Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
αυτος ο λεβεντης πολυ δεν σκυβει η μου φαινεται?
Ηθοποιός είναι, δεν είναι κυνηγός. Έτσι του είπε ο σκηνοθέτης, έτσι έκανε. Ιδέα δεν έχει.
Εδώ δες πως κρατάνε τα πιστόλια στα έργα:
Λες και το πιστόλι ζυγίζει 60 κιλά και το αριστερό χέρι πρέπει να υποστηρίζει το βάρος γιατί το δεξί δεν αντέχει και θα πέσει.


cup-and-saucer-jack-bauer.jpg
 
Νομίζω ότι η ασκούμενη πίεση σε πρέσα μηχανουργείου έχει διαφορά με την όμοια από την καύση της πυρίτιδας σε ότι αφορά τον χρόνο εφαρμογή της.
Στην περίπτωση της καύσης έχουμε πίεση που φτάνει στο peak της στιγμιαία και σχεδόν άμεσα φθίνει.
Στην περίπτωση της πρέσας η πίεση θα εφαρμοστεί πολύ πιο προοδευτικά,μπορεί να μείνει σταθερή η μπορεί να αποσυμπιεστει σε διαφορετικούς,πολύ πιο αργους χρόνους.
Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται η προσομοίωση στις πραγματικές συνθήκες.
Σκεψεις κάνω...
Σωστό αυτό που λες Γιάννη, υπάρχει και η κόπωση των μετάλλων, ανάλογα τον χρόνο επίδρασης είναι σαν να ασκείται από 10% έως 50% πίεση μεγαλύτερη, γιαυτό και ενώ υπολόγισα περίπου 8 τόνους ( ο elvas τα 2500 bars τα υπολόγισε ακριβώς 18670 lbs,δηλαδή 8 468 κιλά), είπα 5 τόνους στην πρέσα. Ο Βαγγέλης στην περίπτωση που ανέφερε με την σπασμένη κεφαλή, υποθέτω η πίεση που ανέπτυξε το φυσίγγι ήταν πολύ κάτω και από τις 2 000 bars. Επίσης να πω για το βίντεο με την χρήση φυσιγγίων. 700 N.E. , το βίντεο είναι εντελώς ηλιθιας σύλληψης και οδηγεί τον οποιονδήποτε αδαή σε ανυπόστατα συμπεράσματα. Η διάμετρος του. 700 είναι 18.5 χιλιοστά και η θαλάμη του διαμετρηματος 10 ειναι 21,5 . Η πυρίτιδα σε αυτές τις συνθήκες δεν αναφλεγεται καν, και όταν έπειτα μπλοκάρει το στόμιο με χώμα, προκύπτει μία καθυστερημένη ανάφλεξη σε πάρα πολύ μεγαλο χώρο, άρα με πολύ χαμηλότερες πιέσεις από τις περίπου 2000 bars που αναπτύσσουν τα φυσίγγια. 700 Ν.Ε. και πάλι βλέπουμε το αποτέλεσμα.
 
Ηθοποιός είναι, δεν είναι κυνηγός. Έτσι του είπε ο σκηνοθέτης, έτσι έκανε. Ιδέα δεν έχει.
Εδώ δες πως κρατάνε τα πιστόλια στα έργα:
Λες και το πιστόλι ζυγίζει 60 κιλά και το αριστερό χέρι πρέπει να υποστηρίζει το βάρος γιατί το δεξί δεν αντέχει και θα πέσει.


View attachment 75308
Ο αντίχειρας , έπρεπε να παρκάρει ακριβώς πάνω απ' τον δεξιό‼️
 
Αυτό που επιδιώκει είναι η ταχύτητα,όχι το σωστό.
Πρωτα μαθαινεις πως να πιανεις το οπλο, μετα πως το τραβας απο τη θηκη που το εχεις και δεν εννοηται γρηγορο τραβηγμα χωρις τα προηγουμενα.Η ταχυτητα ερχεται με την προπονηση.
 
Αυτό που επιδιώκει είναι η ταχύτητα,όχι το σωστό.
Νομίζω ότι το μόνο που επιδιώκει ως ηθοποιός είναι να κάνει δραματική και θεαματική τη σκηνή και τίποτα άλλο.

Να ένα πιάσιμο σωστό:
DSC1173-copy.jpg

Να και οι βλακείες του Hollywood:

bond.jpgDirtyHarry.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top