Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δλδ οποιος δεν εχει ειναι οτι να ναι;
Αφού δεν πιστοποιείται ναι. Δεν είναι μόνο τα κανονάκια που μετράνε ταχύτητες, αλλά το πιο σημαντικό είναι η πιστοποίηση (CIP, SAAMI).
Αν ζητάμε από τα όπλα να έχουν σφραγίδες (και καλά κάνουμε), τα φυσίγγια δεν πρέπει να μας απασχολούν?
 
Στο κανονάκι αναφέρομαι, αυτό είναι το σημαντικότερο διότι μετράει τις πιέσεις, όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολο να μετρηθουν και να εξακριβωθουν από εμάς. Ένα ακόμα και παλιό μεταχειρισμένο κανονάκι κοστίζει κάποιες χιλιάδες ευρώ, αν προσθέσεις και έναν καινούργιο αισθητήρα θες άλλα τόσα. Αφήνω την πιστοποίηση από κάποια τράπεζα δοκιμών κράτους μέλους της cip ( γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει), που κοστίζει πολλά και πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο, και νομίζω ότι δεν την έχει κανείς εδώ. Η πιστοποίηση από τράπεζα δοκιμών είναι απαραίτητη και τυπικά, αλλά και ουσιαστικά, διότι μπορεί το κανονάκι να μετράει τα 700 bar για 1000.
 
Αν ζητάμε από τα όπλα να έχουν σφραγίδες (και καλά κάνουμε), τα φυσίγγια δεν πρέπει να μας απασχολούν?
Όχι ρε φίλε ... τα όπλα μόνο πρέπει να έχουν σφραγίδες για να αντέχουν τα αντιαεροπορικά που τους βάζουμε για να πέφτει η τσίχλα ξερή στο κρύο και όχι φτερουγαριά βλέποντάς την μέσα από την διόπτρα λόγω απόστασης.
🤣

ps
Αστείο.
 
Όλα καλά που γράφουμε αλλά και τόσα χρόνια και ακόμη παλαιότερα χρόνια που είχαμε 3 φορές τόσους κατασκευαστές φυσιγγίων δεν είχαμε θανατηφορα ατυχήματα από φυσίγγια όπως δεν έχουμε ακούσει και θανατηφόρα ατυχήματα από όπλα που δεν έχουν πιστοποίηση από τράπεζα δοκιμών αλά έχουν από την εκάστοτε χώρα κατασκευής έγκριση του κατασκευαστή ,Σίγουρα προέχει η ασφάλεια αλλά μη τραβάμε και τα άκρα και θέλουμε σε ότι υπάρχει τράπεζα δοκιμών .Αν και χώρα που γίνονται κατασκευές θα έπρεπε να έχει σαν χώρα και να πιστοποιεί τα προϊόντα της με την ανάλογη χρέωση στον κάθε ιδιώτη κατασκευαστή βέβαια.
 
Όλα καλά που γράφουμε αλλά και τόσα χρόνια και ακόμη παλαιότερα χρόνια που είχαμε 3 φορές τόσους κατασκευαστές φυσιγγίων δεν είχαμε θανατηφορα ατυχήματα από φυσίγγια όπως δεν έχουμε ακούσει και θανατηφόρα ατυχήματα από όπλα που δεν έχουν πιστοποίηση από τράπεζα δοκιμών αλά έχουν από την εκάστοτε χώρα κατασκευής έγκριση του κατασκευαστή
'Αρα φυσίγγι που δεν θα σε σκοτώσει το βάζουμε «ελαφρά τη καρδία» στο όπλο ?
Θα σου δώσω να ρίξεις ένα (που μου δώσανε) ρε μπαγάσα και μετά θα σταματήσεις το κυνήγι. 😂 .pray to God.
Σου υπογράφω ότι δεν θα σε σκοτώσει, αλλά τίποτα άλλο δεν υπογράφω.
Να το ρίξεις με την Kalliston όμως.
 
Όχι ρε φίλε ... τα όπλα μόνο πρέπει να έχουν σφραγίδες για να αντέχουν τα αντιαεροπορικά που τους βάζουμε για να πέφτει η τσίχλα ξερή στο κρύο και όχι φτερουγαριά βλέποντάς την μέσα από την διόπτρα λόγω απόστασης.
🤣

ps
Αστείο.
Όλα αυτά με μια beretta είναι εφικτά χωρίς επικίνδυνα φυσίγγια 😅😅😅
 
Στο κανονάκι αναφέρομαι
Καταλαβα...
Ξαναβλεποντας αυτό το βίντεο μιλάει για βλητικο σταθμό κ αργότερα δείχνει το κανονακι...
Για εμενα αυτό που μετράει η ειλικρίνεια κ κυρίως η σοβαρότητα του κάθε κατασκευαστή ασχέτως αν έχει κανονακι η όχι η αν είναι μέλος της cip....
Τι να το κάνω το κανονακι αν ο άλλος είναι ανεγκέφαλος κ παρά τις αυξημενες πιεσεις κλπ που βλεπει το δίνει προς πώληση..


