Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Νομίζω ότι το μόνο που επιδιώκει ως ηθοποιός είναι να κάνει δραματική και θεαματική τη σκηνή και τίποτα άλλο.

Να ένα πιάσιμο σωστό:
View attachment 75326

Να και οι βλακείες του Hollywood:

View attachment 75328View attachment 75329
Σωστό το πάνω ... έτσι μου έχουν μάθει και εμένα.
Τα περίστροφα όμως πως τα πιάνουμε ?
Δεν ξέρω ...
Ο Κλίντ δεν μπορεί να κάνει λάθος 🤣
 
Σωστό το πάνω ... έτσι μου έχουν μάθει και εμένα.
Τα περίστροφα όμως πως τα πιάνουμε ?
Δεν ξέρω ...
Ο Κλίντ δεν μπορεί να κάνει λάθος 🤣
Πιάσιμο με το "καλό" μας χέρι και το άλλο από πάνω του με τα δάχτυλα να μπαίνουν στις εσοχές που δημιουργούνται από τα δάχτυλα του κάτω χεριού.
Ο κόκορας σηκώνεται(αν θέλουμε)με τον αντίχειρα του πάνω χεριού.
 
Έχω δει μπαικαλ , γαρύφαλλο ρε Ιωάννη‼️
Έχω δει και εγώ αλλά έχω δει και αλλο που αν δεν ήταν baikal θα ήταν στα θυμα
Νομίζω ότι το μόνο που επιδιώκει ως ηθοποιός είναι να κάνει δραματική και θεαματική τη σκηνή και τίποτα άλλο.

Να ένα πιάσιμο σωστό:
View attachment 75326

Να και οι βλακείες του Hollywood:

View attachment 75328View attachment 75329
Αυτά τα πιασίματα (στηρίγματα είναι για σταθεροποίηση χεριού για μεγαλύτερη ακρίβεια όχι για να υποβαστάζουν λόγο βάρους .
 
Αυτά τα πιασίματα (στηρίγματα είναι για σταθεροποίηση χεριού για μεγαλύτερη ακρίβεια όχι για να υποβαστάζουν λόγο βάρους .
Γιάννη αν πάει κάποιος σε ένα οποιοδήποτε σκοπευτήριο του κόσμου και κρατήσει έτσι το πιστόλι θα βάλουν όλοι τα γέλια και θα φωνάξουν ένα δάσκαλο σκοποβολής να του μάθει πως πιάνεται ένα πιστόλι.

Αυτά τα πιασίματα δεν είναι για σταθεροποίηση σου χεριού, αλλά για να γυριστεί ταινία.
 
Αυτά τα πιασίματα (στηρίγματα είναι για σταθεροποίηση χεριού για μεγαλύτερη ακρίβεια όχι για να υποβαστάζουν λόγο βάρους .
Aυτα μονο στις ταινιες, σκοπευτηριο δεν προκειται να το δεις και επειδη το οπλο ''κλωτσαει'' το πιανεις με τον τροπο που εξηγηθηκε παραπανω,
αλλιως ριχνεις μονο με το ενα χερι και το αλλο γυριζει και ακουμπαει πισω πλατη με μεση.
 
Aυτα μονο στις ταινιες, σκοπευτηριο δεν προκειται να το δεις και επειδη το οπλο ''κλωτσαει'' το πιανεις με τον τροπο που εξηγηθηκε παραπανω,
αλλιως ριχνεις μονο με το ενα χερι και το αλλο γυριζει και ακουμπαει πισω πλατη με μεση.
Έτσι είχα ρίξει για πρώτη φορά με το 9ρη του Τζέημς Μποντ Γουόλθερ κάτι....στον αέρα ,Πάσχα,καθιστος,γωνία 45 μοιρών,αν δε έριχνα κ δεύτερη (με σκοπό σερί)θα πέρναγα σκουλαρίκι στον από πίσω,,,,μου γύρισε τον καρπό το μπουρδελακι προς τα δεξιά ‼️
 
Έτσι είχα ρίξει για πρώτη φορά με το 9ρη του Τζέημς Μποντ Γουόλθερ κάτι....στον αέρα ,Πάσχα,καθιστος,γωνία 45 μοιρών,αν δε έριχνα κ δεύτερη (με σκοπό σερί)θα πέρναγα σκουλαρίκι στον από πίσω,,,,μου γύρισε τον καρπό το μπουρδελακι προς τα δεξιά ‼️
Σκεψου να το εκανες με 357 magnum.
 
