλλάζουμε γρήγορα και με το χέρι!. Αυτοί δέ, με τα άλλα choke που είχαν έρθει μαζί μου για να δούν τις δοκιμές κλαίγανε τα τζάμπα λεφτά που είχαν δώσει!.
και σε εμένα το 4αρι μου βγάζει εξαιρετική κατανομή και με βολεύει καλύτερα απο το 3αρι προς το παρών. για αυτο δεν εχω αγοράσει ακόμη τσοκ αν δεν δοκιμάσω ακριβός τα δικα του
 
Δεν έχω εξήγηση Παναγιώτη. Μπορεί το σχήμα του κοντακιου, οι λαβές, οι θέσεις των χεριών. Μακάρι να ξερά.
Στη l4s ήθελα κι άλλο καστ, όπως στη benelli.
Στη affinity ήταν τέλειο.
Στη Μ2 με χτύπαγε στο ζυγωματικο.
Στο baikal mp 27 ήθελα λίγο μήκος
Στο bsikal mp 43 πολύ μήκος
Στη 1100 και στην 870 τίποτα.
Έγραψα για κάποια που είχα και τα είχα δουλέψει .
Μπορεί στη V3 αν την έριχνα να ήθελε κάτι.
οι περισσότεροι καταλήγουν στα benelli για τον λογο οτι λιγότερα εως ελάχιστα προβλήματα. Και περισσότερη εργονομία
 
Πιστεύω πως σε μερικά χρόνια το 90% θα είναι αδράνειας τα όπλα ,και αφού οι Τούρκοι έβγαλαν αδράνειας με 18.75 και 18.8 θα βγάλουν και οι Αμερικάνοι και οι υπόλοιποι Ιταλοισπανοι.Μονο που δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει πως τα αδράνειας κάτι δεν κάνουν καλά αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top