Αν ακολουθεί ενδεδειγμένες "συνταγές" κ με προσοχη χωρίς να κάνει του κεφαλιου του δεν νομίζω να υπάρχει θέμα...
Γιατί αν υπήρχε θέμα πανω σε αυτό τοτε δεν θα υπήρχε καν η ιδιογωμοση(από σοβαρά άτομα)...
Κυργιας και Λαμπρο έχουν πιστοποίηση CIP
Και Δορκάς..

56220-rotwail.jpg
 
Last edited:
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
 

Attachments

  • IMG_0641.jpg
    IMG_0641.jpg
    468 KB · Προβολές: 77
  • IMG_0645.jpg
    IMG_0645.jpg
    238,6 KB · Προβολές: 76
  • IMG_0644.jpg
    IMG_0644.jpg
    235,5 KB · Προβολές: 76
  • IMG_0643.jpg
    IMG_0643.jpg
    416,5 KB · Προβολές: 76
  • IMG_0642.jpg
    IMG_0642.jpg
    435,8 KB · Προβολές: 77
'Αρα φυσίγγι που δεν θα σε σκοτώσει το βάζουμε «ελαφρά τη καρδία» στο όπλο ?
Θα σου δώσω να ρίξεις ένα (που μου δώσανε) ρε μπαγάσα και μετά θα σταματήσεις το κυνήγι. 😂 .pray to God.
Σου υπογράφω ότι δεν θα σε σκοτώσει, αλλά τίποτα άλλο δεν υπογράφω.
Να το ρίξεις με την Kalliston όμως.
Μέσα είμαι αλλα να είναι εργοστασιακό ιδιογομωτικες μαλακίες δε ρίχνω ,το ρίχνω με baikal αν θες.Ξερεις επειδή ένα φεγγάρι γέμιζα και έχω γεμίσει αρκετές χιλιάδες γιατί γέμιζα για 5 άτομα έχω εικόνα της μαλακίας.
 
Καταλαβα...
Ξαναβλεποντας αυτό το βίντεο μιλάει για βλητικο σταθμό κ αργότερα δείχνει το κανονακι...
Για εμενα αυτό που μετράει η ειλικρίνεια κ κυρίως η σοβαρότητα του κάθε κατασκευαστή ασχέτως αν έχει κανονακι η όχι η αν είναι μέλος της cip....
Τι να το κάνω το κανονακι αν ο άλλος είναι ανεγκέφαλος κ παρά τις αυξημενες πιεσεις κλπ που βλεπει το δίνει προς πώληση..


Αν ακολουθεί ενδεδειγμένες "συνταγές" κ με προσοχη χωρίς να κάνει του κεφαλιου του δεν νομίζω να υπάρχει θέμα...
Γιατί αν υπήρχε θέμα πανω σε αυτό τοτε δεν θα υπήρχε καν η ιδιογωμοση(από σοβαρά άτομα)...

Και Δορκάς..

View attachment 82942
Συμφωνώ μαζί σου Τάσο, βλέποντας το βίντεο μου έκανε εντύπωση που το κανονάκι δεν είναι βιδωμένο στον πάγκο-βάση, και απλά κάθεται.
 
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
Έχω την πρώτη Centro και την έχω καταευχαριστηθει.
Το όπλο σου είναι ολοκαίνουργο και με πολύ ωραία ξύλα. Καλορίζικο λοιπόν!
Τί μήκος κάννης έχει και αυλό;
 
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
Καλορίζικη και καλοντούφεκη! 2ης γενιάς centro!
 
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04

Καλορίζικο φίλε μου σου εύχομαι να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές
 
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
Τούμπανο το τουφεκάκι. Καλορίζικο.
 
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
Καλορίζικο το όπλο πανέμορφο είναι καλοτουφεκο εύχομαι.
 
Καταλαβα...
Ξαναβλεποντας αυτό το βίντεο μιλάει για βλητικο σταθμό κ αργότερα δείχνει το κανονακι...
Για εμενα αυτό που μετράει η ειλικρίνεια κ κυρίως η σοβαρότητα του κάθε κατασκευαστή ασχέτως αν έχει κανονακι η όχι η αν είναι μέλος της cip....
Τι να το κάνω το κανονακι αν ο άλλος είναι ανεγκέφαλος κ παρά τις αυξημενες πιεσεις κλπ που βλεπει το δίνει προς πώληση..


Αν ακολουθεί ενδεδειγμένες "συνταγές" κ με προσοχη χωρίς να κάνει του κεφαλιου του δεν νομίζω να υπάρχει θέμα...
Γιατί αν υπήρχε θέμα πανω σε αυτό τοτε δεν θα υπήρχε καν η ιδιογωμοση(από σοβαρά άτομα)...

Και Δορκάς..

View attachment 82942
Δορκά έπαιρνα, αλλά σταμάτησα όταν σε ένα κουτί εξπρές 32 πριν κανά 5άρι χρόνια είχα 5-6 αφλογιστίες
 
Ο κυργιας μπορει να εχ
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ Μ2 (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΩΝΤΑΣ ΤH RAFAELLO ΛΟΓΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΟ ΝΕΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
BENELLI CENTRO 04
Καλοτουφεκη φιλε!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top