Σωστό κράτημα πιστολιού. Αντίστοιχο είναι και του περιστρόφου.

View attachment 75342
Λάθος κράτημα πιστολιού. Σε κάθε πυροβολισμό το πιστόλι θα χορεύει πάνω κάτω.
Να ισιώσει τα χέρια αν θέλει να έχει σωστό κράτημα:


2.jpg
3.jpg
 
Last edited:
Λάθος κράτημα πιστολιού. Σε κάθε πυροβολισμό το πιστόλι θα χορεύει πάνω κάτω.
Να ισιώσει τα χέρια αν θέλει να έχει σωστό κράτημα:
Το πιασημο σωστο ειναι, τωρα οι ληγισμενοι αγκωνες δεν βοηθουν στην ακριβεια βολης, πιθανον ειναι επιχειρησιακη σταση απο σωμα ασφαλειας
 
Το πιασημο σωστο ειναι, τωρα οι ληγισμενοι αγκωνες δεν βοηθουν στην ακριβεια βολης, πιθανον ειναι επιχειρησιακη σταση απο σωμα ασφαλειας
Δε νομίζω Γιώργο. Στα σώματα ασφαλείας δεν πυροβολούν για να έχουν ακρίβεια χιλιοστού και να νικήσουν το βραβείο.
Πλέον οι αστυνομικοί στην Αμερική τουλάχιστον είναι πολύ καλά εξοικειωμένοι με τη χρήση όπλων.

Οι λυγισμένοι αγκώνες κάνουν το πιστόλι να χοροπηδάει σε κάθε πυροβολισμό. Αν οι αγκώνες είναι ίσιοι το πιστόλι μένει πολύ πιο σταθερό και βρίσκεις αμέσως το στόχο στο δεύτερο-τρίτο πυροβολισμό. Ίσοι αγκώνες σημαίνει ότι το πιστόλι το σταθεροποιεί ο θώρακάς σου. Άρα θα κουνηθεί ελάχιστα. Λυγισμένοι σημαίνει ότι όλο το κλότσημα προσπαθούν να το κρατήσου τα χέρια σου μόνο, άρα χορεύει.
Αυτό που δείχνει παραπάνω ο φίλος μας ο elvas ή είναι πολύ παλιά φωτογραφία γιατί παλιά είχαν άλλους κανόνες ή είναι κάποιος που κάνει σκοποβολή με κάποιο 22άρι και συγκεντρώνεται στο να πετύχει κέντρο.

Στα σώματα ασφαλείς κρατάνε σωστά το πιστόλι:

istockphoto-180733943-612x612.jpg
 
Δε νομίζω Γιώργο. Στα σώματα ασφαλείας δεν πυροβολούν για να έχουν ακρίβεια χιλιοστού και να νικήσουν το βραβείο.
Πλέον οι αστυνομικοί στην Αμερική τουλάχιστον είναι πολύ καλά εξοικειωμένοι με τη χρήση όπλων.

Οι λυγισμένοι αγκώνες κάνουν το πιστόλι να χοροπηδάει σε κάθε πυροβολισμό. Αν οι αγνώνες είναι ίσιοι το πιστόλι μένει πολύ πιο σταθερό και βρίσκεις αμέσως το στόχο στο δεύτερο-τρίτο πυροβολισμό.
Αυτό που δείχνει παραπάνω ο φίλος μας ο elvas ή είναι πολύ παλιά φωτογραφία γιατί παλιά είχαν άλλους κανόνες ή είναι κάποιος που κάνει σκοποβολή με κάποιο 22άρι και συγκεντρώνεται στο να πετύχει κέντρο.

Στα σώματα ασφαλείς κρατάνε σωστά το πιστόλι:
Στην Αμερικη ναι, εδω σκοτωνονται μονοι τους......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top